[63l] Obsada co się nada

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
MKRaven
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: śr paź 15, 2014 1:01 pm
Lokalizacja: Ursynów / Wesoła
Na imię mam: Marcin

[63l] Obsada co się nada

#1

Post autor: MKRaven »

Cześć

Planuję nieco obsadę do swojego mini bajorka i poczytałem co wpuścić do takiego zbiornika by dobrze się w nim czuło i by zbiornik też "żył w zgodzie" z obsadą.

Bez ogromnych fajerwerków proponuję to:
Neon Inessa 10 szt.
Otosek przyujściowy 6 szt.
Kolcobrzuch karłowaty 2 szt.

Mam nadzieję, że Kolcobrzucha uda się w ogóle dostać i wiem, że psuje on nieco biotop, ale jak tylko zobaczyłem te łypiące wynalazki, to stwierdziłem, że muszę je mieć ;) . Otoski mogę ew. zastąpić Kiryskami, ale one wolą chyba minimalnie chłodniejszą wodę, choć i tak myślę, że udałoby mi się utrzymać parametry pasujące każdemu gatunkowi. W dodatku Otoski lepiej pasują do bardziej zarośniętego akwarium - Kiryski powinny mieć więcej gołej ziemi o ile wiem.

Co do roślinności, to jeszcze nie wiem, ale już proszę o opinie i gnębienie :) .
Awatar użytkownika

kwiat
Gaduła
Posty: 149
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 3:01 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Na imię mam: Kwiat
Płeć:

[63l] Obsada co się nada

#2

Post autor: kwiat »

Jakbyś miał problem z dostaniem kolcobrzucha to tu ktoś oddaje:

http://olx.pl/oferta/oddam-2-rybki-kolc ... f458d47459" onclick="window.open(this.href);return false;
na pochyłe drzewo to i Salomon nie naleje
Awatar użytkownika

asheka
Fanatyk
Posty: 1723
Rejestracja: pt maja 03, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

[63l] Obsada co się nada

#3

Post autor: asheka »

Kolcobrzuch zielony nie nadaje się do tak małego akwarium.

-- Cz paź 16, 2014 9:03 am --

Dorosłe kolcobrzuchy zielone osiągają długość kilkunastu centymetrów.
Potrzebują też lekko słonej wody.
Karłowate podobno można kupić w Iquitos na Bielanach.
Awatar użytkownika

kwiat
Gaduła
Posty: 149
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 3:01 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Na imię mam: Kwiat
Płeć:

[63l] Obsada co się nada

#4

Post autor: kwiat »

Racja, nie wiedziałem że zielone są aż tak duże :)
na pochyłe drzewo to i Salomon nie naleje
Awatar użytkownika

Autor
MKRaven
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: śr paź 15, 2014 1:01 pm
Lokalizacja: Ursynów / Wesoła
Na imię mam: Marcin

[63l] Obsada co się nada

#5

Post autor: MKRaven »

Wiem, wiem, że się nie nadaje - starałem się rybki dobrać do wielkości akwarium i środowiska jakiego potrzebują by były w miarę podobne.

Rozumiem, że do reszty większych zastrzeżeń nie ma?
Awatar użytkownika

kwiat
Gaduła
Posty: 149
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 3:01 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Na imię mam: Kwiat
Płeć:

[63l] Obsada co się nada

#6

Post autor: kwiat »

Otoski czy kiryski to już zależy które Ci się bardziej podobają. Ja mam kiryski. Wcześniej miałem żwirek 5-7 mm i sobie radziły z szukaniem pokarmu bez problemu. Teraz dałem 1-2 mm to go bardziej przerzucają, a i krewetki sobie lepiej radzą. Z przodu akwarium mam wolny kawałek bez roślin do karmienia.

Co do roślin to zależy jakie światło dasz i ile będziesz świecił, no i czy jakoś chcesz nawozić. Ja preferuję małowymagające. Oszczędzisz na rachunkach za prąd i szybko się rozrastają bez żadnego nawożenia.

