Literatura akwarystyczna

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
Awatar użytkownika

Autor
Grzesiek88
Bywalec
Posty: 78
Rejestracja: pt sty 06, 2012 2:54 am
Lokalizacja:
Płeć:

Literatura akwarystyczna

#1

Post autor: Grzesiek88 »

Szukałem trochę po internecie ale nie za wiele znalazłem. Poszukuję profesjonalnej książki (nie poradnika/albumu zdięciowego) z typowymi roślinami akwariowymi. Interesują mnie dokładne opisy rodzin i gatunków. Może być też po angielsku ale zazwyczaj angielskojęzyczne książki są strasznie drogie :(

Znalazłem między innymi coś takiego. Ale sądząc po ilości stron (98) jest mocno okrojona.
Podwodny ogród : dobór i uprawa roślin w akwarium / Stefan Kornobis.
Awatar użytkownika

Bozi
Zapaleniec
Posty: 203
Rejestracja: wt maja 03, 2011 6:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Literatura akwarystyczna

#2

Post autor: Bozi »

Kornobis to dobra pozycja ale chyba już trochę wiekowa. Czy to musi być książka?Nie interesuje cię spis roślin na stronie internetowej? Znam fajną stronkę o roślinach akwariowych.

Artur_XIII
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: śr lis 23, 2011 1:28 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Literatura akwarystyczna

#3

Post autor: Artur_XIII »

Bozi pisze:Kornobis to dobra pozycja ale chyba już trochę wiekowa. Czy to musi być książka?Nie interesuje cię spis roślin na stronie internetowej? Znam fajną stronkę o roślinach akwariowych.
To podałabyś do ogólnej wiedzy, mnie by to interesowało.
Awatar użytkownika

Bozi
Zapaleniec
Posty: 203
Rejestracja: wt maja 03, 2011 6:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Literatura akwarystyczna

#4

Post autor: Bozi »

Jest wykaz polski i łaciński.
proszę TUTAJ

Artur_XIII
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: śr lis 23, 2011 1:28 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Literatura akwarystyczna

#5

Post autor: Artur_XIII »

Wielkie dzięki.
Awatar użytkownika

Stefan
Zapaleniec
Posty: 305
Rejestracja: czw lis 24, 2011 8:50 pm
Telefon: Nokia
Lokalizacja: Stary Mokotów
Płeć:

Re: Literatura akwarystyczna

#6

Post autor: Stefan »

Z polskojęzycznych pozycji literaturowych dotyczących roślin akwariowych najbardziej dogłębna jest publikacja:

Mirosław Gromek. Rośliny wodne i akwarystyczne. Tom I 109 stron, Tom II 92 strony. Wyd. MAKO. Warszawa 1955.
Treść tej książki dotyczy wyłącznie opisu gatunków roślin. Ze względów ekonomicznych nie ma fotografii. Są natomiast czarno-białe szkice wykonane przez autora, moim zdaniem, znakomicie podkreślające charakterystyczne cechy anatomiczne.

Oraz:
Stefan Kornobis. Podwodny ogród. Medix Plus, Poznań 1996. 98 stron.
Papier kredowy, kolorowe fotografie, średnio dwie rośliny na stronę. Gatunki opisano na 51 stronach. Reszta to merytoryczne i wartościowe zagadnienia dotyczące hodowli roślin. Dodatkowo, na końcu, długa tabelka ze specyficznymi wymaganiami roślin np. lubi dodatek gliny w podłożu, nie lubi ruchu wody, wskazany okres spoczynkowy itp.
Moim zdaniem pozycja bardzo wartościowa.

Ponadto
Andrzej Sieniawski. Akwaria roślinne w stylu holenderskim. Galaktyka, Łódź 2005. 234 strony.
Podręcznik omawiający wszystkie zagadnienia związane z zakładaniem i utrzymaniem akwarium, a w szczególności, roślinnego - aranżowanego według stylu Holenderskiego. Obszerna książka do poduszki pisana drobnym drukiem. Ładnie wydana - nie ma strony bez jakiejś kolorowej fotografii. Opisom gatunków roślin poświęcono jeden (liczący 24 strony) rozdział spośród 26.

