Padające krewetki (?) - pytanie

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
bomb
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: ndz mar 16, 2014 5:56 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Konrad
Płeć:

Padające krewetki (?) - pytanie

#1

Post autor: bomb »

Witam,

mam do Was takie pytanie, mianowicie, raz na jakiś czas zauważam w moim zbiorniczku padniętą krewecię, dziś w południe i ok. 1h temu wyłowiłem po padniętym osobniku, którymi "zajmowały się" już inne krewetki. Mam zbiornik 25L, krewetki bardzo chętnie się rozmnażają, aż za bardzo, mam ich za dużo i chcę oddać w dobre ręce, z bodajże 14 kreweci zrobiło się z 50 jak nie więcej, ale nie oddam ich, dopóki nie wyjaśnię tej sytuacji. Krewecie, które padają są młode, ale nie najmłodsze, w wielkości ok. 1 cm. Ogólnie w akwarium panują dobre warunki, tak jak wspominałem, krewetki chętnie się rozmnażają, jakiś czas temu pojawiły się nawet same z siebie małżoraczki. Czy krewetki RC mogą być wobec siebie agresywne? Mam wrażenie, że po prostu przez to, że ich jest za dużo mogą być dla siebie agresywne. Czy może to być powód rzadkiego karmienia? Karmię je raz w ciągu 2 dni, pałeczkami Tropical Shrimp Sticks ok. 30 pałek na całą ilość krewetek w akwarium, wrzucam pokarm w różnych miejscach, radzą sobie ze znajdowaniem :) , dostają mniej więcej raz w tygodniu witaminy AZOO Vita Plus, podmiana raz na tydzień, półtora tygodnia ok. 20-25% wody, po podmianie dostają JBL Biotopol i JBL Denitrol, ostatnio przestałem dawać do akwarium CO2, bo mi się skończyło. Czy przyczyną padniętych kreweci może być agresja innych kreweci? Może po wylince "poczuły świeże mięsko" i dlatego tak się to kończy dla niektórych osobników, jeśli to wina rzadkiego karmienia?

Alix
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: pn wrz 30, 2013 3:55 pm
Lokalizacja: Warszawa Targówek
Płeć:

Padające krewetki (?) - pytanie

#2

Post autor: Alix »

Zmierz parametry wody
64 litrowy zakamarek
20 litrowy słoik z bojownikiem
105 litrowe czarne wody
10 litrowe ślimakarium
30 litrowe krewetkarium
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Padające krewetki (?) - pytanie

#3

Post autor: rudy1986 »

Koniecznie pH, poziom zelaza, miedzi i azot

Wysłane z mojego GT-P3100

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Padające krewetki (?) - pytanie

#4

Post autor: shadowrider »

bomb pisze:Karmię je raz w ciągu 2 dni, pałeczkami Tropical Shrimp Sticks ok. 30 pałek na całą ilość krewetek w akwarium,
Ja karmię częściej ale mniejszymi porcjami, żeby się nie psuło w wodzie. Dwa razy dziennie + 1 dzień w tygodniu głodówka.
Preparaty które stosujesz nie są typowo krewetkowe i w normalnych warunkach nie są potrzebne.
Krewetki, w przeciwieństwie do raków, nie są agresywne.
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Padające krewetki (?) - pytanie

#5

Post autor: radmac »

Krewetki są agresywne tylko na padlinę. i to taką która już chwilę poleży.
jak długo je masz i czy wiesz jak stare były jak je kupowałeś? krewetki nie żyją tak długo... nie wiem czy jeden rok wyciągną.
czasami wylinka im nie wyjdzie (w jakimś stopniu zależy od twardości wody) no i czasami jak je coś przestraszy po wylince to mogą paść ze stresu, ale to raczej rzadkość.
jeśli jakaś padnie i nie widać, żeby to było w powodu choroby albo pasożyta, to zostaw - mięsko dobre dla innych krewet.
w necie znajdziesz opisy chorób krewetek.
co do ilości to się nie przejmuj... miałem 200+ w 30 l. i dalej się mnożyły. tylko filtr trzeba było częściej czyścić.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Padające krewetki (?) - pytanie

