Pierwszy zbiornik. krewetkarium 20l co i jak ?

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
speed88
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: wt maja 28, 2013 1:23 pm
Lokalizacja: Warszawa-Nowodwory
Płeć:

Pierwszy zbiornik. krewetkarium 20l co i jak ?

#1

Post autor: speed88 »

Witam jako ze jestem zielony w temacie akwarystycznym prosze o porade co i jak powinienem zacząć .narazie mam tylko kozen i zestaw aquael 20. prosze o jakies porady podstawowe jak utrzymac parametry jakie krewetki doradzicie i jaka ilosc ich. ile rybek moge trzymac z nimi (neon inesa albo mieczyki by mnie interesowaly ale czy to nie zaduze rybki ?) prosze o wyrozumialosc poniewaz takiego poradnika nieodnalazlem tutaj .Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Pierwszy zbiornik. krewetkarium 20l co i jak ?

#2

Post autor: jgoluch »

Tutorial Google
Tutorual YouTube

Jak jesteś leniwy i nie chcesz tego wszystkiego czytać/oglądać (a powinieneś), to Ci szybko streszczę:
Zakładam, że masz:
- akwarium
- lampkę
- filtr
- grzałkę

KUP
- przede wszystkim podłoże dla krewetek (najlepiej aktywne, które będzie trzymało i stabilizowało parametry wody) shrimp soil, pro soil, czy coś w tę deseń.
- roślinki, które chcesz mieć w kostce

Jak już wszystko skompletujesz:
1. umyj akwarium
2. ułóż korzenie/skałki/kamienie etc
3. przysyp piaskiem/substratem (czyli Twoim podłożem)
4. nalej trochę wody
5. zamontuj filtr, grzałkę
6. posadź roślinki
7. dolej wody
8. zamontuj lampkę
9. uruchom sprzęt
10. odczekaj jakiś czas (tydzień, dwa) i kup krewetki
Na początek polecam Red Cherry, są mało wymagające i idealne na pierwszy ogień.

W zależności od tego jakie parametry sobie narzucisz, to inaczej będziesz musiał je utrzymywać.
Dla miękkiej wody, trzeba przy podmiankach używać RO + mineralizator/kranówka.
Niektóre krewetki możesz trzymać też na samej kranówce, wtedy nic nie musisz mieszać.
Nie mniej jednak powinieneś dbać o czystość w akwarium, robić regularne podmiany wody (ok 20% na tydzień czy dwa).

Przed wystartowaniem akwarium polecam jednak dużo, dużo, dużo i jeszcze więcej poczytać.
W internecie jest mnóstwo gotowych poradników, foto/wideo - relacji, opisów itp.
Jak już zgłębisz podstawową wiedzę, to pomyśl o aranżacji zbiornika.
Gdy wystartujesz akwarium i przejdzie ono już cykl azotowy to dopiero możesz wpuścić krewecie.

I jeszcze jedna BARDZO ważna rzecz.
Tak małe akwarium nie nadaje się na trzymanie rybek...
Będą miały tam złe warunki.
Jak sama nazwa wskazuje... to jest SHRIMP set.
Niestety ani neonki ani tym bardziej mieczyki nie są odpowiednimi lokatorami.

Autor
speed88
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: wt maja 28, 2013 1:23 pm
Lokalizacja: Warszawa-Nowodwory
Płeć:

Pierwszy zbiornik. krewetkarium 20l co i jak ?

#3

Post autor: speed88 »

I jeszcze jedno pytanko czy moge mieć jakies ciekawe (ładnie wyglądajace w akwa) ślimaki razem z krewetkami ??
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Pierwszy zbiornik. krewetkarium 20l co i jak ?

#4

Post autor: jgoluch »

Tak, możesz.
Awatar użytkownika

ESSPRESSO_SS
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: pn kwie 11, 2011 11:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Pierwszy zbiornik. krewetkarium 20l co i jak ?

#5

Post autor: ESSPRESSO_SS »

Tylko weź pod uwagę że niektóre ślimaki typu, tylpmelanie lubią kopć w podłożu a że rosną spore potrafią nieźle przemeblować szkiełko,za świderki, rozdentki, zatoczki, szybko potrafią stać się plagą w akwarium

a co do korzenia upewnij się że jest dobrze spreparowany żebyś potem nie musiał walczyć z pleśnią

jeśli chodzi o rybki to ,szkiełko jest dla nich za małe ,no może kilka szt drobniczki jednodniówki

Autor
speed88
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: wt maja 28, 2013 1:23 pm
Lokalizacja: Warszawa-Nowodwory
Płeć:

Pierwszy zbiornik. krewetkarium 20l co i jak ?

#6

Post autor: speed88 »

Dziękuje za podstawy :) już widzę swoje błędy które muszę naprawić .......... niestety Pan w osiedlowym zoologicznym doradził mi zwykłe podłoże w postaci żwirku(a w zasadzie czarnych kamyczków które zakupiłem i dodatkowo zakupiłem 3 mieczyki w tym 2 samiczki jaka odmiana nie wiem ale takie pół białe pół czerwone). Zacznę stosować się do rad specjalistów (z prawdziwego zdarzenia ) wreszcie w takim razie i ponaprawiam swoje błędy dzięki jeszcze raz. Najbardziej chciałem mieć crystal red ss ale skoro nie zaproponowano tego na początek to pewnie trudniejszy temat w hodowli.

