Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

Wszystkie sprawy dotyczące żywienia, sposobu przyrządzania pokarmu, własne oryginalne przepisy.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#31

Post autor: Miro »

Ostatni post z poprzedniej strony:

porlock pisze:Przeważnie wystarcza, ale co to za przyjemność wszystko na gotowe moje ryby chętniej jedzą co sam im zrobię niż kupne pokarmy, ot sa już przyzwyczajone, albo dobry ze mnie kucharz po prostu
Jeżeli tak to ok ! :-D
To ja inaczej bym podszedł do tego tematu. Uważam że należy urozmaicać jedzenie a nie cały czas tylko " schabowe " ! :-D
Jak mrożonki to za każdym razem kupować inne, jak płatki to również często zmieniać na inne.Niech rybki też mają Szwedzki stół :D
Awatar użytkownika

asheka
Fanatyk
Posty: 1723
Rejestracja: pt maja 03, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#32

Post autor: asheka »

miro pisze:Ziemniaki są chętnie zjadane przez ryby
Kurczę, pierwszy raz słyszę. W jakiej formie się je podaje? Surowe bulwy zawierają solaninę, która jest toksyczna.
Gotowane?
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#33

Post autor: rudy1986 »

asheka pisze:
miro pisze:Ziemniaki są chętnie zjadane przez ryby
Kurczę, pierwszy raz słyszę. W jakiej formie się je podaje? Surowe bulwy zawierają solaninę, która jest toksyczna.
Gotowane?
w formie frytek belgijskich hehe
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#34

Post autor: Lech-u »

rudy1986 pisze:w formie frytek belgijskich hehe
Ale tylko belgijskie ryby tak jedzą. :)

Wiem jedno: moje ryby nie jedzą ziemniaków ani bananów. Może dlatego, że ...im nie podaję ani ziemniaków, ani bananów...
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#35

Post autor: ziabak »

miro pisze:Wydaje mi się że banan i ziemniak mają bardzo zbliżony skład witaminowy np potas. Ziemniaki są chętnie zjadane przez ryby natomiast nie słyszałem żeby banany ryby jadły.
Czy trzeba wymyślać takie pokarmy - wynalazki ? Czy dobre płatki oraz mrożonki nie wystarczą , nie zaspakajają potrzeb ryb ?
Z tego co pamiętam i kojarzę to ziemniak z bananem ma niestety wiele wspólnego, jeśli chodzi o zawartość skrobi, a pokarmy dla ryb na bazie skrobi źle działają bo doprowadzają do otłuszczenia gonad, co skutkuje problemami z rozrodem. Niektóre pokarmy znanych firm są produkowane właśnie na bazie skrobi i już spotkałam się nieraz z "alertami" aby uważać na to i sprawdzać skład - co czasem jest wyjątkowo trudne, bo składu po prostu nie ma...

Z bananem jest jeszcze taka sprawa, że zawartość skrobi zależy od stopnia dojrzałości - im mniej dojrzały banan tym więcej zawiera skrobi - to również dla ludzi przydatna informacja, najzdrowsze są banany na pograniczu "przejrzenia", jeśli można to tak określić ;) takie, które mają już ciemną skórkę a wnętrze niemal się rozpada :)

W każdym razie ja nie próbowałam nigdy podawać ani bananów ani tym bardziej ziemniaków rybom, ale pamiętam pewną opowieść jednej z naszych użytkowniczek (już dawno nie było jej na forum) o tym, jak to ktoś jej znajomy (były mąż chyba), wrzuca do akwarium resztki z obiadu i zbrojniki niebieskie dzięki temu osiągnęły nieprzyzwoicie duże rozmiary :D To tak w ramach anegdoty... ;)
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#36

Post autor: Lech-u »

ziabak pisze:(były mąż chyba), wrzuca do akwarium resztki z obiadu i zbrojniki niebieskie dzięki temu osiągnęły nieprzyzwoicie duże rozmiary
Myślę, że tak mówił w ramach "autoreklamy". Przecież jadł to samo co te biedne zbrojniki, tylko zanim to wrzucił do akwarium...
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#37

Post autor: ziabak »

miro pisze:
porlock pisze:Przeważnie wystarcza, ale co to za przyjemność wszystko na gotowe moje ryby chętniej jedzą co sam im zrobię niż kupne pokarmy, ot sa już przyzwyczajone, albo dobry ze mnie kucharz po prostu
Jeżeli tak to ok ! :-D
To ja inaczej bym podszedł do tego tematu. Uważam że należy urozmaicać jedzenie a nie cały czas tylko " schabowe " ! :-D
Jak mrożonki to za każdym razem kupować inne, jak płatki to również często zmieniać na inne.Niech rybki też mają Szwedzki stół :D
Oczywiście jeśli chodzi o urozmaicanie to jak najbardziej, ale problem tkwi w tym, że tak naprawdę większość pokarmów to to samo... no oczywiście nie mam tu na myśli składu procentowego białka np. w karmach dedykowanych rybom roślinożernym i mięsożernym itp.

Poza tym zaletą którą ja dostrzegam w robieniu własnych mieszanek jest to, że można w nich zawierać całą masę różnych dodatków wartościowych, których w karmach gotowych jest albo niewiele, albo nie ma, albo w procesie produkcyjnym ich wartość została zubożona. Mi się to bardzo podoba, że mogę wymyślić jakie składniki tym razem dodam i potem obserwować czy smakują, co bardziej smakuje i komu itd.
Problem tkwi jedynie we właściwym zbilansowaniu takiej karmy w warunkach domowych, bo produkuje się ją "na oko". Ale może to nie jest taki znowu duży minus, jeśli do karmy robionej co kilka dni daje się różnorodne składniki, nie ma wtedy monotonii w żywieniu.

