Napowietrzanie.

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
ProPhet

Napowietrzanie.

#1

Post autor: ProPhet »

Wstęp
Jak każdy wie ze szkoły podstawowej wszytskie zwierzęta potrzebują powietrza do życia a w zasadzie jednego z jego składników czyli tlenu, dotyczy to także ryb pływających w naszych akwariach.
Pojemności najczęściej spotykanych akwariów są niewielkie oznacza to, że tlen rozpuszczony w wodzie szybko zostanie zużyty przez zamieszkujące je ryby. Najczęstszym objawem niedoboru tlenu w wodzie widocznym u naszych pociech jest pływanie przy samym lustrze wody i staranie się zaczerpnąć powietrza atmosferycznego. Niestety większość dorosłych ryb przeżyje z niedoborem tlenu w akwarium jedynie kilka do kilkunastu godzin, dlatego właśnie musimy zadbać o to, aby w wodzie był odpowiedni poziom tlenu, odpowiedni czyli nie za niski.
Rozpuszczalność tlenu w wodzie jest bezpośrednio zależna od jej temperatury i tak w zimnej wodzie przy takich samych warunkach zewnętrznych rozpuści sie więcej tlenu i niż w wodzie ciepłej. Rozpiętość temperatur w jakich żyje większość ryb akwariowych wacha sie w granicach od 18'C do 30'C i dla tych temperatur zawartość tlenu w wodzie będzie skrajnie różna. Dlatego też przy chodowli ryb ciepłolubnych (~26-28'C) należy zwrócić szczególną uwagę na napowietrzanie wody. O należytym napowietrzaniu wody pamiętać trzeba także w upalne dni, gdy temperatura wody w awkarium może sięgnąć nawet 28'C.
Technika
Najpopularniejszym urządzeniem służącym do uzupełnienia niedoboru tlenu w akwarium jest napowietrzacz lub pompa napowietrzająca. Jest to urządzenie, które wtłacza do akwarium powietrze przy pomocy silikonowego węzyka zakończonego kostką lub kamieniem napowietrzającym. Z takiego kamienia wydobywają się drobniutkie bąbleki powietrza, które powodują natlenienie wody.
Obecnie większość filtrów wewnętrznych ma funkcję napowietrzania wody. Działają one w oparciu o zwężkę Venturiego, która zanjduję się na wylocie wody z filtra, do której podłącza się silikonowy wężyk, którego drugi koniec musi znajdować się ponad powierzchnią wody, aby móc zasysać powietrze.
Filtry z serii Fan-(1,2,3) oraz Fan mikro (oraz im podobne) napowietrzają wodę w inny sposób, powietrze zostaje zassane do komory wirnika filtra, tam zostaje wymieszane z wodą i wyrzucone na zewnątrz. Trzeba zauważyć że metoda napowietrzania wykorzystująca zwężke Venturiego jest o wiele lepsza niż ta, która jest zastosowa w filtrach typu Fan, gdyż nie zmniejsza rzeczywistego przepływu wody przez filtr. Filtry typu Fan i im podobne podczas pracy z napowietrzaniem wraźnie tracą na wydajności.
Kolejną metodą napowietrzania wody jest użycie deszczowni ( o której więcej w dziale FIltry) zamocowanej ponad, lub na równi z lustrem wody i takie skierowanie jej wylotu aby wywołać efekt deszczu (z tąd nazwa).
Filtry typu kaskadowego doskonale sprawdzają się w roli napowietrzacza, gdyż woda powracająca z nich do akwarium zostaje spiętrzona i zarazem natleniona.
Możemy także skierować wylot wody z filtra w taki sposób aby wywołąć ruch wody na jej powierzchni co spowoduje wydajną wymianę gazową. Metoda ta jest o tyle dobra, że nie powoduje chałasu wywołanego przez spiętrzanie wody.
Z powyższego artykułu można wywnioskować, że zakup pompy napowietrzającej wyłącznie w celu napowietrzania wody nie jest konieczny. Oferowane obecnie różne typy filtrów doskonale przejęły obowiązki natleniea wody od starej poczciwej pompki.
Ostatnio zmieniony sob cze 23, 2007 7:38 pm przez ProPhet, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Napowietrzanie.

#2

Post autor: Drottnar »

Kolejny artykuł z forum Czfa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”