-- Cz paź 16, 2014 10:39 am --

Mi się bardziej podobają neony czerwone, no ale one są większe niż innesa i 63l to może być trochę za mało
na pochyłe drzewo to i Salomon nie naleje

robertwawa
Zapaleniec
Posty: 367
Rejestracja: sob lip 21, 2012 4:36 pm
Lokalizacja: Wawa,Bemowo
Na imię mam: Robert
Płeć:

[63l] Obsada co się nada

#7

Post autor: robertwawa »

A nie myślałeś o razborach jest tam kilka małych gatunków i można większą ławicę zrobić.

-- Cz paź 16, 2014 11:06 am --

A nie myślałeś o razborach jest tam kilka małych gatunków i można większą ławicę zrobić.
Awatar użytkownika

kwiat
Gaduła
Posty: 149
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 3:01 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Na imię mam: Kwiat
Płeć:

[63l] Obsada co się nada

#8

Post autor: kwiat »

Oooo też dobry pomysł, microrasbora galaxy jest fajna chociaż podobno w jednogatunkowym akwarium bywa płochliwa
na pochyłe drzewo to i Salomon nie naleje

robertwawa
Zapaleniec
Posty: 367
Rejestracja: sob lip 21, 2012 4:36 pm
Lokalizacja: Wawa,Bemowo
Na imię mam: Robert
Płeć:

[63l] Obsada co się nada

#9

Post autor: robertwawa »

Są jeszcze furkatusy, gertrudy.

-- Cz paź 16, 2014 11:35 am --

Są jeszcze furkatusy, gertrudy.

-- Cz paź 16, 2014 11:35 am --

Są jeszcze furkatusy, gertrudy.
Awatar użytkownika

Autor
MKRaven
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: śr paź 15, 2014 1:01 pm
Lokalizacja: Ursynów / Wesoła
Na imię mam: Marcin

[63l] Obsada co się nada

#10

Post autor: MKRaven »

O Razborach myślałem, podobają mi się, ale stwierdziłem, że chcę zostać jak najbardziej a Ameryce, także z roślinnością, w sumie tylko Kolcobrzuchy miałyby się ponad to wybijać. Może przemyślę jeszcze.

Także pod roślinność na razie wybrałem taki zestaw:
- tył
Kabomba wodna
Wywłócznik brazylijski
- środek
Hydrocotyle dissecta
Proserpinaca palustris
- na trawnik
Hemianthus callitrichoides Cuba

-- Pt paź 17, 2014 5:14 pm --

Okej - nie ma uwag, domniemam, że jest w miarę dobrze ;) .

Zacząłem sobie spisywać sprzęt, który chcę kupić oraz "bebechy" i tu mi się pojawiło nieco pytań.

1) Mianowicie kupuję filtr kaskadowy, akwarium ogromne nie jest, więc jak mniemam żadne dodatkowe napowietrzanie nie jest wymagane?

2) Drugie pytanie dotyczy z kolei podłoża i jest ciut bardziej zawiłe. Poczytałem i co do podłoża jest chyba tyle opinii co ludzi. Chcę mieć ciemne podłoże. Z tego co widziałem ciemny piasek z reguły jest dość drobny i obawiam się tworzenia kieszeni z zanieczyszczeniami. Znalazłem więc Aqua Soil Amazonia, które też widzę, że niektórzy stosują same, inni jeszcze z wierzchnią warstwą. Tu pytanie więc, czy jest sens stosowania samego Aqua Soil Amazonia i czy podłoże jest warte swojej ceny - tak wiem, pewnie też tyle opinii co osób. Z głodu nie umrę, ale przy kupowaniu podłoża za więcej niż część osprzętu chciałbym wiedzieć czy po prostu warto. Jeśli odradzacie to prosiłbym o pomoc w doborze czegoś na ładne, ciemne i rzeczne dno, jednocześnie, żeby roślinom dobrze się tam żyło.

