Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

Wszystkie sprawy dotyczące żywienia, sposobu przyrządzania pokarmu, własne oryginalne przepisy.

Autor
mpaw
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: pn cze 28, 2010 4:51 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#1

Post autor: mpaw »

Rok temu sprowadziłem cysty wrotki słodkowodnej Brachionus calyciflorus, pełen zapału zacząłem hodowlę zgodnie z otrzymaną wraz z nimi instrukcją. Z początku nie było problemów, ale potem się zaczęły:
- w wyniku zmiany warunków , małe akwarium w którym je trzymam, stało na parapecie - okno na południowy-zachód i zimą było tam dość chłodno,
- w nowym miejscu było natomiast zbyt mało światła,
- po ponownych przenosinach na parapet wiosną, przy pełnym słońcu w ciągu jednego dnia potrafiła się przegrzać,
- dolanie zielonej wody zbyt krótko "przegryzionej" po nawożeniu, z niewykorzystaną dużą ilością substancji odżywczych,

Hodowla podupadała, potem ponownie udawało się ją odnowić wykorzystując poprawę warunków i podmiany.
Od dłuższego czasu funkcjonuje bezproblemowo, znalazłem dla niej odpowiednie miejsce. Parapet na oknie na północ, wystarczająca ilość światła w dzień, a nie powodująca zbytniego nagrzewania , wymaga jednak dogrzewania w okresie jesień - wiosna do optymalnego rozwoju.
Krótka charakterystyka:
Sprzęt
1. Akwarium 10L (20x20x25)
2. Ogrzewanie - grzałka plastikowa Aquaela 5W, pewnie wraz ze spadkiem temperatury będę musiał zmienić na większą.
3. Napowietrzacz z kostką (używam JBL Prosilent wraz z dyfuzorem Eheima - takiego jaki jest w komplecie z napowietrzaczami Eheima, w tej konfiguracji hodowla nie generuje hałasu, dyfuzor tak ustawiony, że wypuszcza 1 średniej więkości bąbel powietzra co 2-3 sekundy)
4. Słoik 3L - hodowla zielonej wody + lampka LED do doświetlania gdy słońca brak.
5. Pojemnik 1,5l gdzie odlewam zieloną wodę do karmienia wrotek,przed dolaniem nawozu i odstanej do hodowli właściwej w celu ciągłości produkcji.
Parametry:
1. Woda kranówka pH-7,4 gH-12, kH-7
2. Temperatura 24-26 stopni

Aktualnie hodowla wystarcza spokojnie na codzienne karmienie dwóch, tygodniowych miotów apisto po około 30-40 sztuk, przez pierwszy tydzień, od wchłonięcia woreczków żółtkowych, potem wprowadzam artemię do ich jadłospisu, naprzemiennie z wrotkami.
W instrukcji miałem zalecenie, żeby nie przy karmieniu ryb odcedzać wrotkę i nie wlewać wody z hodowli do akwarium, razem z cystami zakupiłem specjalne sitko, tak gęste, że w dotyku przypomina folię z tworzywa, dopiero po potraktowaniu silnym strumieniem wody zaczyna ją przepuszczać.
Widok hodowli:
Obrazek Obrazek

Uprawa zielonej wody na nawozie do kwiatków podbieranym żonie i dolewanym ilości "na oko", po około tygodniu część odlewam do pojemnika z którego skarmiam, a do reszty dolewam świeżej wody i nawóz. Wrotkę dokarmiam tak otrzymaną miksturą co drugi dzień, w ilości 0,5L.
Co dwa, trzy tygodnie spuszczam z hodowli wrotki 30-40% wody i dolewam świeżej odstanej, oraz dokarmiam wtedy standardową ilością zielonej wody.

Uprawa zielonej wody, w słoiku dwa dni po odnowieniu, w pojemniku z białą przykrywką gotowa do karmienia wrotek:

Obrazek

Wrotka gotowa do karmienia w strzykawce 20ml:

Obrazek

Jeśli ktoś jest chętny do spróbowania hodowli tego pokarmu służę porcją zarodową zarówno wrotek i jak i zielonej wody.
Apistogramma WF:
allpahuayo, baenschi, diplotaenia, , elizabethae, erythrura, panduro, cf. personata, sp. Tefe, sp. Miua, sp. D12
Inne:
Dicrossus maculatus, Hypancistrus zebra, Tucanoichthys tucano, Nannostomus anduzei
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#2

Post autor: sum »

Dzięki za wyśmienity przepis.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Dein

Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#3

Post autor: Dein »

Widziałem w ogóle ostatnio w sprzedaży wrotkę w woreczkach. Przyglądałem się, przyglądałem się i nie jestem pewien, czy coś tam żywego rzeczywiście było czy tylko woda mętna. Jaką toto ma "granulację"?

