Karmienie zbrojników roślinożernych

Wszystkie sprawy dotyczące żywienia, sposobu przyrządzania pokarmu, własne oryginalne przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Lordam
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: wt sty 06, 2015 12:18 pm
Telefon: Mam
Lokalizacja: Elbląg
Na imię mam: Kacper
Płeć:

Karmienie zbrojników roślinożernych

#1

Post autor: Lordam »

Witam wszystkich serdecznie,
często zadawane są pytania 'czym karmić moje glonojady?'. Tak naprawdę nie ma właściwej odpowiedzi na te pytanie. W tym artykule przedstawię Wam listę produktów, którymi można i należy karmić swoje roślinożerne zbrojniki.
Do roślinożerców zaliczamy przede wszystkim:
- Ancistrusy (183, 181, 180, 184, 213, 32, Rio paraquay, Sp etc..)
- Sturisomy
- Rineloricarie
Są jeszcze inne zbrojniki, których dieta opiera się głównie na pokarmach roślinnych, lecz są dużo rzadziej spotykane.
Pamiętajmy, że roślinnym należy też karmić wszystkożerców (peckoltie) czy drewnojady (panaque).
Zaczynamy.

Na początku należy pamiętać, że pod żadnym pozorem rybom nie podaje się mięsa zwierząt stałocieplnych (ssaków i ptaków), ponieważ układ pokarmowy naszych podopiecznych nie jest dostosowany do trawienia tej materii. Podawanie np. serc wołowych czy wątroby skutkuje otłuszczeniem organów wewnętrznych i może zakończyć się szybkim zgonem.

W przypadku ww. zbrojników podajemy przede wszystkim pokarmy tabletkowane + warzywa:
- Cukinia
- Ogórek
- Papryka
- Szpinak
- Kapusta
- Sałata
- Marchew
- Bób
Należy pamiętać o dokładnym wymyciu warzyw przed podaniem, jeżeli są bardzo twarde jak kalafior czy marchew to należy je sparzyć lub podgotować. Warzywa można trzymać w akwarium od 12 do 48 godzin. Jednak nie każde warzywo może być taką samą długą ilość czasu w akwa. Cukinia wytrzymuje i 2 dni, a kalafior po kilku już zaczyna oddawać straszny smród.

Jeżeli zapewnimy naszym podopiecznym odpowiednie warzywka to można się zastanowić co z gotowych produktów można im podać.
Skupię się na kilku markach, które sprawdziłem i których jestem pewien.

Hikari Algae Wafers
Jest to moim zdaniem najlepszy pokarm dla roślinożernych zbrojników. Długo wytrzymuje w wodzie, nie pyli, tylko lekko nabrzmiewa, a przede wszystkim jest bardzo aromatyczny. Tabletki są dużej wielkości. Paczka 250 gramów kosztuje w granicach 45-50 zł. Jest to stosunkowo drogi, lecz wydajny pokarm, w który warto zainwestować.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Tropical Pleco's Tabin
Są to bardzo duże tabletki, które łatwo się kruszą. Warto w nie zainwestować, jeżeli mamy u siebie narybek zbrojników. Ze względu na jego kruchliwość bardzo łatwo podawać go maluchom. Ryby generalnie chętnie go jedzą. Wadą jest jego 'pylność' i fakt, że szybko się rozpływa
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Tetra Pleco Xl wafers
Wg relacji moich znajomych bardzo dobry pokarm, lecz u mnie ryby raczej za nim nie przepadały. Pomimo kilkukrotnej głodówki nie potrafiłem ich przekonać do tej pozycji. Tabletki są średniej wielkości, stosunkowo długo zostają w swojej wyjściowej formie.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Tetra PlecoMin
Obok pokarmu Hikari zdecydowanie najlepsza pozycja z 'rośliniaków'. Tabletki są malutkie, dobrze się kruszą, ale zostają w swojej formie jeżeli ich się nie pokruszy. Idealne do skarmiania narybku i młodych zbrojasów. Niestety za jakością idzie wysoka cena. Malutki pojemniczek tego pokarmu kosztuje kilkanaście złotych. Warto zainwestować i podawać narybkowi lub jako uzupełnienie diety.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Sera Pleco Crisps
Miałem duży pojemnik tego pokarmu z dodatkiem szyszki olchy i materii drewnianej. Sturisomy i l-183 bardzo dobrze się z nim zapoznały. Inne zbrojniki miały problem. Charakterystyczny zapach suszonego drewna. Pozycja średniobudżetowa.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Tropical Green Algae Wafers
Średniej jakości kolejny pokarm z 'stajni' Tropicala. Ryby stosunkowo aktywnie na niego reagowały. Podobnie jak Pleco's Tabin krótko utrzymuje się w wodzie.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Są to pokarmy, które przetestowałem na swoich rybach i które mogę spokojnie polecić. Który z nich jest najlepszy? Zdecydowanie Hikari Algae Wafers, następnie Tetra PlecoMin. Pozostałe pozycje w zależności od potrzeb należy stosować.