3) Ostatnie pytanko dotyczy oświetlenia. W pokrywie widzę standardowe 15W T8, a że mają być min. czerwone rośliny będzie to zapewne za mało. Rozumiem, że w tym wypadku raczej konieczne jest zrobienie "dokładki" kolejnej np. T5 24W by rośliny trzymały się jak należy? Patrząc jeszcze po barwach, chciałby uzyskać efekt ciemniejszej rzeki, tutaj najbardziej odpowiednia byłaby chyba temperatura barwowa z przedziału 3000-4000K?

I pytanie poboczne bo na nie chyba znam odpowiedź - są w ogóle jakieś pokrywy akwarium przewidujące umieszczenie filtra kaskadowego, czy zawsze wiąże się to z cięciem, bo już któryś raz to robię i się zastanawiać zacząłem?

Myślałem jeszcze o zmianie ławiczki Neonów na kilka Gupików, ale obawiam się, że Kolcobrzuchy mogłyby je podgryzać?

Z góry dzięki, jak komuś będzie się chciało odpowiedzieć na tą lawinę pytań.
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Re: [63l] Obsada co się nada

#11

Post autor: fivb77 »

1) nie
2) jesli amazonia to powinienes obsadzic praktycznie cale dno. Jest to bardzo zyzne podloze, uzywane do akwariow roslinnych. Na allegro znajdziesz czarny zwirek o granulacji ktora bedzie odpowiednia.
3) tak, dolozyc. Mi sie nie podoba taka barwa swiatla, taka żółta, ale to Tobie ma sie podobac. Efekt ciemnej rzeki ludzie uzyskuja poprzez dodawanie lisci, korzeni, szyszek, czy torfu.

Alternatywa dla pokrywy moze byc belka wiszaca nad akwa lub oparta na jego bocznych sciankach.
Awatar użytkownika

Autor
MKRaven
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: śr paź 15, 2014 1:01 pm
Lokalizacja: Ursynów / Wesoła
Na imię mam: Marcin

[63l] Obsada co się nada

#12

Post autor: MKRaven »

OK, przyjąłem.

Więc na dno, pod rośliny, dam nieco Aqua Substrate II+, a na wierzch ładny, czarny piasek kwarcowy.

Rrrrogaty

[63l] Obsada co się nada

#13

Post autor: Rrrrogaty »

Witaj MKRaven,

Jako młodszy aspirant ds. roślin skomentuje troche Twoją obsadę florystyczną:

Kabomba wodna - mam wątpliwości czy to na pewno dobry wybór. Cabomby rosną bardzo szybko i Twoje akwarium może być na nie za niskie. Jak przypuszczam mam ono albo 40cm albo 35cm. Jeśli odejmiesz z 5cm na podłoże i ze 2cm od góry to zostaje Ci bardzo mało miejsca na tak wysokiego łodygowca.

Wywłócznik brazylijski - uwagi jak wyżej, wywłóczniki jak im podpasują warunki rosną w oczach. Ja ze zbiornika o wysokości 40cm potrafiłem wyciągnąć rośliny o długości 90cm..

Hydrocotyle dissecta - ta roślina występuje raczej pod nazwą hydrocotyle sp. japan wszędzie. To jest roślina na pierwszy plan nież na drugi. Oczywiście jak pozwolisz jej się rozpędzić to stworzy 'poduchę', ale to dosyć ryzykowne jest. Raczej powinno się ją prowadzić jako roślinę płożącą na pierwszym planie
Proserpinaca palustris - ta roślina to klasyczny łodygowiec i raczej powinna się znaleźć na 3 planie. Poza tym należy ją uznać za dosyć kłopotliwą i wymagającą, ciężko się adaptuje w nowych warunkach.

