powitanie

Tu się przedstaw (napisz o sobie i swoim zbiorniku)
ODPOWIEDZ

Autor
wjm
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: pn maja 15, 2017 9:14 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marcin

powitanie

#1

Post autor: wjm »

Witam,
trafiłem na forum ponieważ szukam porady doświadczonych akwarystów. Przy okazji remontu lokalu, w którym pracuję powstał pomysł zrobienia akwarium. Chciałbym żeby było w mało obsługowe i o dużej sile przeżycia.
Potrzebuję porady jaki biotop jest najmniej absorbujący, porad odnoście wyposażenia a może pomocy w organizacji przedśięwzięcia. Zbiornik max 200 cm lub najlepiej o rozmiar mniejszy.
Pozdrawiam Marcin.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

powitanie

#2

Post autor: marcinzabki29 »

Witaj Marcinie na Fawa.
Jak już się zdecydujesz na szkiełko, to zapraszam do działu Galerie.
Tam pomożemy Ci to szkiełko wyposażyć.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

powitanie

#3

Post autor: Lech-u »

Cześć Marcin.
Dobrze, że pytasz.
Nie wiemy jakie masz doświadczenie w akwarystyce, więc ciężko odpowiedzieć na Twoje pytania.

Ogólnie im większe szkło tym mniej obsługowe.
Więc dobrze, że myślisz o zbiorniku 200 cm (jak rozumiem to ma być długość akwarium).

Załóż wątek w dziale Forum Ogólne. Opisz jakie masz miejsce na akwarium. Gdzie będzie stało? Czy w okolicy (pomieszczeniu) są jakieś substancje, które mogą zmieniać parametry wody (np. jakiś pył)?

W tamtym dziale będziemy odpowiadać na Twoje pytania.

Autor
wjm
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: pn maja 15, 2017 9:14 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marcin

powitanie

#4

Post autor: wjm »

prawde mówiąc zastanawiam się czy ktoś z doświadczonych kolegów mógłby zająć się organizacją takiego akwarium i ewentualnie cyklicznie serwisować. Początkowo miał być to zbiornik 200 cm jednak doszedłem do wniosku że ze względów organizacyjnych powinien zamknąć się w szafie max 200 cm. Nie bardzo wiem w którym miejscu idą rury do filtrów (najlepiej z boku) i ile potrzebują miejsca. Akwarium będzie w ścianie.

Wojtekxxx9

powitanie

#5

Post autor: Wojtekxxx9 »

A może typowy LT byłby dla Ciebie? Światło nieduże, podmiany wody co kilka miesięcy. A można super go zrobić. Zawsze jak włożysz w to trochę serca to będzie bardziej Twoje niż jak ktoś Ci zrobi. Dolewki wody, karmienie, można niedrogim sterownikiem ogarnąć. Na przykład duża Aquma

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

powitanie

#6

Post autor: saintpaulia »

Witaj na Fawie, poza odpowiedzeniem sobie na powyżej sugerowane pytania, warto jeszcze pomyśleć czego oczekujesz od tego akwarium? Z jakim wnętrzem ma się komponować/kontrastować? To ma być zielony ogródek, a może piaskownica z muszlowcami?
Planujesz (warunki lokalowe umożliwiają) np. automatyczne podmianki wody/ automatyczną dolewkę?

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

powitanie

#7

Post autor: 12dot12 »

Najmniej "obsługowy" biotop przy naszej twardej stołecznej wodzie to Ameryka Środkowa ;) czyli klasyczne żyworódki wśród roślin (jedyny problem to masa potomstwa, ale idzie sobie z tym poradzić).

Wszelkie biotopy amazońskie wymagają RO i zakwaszania, a alkaliczne Malawi zwykle się przerybia, co oznacza większe i częste podmiany + b. wydajny filtr. Poza tym jak chcesz mieć ryby stricte dekoracyjne, spokojne i nie toczące bitew, takie "relaksacyjne" - to zapomnij o pielęgnic(zk)ach. Potrafią toczyć wojny.

O, fajną i "twardą" rybką jest też danio pręgowane (to będzie Azja) - ma bardzo szeroką tolerancję parametrów wody. A występuje w różnych odmianach, też kolorowych :) w tym fluorescencyjne (nasz Rogatek m.in. ma).

Jak chcesz bezobsługowca, to raczej idź w LowTecha z wytrzymałymi rybami, lubiącymi twardszą wodę o pH zbliżonym do warszawskiego ~7,8. Unikaj ryb delikatnych, o specyficznych wymaganiach, a już na pewno nie kupuj ryb z odłowu. Odradzam sieciówki - a najbardziej polecam któregoś zaufanego, lokalnego sprzedawcę z niewielkiego sklepu.

Rośliny: mało wymagające są anubiasy, kryptokoryny; część łodygowców też dobrze rośnie w różnych wodach - w naszej kranówce nie powinieneś mieć problemów z pospolitym rogatkiem, dość twarde są limnofile.

Powodzenia :)
Ostatnio zmieniony wt maja 16, 2017 9:25 pm przez 12dot12, łącznie zmieniany 1 raz.
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.
ODPOWIEDZ