Pamiętajmy, że kluczem jest zróżnicowana dieta. Obecnie podaje swoim rybom 4 pokarmy roślinne + 2 mięsne + warzywa.

Jeżeli chodzi o żywienie moich ancistrusów to wygląda ono następująco
2 x w tyg cukinia (czasami papryka lub marchew)
3 x w tyg Hikari Algae Wafers
2 x w tyg Tropical Pleco's Tabin
2 x w tyg Sera Pleco Crisps
1 x w tyg Tropical Green Algae Wafers
1 x Hikari Carniviore
1 x Tropical Carniviore

Pokarmy zazwyczaj podaję parami. np 1 Hikari + 1 Tropical.
1-2 dni w tygodniu są bez pokarmu. Czasami przez 5-8 dni w ogóle nie karmię ryb, aby się w pełni oczyściły bądź, zachęcić je do tarła.
Ostatnia rzecz.
Mamy zbrojniki roślinożerne, lecz nie znaczy to, że nie możemy im podawać pokarmów mięsnych, a wręcz przeciwnie. Pokarmy na bazie mięsa można i należy podawać przy czym trzeba zachować umiar. U mnie pokarm mięsny stanowi 10-15% całej ilości podawanego pokarmu. Podaję go tylko jako stymulant do tarła.
Jeżeli chodzi o mrożonki podaję:
- Oczlik
- Rozwielitka
- Szklarka
- Kryl
- Solowiec
Tak jak wcześniej mówiłem, są to znikome ilości pokarmu, ale pojawia się on w ich diecie. Pamiętajcie, żadnych serc, wątrób i ochotek:)

Źródło:
Opracowanie: Lordam
Zdjęcia: Internet
Hoduję zbrojniki:
Ancistrus l-183 (WF)
Ancistrus l-181
Ancistrus l-180 (WF)
Ancistrus l-88 (WF)
Ancistrus cirrhosus (WF)
Ancistrus Rio Paraquay (F1-2)
Sturisoma aureum
viewtopic.php?f=15&t=26562" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Karmienie zbrojników roślinożernych

#2

Post autor: fivb77 »

Super robota, dzięki Lordam!
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Karmienie zbrojników roślinożernych

#3

Post autor: Lech-u »

Ode mnie też pochwała!
Super!
Dzięki!

coolator
Gość
Posty: 7
Rejestracja: pn lis 09, 2015 5:58 pm
Lokalizacja: z daleka
Na imię mam: Artur

Re: Karmienie zbrojników roślinożernych

#4

Post autor: coolator »

Wszystko pięknie, ale z tym otłuszczeniem przez karmienie sercem to niezupełnie. Może warto byłoby napisać jakim rybom szkodzi (o ile w ogóle), bo posiadacze dyskowców, które notabene są bardzo wymagające jeśli chodzi o wartości odżywcze w pokarmie, na bazie serc wołowych robią mixy i żadne przetłuszczenia nie występują... Sam mam kilka dysków które maja po 8-10 lat i od narybku karmione sercem żyją w doskonałej kondycji. Dla uzupełnienia- serce wołowe posiada znikome ilości tłuszczu, a tym bardziej oczyszczone z błonek i żyłek ma go jeszcze mniej.
Awatar użytkownika

Autor
Lordam
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: wt sty 06, 2015 12:18 pm
Telefon: Mam
Lokalizacja: Elbląg
Na imię mam: Kacper
Płeć:

Karmienie zbrojników roślinożernych

#5

Post autor: Lordam »

