Low-tech

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
Gosia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 18, 2012 11:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Low-tech

#1

Post autor: Gosia »

Mam pytanko,Diana Walstad dopuszcza użycie na starcie uzdatniaczy EDTA.Co to takiego?Bakterie nitryfikacyjne,czy coś co wytrąca metale ciężkie ,a może coś innego.
Awatar użytkownika

Kamila
Uzależniony
Posty: 521
Rejestracja: pt sty 13, 2012 11:39 am
Lokalizacja: Łomianki
Płeć:

Low-tech

#2

Post autor: Kamila »

Wiąże jony metali
crookass

Autor
Gosia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 18, 2012 11:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Low-tech

#3

Post autor: Gosia »

Ok :) .Dzięki.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Low-tech

#4

Post autor: rudy1986 »

Chelatuje je do zwiazkow latwo przyswajalnych dla roslin a nie zatruwajacych ryb, czesty skladnik nawozow

Autor
Gosia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 18, 2012 11:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Low-tech

#5

Post autor: Gosia »

Dzięki ,dzięki .Do mnie już przyjechała szafka ,więc na dniach będzie akwarium,używane.Dziś w nocy miałam koszmar że pękło i zbierałam ryby po podłodze :twisted: .Ze startem jeszcze muszę poczekać na przypływ gotówki.Grzałka, filtr(postawiłam na JBL CristalProfi i80 lub 100 wewnętrzny(ma takie magnesiki ,które się nie odczepiają od szyby,no i w razie czego mozna w niego włożyć w ostateczności filtrację biologiczną) i będzie belka Hagena albo inna na T5.Długość zbiornika mam 80 a wysokość 60,więc ta 2x39 jest za duża -nie łapie się na długość chyba że położe ją na akwarium lub zawieszę nad nim,ale za to miałabym 0,5 na litr co chyba nie jest dużo przy tej głębokości.A może jednak kupić tę mniejszą 2x24 tylko jakieś odpowiednie świetlówki sprzyjajce wzrostowi i dłużej świecić(wtedy niecałe 0,3 na litr)Akwa 160l wym 80x60x35.Doradzicie?
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Low-tech

#6

Post autor: rudy1986 »

Zobacz sobie na allegro sa fajne belki 4x24W i 80 cm dlugosci, bedzie idealne tylko szukaj zeby byly jazeniowki 24W T5 bo sa tez inne a pozniej bedzie problem z nowymi. Z tego co pamietam to cena 300 zl chyba z odbiorem w warszawie

Autor
Gosia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 18, 2012 11:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Low-tech

#7

Post autor: Gosia »

Oo.Nawet są ze świetlówkami w cenie .To wychodzi rzeczywiście i prościej (w montażu) i taniej :).Muszę się powoli uzbrajać w wiedzę. :idea:
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Low-tech

#8

Post autor: rudy1986 »

Tylko pamietaj zeby brac z odbiorem osobistym w warszawie bo pozniej beda problemy (odpukac) z reklamacja i zbedne koszty wysylki itp

Autor
Gosia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 18, 2012 11:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Low-tech

#9

Post autor: Gosia »

Ok.Kwestia oświetlenia najważniejsza .A co sądzisz o filtrze?.Czy 80-siątka wystarczy?Czy dobrą opinię według ciebie mają te filtry?(Sprytnie rozwiązane te mocowania za pomocą magnesów,zawsze mnie wkurzały odlepiające się filtry dlatego z reguły kupowałam kaskady,ale teraz wolę żeby filtr był w środku ,nie będzie nic miało prawa się wylać).
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Low-tech

#10

Post autor: rudy1986 »

Filtr nie jest zly tylko moga byc problemu z czesciami. Oczywiscie wszystko jest do zalatwienia. w/g mnie zamiast gabki daj wate perlonowa upchana na maxa (JBL jest tania w sklepie). ja jestem zwolennikiem glowic z gabka euro zoo. Sa geste i dobre tylko brzydko to wyglada. Oczywiscie nie jestem zwolennikiem kupywania podrobek filtrow typu Jebao na allegro bo pozniej sa same problemy z tym