- na trawnik
Hemianthus callitrichoides Cuba - trawnik na 100%, ale jednocześnie jeden z najtrudniejszych. Musisz się koniecznie liczyć z podłożem w akwa oraz b. dużą ilością swiatła rzędu 0,8-0,9W/L. Oczywiście zakładając, że chcesz, by to wyglądało pięknie. Bo jeśli ma być byle by było to mozesz próbować, ale przy świetle poniżej 0,6 zapomnij o łanie zieleni z tego trawnika.

Na taki zbiornik ja bym raczej doradzał:

III plan:
bacopa caroliniana lub monnieri
hygrophila polysperma/rosanervig
cryptocoryne spiralis
limnofila aromatica
jeśli zbiornik ma te 40cm to od biedy moze być ta cabomba ale pamiętaj o powyższych uwagach

II plan:
cryptocoryne wendtii green/brown, rubella, nevilli - jeśli idziesz w małą ilość swiatła
blyxa japonica, pogostemon helefri lub loelia cardinalis - jesli bedziesz miał średnio/dużo światła
echinodorus magdalensis - mało światła
hemianthus micranthemoides lub micranthemum umbrosum - średnia ilość światła, możliwość strzyżenia

I plan
hemianthus cuba - b. dużo swiatła
eleocharis acicularis lub parvula, hydrocotyle sp japan - średnio/dużo światła
marsilea hirstuta, echinodorus tenellus - średnio/mało światła
sagitaria subulata - mało swiatła

Pamiętaj, że dla roślin wymagane jest światło o temp. barwowej rzędu 6000K i więcej. Wszelkie świetlówki ciepłe niestety nie sprawdzają się w akwarium i tworzą efekt 'brudnej' wody i żółtych roślin. Jeśli marzy Ci się ciemne akwarium to raczej musisz iść w kierunku -> mikrozoria, anubiasy i kryptkoryny. Dwa pierwsze sadzisz na korzeniach i kamieniach. Krypty robią za II i III plan wtedy. Na I plan ma szansę jedynie marsilea wspomniana wcześniej.

Co do obsady rybnej to rozważ:

microrasbory galaxy - nie są wcale takie płochliwe, zwłaszcza jak im dołożysz jeszcze jakieś towarzystwo. w porównaniu z takimi erythromicronami to wręcz ekshibcjonistki ;)
neony innesa lub simulansy - pierwsze oklepane do bólu, drugie trochę bardziej oryginalne
razbora klinowa lub podobne - spokojne i ławicowe
rodostomusy - j.w.
tetry czerwone, cytrynowe, czarne - można trzymać już od 6 sztuk razem
bystrzyki - wiele różnych do wyboru
drobnoustki - spokojne rybki, mogą być trzymane razem z krewetami
razborki 'komarowe' - merah, uropthalma albo brittae jak znajdziesz - maleństwa do trzymania z krewetkami, jedne z najmniejszych rybek do akwa.

na taki litraż możesz też juz pomyśleć o jakiejś grupce brzanek: odeskich, sumatrzańskich lub pięciopręgich - te rybki mają ciekawsze zachowania niż powyższe zwłaszcza sumatry z ich siłowaniami i młynkami :)

Koziol
Bywalec
Posty: 96
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 6:19 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Rafal

[63l] Obsada co się nada

#14

Post autor: Koziol »

Rogatek Bardzo fajnie wszystko rozpisał. Ja tylko dodam że jak byś rozbudował oświetlenie to następnie musiał byś pomyśleć nad co2 i nawożeniem...
Awatar użytkownika

Autor
MKRaven
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: śr paź 15, 2014 1:01 pm
Lokalizacja: Ursynów / Wesoła
Na imię mam: Marcin

[63l] Obsada co się nada

#15

Post autor: MKRaven »

@ ROGATEK
Ooooo! Dzięki wielkie za tak wyczerpujący post z ogromem informacji. Bardzo mi to pomoże.

