Problem,czy to są pierwotniaki?

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
cyberain
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: ndz lut 10, 2013 9:26 pm
Lokalizacja:

Problem,czy to są pierwotniaki?

#1

Post autor: cyberain »

Witajcie:)
Pojawił się,mam nadzieję niezbyt poważny problem. Otóż od zalania baniaka w sobotę (06.04.2013r) woda staje się coraz bardziej mętna,pływają w niej takie białe "farfocle" wygląda to jak jakaś zawiesina,filtr JBL CristalProfi e1500 działa 24h/d jednak problem wciąż występuje,a nawet się nasila.
Na powierzchni wody jest kożuch jakby z pyłu. Dodam że od zalania baniaka robiłem dwie podmiany,ok 25%. Poniżej zamieszczam kilka zdjęć tego wszystkiego:

Tak wygląda woda:

Obrazek

Obrazek

W wodzie pływają takie zawiesiny:

Obrazek

Obrazek

A na powierzchni wody unosi się taki kożuch,zbierałem go kilkakrotnie,ale po kilku godzinach wracałem do punktu wyjścia:

Obrazek

Na szybie oraz na roślinach pojawia się coś takiego,śliskie w dotyku faluje wraz z wodą:

Obrazek

Obrazek

Czy to możliwe że pleśń z korzenia przeszła na całą resztę akwarium i jej strzępki pływają w wodzie i osiadają na szybie i roślinach?

Obrazek

Obrazek

Co dalej z tym robić? Czekać bo to normalne na starcie czy już pojawił się jakiś większy problem?
Awatar użytkownika

ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem,czy to są pierwotniaki?

#2

Post autor: ewelcia »

Klasyczny start :P

Na korzeniu pleśń. Już pisałam tutaj kilka razy w tym temacie. To się stanie twoim największym problemem teraz. Działaj szybko, bo tego będzie zaraz 5x więcej - codziennie odsysanie wężykiem i ampularie. Po jakimś czasie się uspokoi.

To na górze, to niestety zmora otwartych zbiorników. Albo skimmer, albo zwiększyć falowanie powierzchni, albo trzeba się przyzwyczaić :)

No a mleczna woda ustąpi niebawem.
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor
cyberain
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: ndz lut 10, 2013 9:26 pm
Lokalizacja:

Re: Odp: Problem,czy to są pierwotniaki?

#3

Post autor: cyberain »

Jutro lecę kupić ampularie,wytrzymają w dojrzewającym akwa? Hmm ja mam przykryty zbiornik,odnoszę wrażenie że ten pył co plywa w toni wodnej osadza się częściowo na powierzchni,filtr jakby w ogóle tego nie filtrował:/ Czyli to nie są pierwotniaki?

ⓗⓣⓒ ⓗⓓ② ⓣⓐⓟⓐⓣⓐⓛⓚ
Awatar użytkownika

ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Odp: Problem,czy to są pierwotniaki?

#4

Post autor: ewelcia »

cyberain pisze: Czyli to nie są pierwotniaki?
Zwał jak zwał. Pewnie i pierwotniaki. Musisz się uzbroić w cierpliwość.
Ja miewałam takie mętne starty, jak nie dawałam bakterii na początku. Wszystko się wyklaruje. Cierpliwości.
To na górze, to pewnie kożuch tak czy siak. Może grzebałeś z troszeczkę brudnymi łapkami? Takie tłuste plamy wychodzą czasami. Filtr ci tego nie zbierze niestety.
Śliskość w akwa wynika z dojrzewania i tej rozwijającej się pleśni. I to cię może trochę wkurzyć jak pisałam. Ale nie poddawaj się. Nie wyciągaj nic, nie gotuj i nie rób gwałtownych ruchów. Tylko tak jak mówię - cieniutki wężyk i odciągaj to punktowo. Jak kupisz ampułki, to je usadź w tych miejscach, ale wcześniej musi być tego mało (już po usunięciu), bo jak dużo będzie, to się wkurzą i nie będą jadły. Po prostu będą się w tym motały i plątały :D
I tak. Wytrzymają ci w dojrzewającym zbiorniku. No chyba, że masz tam jakiś totalny sajgon.

I jeszcze coś. Nie bierz dużo ampułek, bo to silne ślimaki z ten mech ci porozwalają :D Ja użyłam dwóch na 65 l.
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor
cyberain
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: ndz lut 10, 2013 9:26 pm
Lokalizacja:

Problem,czy to są pierwotniaki?