Dariusz Firlej. Rośliny w Akwarium. Wydawnictwo Magazyn Akwarium, Warszawa 2007. 170 stron. (z serii wielka encyklopedia akwarystyki cz. 2 tom1)
Sztywne okładki, papier kredowy, na każdej stronie co najmniej jedna kolorowa fotografia. Publikacja pisana przez kilku autorów zatem trafiają się powtórzenia w tekście. Tematyka jest potraktowana szeroko. Omówiono budowę, systematykę metod rozmnażania, projektowanie akwarium z uwzględnieniem stref akwarium, choroby roślin, oświetlenie, podłoże. Nie jest to podręcznik stricte dotyczący gatunków w ujęciu systematycznym. Gatunki są omówione jako propozycja doboru roślin do konkretnego umiejscowienia w akwarium.

Peter Beck. Rośliny akwariowe. Multicio , Warszawa 2002. 64 str. (wydanie oryginalne Verlags 2000r )
Kolorowe ale nie duże fotografie roślin. Opisy bardzo króciutkie i zwięzłe., średnio cztery rośliny opisane na stronie. Opisy gatunków zajmują 27 stron. Pozostałe strony to biologia, urządzanie zbiornika, pielęgnacja roślin itp. Książka dla wielbicieli ładnie wydanych książek.

Peter Hiscock. Rośliny akwariowe. Wydawnictwo RM, Warszawa 2004. 78 stron. (tłumaczenie Dariusz Firlej. Oryginał: Interpret Publishing 2001)
Typowy, kolorowy poradnik dla bardzo początkujących o wszystkim. Opisu samych gatunków jest 23 strony. A poza tym jest o zakładaniu akwarium, ryby, podłoże, jak sadzić, filtracja, woda, oświetlenie itp. Nie polecam.

Diana Walstad. Rośliny w Akwarium. Ekologia roślin wodnych dla akwarystów. Oriol, Kórnik 2007. 186 stron. (oryginał: Echinodorus Publishing , 2003).
Jest to publikacja naukowa, napisana przez biologa, która wyjaśnia procesy chemiczne i biologiczne związane z uprawą roślin wodnych w akwarium.
Nie ma w niej przeglądu gatunków. Autorka częstokroć po opisaniu eksperymentu na jednym lub na kilku wybranych gatunkach roślin uogólnia wynik na pozostałe. Często również wynik swojego eksperymentu podsumowuje stwierdzeniem „mimo tego rośliny miały się dobrze„ albo „rośliny rosły dobrze”. Obawiam się, że wielu rośliniarzy, widząc to co ona, stwierdziło by, że roślinki owszem rosły, ale wyglądały ...marnie. Dopiero na końcu książki odnaleźć można 5 fotografii dokumentujących jej akwaria Low Tech u szczytu swej świetności.
Z drugiej zaś strony, sposób uprawy proponowany przez autorkę daje nadzieję na stabilne akwarium bez pędzenia roślin gazem i bez częstych, morderczych przycinek generujących wiadra zielska.

Christel Kasselmann. Rośliny akwariowe. Klub dla Ciebie, Warszawa, 2007. 120 stron (oryginał: Stuttgart, 2005).
Jest to kieszonkowy atlas roślin akwariowych w układzie alfabetycznym wg nazw łacińskich.
Książeczka ma stały układ - po dwie rośliny na stronie, każda w jednej z dwóch kolumn. Na górze fotografia, pod fotografią treściwy opis oraz szczegółowe wymagania. Papier kredowy, miękka okładka. Warto ją mieć w swej kolekcji.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Literatura akwarystyczna

#7

Post autor: sum »

Serdecznie dziękuję za bardzo dobry opis w/w publikacji.
PW
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Autor
Grzesiek88
Bywalec
Posty: 78
Rejestracja: pt sty 06, 2012 2:54 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Literatura akwarystyczna

#8

Post autor: Grzesiek88 »

:shock: Jestem pełen podziwu dla tego forum. Nie spodziewałem się takiego odzewu :)
Bozi nie musi to być książka ale nie miałem pojęcia, że istnieje taka strona jak ta dlatego nawet się nie pytałem. Profesjonalnie przygotowana :) Ale jest to właśnie coś w stylu albumu tylko profesjonalnego :) Mimo to OGROMNE dzięki za linka.

