METODA HODOWLI DONICZKOWCÓW BEZ ZIEMI

Wszystkie sprawy dotyczące żywienia, sposobu przyrządzania pokarmu, własne oryginalne przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

METODA HODOWLI DONICZKOWCÓW BEZ ZIEMI

#1

Post autor: Tygrys »

Czesław Drynda
Większość kolegów akwarystów, pomimo dużej inwencji twórczej w różnorodnych ulepszeniach urządzeń pomocniczych nie zawsze znajduje ich właściwe rozwiązania. Osobiście stale miałem kłopoty z hodowlą doniczkowców. To ziemia była nieodpowiednia, to rozmnożyły się różnego rodzaju "pajączki", larwy much itp., co ograniczało lub uniemożliwiało prawidłowy rozwój tak potrzebnego rybom pokarmu.

Wypróbowany przez mnie sposób hodowli doniczkowców bez ziemi zaczerpnięty z AT nr 9/75 (NRD), jest godny szerokiego rozpowszechnienia. Stosuję go z powodzeniem od listopada 1975 roku.

Do tego typu hodowli najlepiej nadaje się zamknięta skrzynka plastikowa (nieprzeźroczysta), podłoże w niej bowiem nie wysycha - a jest nim zwykła gąbka drobnoziarnista (taka jak w filtrach gąbkowych) z podłużnymi wgłębieniami na karmę dla robaków. Dla uzyskania bardzo czystego środowiska, nakrywamy gąbkę szybą, na której kładziemy dla zaciemnienia cienki płat gąbki i całość zakrywamy dopasowanym wieczkiem. Tak przygotowanej skrzynki nie trzeba nawet trzymać w półmroku.

Warunki jakie powstają w szczelnej skrzynce, a mianowicie nasycenie parą wodną i lekko kwaśny odczyn' spowodowany fermentacją pokarmu sprzyjają szybkiemu i dobremu rozmnażaniu doniczkowców. Należy tylko pamiętać o tym by gąbka przed użyciem została dobrze wyparzona gorącą wodą.

Karmić należy co 4-5 dni bo ilość dawki pokarmu (rozgotowany grysik i dla odmiany co 2-3 karmienie: płatki owsiane + dodatki witaminowe) na dłużej nie wystarcza.

Jeszczo raz w skrócie podaję warunki i zalety nowej metody:
1. Wymiary skrzynki 24-26 x 15 x 6 cm
2. Uzyskanie doniczkowców do rozrodu, najlepiej od posiadającego je akwa rysty;
3. Regulacja wilgotności nie nastręcza żadnych kłopotów, przy nadmiernej wilgotności lekko uchylić wieko skrzynki. Gąbka łatwo chłonie wodę, ale i łatwo ją oddaje,
4. Utrzymanie czystości jest czynnością bardzo prostą: można gąbkę z roba kami wypłukać, lekko wodę odgnieść i po włożeniu do skrzynki dać świeżą karmę;
5. W przypadku dostania się niepożądanych gości - podstawić otwartą skrzynkę pod kran (jak punkt 3) i robaki nadal dobrze się rozmnażają

1. - plastikowy pojemnik z przykrywką
2. - płat gąbki zaciemniającej
3. - rzybka
4. - gąbka
5. - wgłębienie na karmę
Źródło: AKWARIUM Nr 404/77
zawieszony profil
Awatar użytkownika

jaacek
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: ndz sty 25, 2015 11:25 am
Lokalizacja: podkarpacie
Na imię mam: Jacek

Re: METODA HODOWLI DONICZKOWCÓW BEZ ZIEMI

#2

Post autor: jaacek »

[quote="TYGRYS"]Czesław Drynda


Wypróbowany przez mnie sposób hodowli doniczkowców bez ziemi zaczerpnięty z AT nr 9/75 (NRD), jest godny szerokiego rozpowszechnienia. Stosuję go z powodzeniem od listopada 1975 roku.

Witam mógł byś wstawić jakieś własne fotki tej hodowli ?
Awatar użytkownika

Autor
Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Re: METODA HODOWLI DONICZKOWCÓW BEZ ZIEMI

#3

Post autor: Tygrys »

Ja to znalaźłęm sieci przypadkiem i wstawiłem jako ciekawostkę.Nie hoduje .
zawieszony profil
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pokarmy/Żywienie/Przepisy”