Akwa 350 l restart cenne porady pomoc

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
Endriu293
Gość
Posty: 6
Rejestracja: wt lut 28, 2012 11:56 am
Lokalizacja:

Akwa 350 l restart cenne porady pomoc

#1

Post autor: Endriu293 »

Witam wszystkich akwarystów ,nie jestem takim poczatkujacym akwarysta (ale i nie ekspertem ) pomyslałem sobie ze najlepiej bedzie założyc ten wątek tutaj :)
troche danych technicznych :

Posiadam akwarium marki juwel o pojemnosci 350l ,oswietlenie to 4 x t5 ( 3x swiatlo dzienne i 1x swiatło przyspieszajace wzrost roslin )
do tego kazda swietlówka ma odblask .
Posiadam butel co2 i dozuje 5 babelkow na sekunde ,wszystko jest rozpylane pod deszczownica w specjalnym mixerze .
Filtr ktory mam to : FILTR HW-303B UV ZEW. KUBEŁKOWY 1400l/h
podłoże to biogrunt plus zwirek dosyc duzo tego bigruntu dalem bo ok 7 -10 cm potem przykrylem to wszystko firanka i zasypalem 3-4 cm zwirku .
Dobra a teraz do rzeczy : od zawsze miałem problemy z akwa ,nigdy mi sie nic w nim dobrze nie chowało ,rosliny zazwyczaj gnija od dołu ,wypadaja z ziemi ,ryby sa osowiałe chociz staram sie im utrzymywac ph w granicach 6.5 za pomoca sondy i komputera sterujacego . Moim zdaniem moj problem tkwi w wodzie ... musi ona posiadac cos co jest szkodliwe dla ryb oraz roslin ,zainwestowalem jakis czas temu w filtr wody (osmoza) ,drugim czynnikiem zle wpływajacym dla akwa to podłoże ,kupiłem ten biogrunt od akwarysty ktory go uzywał przez niecał rok ( podobno ) a ja podejrzewam ze zrobił mnie poprostu w konia i sprzedał juz nie działajacy biogrunt .

moje plany to zmiana podłoża tylko na jakie ?
filtracja przy podmianie wody na wode osmotyczna wraz z takim srodkiem ktory dodaje wszystkie wartosci potrzebne tej wodzie do dobrego działania dla ryb i roslin (hydro mineral aqua artu)

Bardzo bym chciał założyc akwarium mocno roslinne z duza iloscia neonow oraz krewetek amano .
Prosze wszystkich ktorzy moga mi w jakis sposob cos podpowiedziec o pomoc i pisanie rad :) jestem bardzo otwarty

jeszcze na koniec chciałem dodac ze wszystkie testy wody wskazywały tylko na mały spadek zelaza oraz mała ilosc bakteri mam tez duze skoki ph ,kiedy np skonczy mi sie gaz w butli ph w ciagu dnia z 6.5 skacze do 8.5 a ryb w akwarium mam niewiele . Wode podmieniam co tydzien 30% a filtr czyszcze co 3 miesiace w wodzie z akwarium .
Awatar użytkownika

Kamila
Uzależniony
Posty: 521
Rejestracja: pt sty 13, 2012 11:39 am
Lokalizacja: Łomianki
Płeć:

Akwa 350 l restart cenne poardy pomoc

#2

Post autor: Kamila »

Jako podłoże proponuję ziemię ogrodową przysypaną zwykłym żwirkiem rzecznym, albo bazaltem, co wolisz. To Cię wyjdzie najtaniej i najlepiej, bo rośliny z podłoża będą pobierały dużo składników, dodatkowo przy co2 raczej nie ma szans, żeby nie rosły.

jakiej mocy masz świetlówki? bo napisałeś tylko t5, a nie napisałeś ile w mają.
crookass

Autor
Endriu293
Gość
Posty: 6
Rejestracja: wt lut 28, 2012 11:56 am
Lokalizacja:

Re: Akwa 350 l restart cenne poardy pomoc

#3

Post autor: Endriu293 »

3x Świetlówka High-Lite Day daje chłodne i jasne światło, z temperaturą barwy światła 9000K. Uwydatnia naturalne kolory roślin i zwiększa ich wzrost.