Trochę zmieniłem plany co do roślin i obecnie prezentuje się tak:
tył
Myriophyllum aquaticum
Proserpinaca palustris
środek
Heteranthera zosterifolia
Micranthemum umbrosum
przód
No nie wiem tu powiem szczerze, bo zbiłeś mnie nieco z tropu ;) . Od początku podoba mi się zaproponowana przez Ciebie Eleocharis acicularis, ale obawiam się, czy też nie okaże się zbyt wysoka na pierwszy plan?

Sagittaria subulata również mi już wcześniej wpadła w oko, ale myślałem o niej na środek.

Obejrzałem sobie światło o temp. barwowej 4000K i mnie przekonaliście, że to wygląda... no źle po prostu. Nie wygląda na ciemną rzekę, tylko jakby coś było nie tak, więc już wiem, że na pewno min. te 6000K będzie.

Co do obsady to Rodostomusy przemyślę bo mi się podobają, reszta chyba nie mój klimat i nie to co chcę osiągnąć.

@ Koziol
Już przewidziałem nawożenie w płynie Easy Life PROFITO i podsypanie pod piaskiem albo Aqua Soli Amazonia albo Aqua Substrate II+. Przyznam tylko szczerze, że nie jestem pewien czy konieczne jest używanie na raz obu tych nawozów, czy nie. Wydaje mi się, że tak bo jednak rośliny biorą sporo substancji przez liście, ale proszę o korektę, jeśli się mylę. CO2 w płynie na razie również przewidziałem.

Rrrrogaty

[63l] Obsada co się nada

#16

Post autor: Rrrrogaty »

Wygląda to już sensowniej : ).

Eleocharis acicularis i parvula to bardzo podobne rośliny, praktycznie nie do odróżnienia. Pierwszy rośnie w teorii 3-4cm, drugi 2-3cm. W praktyce jak je posadziłem w dwóch kątach akwa to nie widziałem różnicy. Pamiętaj, że one do stworzenia efektu zielonej łąki wymagają sporo światła w przeciwnym wypadku to co wsadzisz to będziesz miał po pół roku dalej :).

Sagitaria w zależności od warunków uzyskuje różne wysokości. W ciemnym akwa rośnie 3-4cm, w dobrze oświetlonym potrafi porosnąć na 6-7cm

Rodostomus to rybka z amazonii więc powinna idealnie pasować do Twojej koncepcji.

Może zarzuć jakąś fotką baniaka co Ci się podoba to coś Ci bardziej będę mógł pomóc i powiedzieć czego potrzebujesz.
Awatar użytkownika

Autor
MKRaven
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: śr paź 15, 2014 1:01 pm
Lokalizacja: Ursynów / Wesoła
Na imię mam: Marcin

[63l] Obsada co się nada

#17

Post autor: MKRaven »

Co mi się podoba? Oh kurcze trudne pytanie - w sieci tyle jest akwariów, które chciałoby się mieć, żeby tylko móc na nie patrzeć ;) . Generalnie myślałem o czymś pomiędzy tym:
http://pds.exblog.jp/pds/1/201110%2F18% ... 145882.jpg
a tym
http://4.bp.blogspot.com/-xJtCQG5P4rk/T ... BJAPAN.jpg

Innymi słowy podoba mi się koncepcja dwóch wysepek w akwarium, przesuniętych nieco do tyłu, tak by pozostawić z przodu miejsce do pływania dla ryb, przedzielonych "ścieżką zdrowia", czyli dolinką z jaśniejszym podłożem. Przy czym nie podoba mi się symetria i wolałbym jedną większą stronę, drugą mniejszą.

No ale z drugiej strony wiem, że 63l to za mały zbiornik by połowę jego poświęcić na krajobraz, więc zrobię jedną mniejszą skałkę, a za drugą większą wyspę będzie robić obrośnięty korzeń - taki jest przynajmniej plan. Co do jaśniejszego podłoża jeszcze się zastanawiam bo skłaniam się ku rozwiązaniu z całym ciemnym. Akwa będzie miało >0.6 W/l także mam nadzieję, że wystarczy to roślinom, jak nie będę zwiększać.