#5

Post autor: cyberain »

Bardzo treściwa informacja,już wiem co robić i się nie stresuję. Jutro zakupię ampularie,jakiś cieniutki wężyk i bakterie do filtra. Będę pisał na bieżąco co i jak:)
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Problem,czy to są pierwotniaki?

#6

Post autor: rudy1986 »

Ancistrusy tez pozra plesna bez zadnych negatywnych objawow tak jak i glonojady syjamskie
Awatar użytkownika

Autor
cyberain
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: ndz lut 10, 2013 9:26 pm
Lokalizacja:

Re: Odp: Problem,czy to są pierwotniaki?

#7

Post autor: cyberain »

Witam ponownie,po dodaniu SERA BIO NITRIVEC zmętnienie po powiedzmy dobie ustępuje zauważalnie. Odessałem tyle pleśni z korzeni ile byłem w stanie,oraz wpuściłem 4 Ampularie,które nie schodzą z korzenia i jedzą tą pleśń. Jednak zauważyłem że wszystkie osady (szczątki roślin,jakiś pył,szczątki pleśni,odchody) cały czas wirują po akwarium a rurka ssąca od filtra jakoś tego specjalnie nie wciąga. Filtr chodzi na najwyższych obrotach,na tylniej ścianie mam deszczownie a z prawej z tyłu wlot filtra. Takie ustawienie jest poprawne? Wcześniej miałem deszczownie na lewej bocznej ścianie i też szału nie było. W filtrze mam gąbki i ceramikę. Jest jakieś poprawne i sprawdzone ustawienie wlotu/wylotu filtra? Czy sam kubeł nie starcza i trzeba ratować się jakimś wewnętrznym?

ⓗⓣⓒ ⓗⓓ② ⓣⓐⓟⓐⓣⓐⓛⓚ
Awatar użytkownika

Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Problem,czy to są pierwotniaki?

#8

Post autor: Przemo_K »

Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia. To jest świeży zbiornik. Musisz uzbroić się w cierpliwość a efekty same się pojawią. Daj szansę bakteriom w filtrze na zbudowanie odpowiednio dużej kolonii.
182l, 27l
Awatar użytkownika

Autor
cyberain
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: ndz lut 10, 2013 9:26 pm
Lokalizacja:

Re: Odp: Problem,czy to są pierwotniaki?

#9

Post autor: cyberain »

Witam ponownie,akwarium już ma miesiąc jednak problem syfków w wodzie nadal nie jest rozwiązany.
Założyłem watę perlonową na wlot filtra oraz do środka kubła,jednak brud nadal unosi się w wodzie i na powierzchni.

Tutaj nakręciłem krótki film jak to się prezentuje:

[youtube][/youtube]

Mam zamiar zakupić dodatkowy filtr wewnętrzny Aquael Turbo 1500 mam nadzieję że wyklaruje mi w końcu wodę,co o tym sądzicie?

Czy takie ustawienie wlot/wylot z filtra zewnętrznego jest poprawne?

Obrazek

wybaczcie obrazek ;)

Zauważyłem też że bardzo często unoszące się drobiny w wodzie w ogóle nie są zasysane przez filtr nawet gdy przepływają centymetr od wlotu,jaka może by tego przyczyna?


ⓗⓣⓒ ⓗⓓ② ⓣⓐⓟⓐⓣⓐⓛⓚ
Awatar użytkownika

Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Problem,czy to są pierwotniaki?

#10

Post autor: Przemo_K »

Przyczyną może być tez zbyt duże ciśnienie nowego filtra... zamiast wodę filtrować to po prostu przepycha na siłę i co na drodze strumienia wody to się odrywa i leci do zbiornika. W dojrzałym filtrze można taki efekt zaobserwować po wyłączeniu i włączeniu filtra. Moim zdaniem jest zbyt duże ciśnienie na wylocie z deszczownicy. Spróbuj "skręcić" filtr na minimum że woda przelatywała jak najwolniej. To spowoduje delikatniejszy obieg wody co za tym idzie dokładniejszą i bardziej wydajną filtrację.
182l, 27l
Awatar użytkownika

Autor
cyberain
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: ndz lut 10, 2013 9:26 pm
Lokalizacja:

Re: Odp: Problem,czy to są pierwotniaki?

