Brenda wita!

Tu się przedstaw (napisz o sobie i swoim zbiorniku)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
brenda
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 31, 2017 10:42 pm
Lokalizacja: Wielkopolska
Na imię mam: Agata
Płeć:

Brenda wita!

#1

Post autor: brenda »

Cześć wszystkim!
Mam na imię Agata, lat 27, matka, żona, rolnik, serialomaniaczka, czytelniczka i początkująca akwarystka.

Jako dziecko miałam akwarium, jednak z rodzicami zakładaliśmy je bez jakiejkolwiek wiedzy. Brak roślin, fototapeta w tle, rybki wpuszczone tego samego dnia, kiedy akwarium zostało zalane. Zwierzęta po prostu kupiliśmy w zoologicznym, te które polecił nam sprzedawca. I tak, w 60l mieliśmy kilka gupików, dwa Neony Innesa, brzankę rekinią (!), glonojada (jakiś zbrojnik, ale nie mam pojęcia jaki), skalary i kilka innych rybek, których nie pamiętam. Po roku zostały tylko gupiki oraz masy ślimaków. Tak coś czułam przez skórę, że moi rodzice zabrali się do tematu źle i zawsze marzyłam o swoim akwarium, tym razem porządnym.

Tak więc od kiedy 2 miesiące temu twardo postanowiłam, że wprowadzam marzenia w życie, przystąpiłam od razu do przeszukiwania internetu i czytania wszystkiego, co się da. Mimo tego nie uniknęłam błędów. Moje akwarium na dzień dzisiejszy to:
112l - 80x35x40
podłoże - cienka warstwa gliny a na to 5-8 cm piasku
roślinność - moczarki, nadwódki, rogatek, rotala, zwartka i jakieś dwie, których nie potrafię zidentyfikować :P
tło zewnętrzne z kory
"grota" dla ryb, którą sama zrobiłam z węgla kamiennego
PH - 6,8
GH - <7
KH - 10
temp. 23 stopnie
filtracja: kaskada hbl 701 plus aquael unifilter 1000
Obsada: 15x Neon Innesa, 6x kirysek pstry, 1x ślimak Helenka

Obrazek
Wybaczcie jakość :-?
W planach dodanie rozgałęzionego korzenia z mchem. Mam nadzieję, że jak urosną roślinki to lepiej to będzie wyglądać.
Obsadę planuję zwiększyć o parę pielęgniczek żółtych lub prętników karłowatych (chciałabym jedno i drugie, ale to chyba już będzie przerybienie)

Póki co borykam się z zakwitem pierwotniaków i czekam aż mi się całkiem ustabilizuje biologia zanim dodam jakieś jeszcze życie.

Mimo nieustannego chłonięcia informacji wciąż mam jakieś dylematy czy problemy. Dlatego też przyda mi się jakieś forum. Poza tym rodzina ma dość mojego nieustannego gadania o rybkach (nie podzielają zainteresowania :P), więc fajnie znaleźć online ludzi, którzy wiedzą, dlaczego to jest takie fascynujące. Mam nadzieję, że wybaczycie mi fakt, że nie mieszkam w Warszawie. Próbowalam się trochę zaczepić na pewnym ogólnopolskim forum, niestety duża wiedza członków idzie tam w parze z niezbyt przyjaznym nastawieniem :P strach zadawać im pytania. U was zdecydowanie bardziej mi się podoba. Tak więc witam :D
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Brenda wita!

#2

Post autor: Lech-u »

Witaj na FAWA. I pytaj na FAWA.

Tak się zastanawiam, czy Twojego wątku od razu nie przenieść do działu Galeria...

Ale myślę sobie, że w Galerii zaprezentujesz więcej informacji o swoim zbiorniku...
Awatar użytkownika

Autor
brenda
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 31, 2017 10:42 pm
Lokalizacja: Wielkopolska
Na imię mam: Agata
Płeć:

Brenda wita!