Stefan po prostu rządzisz! o coś takiego mi chodziło :) Spodziewałem się 2 góra 3 woluminów a tu taki wysyp :)
Jestem studentem Architektury Krajobrazu i wkuwanie łacińskich nazw kilkuset kolejnych roślin budzi we mnie niezdrowy dreszczyk emocji. Podzielam twoje zdanie w kwestii Czarno-białych szkiców. Dlatego pisałem, że nie chodzi mi o album :)
Z twoich opisów wynika, że jest to naprawdę profesjonalna literatura.
Zaraz po sesji natychmiast zabieram się do lektury :D Ciekawe jak mi pójdzie ze znalezieniem tych książek. Z tego co na szybko sprawdziłem niektóre da się znaleźć w przysłowiowe 5 min :)

Jeszcze raz wielce wam dziękuję!
Awatar użytkownika

Bozi
Zapaleniec
Posty: 203
Rejestracja: wt maja 03, 2011 6:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Literatura akwarystyczna

#9

Post autor: Bozi »

To może jeszcze dorzucę przewodnik:
Rośliny akwariowe, Barry James, 117 stron,Solis Warszawa : Na początku (55 stron)jest wprowadzenie odnośnie warunków jakie należy zapewnić roślinom aby prawidłowo rosły, urządzenia techniczne, rozmnażanie roślin, rozpoznawanie chorób roślin i leczenie. Od strony 56 zaczyna się przegląd gatunków słodkowodnych( 68 szt)z kolorowymi ilustracjami.

Andrzej Sieniawski. Akwaria roślinne w stylu holenderskim.
Dodam że ta książka jest sprzedawana z płytą, na której jest akwarystyczny kalkulator..
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Re: Książki o akwarystyce - godne polecenia.

#10

Post autor: Lech-u »

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Książki o akwarystyce - godne polecenia.

#11

Post autor: Drottnar »

Obrazek
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Książki o akwarystyce - godne polecenia.

#12

Post autor: sum »

Http://fawa.pl/viewtopic.php?f=38&t=128 ... ki#p107368" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Literatura akwarystyczna

#13

Post autor: Drottnar »

A sum wiedział i powiedział, że to było już. (czytać w rytmie "siała baba mak")
Zatem scaliłem.

patryk103
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 02, 2014 10:32 pm
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Literatura akwarystyczna

#14

Post autor: patryk103 »

Ja mam ten atlas r rybami i musze powiedziec ze to jedyny jaki znalazlem z tak bogatymi opisami. szukam takze atlasu z roslinami i dzieki wam wiem jakie szukac :)
[112l] W kierunku mcharium

ClariasPL
Uczestnik
Posty: 37
Rejestracja: pt sie 30, 2013 7:45 am
Lokalizacja: Warszawa

Literatura akwarystyczna

#15

Post autor: ClariasPL »

Ja wiele przydatnych i ciekawych artykułów czerpe z forum i tutejszych postów. Można dowiedzieć się naprawdę wielu rzeczy,nigdy nie kupowałem osobnej literatury,w internecie wszystko znajdziesz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Literatura akwarystyczna

#16

Post autor: Lech-u »

Grzesiek88 pisze:Szukałem trochę po internecie ale nie za wiele znalazłem.
ClariasPL pisze:nigdy nie kupowałem osobnej literatury,w internecie wszystko znajdziesz.
ClariasPL, masz może coś konkretnego na myśli?

Owszem, kilka propozycji już padło w tym wątku, ale może jeszcze coś masz w zanadrzu?
Awatar użytkownika

Yorgi
Gaduła
Posty: 133
Rejestracja: śr maja 17, 2017 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Płeć:

Książki akwarystyczne

#17

Post autor: Yorgi »

Szukałem na forum ale nie znalazłem takiego tematu. Jedynie o Wielkim Atlasie Ryb Aquaela.

Jako, że zbliżają się święta u mnie w rodzinie jest pomysł, że kupujemy sobie książki na prezent. Więc pomyślałem o jakiejś o tematyce ... wiadomo jakiej ;)

Co polecacie ?

Wspomniany atlas widziałem, że jest polecany ale w tym przypadku za drogi. Może kiedyś sobie sam kupię.

Rośliny w akwarium, Diana Walstad - czytałem kila razy. Za pierwszym razem nie wiedziałem co czytam. :x Za drugim nie zrozumiałem co czytam. :sad: Trzecie podejście już lepiej. :oops: Przymierzam się do 4 ;)

Nowoczesne Akwarium Aquael`a, Paweł Zarzyński - widziałem na ostatnich WTE, może teraz też się wystawią (z tego co pamiętam PWN) - warto?

Akwarium - moja pasja, Paweł Zarzyński, 2016 - warto?

