Projekt Nowego Zbiornika

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
bolunio1990
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: ndz mar 02, 2014 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa,Gocław
Na imię mam: Michal
Płeć:

Projekt Nowego Zbiornika

#1

Post autor: bolunio1990 »

Witam,
Planuje zrobić restart w moim 54L zbiorniku z tym ze teraz chciałbym zrobić wszystko od początku do końca dobrze i potrzebuje trochę pomocy doświadczonych akwarystów a na naszym forum ich nie brakuje :wink:
A wiec do rzeczy, marzy mi się takie małe akwa w stylu Iwagumi
Akwa- 60x30x30
Oświetlenie-Pokrywa Atti z 1x 24t5 Sylvania Aquastar 10000k(teraz pytanie ile światła by się przydało dołożyć)
Tło- juz jest czarne i nie zamierzam zmieniać
Podłoże- planuje Ada Amazonia lub Aquatic Nature pro soil (wybór głownie ze względu na opinie ludzi może polecicie mi coś innego?) myślę ze ok. 11l wystarczy
Kamienie dekoracyjne- I tu liczę na wasze rady jakie wybrać (coś taniego i ładnego)
CO2- myślę kupić jakiś mały gotowy zestaw z butla
Filtr- tu tez mam dylemat ale chyba najlepszym wyjściem będzie zewnętrzny lub kaskada przy kaskadzie będzie trzeba ciąć pokrywę przy zewnętrznym w sumie tez miejsce na rurki potrzebne i nie chciałbym tez wydać więcej niż 150-200 zl na ten filtr nie musi byc nowy )
Roślinność- Mały heniek cale dno i z tylu myślałem o tej odmianie eleocharis takiej długiej i chyba tyle bo nie chce przedobrzyć
Zwierzyna- po tygodniu wpuszczę z 10 krewetek amano i to tyle przez pierwsze 2 miesiące a pozniej redukcja amano i w to miejsce stadko sakur a z ryb zastanawiam się nad neonem simulans 15szt. lub rozbora borneańską 20szt. i ryby tez chce wpuścić dopiero po 2 miesiącach


No więc co o tym myślicie? przeoczyłem coś? liczę na wasze liczne rady a kiedy juz wszystko ustalimy i skompletuje sprzet to obiecuje relacje i zdjecia z zakladania i dojrzewania zbiornika .
Pozdrawiam

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Projekt Nowego Zbiornika

#2

Post autor: shadowrider »

Przejdź się do PeHa-68
Marcin ma piaskownicę do aranżu i fajne kamienie [ale drogie].
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Projekt Nowego Zbiornika

#3

Post autor: silver007 »

Co do oświetlenia to dorzuciłbym drugą świetlówkę o podobnej mocy, bo z tego co widzę chcesz iść w nature.
Tylko raczej inwestowałbym w kolor 6500k bo lepiej wyciąga zieleń niż niebieskawe 10 000.

Kamienie - sprawdzoną opcją w takich aranżacjach są typowe manten stone (drogie jak cholera) i tym podobne.

Co rozumiesz przez "mały zestaw CO2"? :) Weź pod uwagę, że mały/duży różni się praktycznie tylko butlą, którą i tak chowasz w szafce, więc czasami warto kupić większą i mieć spokój przez dłuższy czas.

Filtr - zdecydowanie kubełek. Skuteczniejszy od kaskady i dużo estetyczniej będzie wyglądać. Mnie akwarium nature kojarzy się ze sterylnością (szklane rurki i takie tam tere-fere), a kaskada to kloc na szybie. W wymienionym budżecie spokojnie coś znajdziesz.

I wyżej już masz podany dobry kontakt gdzie możesz się przejechać i zobaczyć kilka ładnych aranżacji, ewentualnie wybrać kamienie itd.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Projekt Nowego Zbiornika

#4

Post autor: mimag »

bolunio1990 pisze:Oświetlenie-Pokrywa Atti z 1x 24t5 Sylvania Aquastar 10000k(teraz pytanie ile światła by się przydało dołożyć)
minimum 15W trzeba dołozyc. Jak dorzucisz 24W to bedzie wypas. Ogolnie ma wyjsc minimum 0,6W/L a optymalnie by było 0,8W/L.
bolunio1990 pisze:CO2- myślę kupić jakiś mały gotowy zestaw z butla
bez butli co2 bedzie ciezko wiec to tak jakby obligatoryjne. Przy takiej bance butla 1,5kg wystarczy. Do tego wskazany reaktor aby skutecznie rozpuszczac co2.
bolunio1990 pisze:Filtr- tu tez mam dylemat ale chyba najlepszym wyjściem będzie zewnętrzny lub kaskada przy kaskadzie będzie trzeba ciąć pokrywę przy zewnętrznym w sumie tez miejsce na rurki potrzebne i nie chciałbym tez wydać więcej niż 150-200 zl na ten filtr nie musi byc nowy )
spokojnie w tej cenie kupisz fajny kubełek, starczy na uzywanego eheima lub jbl-a. Zwroc uwage aby byla nadfiltracja a nie filtr wyliczony na styk.
Pod kubelek podlaczysz reaktor. Pod kaskade to sie nie uda.
bolunio1990 pisze:Zwierzyna- po tygodniu wpuszczę z 10 krewetek amano
chyba troche za szybko. Tydzien to bardzo krotko.

