Mięsko

Wszystkie sprawy dotyczące żywienia, sposobu przyrządzania pokarmu, własne oryginalne przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Mięsko

#1

Post autor: Miro »

Cytat z książki Ada Koningsa " Pielęgnice- moja pasja"


Cytat:
Ryby są zwierzętami zimnokrwistymi (pojkilotermicznymi). Używają one tłuszczu zarówno jako źródła, jak i rezerwy energii. Miejsca odkładania tłuszczu rozmieszczone są w wielu częściach ich ciała. Ponieważ ryby są zimnokrwiste, co oznacza, że temperatura ich ciała waha się w zależności od ciepłoty środowiska, ich specjalizacja doprowadziła do tego, że maja one kwasy tłuszczowe o niskiej temperaturze topnienia. Zjawisko takie zapobiega tężeniu tłuszczów w niskich temperaturach. Zwierzęta ciepłokrwiste (w tym także człowiek) magazynują kwasy tłuszczowe o wysokiej temperaturze topnienia. Ponieważ ryby nie potrafią zasymilować tłuszczu ze zwierząt ciepłokrwistych tak dobrze, jak robią to z tłuszczami pochodzącymi od zwierząt zimnokrwistych, gromadzony on jest w ich wątrobie. Na podstawie badań przeprowadzonych na łososiach udowodniono, że w porównaniu z osobnikami karmionymi rybami te, którym podawano produkty pochodzące od ssaków (zwierząt ciepłokrwistych), wykazują ogromne nasilenie degeneracji wątroby. Serce wołowe i jakiekolwiek inne rodzaje mięsa pochodzące od zwierząt ciepłokrwistych są więc wyjątkowo szkodliwe dla ryb.
Ryby przystosowane są do pokarmu oferowanego im przez środowisko naturalne. Z wyjątkiem, być może, piranii z Ameryki Południowej, rzadko trafia się im do jedzenia zmielone serce wołowe; nie podawajcie więc swoim rybom tego całkowicie nienaturalnego "pokarmu". Niestety, tłuszcze pochodzące od zwierząt ciepłokrwistych często są obecne także w wielu rodzajach pokarmów suchych. Używane są one bowiem nierzadko jako wypełniacz lub substancja wiążąca. Jeśli pragniemy wyświadczyć naszym pielęgnicom przysługę, nie podawajmy im pokarmu, do którego dodane zostały tłuszcze pochodzące od zwierząt ciepłokrwistych. Dobrej jakości pokarm suchy jest zrobiony z ryb lub bezkręgowców wodnych, a jako wypełnienie i substancję wiążącą zastosowano w nim olej roślinny. Większość pokarmów suchych ma skład wypisany na opakowaniu. Szukajmy odpowiedniej karmy!
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Mięsko

#2

Post autor: rudy1986 »

Niestety, tłuszcze pochodzące od zwierząt ciepłokrwistych często są obecne także w wielu rodzajach pokarmów suchych
Albo jestem slepy albo nie spotkalem sie z taka karma, naprawde.

Co do cytatu z ksiazki. Znam wiele osob ktore karmia ryby sercem i sa mega zadowolone, znam takie ktore odradzaja. Sa plusy i minusy. Tylko i wylacznie na wlasnym doswiadczeniu poznasz nauki zywieniowe i bedziesz wiedzial czy to im szkodzi.
Dla przykladu.... kto widzial zeby ryby w naturze jadly krowe?? konine?? pietruszke czy czosnek??

Dein

Re: Mięsko

#3

Post autor: Dein »

rudy1986 pisze:Tylko i wylacznie na wlasnym doswiadczeniu poznasz nauki zywieniowe i bedziesz wiedzial czy to im szkodzi.
O ile powiążesz prawidłowo przyczynę ze skutkiem.
Ciężko zdiagnozować choroby narządów wewnętrznych i ich dalsze skutki, a jeszcze wpaść na to, że to od podawania serduszka wołowego...
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Mięsko

#4

Post autor: Christo »

rudy1986 pisze: Albo jestem slepy albo nie spotkalem sie z taka karma, naprawde
A o Tropicalu słyszałeś? :P
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Mięsko

#5

Post autor: rudy1986 »

Christo pisze:
rudy1986 pisze: Albo jestem slepy albo nie spotkalem sie z taka karma, naprawde
A o Tropicalu słyszałeś? :P
w ktorym jest mieso zwierzat cieplokrywistych??
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Mięsko

#6

Post autor: Christo »

W każdym poza spiruliną (dzięki Bogu :P ).
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Mięsko

#7

Post autor: rudy1986 »

A faktycznie, nawet nie zauwazylem tego:P podejrzewam ze taka ilosc raczej nie bedzie wplywac na stan zdrowia ryb bo jak sami wiemi pewnie 60% osob ktore maja akwaria karmia byle czym te ryby i zyja niezywkle dlugo (aczkolwiek dobrze zauwazyles)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pokarmy/Żywienie/Przepisy”