OBSADA POMOCY !!!

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
bryzy22
Gość
Posty: 3
Rejestracja: czw lut 10, 2011 10:39 pm
Lokalizacja:
Płeć:

OBSADA POMOCY !!!

#1

Post autor: bryzy22 »

Witam.
Jestem początkującym akwarysta i potrzebuję pomocy w ustaleniu obsady akwarium.
Zbiornik mam 72 l. Wiem, że zagorzali akwaryści nastawiaja się na 3 gatunki w wiekszej ilości rybek i są zadowoleni, ale ja jak to poczatkujacy chce mieć na poczatku chaos a póżniej gdy załapę bakcyla zmiejszę ilość gatunków.
Interesują mnie te rybki: otosek, kirysek, jakis sum, glonojad lamparci, lub GLONOJAD Ancistrus, neon, sum szklisty, mieczyk, Danio, RASBORA BRIGITTAE, GUPIK ENDLERA, Piskorek, LABEO BICOLOR, drewniak, molinezja, krewetki.
Tak wiem, że to jest cała masa rozmaitych rybek, ale te mi odpowiadaja wizualnie i dlatego
proszę o pomoc i pare propozycji w zestawieniu fajnej obsady łącznie z liczbą sztuk danego gatunku.
Z góry dziękuje
Awatar użytkownika

zuku23
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: pn kwie 26, 2010 7:35 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: OBSADA POMOCY !!!

#2

Post autor: zuku23 »

Witam od razu mowie ze LABEO odradzam za mały zbiornik. Wiem to po sobie
Nadzieja matka głupich,umiera jako ostatnia.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: OBSADA POMOCY !!!

#3

Post autor: saintpaulia »

Wybierając obsadę wypadałoby chociaż zerknąć na wymagania tych ulubionych gatunków. Jeśli pod nazwą glonojad lapmarci kryje się gibiceps to jest to pomysł fatalny. Ta ryba rośnie duża, dużo brudzi, rośnie szybko (więc nie ma co się łudzić, że potem się je da do większego). Dobry wybór - otoski (stadne), kirsyki (stadne), neon (stadne), danio (stadne), krewetki (stadne), endler, drewniak.
Większość wskazanych przez Ciebie gatunków to ryby stadne, a zatem sam idziesz w kierunku, który wymieniłeś. Przy rybach stadnych dużego miksu nie zrobisz, bo przerybiać akwarium też nie ma sensu.
Mieczyki i molinezje odradzam - to duże, energiczne ryby, potrafiące się zachować agresywnie. Labeo - jak wspomniał kolega, to też nie jest dobry wybór.
Piskorki mogą być - ale też są stadne.
Drewniaki są ciekawe i spokojne, ale - raczej się ich nie widzi na codzień, siedzą zakopane w podłożu.
Zbrojnik A. - za duży - będzie wykopywał wszystko zielone i demolował akwarium. :)
Jeśli musi być mi, to może - 8 kirysków (małe gatunki - panda, pigmejski), 6 otosków i do tego stadko danio (tu można znaleźć oczekiwaną różnorodność) - są danio pręgowane, lamparcie, różowe, zielone - wybrać po kilka sztuk z każdego rodzaju i dać grupę 20 sztuk. Danio w swoich gonitwach po akwarium jest żywiołowe, dzięki czemu przyciąga uwagę. Ale potrafi tym stresować inne ryby, dlatego w toni nie dawałabym nic więcej.
Na upartego można dodać 5 piskorków - ale one także nie są zbyt śmiałe.

Dami
Gaduła
Posty: 148
Rejestracja: czw lut 10, 2011 9:27 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: OBSADA POMOCY !!!

#4

Post autor: Dami »

Tak jak już wyżej forumowicze Ci napisali glonojad lamparci odpada, duża ryba która można sobie kupić np. do 400l akwarium z pielęgnicami pawiookimi. Jeśli chcesz jakiegoś glonojada obejrzyj sobie : Glonojad sp. welonowy bardzo ładny nie rośnie duży w sam raz twój zbiornik idealny na parkę tego okazu :), 20x Neon czerwony, 5 Kiris Sterbai ( chyba najładniejsza odmiana kirisów ), i 10x Danio różowe :) i ekstra akwarium :D i otoski też mogą być.
Co do labeo - złośliwa rybka =P
Mieczyk - piękna ryba ale także potrafi być złośliwy np. potrafi popodgryzać ogonki innym mniejszym rybką :P

Powodzenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”