Zbyt silna deszczownica

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
wittek
Bywalec
Posty: 89
Rejestracja: ndz mar 02, 2014 9:17 am
Lokalizacja: Grochów
Na imię mam: Witek
Płeć:

Zbyt silna deszczownica

#1

Post autor: wittek »

Witam!
Mam problem z deszczownicą w swoim akwarium - mam filtr hailea 400 czyli dość silny jak na moje 30 l akwarium, deszczownicę już zmodyfikowałem - dołożyłem dodatkową rurkę, nawierciłem otworki dodatkowe, otworek na końcu jednak po czyszczeniu filtra przez kilka dni mam sporą pralkę w akwarium. W tej chwili skierowaną ją mam po powierzchni na przeciwległą ścianę, jak kierowałem na ścianę najbliższą prąd generalnie w akwarium był mniejszy ale między deszczownicę a szybę w ten 1cm wciskały mi się na siłę maculaty, tak jakby im się taki silny prąd podobał ale to dziwne bo mocno nimi tam telepie i bałem się że nie wytrzymają, więc wróciłem do ustawienia na przeciwległą ścianę - rasborki i simluansy nadal wpływają w najsilniejszy prąd ale jest słabszy i chyba to już przeżyją. Martwi mnie natomiast ruch wody spory i te "tańce" maluchów. Generalnie z filtra jestem zadowolony, wcześniej miałem mniejszy i miałem problem z glonami. Jak ograniczyć te wiry? Zamiast dziurek może rozciąć deszownicę i zostawić szczeliny 1cm? a może jakaś siatka na rurkę? Nie mam już pomysłu a sporo kombinowałem, może ktoś przerabiał podobny problem.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Zbyt silna deszczownica

#2

Post autor: rhino »

Jakiej średnicy jest rurka wylotowa ?
Ratel
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Zbyt silna deszczownica

#3

Post autor: Lech-u »

Ja kiedyś zrobiłem większe dziury w deszczowni. I wywierciłem kilka dodatkowych otworów. Tak po prostu.
I pomogło.
Możesz skierować deszczownię bardziej pionowo w dół. Zmniejszysz przez to prąd, ale może się coś z dnem zburzyć (nie wiem jakie masz dno).
Zwiększ średnicę deszczowni (nowy zakup).
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
wittek
Bywalec
Posty: 89
Rejestracja: ndz mar 02, 2014 9:17 am
Lokalizacja: Grochów
Na imię mam: Witek
Płeć:

Zbyt silna deszczownica

#4

Post autor: wittek »

Średnica to dwie rurki wsadzone jedna w drugą, z dwóch filtrów. Pierwsza grubsza ma myślę 0,6cma druga ok 0,4cm. Woda głównie leci przez duże dziurki w pierwszej, większej rurce, przez te dodane przeze mnie leci tyle o ile a na końcu cieńszej rurki ledwie się sączy, jak skieruję w dół to znów mi te małe rybki tam podpływają i nimi telepie a mnie to stresuje:). Może faktycznie pokombinuję z rurką o większej średnicy bo tego jeszcze nie próbowałem.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Zbyt silna deszczownica

#5

Post autor: rhino »

wittek pisze:pokombinuję z rurką o większej średnicy
dlatego pytałem o średnicę , można dopasować coś szerszego
Ratel
Awatar użytkownika

Barnapapa
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: pt lut 24, 2012 7:59 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zbyt silna deszczownica

#6

Post autor: Barnapapa »

Obczaj Tłumik strumienia wody w akwarium, damper flow water in aquarium

" onclick="window.open(this.href);return false;


Wysłane z mojego Nexus 5 przy użyciu Tapatalka

Autor
wittek
Bywalec
Posty: 89
Rejestracja: ndz mar 02, 2014 9:17 am
Lokalizacja: Grochów
Na imię mam: Witek
Płeć:

Zbyt silna deszczownica

#7

Post autor: wittek »

Zaradziłem problemowi - pewnie tymczasowo ale póki co jest ok. W łączenie deszczowni z filtrem włożyłem kawałek gąbki i pomogło - pewnie póki się gąbka nie zapcha ale wyjmowanie i czyszczenie jest banalnie proste więc może patent posłuży. W akwarium nareszcie spokój :)

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Zbyt silna deszczownica

#8

Post autor: cinek1916 »

Zawsze możesz ją skrócić ale wtedy spadnie wydajność filtra.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Zbyt silna deszczownica

#9

Post autor: don_Vall »

Możesz dać deszczownicę głębiej i skierować bardziej pionowo ku powierzchni. Strumień wody się zmniejszy.Pomaga również powiększenie dziurek.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”