Jak bedziesz mial co2 z butli warto pomyslec o nawozeniu np solami. Chyba ze masz inny pomysl na nawożenie.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
bolunio1990
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: ndz mar 02, 2014 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa,Gocław
Na imię mam: Michal
Płeć:

Projekt Nowego Zbiornika

#5

Post autor: bolunio1990 »

Myslalem o tych solach juz od jakiegos czasu tyle ze dla mnie to jak na razie czarna magia moze macie jakas lekturke na temat nawozenia solami ?? chetnie sie zapoznam .
Co do oswietlenia to lepiej 2x 6500k czy moze byc jedna 10000k i druga 6500k?
a jaki kubełek polecacie??
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Projekt Nowego Zbiornika

#6

Post autor: tzw79 »

mimag pisze:Jak bedziesz mial co2 z butli warto pomyslec o nawozeniu np solami. Chyba ze masz inny pomysl na nawożenie.
a jak solić to i przyzwoite testy najlepiej kropelkowe nabyć, aby można było na bieżąco badać wartości pierwiastków i ewentualnie korygować dawki
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Projekt Nowego Zbiornika

#7

Post autor: silver007 »

O nawożeniu solami znajdziesz masę w internecie. Poszukaj, bo warto poczytać gdzie się da. Temat jak by nie było Cię nie minie, bo przy sporym świetle nawożenie będzie konieczne. Piękne zielone zbiorniki to nie jest łatwa sprawa i na to bądź gotowy, że nie od razu może się udać pięknie wystartować.

Co do kubełka to według mnie każdy zachwala co ma... Ja na Twoim miejscu (gdybym miał brać używkę) to po prostu szukałbym ofert na allegro itp. a potem sprawdzał opinie, bo w gruncie rzeczy tak wiele tego nie ma.

Barwa światła to już kwestia gustu. Ja na ten moment mam 6500 54W, 10 000 54W i 2x30W 6500. Świetlówki zapalają się parami więc łatwo mi porównać efekt. 2x6500 to światło białe, bardzo wyciągające zieleń, ale przez to gubiące na przykład ciemnobrązowy kolor korzeni (wg mnie). 6500+10000 ma lekko niebieskie zabarwienie co z kolei fajniej wybarwia pielęgnice, ale gorzej prezentuje zielsko. Mam też pasek LED o barwie ciepłej białej (to pewnie będzie koło 3500k), który dla odmiany super eksponuje korzenie. W jego świetle są fajnie bordowo-brązowe za to całe akwarium zmienia się w herbatę.
Po tych obserwacjach noszę się z zamiarem świecenia tylko 6500, bo mam sporo zieleniny i takie ustawienie najbardziej mi się podoba. Ale z technicznego punktu widzenia 6500 i 10 000 jak najbardziej też może być - to raczej kwestia tego co kto lubi, co się komu podoba.

Autor
bolunio1990
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: ndz mar 02, 2014 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa,Gocław
Na imię mam: Michal
Płeć:

Projekt Nowego Zbiornika

#8

Post autor: bolunio1990 »

Hmm calkiem tanio wychodzi to nawozenie solami przynajmniej przy moim litrazu tak mi sie wydaje tylko te testy sa drogie do mierzenia tego wszystkiego...
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Projekt Nowego Zbiornika

#9

Post autor: tzw79 »

Mam ten sam litraż. Sole za kwotę około 18 pln z przesyłką wystarczą na rok, a może dłużej. A testy trochę kosztują ale spokojnie wystarczą też na rok, a później kupuje się tylko uzupełnienia, które kosztują połowę ceny wyjściowej.

Autor
bolunio1990
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: ndz mar 02, 2014 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa,Gocław
Na imię mam: Michal
Płeć:

Re: Projekt Nowego Zbiornika

#10

Post autor: bolunio1990 »

Oglądam filtry i chyba zdecyduje sie na tetra ex 600 bo mozna utrafic nowy za 200 zl myslicie ze to dobra decyzja?? czy moze dolozyc pare zl i wziasc ex 700 tylko czy nie bedzie za duzy do moich 54 l??

A jezeli chodzi o sole to zrobiony roztwor z soli moze np stac tydzien?? czy musi byc od razu po przygotowaniu wlany i nie mozna sobie zrobic na zas??
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Projekt Nowego Zbiornika

#11

Post autor: mimag »

bolunio1990 pisze:Oglądam filtry i chyba zdecyduje sie na tetra ex 600 bo mozna utrafic nowy za 200 zl myslicie ze to dobra decyzja
jak najbardziej sie sprawdzi, choc nie widzialem aby byl nowy za 200zł. Zwracaj uwage czy w zestawie masz media filtracyjne.
bolunio1990 pisze: czy moze dolozyc pare zl i wziasc ex 700 tylko czy nie bedzie za duzy do moich 54 l??
moze byc za mocny i zrobi Ci pralke w bance. Proponuje wybrac jbl e701 ma niski pobor pradu lub uzywany eheim.
bolunio1990 pisze:A jezeli chodzi o sole to zrobiony roztwor z soli moze np stac tydzien?? czy musi byc od razu po przygotowaniu wlany i nie mozna sobie zrobic na zas??
spokojnie moze sobie stac tydzien a nawet miesiąc.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Projekt Nowego Zbiornika

#12

Post autor: Christo »

Używany 2213 lub nawet 2211, mają stosunkowo mały przepływ - dobry dla małego akwarium. Za 200zł wyposażysz je nawet w jakieś bajeranckie media. Boże chroń nas od Tetry! :mrgreen:
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”