Autor
mpaw
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: pn cze 28, 2010 4:51 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#4

Post autor: mpaw »

Dein pisze:Widziałem w ogóle ostatnio w sprzedaży wrotkę w woreczkach. Jaką toto ma "granulację"?

W sprzedaży z tego co wiem można spotkać tylko wrotkę słonowodną - Brachionus plicatilis. Wielkość mniej więcej 1/3-1/2 świeżo wyklutej artemii, najmniejszego gatunku Artemia franciscana. Co ciekawe wrotki tego gatunku występują w Polsce, miałem swojego czasu inwazję ich w pojemniku, gdzie hoduję rozwielitki, po wzroście temperatury wody dobrze powyżej 20 stopni, niestety wraz z wrotką pojawiły się drapieżne gatunki oczlika, skutecznie uniemożliwiające zaczęcie hodowli z porcji zarodowej pobranej z "natury".
Apistogramma WF:
allpahuayo, baenschi, diplotaenia, , elizabethae, erythrura, panduro, cf. personata, sp. Tefe, sp. Miua, sp. D12
Inne:
Dicrossus maculatus, Hypancistrus zebra, Tucanoichthys tucano, Nannostomus anduzei

Dein

Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#5

Post autor: Dein »

To było podpisane jako wrotka czerwona chyba, więc by się zgadzało.

A Twoim zdaniem, co to jest o takie:

Obrazek

Utrwaliło mi się, że to wrotka, ale to kawał chłopa w porównaniu z tym niewidzialnym czymś w woreczkach. Zalęgło mi się kiedyś latem w słoiku z odpadami roślinnymi i miało na pewno z milimetr lub dwa.

Autor
mpaw
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: pn cze 28, 2010 4:51 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#6

Post autor: mpaw »

Ciężko powiedzieć co to,ale na pewno nie wrotka, bo to w rzeczywistości jest pył.
Apistogramma WF:
allpahuayo, baenschi, diplotaenia, , elizabethae, erythrura, panduro, cf. personata, sp. Tefe, sp. Miua, sp. D12
Inne:
Dicrossus maculatus, Hypancistrus zebra, Tucanoichthys tucano, Nannostomus anduzei

Dein

Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#7

Post autor: Dein »

Dzięki.
Kurza twarz, będę musiał przeprowadzić śledztwo, bo się tak nie godzi, miewać jakieś nieokreślone pseudowrotki.

P.S. Uważam, że Twoja zielona woda jest naprawdę piękna i w ogóle wątek bardzo zacny i uczący.
Awatar użytkownika

Frosch
Gaduła
Posty: 159
Rejestracja: pn gru 21, 2009 11:59 am
Lokalizacja: Białołęka
Płeć:

Re: Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#8

Post autor: Frosch »

Dein, wygląda to na małżoraczka (link poniżej):
http://www.bojownik.pl/Stosowne-skaly-t967.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Zwierzaki nieszkodliwe, choć nie jestem pewien czy nie mogą zjadać ikry ryb.

Mpaw, czy napowietrzasz również hodowlę zielonej wody?

krisabc
Gość
Posty: 9
Rejestracja: sob paź 29, 2011 10:59 am
Lokalizacja: Warszawa, Natolin
Płeć:

Re: Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#9

Post autor: krisabc »

Mpaw
Czy możesz opisać swoją chodowlę rozwielitek?, czym karmisz (zielona woda?) i w jakiej pojemności pojemnika.

Pozdrawiam

Dein

Re: Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#10

Post autor: Dein »

Frosch pisze:Dein, wygląda to na małżoraczka (link poniżej):
Tak! TAK! Całuję po rękach... Dzięki Panu znów będę mógł w nocy spać i nie rozmyślać o domniemanych wrotkach.