Prawda jest taka, że wiem iż na pewno mi takie miodzio jak na tych zdjęciach nie wyjdzie za pierwszym razem i muszę zrobić by dowiedzieć się co tak naprawdę mi się podoba.

Rrrrogaty

[63l] Obsada co się nada

#18

Post autor: Rrrrogaty »

Powiem Ci, że i gust masz niezły i zdrowe podejście ;).

Te dwa zbiorniki to ogólnie dosyć trudny orzech do ugryzienia. Rośliny nie są może jakieś wybitne trudne, ale zgranie całego wystroju już tak. Na drugim zdjęciu efekt masz budowany na hardscapie główie czyli na odpowiednim ułożeniu kamulców. Znalezienie ich moze być trudne, a koszt przytłaczający - jeśli są to jakieś 'markowe' kamienie to koszt może być od 15 do 30zł za kilogram, czyli na baniak wydać mozesz i kilkaset złotych...

Z roślinami w drugim baniaku nie jest tak źle - masz tu didiplis diandra, hemianthusa cuba, hydrocotyle japan, chyba minipelie i parę niezidentyfikowanych mchów. Najtrudniejsz jest oczywiście hemianthus, bo będzie wymagał dużo światła (0,6 raczej nie wystaczy), cała reszta powinna dać sobie radę.

Pierwszy baniak ma zdecydowanie łatwiejszy hardscape - korzonek japoński i do tego trochę ordynarnych kamulców co się ładnie ogloniły. Z roślin widzę tu rotale zieloną i czerwoną, albo cabombe albo limnofile bezszypułkową, hydrocotyle japan oraz chyba echinodorusa tenellusa w głębi i do tego trochę mchów. Osobiście uważam rotale za dosyć trudne rośliny i bardzo humorzaste. Czasem rosną ślicznie, a czasem ni z gruchy niz pietruchy zaczynają się płożyć lub puszczać korzenie. Może po prostu nie mam do nich ręki :).
Awatar użytkownika

Autor
MKRaven
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: śr paź 15, 2014 1:01 pm
Lokalizacja: Ursynów / Wesoła
Na imię mam: Marcin

[63l] Obsada co się nada

#19

Post autor: MKRaven »

Czyli nie ma co deliberować, trzeba iść, kupić i zobaczyć co wyjdzie ;) . Także będę raportował.

-- Wt paź 21, 2014 1:33 pm --

Pytanie odnośnie filtracji jeszcze:
Kupiłem kaskadę Eheim Liberty 75. Standardowo jako medium filtracyjne dołączona jest jedynie gąbka. Czy dla odpowiedniej filtracji biologicznej wystarczy ona + zasiedlone bakterie, czy konieczne jest dokupienie wkładu biologicznego zwiększającego przestrzeń dla bakterii?

-- Pt paź 24, 2014 10:27 am --

Na poprzednie już sobie sam odpowiedziałem, ale mam inne pytanie tym razem z... estetyki.

Otóż niezbyt wiem jaki kamulec wpasować do mojej aranżacji, która ma być raczej ciemniejsza, na czarnym podłożu. Jasne i szare skały niezbyt mi tu pasują, więc może ktoś widział podobny pomysł i wie co dobrze wygląda? Myślę nad jakimś ciemnym manten stone, lava ew. jakieś łupki kwarcytowe.

Rrrrogaty

[63l] Obsada co się nada

#20

Post autor: Rrrrogaty »

Ja używam albo bazaltu albo serpentynitu. Do lawy mam uraz, bo potrafi oddać sporo syfu do wody. Niestety z kamieniami to podstawowy problem, jak nie kupisz, nie wymoczysz w destylce i nie zrobisz testów to się nie dowiesz czy coś jest bezpieczne. Opinie ludzi z punktów sprzedaży można zazwyczaj zignorować, chyba, że mają jakieś informacje zwrotne od akwarystów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”