1x Świetlówka High-Lite Nature daje ciepłe i naturalne światło z temperaturą barwy światła 4100K. Uwydatnia naturalne kolory i przyczynia się do szybszego wzrostu roślin.

a jak to jest z ta ziemia ? bo słyszałem wiele razy ze podobno woda po niej robi sie niesamowicie brudna ... i jak tam z "zywotnosicia" takiej ziemi ? co ile powinno sie ja wymieniac ? nie lepiej inwestowac w markowe produkty ? Chociaz szczerze powiem ze nie mam teraz za duzo kazy na markowe produkty ... ale mogł bym cos tam odłożyc jesli by miało to pomoc i dac efekt na dłużej .
Awatar użytkownika

Kamila
Uzależniony
Posty: 521
Rejestracja: pt sty 13, 2012 11:39 am
Lokalizacja: Łomianki
Płeć:

Akwa 350 l restart cenne poardy pomoc

#4

Post autor: Kamila »

nadal nie podałeś mi mocy świetlówek, ile mają watów?

Co do ziemi to jeżeli jest dobrze przykryta żwirkiem to nie dostanie się do wody i jej nie zanieczyści, żywotność to spokojnie parę lat. Oczywiście możesz kupić markowe podłoże, jakiś substrat do roślin, ale tak jak mówisz to jest kupa kasy, szczególnie do dużego akwarium.
crookass

Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Akwa 350 l restart cenne poardy pomoc

#5

Post autor: Łoren »

Tak jak koleżanka pisała wyżej jedno z najbardziej skutecznych podłoży do akwarium to zwykła ziemia ogrodowa wzbogacona pokruszoną gliną i przysypana warstwą żwirku kwarcowego lub bazaltu o granulacji 2-3mm i grubości ok 5 cm . Zapewnia bardzo bogate podłoże dla wszystkich roślin nawet tych najbardziej wymagających. Nie obawiaj się żadnego brudzenia czy barwienia wody jeśli nawet wystąpi, to tak małe że praktycznie niezauważalne .
Zastanawiający jest fakt że przy tak dobrych warunkach światła i podawaniu CO2 nic nie rosło...Jakie stosowałeś nawożenie zbiornika.?
Jeśli miałeś wodę kranówkę ( dobrze by było znać jej parametry wyjściowe - poziom NO3, PO4 , GH , KH , Ph) a woda miała wysokie KH (twardość węglanową) a podawanie CO2 odbywało się za pomocą komputera to całkiem możliwe ze ryby były podduszone i dlatego było jak było.
Filtr RO to dobre rozwiązanie i stosowanie mineralizatora również z tym ze ja polecam nieco tańsze rozwiązanie niż hydro mineral aqua artu - takie mineralizatory można kupić w sklepie akwanawozy i kosztują grosze.
Co do dużych skoków Ph to po odcięciu od CO2 skok będzie występował ale tu chyba jest on trochę zbyt duży. Może mieć na to wpływ podłoże albo jakieś kamienie które zatwardzają wodę.
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Autor
Endriu293
Gość
Posty: 6
Rejestracja: wt lut 28, 2012 11:56 am
Lokalizacja:

Re: Akwa 350 l restart cenne poardy pomoc

#6

Post autor: Endriu293 »

jeszcze apropo oswietlenia : Pokrywa Multilux High-Lite® ze świetlówkami 4x54 W (1047 mm)

Autor
Endriu293
Gość
Posty: 6
Rejestracja: wt lut 28, 2012 11:56 am
Lokalizacja:

Re: Akwa 350 l restart cenne poardy pomoc

#7

Post autor: Endriu293 »

prosze podaj marke i nazwe tego srodka do wody osmotycznej ,wode czerpie z własnej studni głebinowej . Ale ostatnio w domu nam sie popsul filtr głowny wody i woda sie zrobila dziwna ... np kiedy sie nia myjemy wlosy wydaja sie jak siano i robi sie po niej sucha skora ... co myslicie jeszcze o drugim takim samym filtrze 1400l na godzine i zrobienie jednego z nich biologicznym a drugiego mechanicznym ? dał bym jednego w jeden kat a drugiego w drugi (jakie wkłady miec w filtrach ? ). Jeszcze takie rozwiazania mi sie podobaja bardzo :

http://akwarystyczny24.home.pl/Allegro/ ... eOhko2.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

duzo kamieni dragonstone ,trawniki i mchy :))

Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Akwa 350 l restart cenne poardy pomoc

#8

Post autor: Łoren »

ja stosuję taki mineralizator http://www.akwanawozy.com.pl/towar/225/ ... itrow.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ty kupowałeś cały zestaw RIO - to powinieneś mieć w komplecie filtr wewnętrzny mechaniczny ze skimerem i do tego jako biologiczny- kubeł i powinno wystarczyć - kwestia dobrych wkładów ceramicznych do środka żeby tam nie było jakiegoś dziadostwa .Wylot deszczowni w kuble ustaw tak żebyś po przekątnej miał wylot z mechanicznego i woda elegancko krąży po całym akwarium
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Akwa 350 l restart cenne porady pomoc

