Nicienie mikro

Wszystkie sprawy dotyczące żywienia, sposobu przyrządzania pokarmu, własne oryginalne przepisy.
ODPOWIEDZ

Autor
ppaula2

Nicienie mikro

#1

Post autor: ppaula2 »

2 czubate łyżki płatków owsianych błyskawicznych namoczyłam wodą, do tego dodałam szczyptę suchych drożdży i nicienie.
Ładnie mi się wszystko rozmnaża, nicienie wychodzą na sciankę pojemniczka.
Zastanawia mnie tylko sposób jak mam je podawać do akwarium?
Na ściankach prócz nicieni jest też "papka" lub kawałki płatków.
Podawałam na 2 sposoby. Tam gdzie było mniej "zanieczyszczeń" zbierałam wilgotnym pędzelkiem i od razu do akwarium. A tam gdzie były kawałki płatków na ściance między nicieniami, pędzelkiem do kieliszka z wodą z akwarium, czekałam aż płatki opadną i wlewałam samą zawiesinę z nicieniami.
Mam wrażenie, że obydwa sposoby mogą zanieczyszczać mi wodę....
Czy robię to prawidłowo czy jest jakiś inny sposób na podawanie nicieni?

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Nicienie mikro

#2

Post autor: JPK »

Może po prostu oczyść ścianki z resztek papki i wtedy będziesz zbierała same nicienie ?
Ja tak właśnie robiłem.
Przejeżdżałem palcem po ściance i zmywałem nicienie z palca w akwarium :wink:
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

selenewolf
Zapaleniec
Posty: 393
Rejestracja: śr paź 21, 2009 9:34 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Nicienie mikro

#3

Post autor: selenewolf »

Rzecz w tym, że wygląda to tak, jakby one ze sobą "wynosiły" trochę tej papki na ścianki. Są po prostu w niej umazane. :P Od pewnego czasu też mam nicienie, i myślę, że gdyby mi przyszło nimi karmić, to musiałabym je płukać. ;P No, chyba, że z czasem wyjdą wyżej i oczyszczą się same w drodze. Na razie są niziutko.

EDIT:

Już wyszły na tyle wysoko, że można zmiatać pędzelkiem lub palcem prosto do akwa, bez płukania. Oczyściły się po drodze. :3
Ostatnio zmieniony sob cze 26, 2010 2:52 pm przez selenewolf, łącznie zmieniany 1 raz.

wiktoria
Uczestnik
Posty: 46
Rejestracja: ndz maja 30, 2010 9:23 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Nicienie mikro

#4

Post autor: wiktoria »

A ja znalazłam przepis gdzie ktoś gotowane płatki polewał odstanym piwem. Czy zamiast tego piwa mozna użyć zwykłych drożdzy, takich jak do ciasta, np rozrobionych w wodzie?

Autor
ppaula2

Re: Nicienie mikro

#5

Post autor: ppaula2 »

wiktoria, ale po co gotować płatki?
Zrób tak jak pisałam w pierwszym poście. Ja już 2 razy robiłam płatki, woda, drożdże i nicienie.
Pięknie mi się rozmnażają i tak jak u selenewolf, wychodzą na tyle wysoko, że wystarczy zebrać je palcem lub pędzelkiem i do akwarium siup.
Awatar użytkownika

selenewolf
Zapaleniec
Posty: 393
Rejestracja: śr paź 21, 2009 9:34 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Nicienie mikro

#6

Post autor: selenewolf »

Drożdże to chyba powodują, że bardziej to cuchnie... Ja słyszałam o gotowaniu płatków owsianych górskich, i wystarczy je na to puścić. Zrobiłam tak, i potem tylko co jakiś czas dosypywałam troszkę na wierzch suchych płatków błyskawicznych. Bez żadnych drożdży czy piwa - i rosną pięknie. :)
Można też ponoć na suchej, a potem zaparzonej bułce. Kajzerce, nie słodkiej.

wiktoria
Uczestnik
Posty: 46
Rejestracja: ndz maja 30, 2010 9:23 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Nicienie mikro

#7

Post autor: wiktoria »

No, to będzie moja pierwsza hodowla,więc nie wiem. Czytałam ,że to piwo to właśnie zamiast drożdzy.
Mam drożdże,ale zwykłe w kostce... Piwo tez mam, ale jeszcze świeże (podobno 2dniowe ma być)
Po co te drożdze też nie wiem... Myślałam ,ze są potrzebne, ale skoro nie są to też puszczę na same płatki.
Awatar użytkownika

selenewolf
Zapaleniec
Posty: 393
Rejestracja: śr paź 21, 2009 9:34 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Nicienie mikro

#8

Post autor: selenewolf »

Ważne, żeby miały odpowiednie pudełko z dziurkami zatkanymi watą (żeby nie weszły muszki owocówki, produkują bodaj ocet i on może zabić robaczki. Chyba. ;P).
U mnie siedzą w czymś takim:
http://i673.photobucket.com/albums/vv91 ... cienie.jpg
- pudełko do kupienia w Carrefour. Dziurki można wywiercić nożycami albo wypalić rozgrzanym nad ogniem gwoździem. :)

Autor
ppaula2

Re: Nicienie mikro

#9

Post autor: ppaula2 »

a ja się opierałam na tym:
http://www.bojownik.pl/index.php?showtopic=7648
a trzymam w wiaderku po karmie dal prośków.