Autor
Gosia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 18, 2012 11:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Low-tech

#11

Post autor: Gosia »

Wata perlonowa to pewnie się kupuje w jakimś markecie budowlanym?
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Low-tech

#12

Post autor: rudy1986 »

Nie, normalnie w sklepie zoologicznym, inaczej fizelina chociaz powiem szczerze czy nie wiem czy to nie jest zwykla wata kosmetyczna ale nigdy tego nie sprawdzalem, moze ktorys z forumowiczow to robil

Autor
Gosia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 18, 2012 11:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Low-tech

#13

Post autor: Gosia »

Ok fizelina.To rozumiem :) .To jest materiał krawiecki na metry można kupić w sklepie z materiałami za grosze.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Low-tech

#14

Post autor: rudy1986 »

Nie wiem jakie znaczenie ma fizelina krawiecka ale w sklepie akwarystycznym napewno to dostaniesz i napewno bedzie do akwarium:P

Autor
Gosia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 18, 2012 11:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Low-tech

#15

Post autor: Gosia »

Ok,dzięki
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Low-tech

#16

Post autor: tomekm »

Nie jest to zwykla wata, kiedys rozwaiem sobie zbiornik uzywajac na probe zwyklej waty. Zaczyna mocno smierdziec i sie rozkladac.
Pozdrawiam
TomekM

Autor
Gosia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 18, 2012 11:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Low-tech

#17

Post autor: Gosia »

Napiszę jeszcze może coś więcej o swojej dawnej przygodzie z akwarystyką.Było to naprawdę dawno :wink: ,nie było tyle chemii ,ani akcesoriów co teraz.Do akwarium kupowałam brzęczyk ,filtr zewnętrzny i kostkę napowietrzającą,podłoże ,płukany piasek z piaskownicy a pod spodem cienka warstwa ziemii,Akwarium i filtr zewnętrzny ze spawanej ramy-może niektórzy to pamiętają :) .Węgiel aktywowany"reanimowało się" gotując go.Jako oświetlenie służyły mi 2 świecówki wkręcone w pokrywę lub zwykła lampka postawiona na szkle na akwarium.Akwarium a właściwie dwa akwaria (ok.60l każde)stały w pewnym oddaleniu od okna ,ale łapały ok 30 min zachodzącego słońca.Wszystko dobrze rosło ryby nie zdychały chociaż popełniałam wiele błędów analizując to z dzisiejszej perspektywy.Dużo mniej ingerowałam w środowisko jakie się w akwarium stworzyło niż teraz.Właśnie...teraz...
Ok. 6 lat temu zachciało mi się znowu posiedzieć i poodprężać przy akwa i poszłam kupić 50l.I wszystko poszło nie tak.Przeszłam wszystkie rodzaje glonów ,takie ktorych na oczy wcześniej nie widziałam ryby chorowały,jeden wielki koszmar.Słuchałam porad sprzedawców i kupowałam,kupowałam poczym leczyłam skutki leczenia itd.Poddałam się i zlikwidowalam akwa.I wtedy przeczytałam o książce Diany Walstad,i uświadomiłam sobie że kiedyś nasze akwaria (obecnych 40latkow +)były Low tech albo prawie,i postanowiłam spróbować jeszcze raz.Akwa już przyjechało,robi wrażenie wysokością i szerokością taki "telewizor"(telewizor poszedł precz na szafkę obok)i stoi na najważniejszym miejscu w mieszkaniu czyli byłym miejscu telewizora.Mam nadzieję że teraz będę mądrzejsza iże będzie łatwiej ze względu na wielkość zbiornika .Czekam na przypływ gotówki i śledzę forum . :)

maja1ma
Uczestnik
Posty: 42
Rejestracja: ndz mar 25, 2012 9:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Low-tech

#18

Post autor: maja1ma »