Autor
mpaw
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: pn cze 28, 2010 4:51 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#11

Post autor: mpaw »

Frosch pisze: Mpaw, czy napowietrzasz również hodowlę zielonej wody?
Nie napowietrzam prawie wcale, mam włożony do słoika z "zielonką" kawałek rurki od RO 1/4" i raz lub dwa na dzień w nią dmuchnę żeby przemieszać wodę
krisabc pisze:Mpaw
Czy możesz opisać swoją chodowlę rozwielitek?, czym karmisz (zielona woda?) i w jakiej pojemności pojemnika.
Pozdrawiam
Opiszę w osobnym wątku hodowlę rozwielitek, trochę w tym roku zaniedbaną ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne
Apistogramma WF:
allpahuayo, baenschi, diplotaenia, , elizabethae, erythrura, panduro, cf. personata, sp. Tefe, sp. Miua, sp. D12
Inne:
Dicrossus maculatus, Hypancistrus zebra, Tucanoichthys tucano, Nannostomus anduzei

krisabc
Gość
Posty: 9
Rejestracja: sob paź 29, 2011 10:59 am
Lokalizacja: Warszawa, Natolin
Płeć:

Re: Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#12

Post autor: krisabc »

mpaw pisze: Opiszę w osobnym wątku hodowlę rozwielitek, trochę w tym roku zaniedbaną ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne
Dzięki, czekam z niecierpliwością :-)

plakat
Gość
Posty: 1
Rejestracja: ndz gru 14, 2014 10:52 pm
Lokalizacja: St Albans
Na imię mam: Artur

Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#13

Post autor: plakat »

I jak tam hodowla? Dalej funkcjonuje?
Awatar użytkownika

qpnix
Uzależniony
Posty: 654
Rejestracja: pn gru 21, 2015 9:44 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#14

Post autor: qpnix »

Co myślicie o podawaniu wrotek krewetkom i rakom

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#15

Post autor: rudy1986 »

Nie za drobna??

telefonotapatalkniete
Awatar użytkownika

qpnix
Uzależniony
Posty: 654
Rejestracja: pn gru 21, 2015 9:44 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#16

Post autor: qpnix »

Nie wiem mam pełno małych crystali i chcę żeby też coś pojadły, gdzieś czytałem, że dobrze robią na wylinki

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#17

Post autor: marcinzabki29 »

Przecież maluchy doskonale dadzą radę poskubać liść czy inne przysmaki.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

qpnix
Uzależniony
Posty: 654
Rejestracja: pn gru 21, 2015 9:44 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#18

Post autor: qpnix »

Z lisci pancerzy nie zbudują...chyba

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka

Betta123
Gość
Posty: 1
Rejestracja: sob lut 24, 2018 12:44 pm
Telefon: 665038561
Lokalizacja: Jędrzejów
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#19

Post autor: Betta123 »

Witam. Gdzie moge kupić porcje startowa wrotek słodkowodnych?
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#20

Post autor: Miro »

krisabc, jak Twoje rozwielitki ?

krisabc
Gość
Posty: 9
Rejestracja: sob paź 29, 2011 10:59 am
Lokalizacja: Warszawa, Natolin
Płeć:

Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#21

Post autor: krisabc »

Hodowałem 1 sezon na balkonie i nie wznowiłem potem hodowli. Nie było z nią większych problemów choć karmienie drożdżami bywało problematyczne, problemem raczej była małżonka i narzekanie że jakaś woda stoi na balkonie :)
Teraz hoduję grindala a pudełko jest schowane :)
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#22

Post autor: Miro »

krisabc pisze: pt wrz 14, 2018 1:47 pm Teraz hoduję grindala
to pochwal się jak to robisz
Może załuż nowy temat na temat tej hodowli ? :-D
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#23

Post autor: Miro »

A co karmisz grindalami ?

krisabc
Gość
Posty: 9
Rejestracja: sob paź 29, 2011 10:59 am
Lokalizacja: Warszawa, Natolin
Płeć:

Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#24

Post autor: krisabc »

Miro
Nie ma co pisać o hodowli grindali bo temat jest szeroko dostępny w internecie np http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... ht=grindal
Jedyny patent który mam to zamrażam pasztetówkę bo łatwiej jest kroić cienkie porcje pokarmu. Czasami tez daję zmielone płatki owsiane.
Karmię małe ryby, największe to kirysy spiżowe a najmniejsze to kirysy pigmeje, chętnie też grindal jest zjadany przez krewetki ”Red cherry”.
Rozmiar grindala jest u mnie od 2mm do 10mm więc każda ryba znajdzie coś dla siebie. Karmię grindalami max. 3 razy w tygodniu (bo tłuste).
Oczywiście rozwielitki są lepsze ale bardziej problematyczne w hodowli.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#25

Post autor: Miro »

krisabc pisze: pt wrz 14, 2018 3:34 pm Nie ma co pisać o hodowli grindali bo temat jest szeroko dostępny w internecie
,
krisabc, sorry, ale na tej zasadzie to nic by nie było sensu opisywać na fawie.
Czy leczenie ryb czy nawożenie roślin itd to wszystko gdzieś w necie jest.
A jednak forumowicze wolą mieć wszystko pod nosem opisane przez fachowca, fachowca sprawdzonego takiego z fawy.
Jak wiesz w necie można spotkać się z różnymi opiniami tego samego zagadnienia.
Skoro piszesz że hodujesz grindale to uważam Ciebie za fachowca i chcę polegać na Twoich spostrzeżeniach a nie szukać w necie.