Jakieś inne propozycje ?

Nie mówię o białych krukach, typu : Atlas słodkowodnych ryb akwariowych, Herbert R. Axelrod.
Ostatnio zmieniony pt lis 24, 2017 8:12 pm przez Yorgi, łącznie zmieniany 1 raz.

ArekRaszyn

Książki akwarystyczne

#18

Post autor: ArekRaszyn »

:) taka bierz :P


Obrazek
Awatar użytkownika

Yorgi
Gaduła
Posty: 133
Rejestracja: śr maja 17, 2017 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Płeć:

Książki akwarystyczne

#19

Post autor: Yorgi »

Rewelacja :viva:

w takim razię temat do archiwum :P

:medit:

Ps. Dziękuję, żona popłakała się ze śmiechu, także są plusy :pada:
Ostatnio zmieniony pt lis 24, 2017 8:10 pm przez Yorgi, łącznie zmieniany 2 razy.

ArekRaszyn

Książki akwarystyczne

#20

Post autor: ArekRaszyn »

i fajnie :)
Awatar użytkownika

PawelWaw
Uzależniony
Posty: 537
Rejestracja: ndz maja 11, 2014 12:41 pm
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Książki akwarystyczne

#21

Post autor: PawelWaw »

Myślę że na chwilę obecną to jedna z lepszych pozycji Obrazek
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Książki akwarystyczne

#22

Post autor: Miro »

Miałem 3 książki akwarystyczne i wszystkie oddałem.
W tych książkach jest info że rybka żyje i pływa w wodzie.
Duże zdjęcie i mało informacji. To było dobre w czasach kiedy nie było Internetu.
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Książki akwarystyczne

#23

Post autor: ahr »

Ja mam jedną, wertowałem ją dwadzieścia parę lat. Ledwo się kupy trzyma, ale w końcu doczekała się akwarium w domu. ;)
Obrazek
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Książki akwarystyczne

#24

Post autor: Lech-u »

Awatar użytkownika

Yorgi
Gaduła
Posty: 133
Rejestracja: śr maja 17, 2017 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Płeć:

Książki akwarystyczne

#25

Post autor: Yorgi »

Lech-u pisze: pt lis 24, 2017 8:33 pmPoczytaj tutaj:
viewtopic.php?p=107338#p107338
To może scalić te tematy?
Awatar użytkownika

PawelWaw
Uzależniony
Posty: 537
Rejestracja: ndz maja 11, 2014 12:41 pm
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Książki akwarystyczne

#26

Post autor: PawelWaw »

Ta jest też super Obrazek i jeszcze dostałem autograf ;-) Obrazek
Awatar użytkownika

aquilamp
Zapaleniec
Posty: 443
Rejestracja: czw mar 21, 2013 11:26 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Książki akwarystyczne

#27

Post autor: aquilamp »

Obrazek

Ja polecam tą. Autor Hubert Zientek , pożądana pozycja.
Awatar użytkownika

Yorgi
Gaduła
Posty: 133
Rejestracja: śr maja 17, 2017 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Płeć:

Książki akwarystyczne

#28

Post autor: Yorgi »

PawelWaw pisze: pt lis 24, 2017 8:48 pmTa jest też super i jeszcze dostałem autograf
Elegancko :)
Dodano do tego postu po 1 minucie 17 sekundach
aquilamp pisze: pt lis 24, 2017 8:48 pm
Ja polecam tą. Autor Hubert Zientek , pożądana pozycja.
Ciekawe, trzeba będzie o niej pomyśleć.
Dodano do tego postu po 2 minutach 23 sekundach
PawelWaw pisze: pt lis 24, 2017 8:06 pmMyślę że na chwilę obecną to jedna z lepszych pozycji
Nad tą się zastanawialem.
A tego samego autora - Akwarium moja pasja, ktoś ma?
Ostatnio zmieniony pt lis 24, 2017 9:03 pm przez Yorgi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Książki akwarystyczne

#29

Post autor: radmac »

moja pamiątka z oceanarium w Lizbonie
Obrazek
Awatar użytkownika

Yorgi
Gaduła
Posty: 133
Rejestracja: śr maja 17, 2017 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Płeć:

Książki akwarystyczne

#30

Post autor: Yorgi »

radmac pisze: pt lis 24, 2017 9:13 pmmoja pamiątka z oceanarium w Lizbonie
Pożycz :x :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”