Pamiętam tą ramke spawaną i kit który trzeba było co pare lat pomalować
a rybki żyły i się mnożyły jak dzikie
teraz mam duży zbiornik i rybki zdychają :mad: chyba poszukam kątownika

kakadu103
Bywalec
Posty: 68
Rejestracja: sob lut 11, 2012 9:05 am
Lokalizacja:
Płeć:

Low-tech

#19

Post autor: kakadu103 »

Moje pierwsze akwa też było ramowe :)
Wiem, że nic nie wiem ;)
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Low-tech

#20

Post autor: kfabisiak1 »

Gosia,
Nie podawaj się i próbuj dalej. Rób tak jak przed laty i uzbrój się w cierpliwość. Diana, właściwie opisała, to co kiedyś sami robiliśmy, ale zrobiła to podpierając się badaniami, na które nas nie było stać i WIELKI UKŁON dla niej za naprawdę wspaniałą pracę.
Jak przyjdzie czas na wpuszczenie rybek do zbiornika, odezwij się w dziale Przyjmę / oddam / podzielę się i postaraj się zdobyć rybki od któregoś akwarysty, a nie ze sklepu. Czemu? Rybki w sklepach to w 90% import i tak naprawdę nic o nich nie wiadomo. Często chorują, padają. Te od akwarystów, są na 99% zdrowe i w dodatku przyzwyczajone do warszawskiej wody.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
Awatar użytkownika

Maćku
Uzależniony
Posty: 576
Rejestracja: sob lis 12, 2011 11:11 pm
Telefon: 518605163
Lokalizacja: Chotomów
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Low-tech

#21

Post autor: Maćku »

Gonia a jakie chcesz rybki?
"Sic Parvis Magna" sir Francis Drake

Autor
Gosia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 18, 2012 11:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Low-tech

#22

Post autor: Gosia »

Rzeczywiście te rybki w sklepach są słabe.Ostatnio byłam w Discusie i widziałam ewidentnie chore i zdechłe platki pływające w dwóch akwariach.Jakie chcę ,nie wiem .Ciągle mi się zmienia .Najpierw myślałam o modrookach i tęczankach Wernera.Potem doszłam do wniosku że to import i mogą być kłopoty(nawet na tym forum ktoś poległ na modrookach).
Więc chyba będę myśleć o jakiś piękniczkowatych z pewnego żródła:molinezja,platka i jakaś ławica.Tylko znowu problem:piękniczkowate chyba nie bardzo krewetkami.Czytam na forach ku mojej zgrozie że molinezje potrafią być agresywne-jakieś potwory z nich wyewoluowały czy co?U mnie kiedyś to była spokojna ryba.Może jakieś kiryski.Z ławicy może bystrzyk Amandy,lub razborka lub zwinnik jarzeniec,chociaż ten ostatni to chyba się nie za bardzo ruchliwa rybka :lol: .Poprzednio miałam m.i. razborki i jak dla mnie to bardzo fajna rybka .A jeśli można to co kto z was rozmnaża i miewa nadwyżki?

Dzięki kfabisiak ,jakie rybki ci się rozmnażają?
Awatar użytkownika

Maćku
Uzależniony
Posty: 576
Rejestracja: sob lis 12, 2011 11:11 pm
Telefon: 518605163
Lokalizacja: Chotomów
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Low-tech

#23

Post autor: Maćku »

Ja mam rozborki klinowe 10 szt odsprzedam ci jeśli będziesz chciała ale dyskusja o tym na pw
"Sic Parvis Magna" sir Francis Drake

Autor
Gosia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 18, 2012 11:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Low-tech

#24

Post autor: Gosia »

Znalazłam taki sklepik internetowy :
http://www.ultrapol.pl/pl/i/O-nas/16" onclick="window.open(this.href);return false;
I mają tam bardzo niskie ceny,cena na belkę Hagena mnie powaliła :shock: .
Zostały by do kupienia świetlówki.Czy nie jest przypadkiem tak że można t5 39 W kupić w sklepach z oświetleniem np.OBI lub inne (widmo zbliżone do dziennego ).Sprawdzał to ktoś?I może wie ktoś gdzie szukać tanich np Sylvania.Dzwoniłam dziś do Discusa i mają tylko w cenie ponad 50 zł?

Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Low-tech

#25

Post autor: Łoren »

Http://spectrumlight.pl/swietlowki-lini ... sort_order" onclick="window.open(this.href);return false; Tanie są 865 , zresztą akwarystyczne też są moim zdaniem w bardzo dobrych cenach.
Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Low-tech

#26

Post autor: sum »

Gosia, w sprawie świetlówek możesz skontaktować się z Piotrkiem z hurtowni Grodno :arrow: http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=31&t=4421" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
Gosia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: ndz mar 18, 2012 11:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Low-tech

#27

Post autor: Gosia »

Dzięki kolegom za szybką odpowiedz.Może mi się uda skompletować wszystko i.....w środe lub we wtorek zacznę stawiać akwarium :viva: .Ale tfu tfu nie chcę zapeszać. :x

-- Pn kwi 30, 2012 5:27 pm --

Hurrra
Dziś przyjeżdza cały sprzęt.Zaczynam żebrać o roślinki :-D

-- Cz cze 07, 2012 8:11 pm --

W związku z tym że akwarium stoi już ponad miesiąc chciałam sie z wami podzielić swoimi oberwacjami 9(i ewentualnie pokłócić )
Wystartowałam z ogromną masą roslin szybko rosnących-90% dna oraz sporo pływających ze światłem 2x39 t5 co dało niecałe 0,5w na litr.Zgodnie z zaleceniem Diany od razu świeciłam 12 h,Wiem ,wiem to wbrew regułom ale ominęła mnie plaga glonów-zielenic i pierwotniaków.Pojedyńczy zielony nalot na szybach był na poziomie normalnie dzałającego akwarium.Zresztą sprawę załatwiły sturisomy które i tak dokarmiałam bo tak naprawdę za mało było tych glonów.Okrzemki pojawiły sie na chwilę i same znikły.Strzepywałam pył z roślin i raz dodałam sól w połowie zalecanej dawki.Na początku po wpuszczeniu ryb -tydzień po zalaniu zaczęłam odrobinę podmieniać wodę .Był to błąd gdyż po każdej podmianie lekko wahało mi sie NO2.Idąc za radą Krasnala,zostawiłam wodę w spokoju i od tego czasu NO2 =0.Mierzyłam też wielokrotnie NO3 i za każdym razem zerowe.Mimo tego rośliny ładnie rosły nie wykazując większych objawów niedoborów.I trzeba było tak zostawić...Wyjęcie sporej ilości roślin szybko rosnących zamiast podnieść NO3 dało pole do wkroczenia sinicom i delikatna równowaga została zachwiana.Zauważyłam też że po czyszczeniu filtra(części do filtracji mechanicznej) i podmianie wody atak sinic przybrał na sile.Teraz znowu nie podmieniam -sinice ustępują.Codziennie czyszczę prefiltr,Sinice pojawiają sie w największej ilości przy lustrze wody ,nie przy dnie,a rośliny pokazują pierwsze objawy lekkich niedoborów.Nie wnikam za bardzo jakich (blade plamy na liściach jednej z roslin ,przy drugiej lekko popodwijane liście na młodych pędach), bo mam nadzieję jakoś wybrnąć z tego bez jakiejkolwiek chemii.Zeby temu zaradzić postanowiłam :nie wymieniać wody,poprawić cyrkulację-dołożyć mały filtr wewnętrzny,skrócić czas świecenia i podawać rybom więcej pokarmu .
Zaobserwowałam że niektóre rośliny stulają póznym wieczorem listki i najwyrazniej idą spać ,więc dostosuję sie do nich.Mam nadzieję że rośliny wygrają tę kolejną walkę.
Prośba do moderatora:
Żeby nie robic bałaganu-może połączyć ten wątek osobny o sinicach,albo skasować -będę wszystkie sprawy z LT pisała na przyszłość w tym jednym wątku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”