A jakie trzymasz ryby ? Rozmnażasz ryby ?

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#26

Post autor: DanielP »

A ja ostatnio nabyłem doniczkowca i też bardzo go chwalę:-)

krisabc
Gość
Posty: 9
Rejestracja: sob paź 29, 2011 10:59 am
Lokalizacja: Warszawa, Natolin
Płeć:

Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#27

Post autor: krisabc »

Miro
Masz trochę racji, ale hodowla grindala to nie odkrycie roku :-) a ja nie jestem fachowcem od pierścienic, czy o nawożeniu ktoś napisał lepiej od zulix-a czy spidera72 z podforaka? osobiście czytam/przeglądam 3 fora o akwarystyce i nie czuję że muszę mieć całą wiedzę w 1 miejscu.

Warto opisywać nowe sposoby do hodowli zwierząt, tak jak zrobił to mpaw który opisał hodowlę wrotki słodkowodnej (a któremu zaśmiecamy wątek) a z takim opisem nie spotkałem się wcześniej.

Ryby to bardzo pospolite/tanie gatunki: Danio pręgowany, kirysy spiżowe, irysy pigmeje, Neon czerwony, Prystelka, Minor, wygląda ten zestaw dziwnie ale część ryb jest od 2010 (Prystelki i Neony, zostały po 2 szt). Nie rozmażam, po krótkiej przygodzie z gubikami z których zrezygnowałem właśnie z powodu powiększania się stada w zastraszającym tępię.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#28

Post autor: Miro »

krisabc pisze: pt wrz 14, 2018 7:14 pm osobiście czytam/przeglądam 3 fora
, widzisz , jak by wszyscy podchodzili do tego że niech ktoś napisze a ja tylko z tego skorzystam to nie miał byś co czytać.
Wiele for popadało bo nie miał kto na nich pisać a wszyscy tylko czytają.
Jesteś na fawie już sześć lat , sądzę ze akwarystyką zajmujesz się dłużej więc wiedzę na pewno posiadasz,wiedzę z którą mógł byś
się z nami podzielić.
Ale OK , nic na siłę, Twój wybór.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#29

Post autor: Tygrys »

Jbl novo fluid artemia polecam.
zawieszony profil

krisabc
Gość
Posty: 9
Rejestracja: sob paź 29, 2011 10:59 am
Lokalizacja: Warszawa, Natolin
Płeć:

Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku - wrotka słodkowodna

#30

Post autor: krisabc »

Miro pisze: pt wrz 14, 2018 8:13 pm , widzisz , jak by wszyscy podchodzili do tego że niech ktoś napisze a ja tylko z tego skorzystam to nie miał byś co czytać.
Wiele for popadało bo nie miał kto na nich pisać a wszyscy tylko czytają.
Jesteś na fawie już sześć lat , sądzę ze akwarystyką zajmujesz się dłużej więc wiedzę na pewno posiadasz,wiedzę z którą mógł byś
się z nami podzielić.
Nie czuję się w żadnej mierze ekspertem, nie spotkałem się też z czyimś problemem na który bym znał rozwiązanie, nie widzę taż potrzeby nabijania postów więc pozostaje mi tylko pokorne czytanie osób które maja wiedzę (najlepiej praktyczną!) na interesujące mnie tematy.

Na część tematów też odchodzi ochota pisania gdy widzę autorytatywne stwierdzenia że jakoś ryba/ryby to tylko min 500l a jak 200 to źle bo ryby się meczą bez patrzenia że w 200l jest 4 a w 500l 10 szt. (pomijam tutaj ryby duże i bardzo duże np. płaszczki lub szczupaki :-) gdzie wielkość akwarium jest bezdyskusyjna)

To że fora padają jest normalną koleją losu, tak samo jak w zapomnienie powoli odchodzą grupy news.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pokarmy/Żywienie/Przepisy”