#9

Post autor: pkucaba »

Hydro Mineral Aqua Art stanowczo odradzam. Nie tylko ja przejechałem się na tym mineralizatorze. Dawkowanie według instrukcji ma się nijak do twardości które chcemy osiągnąć. Przy stosowaniu trzeba zawsze kontrolować wodę. Nie dopilnowałem twardości i cenne emocjonalnie rybki odeszły do krainy wiecznych połowów.
Teraz stosuję ww. przez Łoren-a mineralizator. Od tej pory zawsze ok.

Autor
Endriu293
Gość
Posty: 6
Rejestracja: wt lut 28, 2012 11:56 am
Lokalizacja:

Akwa 350 l restart cenne porady pomoc

#10

Post autor: Endriu293 »

dobra ile cm radzicie dac ziemi ogrodowej i ile cm zwirku ? dac pomiedzy jedno a drugie jakas siateczke albo firanke ?
Awatar użytkownika

Kamila
Uzależniony
Posty: 521
Rejestracja: pt sty 13, 2012 11:39 am
Lokalizacja: Łomianki
Płeć:

Akwa 350 l restart cenne porady pomoc

#11

Post autor: Kamila »

ja bym dała ze 2-3 cm ziemi i dwa razy tyle żwirku. Ziemię układasz nie do końca, tzn zostawiasz odstep od szyb bocznych jakieś 1-2 cm, na to kładziesz firankę i zasypujesz ziemię. Słońce nie może świecić na żaden kawałek ziemi. trzeba dokładnie przykryc i gotowe :)
crookass

Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Akwa 350 l restart cenne porady pomoc

#12

Post autor: Łoren »

No z ta firanką to bym się zastanowił co będzie jak rośliny ją przerosną i przyjdzie którąś wyjąć - osobiście nie polecałbym tego rozwiązania choć nie mam tu żadnego doświadczenia - nigdy żadnej firanki ani innej siatki nie stosowałem .Zrobiłem ostatnio prawie restart w moim akwarium na ziemi bez spuszczania wody a wyjąłem praktycznie wszystkie rośliny - została tylko blixa które zajmuje może 5% powierzchni i nic się nie działo , niewielkie odłamki ziemi które wyciągnąłem odkurzyłem odmulaczem.
Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Awatar użytkownika

Kamila
Uzależniony
Posty: 521
Rejestracja: pt sty 13, 2012 11:39 am
Lokalizacja: Łomianki
Płeć:

Akwa 350 l restart cenne porady pomoc

#13

Post autor: Kamila »

jeżeli w podłożu jest ziemia i jest przykryta firanką to roślin się nie wyciąga tylko je wycina, korzenie zostają w ziemi i dostarczają później nowych składników odżywczych dla roślin,
crookass

Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Akwa 350 l restart cenne porady pomoc

#14

Post autor: Łoren »

To jest jakiś argument :) ale i tak firanki bym nie założył - w tym układzie bez firanki też można wyciąć roślinę pozostawiając korzenie w podłożu :) a jak by tak przyszło komuś dać sadzonkę...to chyba bez korzeni :D Trudno niech se w sklepie kupi :hah:
Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Awatar użytkownika

Kamila
Uzależniony
Posty: 521
Rejestracja: pt sty 13, 2012 11:39 am
Lokalizacja: Łomianki
Płeć:

Akwa 350 l restart cenne porady pomoc

#15

Post autor: Kamila »

korzenie będzie miała ta sadzonka, jak się sadzi rośliny to przecież nad firanką, a nie pod, sadzi się je w żwirku, a dopiero póżniej korzenie roślin firankę przebijają i dostają się do ziemi, więc jak roślinę wycinamy to jej korzenie są nadal nad firanką. także da się wyciąć komuś sadzonkę.
crookass

Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Akwa 350 l restart cenne porady pomoc

#16

Post autor: Łoren »

Przekonałaś mnie - nie będziemy przecież kopii kruszyć o firankę :)
Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Awatar użytkownika

Kamila
Uzależniony
Posty: 521
Rejestracja: pt sty 13, 2012 11:39 am
Lokalizacja: Łomianki
Płeć:

Akwa 350 l restart cenne porady pomoc

#17

Post autor: Kamila »

ach, ta moja siła perswazji :P
crookass
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”