Narzędzia niezbędne podczas pielęgnacji zbiornika.

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
matejoz

Narzędzia niezbędne podczas pielęgnacji zbiornika.

#1

Post autor: matejoz »

Narzędzia niezbędne do pielęgnacji zbiornika

Opieka nad akwarium to nie tylko karmienie rybek i podłączenie wszystkich urządzeń do prądu. Pielęgnacja akwarium to cały szereg czynności wykonywanych regularnie w celu:
- zapewnienia stałych (względnie) parametrów wody;
- przejrzystości wody;
- zapobiegania rozwoju niekorzystnych zjawisk w akwarium;
- zapewnienia najbardziej zbliżonych do naturalnych warunków bytowych dla mieszkańców akwarium.

Wśród tych czynności najważniejsze to:
- cotygodniowa (ewentualnie dwutygodniowa) podmiana wody w części 10-20% objętości zbiornika;
- preparowanie wody do podmiany (w okresie pomiędzy podmianami)
- odmulanie dna (najlepiej przy okazji podmiany wody);
- usuwanie obumarłych części roślin;
- usuwanie w razie potrzeby nalotu na szybach (glony, okrzemki itp.);
- sprawdzenie stanu urządzeń technicznych. Myślę że zakres tego działu zwalnia mnie z obowiązku opisu wskazanych powyżej czynności (względnie rozbudowania tej listy) pod kątem ich częstotliwości oraz sposobu przeprowadzania, przy czym ich wymienienie jest tutaj konieczne tylko do omówienia narzędzi potrzebnych do pielęgnacji akwarium.

1. Podmiana wody.

Moim zdaniem najlepiej czynność tą łączy z odmulaniem dna za pomocą odmulacza przepływowego – wylewowego tj urządzenia o kształcie dzwony połączonego z wężem. Kupując takie urządzenia (lub wykonując je samemu) należy zwrócić uwagę na jego rozmiar (musi by dopasowany do wielkości zbiornika – stricte jego wysokości) oraz średnicę węża (im większa tym szybszy przepływ wody). Osobiście polecam również przyjrzenie się sitku wewnętrznemu (powłoka przepuszczająca drobne zanieczyszczenia – często mająca postać siatki) i zwrócenie uwagi aby nie było za bardzo „przepuszczalne” aby podczas odmulania dna nie wyssać drobnych kamieni albo nawet (co kiedyś widziałem) całego dna J.

Inne rodzaje odmulaczy to odmulacz powietrzny – zasilany powietrzem (nie pozwala odprowadzać wody z akwarium i właśnie z tego powodu nie polecam go (mniejsza ergonomiczność – konieczność oddzielnego odmulania dna i spuszczania wody). Odmulacz elektryczny – zasilany silnikiem elektrycznym ma takie same wady jak odmulacz powietrzny i jeszcze jedną bardzo dokuczliwą jest bardzo drogi. Podsumowując odmulając dno za pomocą odmulacza przepływowego wykonujemy również czynność spuszczania wody z akwarium do czego potrzebne jest WIADRO J. Osobiście polecam zakup wiadra dedykowanego do obsługi akwarium co pozwoli uniknąć nam zanieczyszczenia jego powierzchni różnymi detergentami przy użytkowanie przez innych domowników.

2. Preparowanie wody.

Czynność ta łączy się z koniecznością zakupu zbiornika o odpowiednim litrażu (10-20% objętości akwarium) przeznaczonego do celów spożywczych (kupując zaznaczyć sprzedawcy iż chodzi o zbiornik do celów spożywczych) i zapewnienia ciemnego miejsca do leżakowania wody. Nie chcę w tym miejscu wskazywać na sposoby preparowania wody jako że temat tego słowotoku zwalnia mnie od tego. Zbiornik taki należy moim zdaniem również regularnie czyścić zwłaszcza w sytuacji preparowania wody z użyciem tzw uzdatniaczy albowiem w 99% ich działanie opiera się na wiązaniu niepożądanych zanieczyszczeń wody w większe skupiska które następnie osadzają się na ściankach zbiornika (brązowy nalot).

3. Usuwanie obumarłych części roślin.

Jako że obumarłe części roślin rozkładając się nie tylko źle wyglądają ale również uwalniają do wody szereg szkodliwych substancji należy je regularnie usuwać. Osobiście uważam iż rozmiar zbiornika a zwłaszcza jego wysokość bezpośrednio przesądzają o konieczności zakupu dedykowanych temu celowi urządzeń (szczypczyki, nożyczki o przedłużonym rączkach, różnego rodzaju chwytaki itp.) bądź poprzestaniu na zwykłych nożyczkach. O sposobach usuwania tych roślinnych ubytków (konieczność cięcia właściwego miejscowo) poczytaj w dziale rośliny.