-- Cz maja 30, 2013 1:30 am --

Korzeń niewiem z jakiego jest drzewa wygląda jak ten http://pokarmy.pl/photos/korzen-do-akwa ... 127145.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; został kupiony na wage w tym samym zoologicznym i dowiedziałem się tylko ze mam go trzymać w wodzie kolo tygodnia żeby nasiąkł bo inaczej będzie wypływał w górę.
Ostatnio zmieniony czw maja 30, 2013 11:40 am przez pkucaba, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: błąd mnie raził
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Pierwszy zbiornik. krewetkarium 20l co i jak ?

#7

Post autor: jgoluch »

Korzeń możesz wygotować w wodzie z solą.
Na początku i tak będzie Ci barwił wodę na kolor herbaciany.

PS: Fajnie, że widzisz błędy i chcesz je naprawiać.
Niestety, rybki koniecznie muszą powędrować do większego zbiornika.
Cristale są dość trudne w hodowli, mają znacznie większe wymagania.
Napisz nam jeszcze adres sklepu, aby na przyszłość było wiadomo, gdzie liczą się tylko $$$$$.

Autor
speed88
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: wt maja 28, 2013 1:23 pm
Lokalizacja: Warszawa-Nowodwory
Płeć:

Pierwszy zbiornik. krewetkarium 20l co i jak ?

#8

Post autor: speed88 »

Z tego co czytalem to juz ktos podobnie sie skarzyl kiedys na ten sklep jesli chodzi o porade... naprzeciwko pętli autobusowej Nowodwory. pytając o pare informacji które wyczytałem na forum fawa dowiedzialem sie od sprzedawcy ze na forum intenetowym to tylko głopoty piszą. Nieoto chodzi ze chcial bym zrobic złą opinie bo jest tam nprawde fajny wybór rybek ale szczeze poprostu boli to ze ktos wprowadza cie w błąd tym bardziej ze chiało by sie dązyc do ala idealnego srodowiska dla swoich pupili a przez taka sytuacje mozna tylko im zaszkodzic i zrobić meczarnie bo domyslam sie ze złe warunki mogły by pewnie zabić krewetki.
Awatar użytkownika

slw
Zapaleniec
Posty: 260
Rejestracja: czw lut 14, 2013 8:00 pm
Lokalizacja:

Re: Odp: Pierwszy zbiornik. krewetkarium 20l co i jak ?

#9

Post autor: slw »

speed88 pisze:Z tego co czytalem to juz ktos podobnie sie skarzyl kiedys na ten sklep jesli chodzi o porade... naprzeciwko pętli autobusowej Nowodwory. pytając o pare informacji które wyczytałem na forum fawa dowiedzialem sie od sprzedawcy ze na forum intenetowym to tylko głopoty piszą. Nieoto chodzi ze chcial bym zrobic złą opinie bo jest tam nprawde fajny wybór rybek ale szczeze poprostu boli to ze ktos wprowadza cie w błąd tym bardziej ze chiało by sie dązyc do ala idealnego srodowiska dla swoich pupili a przez taka sytuacje mozna tylko im zaszkodzic i zrobić meczarnie bo domyslam sie ze złe warunki mogły by pewnie zabić krewetki.
Nie kupuj nic więcej u tego buca. Mieszkam obok niego i byłem raz. Koleś chce zarobić, nic nie doradzi. Lepiej kupić od forumowiczów. Na nowodworach i tarchominie krewetki i roślinki na pewno znajdziesz.

Wysyłane z mojego GT-P3100 za pomocą Tapatalk 2
Obrazek
Awatar użytkownika

dune
Fanatyk
Posty: 1255
Rejestracja: śr lip 08, 2009 11:54 am
Lokalizacja: ...
Na imię mam: Pilar
Płeć:

Pierwszy zbiornik. krewetkarium 20l co i jak ?

#10

Post autor: dune »

Http://allegro.pl/clithon-diadema-piekn ... 71570.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrazek
to jest fajny ślimaczek
malutki, nie niszczy roslin, nie kopie, nie sklada wszędzie jaj jak neritina
mam takiego juz dwa lata, polecam
...tak mi się wydaje...

Autor
speed88
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: wt maja 28, 2013 1:23 pm
Lokalizacja: Warszawa-Nowodwory
Płeć:

Pierwszy zbiornik. krewetkarium 20l co i jak ?

#11

Post autor: speed88 »

Dziś dostałem w prezencie podłoże z kakadu Shrimp sand co sądzicie o tym czy to dobre podłoże?? czy to norm ze strasznie się brudzi woda przy tym nawet jak próbowałem je płukać?? nawet po odstaniu wody kiedy wsadzałem roślinki unosi się ten pyłem z podłoża.
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Pierwszy zbiornik. krewetkarium 20l co i jak ?

#12

Post autor: jgoluch »

Podłoże może być.
Chyba Kloner Ci je polecał...
Poza tym:
1. Tego się nie płucze
2. Zostaw tak jak jest... Ten "bród" sam osiądzie.
3. Włącz filtr, żeby filtrował wodę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”