Ale to nie chodzi o to, że to mięso jest tłuste, ale o fakt, że ryby nie trawią pokarmu stworzeń stałocieplnych (krówka, świnka).
Hoduję zbrojniki:
Ancistrus l-183 (WF)
Ancistrus l-181
Ancistrus l-180 (WF)
Ancistrus l-88 (WF)
Ancistrus cirrhosus (WF)
Ancistrus Rio Paraquay (F1-2)
Sturisoma aureum
viewtopic.php?f=15&t=26562" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Re: Karmienie zbrojników roślinożernych

#6

Post autor: Tygrys »

Moje zbrojniki lubią sie zajadać ;
cukinia[cukinia musi być obrana lupki i wypłukana},papryka czerwona[sparzona i usuniete nasiona,tetra tabinmin
Natomiast marchewki nie cierpią ,piątek dostaną ogórka,zobaczymy czy będzie im samkować.
zawieszony profil

coolator
Gość
Posty: 7
Rejestracja: pn lis 09, 2015 5:58 pm
Lokalizacja: z daleka
Na imię mam: Artur

Karmienie zbrojników roślinożernych

#7

Post autor: coolator »

" Podawanie np. serc wołowych czy wątroby skutkuje otłuszczeniem organów wewnętrznych i może zakończyć się szybkim zgonem"

."Ale to nie chodzi o to, że to mięso jest tłuste, ale o fakt, że ryby nie trawią pokarmu stworzeń stałocieplnych (krówka, świnka)."

Skoro nie trawią, to w jaki sposób dorastają do pokaźnych rozmiarów (20cm) żyją długo i nie chorują...Może powinieneś uściślić-
nie "rybom" lecz "zbrojnikom". Bo tym rzeczywiście być może szkodzi :-D
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Karmienie zbrojników roślinożernych

#8

Post autor: Miro »

coolator pisze:Bo tym rzeczywiście być może szkodzi
szkodzi wszystkim rybą roślinożernym ! To tak jak byś podawał krowie mięso zamiast trawy.
Serce wołowe mogą jeść ryby takie jak pielęgnica pawiooka,piranie i im podobne.Nawet im nie powinno się podać non stop takiego mięsa.

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Karmienie zbrojników roślinożernych

#9

Post autor: cinek1916 »

No to szkodzi tym "rybą" czy nie?

Takie Arapaimy czy Arowany polują na małe ssaki a nawet mniejsze małpy.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek

Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Re: Karmienie zbrojników roślinożernych

#10

Post autor: Zbyszek »

Kiedyś karmiłem ryby (pielęgnice) sercem wołowym i to w nadmiarze - około 90% diety. W tym samym akwarium były też zbrojniki - takie zwykłe popularne Ancistrus'y. Zbrojniki bardzo chętnie i z widocznym apetytem zajadały się sercem wołowym, ale niestety po kilku miesiącach po kolei zaczęły padać, aż ostatecznie padły wszystkie. Objawy jakie zaobserwowałem: obrzęk brzucha, zaczerwieniony odbyt i długie śluzowate odchody - czyli typowe dla zapalenia układu pokarmowego. Przez wiele lat hoduję zbrojniki, ale już nigdy więcej nie karmiłem ich w nadmiarze sercem i nigdy więcej nie miałem z nimi takich problemów. Na pewno mają u mnie kontakt z tym pokarmem bo obecnie stosuję serce wołowe w diecie ryb, ale w znacznie mniejszej proporcji - około 10% i nie zauważyłem aby takie niewielkie ilości miały niekorzystny wpływ na zbrojniki.
Tyle z moich doświadczeń związanych ze zbrojnikami i sercem wołowym. Jeśli natomiast chodzi o inne ryby to sprawa jest zupełnie odmienna i uważam, że nie ma sensu porównywać karmienia zbrojnikowatych z karmieniem np. pielęgnicowatych bo to całkiem inna bajka i odmienny temat :).

PS: Lordam - Szacunek za Twój artykuł :pada: .
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Re: Karmienie zbrojników roślinożernych

#11

Post autor: Tygrys »

Lordam dokładnie jaki Hikari Carniviore bo jest ich kilka rodzajów,moje glusie tylko tablety jedzą
zawieszony profil
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pokarmy/Żywienie/Przepisy”