Uzyskałam na razie wstępne tylko informacje od doktora z SGGW i nie są one niestety zadowalające, bo jak się okazuje, nikt chyba nigdy nie badał na poważnie zapotrzebowania na składniki pokarmowe u ryb akwariowych (ja oczywiście drążę temat żyworódek, bo takimi rybami się zajmuję). Jak doktor pisze, jest to ciężki temat i bardzo słabo poznany, bo same badania dotyczące wymagań pokarmowych są wykonywane dla gatunków ważnych gospodarczo, natomiast o innych gatunkach są jedynie wzmianki.
Zdementował również opinię jakoby szkodliwe było podawanie rybom żółtka jaja kurzego, należy tylko uważać by nie doprowadzić do zanieczyszczenia wody o co przy żółtku jest łatwo. Problem zawartości kwasów tłuszczowych i fosfolipidów u ryb jest natomiast ciągle jeszcze badany, więc też nie ma konkretnych danych na ten temat.

Wstępnie umawiamy się na spotkanie w celu podyskutowania na temat żywienia ryb, więc liczę na to, że dowiem się jeszcze wielu ciekawych rzeczy :)

-- 3 wrz 2015, o 17:03 --

A tak kontynuując co dodajemy do pokarmów robionych samemu - ja wczoraj do mieszanki dodałam zmielone płatki owsiane :) Bogate jak wiadomo w wiele cennych składników, nie będę wymieniać bo można to w necie znaleźć. Ryby jedzą ze smakiem, po miesiącu ocenię czy widać jakąś różnicę / zmianę / w kondycji ryb, czy ma to wpływ na wzrost narybku itd.

-- 3 wrz 2015, o 17:31 --

I jeszcze jedno: wczoraj szukają w necie jakichś informacji o badaniach nad zapotrzebowaniem pokarmowym ryb natrafiłam na ciekawy artykuł, chyba mogę go tutaj podlinkować i nie będzie to żadne wykroczenie, bo warto przeczytać:
Żywienie ryb – może wreszcie niektórzy zrozumieją, że…

W ogóle bardzo ciekawe wypowiedzi są na tej stronie.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#38

Post autor: Miro »

.
asheka pisze: Kurczę, pierwszy raz słyszę.
Gdzieś czytałem że dodają ziemniaki do pokarmów własnej roboty [ tak jak banan] a również wędkarze stosują ziemniaki do przynęty.
ziabak pisze:ciekawy artykuł,

" Otrzymują zróżnicowane, sztuczne pokarmy oparte na spirulinie, miksy zawierające szpinak, groszek, krewetki, a także larwy wodzienia czy kryla. Do tej pory, mimo, że mam je już prawie rok nie były ani leczone, ani odrobaczane. "
Właśnie o to mi chodzi , żeby urozmaicać jedzenie !
ziabak pisze:chyba nigdy nie badał na poważnie zapotrzebowania na składniki pokarmowe u ryb akwariowych
Dlatego swoim podaję na obiadokolację cztery różne mrożone kostki a w ciągu dnia spirulinę oraz jakieś płatki.
Awatar użytkownika

porlock
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: czw sie 11, 2011 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#39

Post autor: porlock »

ziabak pisze: Uzyskałam na razie wstępne tylko informacje od doktora z SGGW i nie są one niestety zadowalające, bo jak się okazuje, nikt chyba nigdy nie badał na poważnie zapotrzebowania na składniki pokarmowe u ryb akwariowych
Badał, badał i dalej są prowadzone badania, tylko jak wspomniałem już wcześnie nie w Polsce, i trzeba szukac w publikacjach naukowych po angielsku, dla ułatwienia 2 linki

http://i57.tinypic.com/2i1czvd.png" onclick="window.open(this.href);return false;

https://scholar.google.pl/scholar?q=pro ... 5&as_vis=1" onclick="window.open(this.href);return false;

ziabak pisze: A tak kontynuując co dodajemy do pokarmów robionych samemu - ja wczoraj do mieszanki dodałam zmielone płatki owsiane :) Bogate jak wiadomo w wiele cennych składników, nie będę wymieniać bo można to w necie znaleźć. Ryby jedzą ze smakiem, po miesiącu ocenię czy widać jakąś różnicę / zmianę / w kondycji ryb, czy ma to wpływ na wzrost narybku itd.
Ja swoim daje zarodki pszenne :)

Co do banana, kiedyś po bardzo wnikliwej analizie, wszystkich zebranych i przeczytanych materiałów, wykonaniu parunastu karkołomnych obliczeń w excelu wyszło mi ze banan sie nada ;) z tego co pamiętam chodziło głownie o włókno ale to juz było pare ladnych lat temu. Ergo moje ryby jedzą moje mixy z bananem i maja się bardzo dobrze.

Jeszcze jeden przydatny link dla kucharzy rybowych :) tyle ze znów po angielsku, ale kto w dzisiejszych czasach nie zna to wstyd :P
http://nutritiondata.self.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ostatnio zmieniony ndz wrz 06, 2015 6:06 pm przez porlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#40

Post autor: Miro »

porlock pisze: ze banan sie nada z tego co pamiętam chodziło głownie o włókno
A co to ma dać rybie ?
Z tymi str po angielsku to nie przesadzaj, to wszystko zajdziesz na naszych str dla kulturystów :D
Awatar użytkownika

porlock
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: czw sie 11, 2011 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#41

Post autor: porlock »

Potrzebne dla prawidłowego trawienia, włókno to inaczej błonnik.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pokarmy/Żywienie/Przepisy”