#11

Post autor: cyberain »

Skręciłem filtr na minimum,zobaczę co będzie się działo.

ⓗⓣⓒ ⓗⓓ② ⓣⓐⓟⓐⓣⓐⓛⓚ
Awatar użytkownika

Autor
cyberain
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: ndz lut 10, 2013 9:26 pm
Lokalizacja:

Re: Odp: Problem,czy to są pierwotniaki?

#12

Post autor: cyberain »

Po skręceniu filtra na minimum jest jeszcze gorzej. Nie wiem juz co mam z tym robić,chyba kupie dodatkowy wewnetrzny. Martwi mnie to że JBL CP e1500 nie daje rady.

ⓗⓣⓒ ⓗⓓ② ⓣⓐⓟⓐⓣⓐⓛⓚ
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Re: Odp: Problem,czy to są pierwotniaki?

#13

Post autor: jgoluch »

Sprobuj dac filtr na maxa, plaska lyzeczke soli niejodowanej i kilka kropel wody utlenionej.
Kiedys cos takiego stosowalem w 54l, wiec poczytaj w necie jalie powinienes miec proporcje. Zwykle pierwotniaki ustaja po kilku dniach.
Moze cos Ci tak pyli/barwi wode?

_______
via TT
Awatar użytkownika

Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Problem,czy to są pierwotniaki?

#14

Post autor: Przemo_K »

Mi do głowy przyszedł jeszcze jeden pomysł.
Kiedyś spotkałem się z taką mętną wodą w przypadku kiedy to żwir nie był wypłukany. Może to głupie pytanie, ale cyberain czy płukałeś podłoże przed zalaniem?
182l, 27l
Awatar użytkownika

Zurek87
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:04 pm
Lokalizacja: Wołomin
Płeć:

Problem,czy to są pierwotniaki?

#15

Post autor: Zurek87 »

Też myślę, że jest to pył z podłoża... U mnie pomimo wygotowania i 3 krotnego płukania grysu także wystąpił taki nalot na tafli wody, lecz po 2-3 dniach było po problemie.
Awatar użytkownika

Autor
cyberain
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: ndz lut 10, 2013 9:26 pm
Lokalizacja:

Re: Odp: Problem,czy to są pierwotniaki?

#16

Post autor: cyberain »

Kupiłem "płukany" bazalt,ale i tak wypłukałem go kilka razy ale w sumie tak myślę że chyba za słabo może być wypłukany. Tylko nie za bardzo chcę restart robić,mogę częściej odmulać odmulaczem,ale nie wiem czy to co da?

ⓗⓣⓒ ⓗⓓ② ⓣⓐⓟⓐⓣⓐⓛⓚ
Awatar użytkownika

Zurek87
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:04 pm
Lokalizacja: Wołomin
Płeć:

Problem,czy to są pierwotniaki?

#17

Post autor: Zurek87 »

Spróbuj zebrać odmulaczem z powierzchni wody nalot, odmul podłoże - restart zrobisz w ostateczności
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Problem,czy to są pierwotniaki?

#18

Post autor: jgoluch »

O chłopie...
Ja mam u siebie w 2 baniakach piach bazaltowy.
Każdy kilogram piachu płukałem około 10-15 razy w misce, do czasu aż przestał barwić wodę.
Znaczy cały czas lekko barwił ale po tych kilkunastu przepłukaniach było to do przyjęcia.
Po tym, jak zalałem akwarium, to jeszcze przez dzień czy dwa była mętna woda.
Ale filtr zewnętrzny w 72 litrach dał radę i pozbyłem się problemu.


Natomiast jako ciekawostka:
Kiedyś zmieniając podłoże, postanowiłem spróbować wykorzystać używany już wcześniej AS II.
Oczywiście wcześniej "dobrze" (tak mi się wydawało) go wypłukałem.
Efekt?
Po trzech dniach woda nadal wyglądała jak kakao i nic z tym nie mogłem zrobić.
Wywaliłem ten substrat i włożyłem mój stary żwir.

Tak więc lepiej dobrze przepłukać podłoże przed umieszczeniem go w baniaku!
Awatar użytkownika

Autor
cyberain
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: ndz lut 10, 2013 9:26 pm
Lokalizacja:

Problem,czy to są pierwotniaki?

#19

Post autor: cyberain »

[youtube][/youtube]

Tak to wygląda przy zgaszonym świetle,jak przyświecę z boku latarką.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”