wiktoria
Uczestnik
Posty: 46
Rejestracja: ndz maja 30, 2010 9:23 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Nicienie mikro

#10

Post autor: wiktoria »

Wiem,wiem...żeby się chronić przed owocówkami.
Ale to ciekawe, po co się dodaje rzeczy ,bez których można się obejść.
Jak ta pierwsza hodowla się rozrośnie, to zrobię 4 na raz - z drożdżami, z piwem i bez dodatków oraz na kajzerce. I zobaczymy czy któras będzie wybitnie ładnie i szybko rosła. Wygląda na to ,że mam w planach eksperymenty na robalach :-) ale przynajmniej sie dowiemy ,która metoda jest najlepsza.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Nicienie mikro

#11

Post autor: saintpaulia »

Moje nicienie siedzą w niewielkim pudełku po delmie. Porcję zarodkową dałam na płatki owciane zalane odrobiną gorącego mleka. Oczywiście przed daniem robali wszystko ostudziłam. Produkują się tak, że mam już dwie hodowle. A młodziutkie guramki wcinają to z wielkim zapałem.

wiktoria
Uczestnik
Posty: 46
Rejestracja: ndz maja 30, 2010 9:23 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Nicienie mikro

#12

Post autor: wiktoria »

No! hodowla założona. Teraz czekamy.
A czy "odświeżnie hodowli" oznacza po prostu założenie jej w nowym pojemniczku z tego samego materiału, czy dodanie "świeżej krwi"? W końcu ile te same nicienie można mnożyć między sobą?

Autor
ppaula2

Re: Nicienie mikro

#13

Post autor: ppaula2 »

w/g mnie zakładanie nowej hodowli na starym "materiale" :)
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Nicienie mikro

#14

Post autor: saintpaulia »

Jako, że ciężko zdobyć "świeżą krew" to ja odświeżanie hodowli traktuje po prostu jako start w nowym pojemniku z robalami z hodowli kończącej swój żywot. :roll:
Awatar użytkownika

selenewolf
Zapaleniec
Posty: 393
Rejestracja: śr paź 21, 2009 9:34 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Nicienie mikro

#15

Post autor: selenewolf »

Myślę, że nie trzeba dodawać 'świeżej krwi' - wszak to tylko jedzonko, a nie hodowla w celu uzyskania pięknych, zdrowych nicieni, które oglądane pod mikroskopem zdobywałyby medale na jakichś robaczych wystawach. :lol:
Odświeża się - czyli co jakiś czas zakłada nową hodowlę na bazie starej - bo pożywka gnije, zdechłe nicienie też, no i po pewnym czasie gorzej pachnie. :)

kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Nicienie mikro

#16

Post autor: kris82 »

Moim rybkom jakoś średnio pasują te nicienie, nie wiem dlaczego. Trzymam je w bułce, ale kupiłem już płatki i spróbuję się na nie przesiąść. Po drugie nurtuje mnie pytanie, jak je podajecie. Płuczecie je jakoś czy tak po prostu siup? Ja zbieram patyczkiem te które wyłażą, ale mimo wszystko mam wrażenie , że oprócz robaków wpada trochę zawiesiny :(

mrooowka
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: czw wrz 24, 2009 8:23 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Nicienie mikro

#17

Post autor: mrooowka »

Ja zawsze płuczę, zbieram do pojemniczka z wodą, mieszam, czekam aż opadną na dno, odlewam z wierzchu brudną wodę i tak kilka razy, tzn. tak robiłam, bo obecnie ugotowałam swoją hodowlę :razz:
Kasia

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Nicienie mikro

#18

Post autor: JPK »

A ja tam nigdy nie płuczę, tylko nabieram paluchem i płuczę w akwa :P
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Nicienie mikro

#19

Post autor: Bożena »

a ja zbieram pędzelkiem i płuczę go w akwa, a rybki szaleją dopoki ostani nie jest zjedzony :lol:
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)

maxmaxi
Gość
Posty: 7
Rejestracja: czw maja 27, 2010 8:59 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Nicienie mikro

#20

Post autor: maxmaxi »

ja mam je w takim pojemniku na żywność prostokątnym i wyłażą same na ścianki pojemnika a ze ścianki to je wacikiem do uszu i gotowe czyste nicienie bez płatków moje microrasbory galaxy uwielbiają je zwłaszcza narybek :wink:

kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Nicienie mikro

#21

Post autor: kris82 »

A kto z Was hoduje nicienie na bułce?

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Nicienie mikro

#22

Post autor: JPK »

ja ;)
Ten patent daje, moim zdaniem, lepsze efekty, aniżeli owsianka.
No i nic nie kiśnie, bo bułkę w wodzie, a nie w mleku się moczy, więc i zapach hodowli jest mniej uciążliwy :)
450l + 112l :)

mrooowka
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: czw wrz 24, 2009 8:23 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Nicienie mikro

#23

Post autor: mrooowka »

A ja na płatkach owsianych lub jęczmiennych błyskawicznych, ale zalewanych wrzącą wodą tylko. Zapach hmmm... średni :razz: . Spróbuję z bułeczką.
Kasia

kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Nicienie mikro

#24

Post autor: kris82 »

Misquamacus, wiem, że Ty bo od Ciebie mam startera ;-) za co serdeczne dzięki. Nie wiem tylko czy jest różnica w "czystości" nicieni między tymi sposobami
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pokarmy/Żywienie/Przepisy”