#6

Post autor: Lech-u »

bomb pisze:ostatnio przestałem dawać do akwarium CO2, bo mi się skończyło.
A ja myślę, że po zaprzestaniu podawania CO2, zmieniło się pH. I to mogło zaowocować kilkoma zgonami.
bomb pisze:Czy może to być powód rzadkiego karmienia? Karmię je raz w ciągu 2 dni,
Dlaczego tak robisz? Jest jakiś powód? Dlaczego nie codziennie?
bomb pisze:Czy przyczyną padniętych kreweci może być agresja innych kreweci? Może po wylince "poczuły świeże mięsko" i dlatego tak się to kończy dla niektórych osobników, jeśli to wina rzadkiego karmienia?
To też może być. Te dziwne zwierzątka w czasie przebierania się w nowe ciuszki są dość bezbronne. Normalnie się chowają. Ale jak masz ich dużo, to łatwiej podglądać. A jak już się zobaczy golasa, to czasami i ochota na schrupanie przyjdzie.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
bomb
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: ndz mar 16, 2014 5:56 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Konrad
Płeć:

Padające krewetki (?) - pytanie

#7

Post autor: bomb »

Hmmm, ok dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Pasożyta i chorób nie ma, sprawdzałem tą stronę odnośnie chorób u kreweci. Dziś jadę kupić CO2 i będę znów podawał.
jak długo je masz i czy wiesz jak stare były jak je kupowałeś?
Na początku kupiłem 4 krewecie, ale padły w ciągu ok. 2 miesięcy, były starsze, a ja niezorientowany i kupiłem, ale jedna z tych 4 zaczęła nosić jajeczka i jak się urodziły maluchy już wszystko było później w porządku. Potem z kolejnego miotu padły w ok.10-12 miesięcy, chyba tylko jedna z nich do dziś żyje, teraz jest ich dużo i się regularnie rozmnażają. Najlepiej zaczęły się czuć jak je przeniosłem z 10 l zbiornika do zbiornika 25l.
Dlaczego tak robisz? Jest jakiś powód? Dlaczego nie codziennie?
Karmię je raz w ciągu 2 dni jedną większą porcją i zawsze odrobinę zostaje na 2gi dzień w akwarium, ale w ciągu paru h jest już zjedzone. Czy uważasz, że powinienem je karmić raz albo 2x dziennie mniejszymi porcjami przez 6 dni w tygodniu tak jak kolega, w którymś poście wyżej napisał?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Padające krewetki (?) - pytanie

#8

Post autor: Lech-u »

bomb pisze:Czy uważasz, że powinienem je karmić raz albo 2x dziennie mniejszymi porcjami przez 6 dni w tygodniu tak jak kolega, w którymś poście wyżej napisał?
Tak. Uważam, że nie ma sensu dawać żarcia "na później" bo to się psuje i bez sensu syfi w akwarium.
Uważam, że powinny dostawać tyle, żeby zjeść "od razu". A w akwarium i tak jest zawsze sporo do zjedzenia (dla krewetek).

Więc lepiej częściej i mniej niż więcej i rzadziej. Ja bym karmił raz dziennie.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
bomb
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: ndz mar 16, 2014 5:56 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Konrad
Płeć:

Padające krewetki (?) - pytanie

#9

Post autor: bomb »

Ok, to też tak u mnie zaczną dostawać pokarm. To co zostaje "na później" małżoraczki też załatwiają.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Padające krewetki (?) - pytanie

#10

Post autor: Lech-u »

bomb pisze:Ok, to też tak u mnie zaczną dostawać pokarm. To co zostaje "na później" małżoraczki też załatwiają.
Tyllko pamiętaj, żeby zmniejszyć porcje na jedno karmienie. O połowę! :hah: :hah: :hah: :hah:
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”