4. Usuwanie nalotów na szybach.

Każdy akwarysta najczęściej w okresie rozruchowym akwarium zmierzył się z koniecznością usuwania nalotu na szybach. W handlu dostępny jest cały szereg urządzeń służących temu celowi i tak:
- czyściki magnetyczne zalety - brak konieczności zdejmowania pokrywy i ingerencji w akwarium, spokój ryb, swobodna możliwość dostępu do wszystkich części zbiornika; wady – słabsza skuteczność w przypadku szczególnie upierdliwych nalotów np. okrzemki, w miarę używania tracą skuteczność – ściera się powierzchnia ścierna co grozi jej uszkodzeniem i porysowaniem akwarium, wyższa cena. Przy zakupie takiego czyścika warto zwrócić uwagę właśnie na jakość powierzchni ściernej oraz jego czynną powierzchnię – to nie wojsko nie ma potrzeby czyszczenia całej toalety żyletką J;
- skrobaki J oparte na ostrzu stalowym bądź żyletkach (innych wymiennych wkładach) - zalety – skuteczniejsze w przypadku trudnych do usunięcia nalotów, tańsze, nie tracą tak szybko swoich właściwości – wady to możliwość w przypadku zbyt dużego nacisku porysowania szkła, trudniejszy dostęp do zakamarków akwarium, możliwość uszkodzenia silikonu. Przy zakupie takiego czyścika należy zwrócić uwagę na jakość ostrza oraz właściwe wyprofilowanie zapewniające ochronę silikonu przy krawędziach akwarium.
- w sprzedaży można także spotkać także preparaty chemiczne pełniące podobną rolę jak czyściki (zbrylające zanieczyszczenia wody, usuwające zaglonienie osprzętu np. grzałek) jednak nie wolno ich używać w akwarium a ich skuteczność w porównaniu do urządzeń mechanicznych pozostawia wiele do życzenia;
- szczególnym przypadkiem czyścików są szczotki do czyszczenia węży przy czym osobiście uważam iż urządzenia te przydają się szczególnie do czyszczenia plastikowych sztywnych części osprzętu filtra (np. kolanka. deszczownica itp.) a nie do węzy. Węże najlepiej przepłukać gorącą wodą pod silnym strumieniem i następnie starannie osuszyć.

5. Sprawdzanie stanu rządzeń technicznych. W tym miejscu należałoby tylko wskazać iż kontrola urządzeń technicznych (filtr, pompa napowietrzająca, grzałka, węże itp.) skutkować może koniecznością (oby nie) wymiany pewnych części osprzętu bądź co gorsze wymianą danego urządzenia (np. grzałki są w 99% nienaprawialne).

6. Inne urządzenia potrzebne przy pielęgnacji akwarium.

a. Kotniki (małe akwaria lęgowe bądź wkładki z siatki do akwarium ogólnego) – potrzebne w przypadku konieczności odłowienia pary tarlaków (ryb przystępujących do tarła) do innego zbiornika z uwagi na niesprzyjające warunki środowiskowe w akwarium ogólnym np. z uwagi na konieczność zapewnienia im w tym czasie szczególnych parametrów wody, z uwagi na obsadę akwarium ogólnego, itp. Kotnik w postaci akwarium można wykorzystać także jako akwarium kwarantannowe bądź „szpitalne”. Kotnik z siatki na stelażu jest mniej kłopotliwy w montażu, pozwala uniknąć konieczności jego osobnego uruchamiania, pozwala zachować w nim parametry wody akwarium ogólnego.
b. Siatki do odłowu ryb – niezbędne na wypadek odłowienia jakiejś ryby (choroba, zmiana obsady itp.). Kupując siatkę do odłowu należy kierować się docelową wielkości ryb planowanej obsady a nie ich rozmiarem w chwili zakupu. W tym miejscu chciałem tylko dodać iż szereg gatunków ryb wymaga specjalnych zabiegów przy ich odławianiu celem chociażby uniknięcia związanego z tym stresu a zastosowanie w ich przypadku siatki wiązać się będzie z czystą stratą czasu i zdemolowaniem akwarium.
c. Karmniki - osobiście nie jestem ich zwolennikiem z uwagi na fakt iż nie pozwalają (poza zwykłym nieśmiertelnym karmnikiem pływającym) dobierać zależnie od sytuacji podawanego rybom pokarmu oraz co ważniejsze najczęściej uniemożliwiają (karmniki mechaniczne, elektroniczne) opiekunowi obserwację żerujących ryb. Dodatkowo karmnik pływający uniemożliwia najczęściej rybom zjedzenie całości pokarmu (potencjalne źródło zanieczyszczenia akwarium) a pokarm najczęściej przezeń podawany (np. rurecznik) ma więcej wad niż zalet (poczytaj w innym dziale).
d. Testy akwarystyczne – poczytaj we właściwym dziale.


Na koniec chciałbym zaznaczyć iż wszystkie wymienione powyżej urządzenia nie są niezbędne w przypadku każdego akwarium (i każdej hodowli) a ich zakup musi by sprawą indywidualną każdego hodowcy.

GSA
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: ndz wrz 02, 2012 5:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Narzędzia niezbędne podczas pielęgnacji zbiornika.

#2

Post autor: GSA »

(...)
Chyba się pospieszyłem
Czytałem to już napisałem że to z
http://www.czfa.pl/viewtopic.php?p=15804#p15804" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Narzędzia niezbędne podczas pielęgnacji zbiornika.

#3

Post autor: Drottnar »

O, dzięki GSA za źródło.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”