#3

Post autor: brenda »

zdjęcie tylko dla wizualizacji tego, o czym piszę :P mogę usunąć, jeśli wprowadza zamęt.
Prezentować zdjęcie tak żenującej jakości w dziale powitań - ok, ale w dziale galeria się nie godzi :P
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Brenda wita!

#4

Post autor: Lech-u »

Dobrze. Niech zostanie w tym dziale.
Awatar użytkownika

rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Brenda wita!

#5

Post autor: rupert »

Zaintrygował mnie ten węgiel kamienny. Czy jakoś specjalnie go preparowałaś?? Czy od razu siup do akwa?
Witamy na forum :D
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Brenda wita!

#6

Post autor: rhino »

Cześć,

Świetny awatar!
Awatar użytkownika

joanna50
Uzależniony
Posty: 691
Rejestracja: śr sty 21, 2015 8:35 pm
Lokalizacja: Warszawa -Grochów
Na imię mam: Joanna
Płeć:

Brenda wita!

#7

Post autor: joanna50 »

Witam serdecznie :)
Wiedźma Joanna :)
Awatar użytkownika

Autor
brenda
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 31, 2017 10:42 pm
Lokalizacja: Wielkopolska
Na imię mam: Agata
Płeć:

Brenda wita!

#8

Post autor: brenda »

rupert pisze:Zaintrygował mnie ten węgiel kamienny. Czy jakoś specjalnie go preparowałaś?? Czy od razu siup do akwa?
Witamy na forum :D
Cały czas nie mogę znaleźć odpowiedniego korzenia, kamieni znalezionych się boję, bo nie wiem co to i czy nie zmieni składu wody. I gdzieś w internecie znalazłam informacje, ze właśnie węgiel kamienny jest całkowicie obojętny dla twardości wody. Poza tym łatwo dostępny.
Myłam go bardzo długo pod wodą, zanim kompletnie przestał pylić i potem wyparzałam we wrzątku. I to by było na tyle z obróbki. Na wszelki wypadek wybierałam całe czarne bryłki, bez żadnych przebrarwień. W zasadzie to działałam w ślepo, bo bardzo mało jest informacji o używaniu takiej dekoracji w akwarium. Kleiłam czarnym sylikonem akwarystycznym i póki co jestem zadowolona, nie zauważyłam żeby robił coś dziwnego z wodą. Ale też robię w sumie tylko te podstawowe testy.

rhino - :D
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Brenda wita!

#9

Post autor: marcinzabki29 »

Witam na forum i życzę powodzenia.
Pierwszy raz spotkałem się z węglem kamiennym w akwarium,
ale skoro jest - jak to mówisz - dobrze, to OK.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Brenda wita!

#10

Post autor: rupert »

brenda pisze: węgiel kamienny jest całkowicie obojętny dla twardości wody

Coś mi się kojarzy, że ktoś poruszał już ten temat na Fawa.
brenda pisze: kamieni znalezionych się boję, bo nie wiem co to i czy nie zmieni składu wody
Sprawdzisz to szybko polewając octem i czekając chwilę. Jak nie pieni to zdatne do akwa.
Awatar użytkownika

Rysiek
Moderator
Posty: 390
Rejestracja: czw maja 21, 2009 3:11 pm
Telefon: 601250868
Lokalizacja: 100Lica
Na imię mam: poprosturysiek
Płeć:

Brenda wita!

#11

Post autor: Rysiek »

Pozdrawiam. Dla mnie jak na razie to ok'y. Węgiel kamienny to kamień i nic się nie dzieje z wodą, natomiast węgiel brunatny w skład którego wchodzi lignit to zakwasza wodę utrzymuje obniżony odczyn pH, który jest różny w zależności od ilości zastosowanego lignitu. Powodzenia.
"WARSZAWA" T.Love (A Grochów się budzi z przepicia)
"Na zawsze i na wieczność" Wilki (Był chyba maj, Park na Grochowie)
ODPOWIEDZ