Początkek z akwarystyka, 110l

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:

Autor
obek
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: czw paź 16, 2014 7:35 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marc

Początkek z akwarystyka, 110l

#1

Post autor: obek »

Witam mój pierwszy temat na forum i zarazem temat. Chcę założyć akwarium 110l. Zanim kupię chcę poradzić się specjalistów którzy mam nadzieję tutaj są, bo na pomoc w sklepach akwarystycznych nie ma co liczyć pewnie chcą wepchnąć jak najdroższy zestaw. Patrzyłem zestaw w kakadu 110 l kosztuje ponad 1000 zl. To chyba trochę dużo.
CO powiecie na początek na zakup takiego zestawu?
"110 litrów
Wraz z ramami zabezpieczającymi
Pokrywa Juwel Duolux 80 wraz z świetlówką: 2 x 18 wat, wysokość pokrywy: 8 cm
Juwel Grzałka 100 wat, zanurzalny w filtrze
Juwel Bioflow - system filtrów:
Bioflow Super: całkowicie wyposażony z pompą walcującą (ok. 400 l/h) i wszystkimi elementami filtrującymi w praktycznym koszu filtrowym, co zapewnia szybkie i proste czyszczenie"
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Początkek z akwarystyka, 110l

#2

Post autor: Lech-u »

Witaj, pzenioslem do właściwego działu.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Psyho

Re: Początkek z akwarystyka, 110l

#3

Post autor: Psyho »

Ile? Ja swoje 112 l. kupiłem na aledrogo za 70zł ,oczywiście używka ale z filtrem, grzałką i innymi gratami. Nie warto moim zdaniem kupować zestawu bo za mniej kasy można skompletować o wiele lepszy sprzet

Wysłane od siebie

Autor
obek
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: czw paź 16, 2014 7:35 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marc

Początkek z akwarystyka, 110l

#4

Post autor: obek »

Tak myślałem że to drogo ale tutaj założyłem temat aby doradzić mi jaki sprzęt kupić dokładnie jaki skompletować byłbym wdzięczny :)

robertwawa
Zapaleniec
Posty: 367
Rejestracja: sob lip 21, 2012 4:36 pm
Lokalizacja: Wawa,Bemowo
Na imię mam: Robert
Płeć:

Początkek z akwarystyka, 110l

#5

Post autor: robertwawa »

A co chcesz trzymać w tym akwarium?

Autor
obek
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: czw paź 16, 2014 7:35 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marc

Początkek z akwarystyka, 110l

#6

Post autor: obek »

Odpowiem jak początkujący akwarysta rybki :)

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Początkek z akwarystyka, 110l

#7

Post autor: pkucaba »

A jakie akwaria Ci się podobają? Roślinne, malawi, czarne wody, bez sprecyzowania? Jakie chciałbyś mieć?
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

robertwawa
Zapaleniec
Posty: 367
Rejestracja: sob lip 21, 2012 4:36 pm
Lokalizacja: Wawa,Bemowo
Na imię mam: Robert
Płeć:

Początkek z akwarystyka, 110l

#8

Post autor: robertwawa »

Aaaaa to spoko.

Autor
obek
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: czw paź 16, 2014 7:35 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marc

Początkek z akwarystyka, 110l

#9

Post autor: obek »

Na początek myślę że te 110 112 akwarium trochę roślinek i rybki molinezje neonki coś w tym stylu :)

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Początkek z akwarystyka, 110l

#10

Post autor: pkucaba »

Ile masz miejsca na akwarium? Masz szafkę na której postawisz szkło?
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

Autor
obek
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: czw paź 16, 2014 7:35 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marc

Początkek z akwarystyka, 110l

#11

Post autor: obek »

Mam miejsce już wyeksponowane na akwarium szafkę mam w planach w późniejszym czasie. Wiem że 1l=1kg :)

Psyho

Re: Początkek z akwarystyka, 110l

#12

Post autor: Psyho »

Jeden litr akwarium to nie jest 1 kg , ddo tego dochodzi waga podłoża, dekoracji no i samego akwarium . Czyli w przybliżeniu na szafce będzie stało jakieś 130-140 kg , wiec warto zadbać by szafka była solidna. Pomyśl o zrobieniu szafki samemu, na necie jest Full gotowych projektów szczególnie dla akwarium 112l.


Wysłane od siebie

Kiperka

Początkek z akwarystyka, 110l

#13

Post autor: Kiperka »

Rozejrzyj się na naszej giełdzie czy ktoś nie sprzedaje kompletu.
Albo ogłoś się, że kupisz komplet.

Jest też kilka osób, które taką szafkę mogą dla Ciebie zrobić jeśli wolisz mieć nówkę sztukę.

Co do samych rybek, pooglądaj galerie - może coś Ci wpadnie w oko. Jak będziesz wiedział jakie chcesz ryby - będziesz mógł planować wystrój baniaka.

Autor
obek
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: czw paź 16, 2014 7:35 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marc

Początkek z akwarystyka, 110l

#14

Post autor: obek »

Może ktoś podać jakiś link do tej szafki? a po drugie nikt nie wspomniał o osprzęcie do akwarium... czy kupować z pokrywą czy nie? filtr... grzałka... itp

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Początkek z akwarystyka, 110l

#15

Post autor: pkucaba »

Napisz może jakim budżetem mamy operować. Preferujesz nowe rzeczy, czy wchodzą w rachubę używane.
Będzie stanowczo łatwiej.

Chcesz akwarium odkryte czy zamknięte?
Wnioskuję z tekstu, że zamknięte?
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

Kiperka

Początkek z akwarystyka, 110l

#16

Post autor: Kiperka »

Http://fawa.pl/viewforum.php?f=23" onclick="window.open(this.href);return false;
Tu jest dział sprzedam. Aktualnie nie widzę żeby ktoś sprzedawał szafkę/komplet.
obek pisze:czy kupować z pokrywą
Zależy. Przede wszystkim od Twojego widzimisie i od kwoty jaką dysponujesz.
Na forum znajdziesz wielu fanów belek z oświetleniem.
Przykładowa galeria :arrow:
http://fawa.pl/viewtopic.php?f=15&t=24178" onclick="window.open(this.href);return false;

To czy grzałka jest Ci potrzebna zależy od ryb jakie będziesz trzymał. Wydaje mi się, że większość akwariowych potworów preferuje taki zakres temperatur, który uzyskasz bez grzałki. Tylko najpierw zdecyduj co byś chciał tam mieć.

Przykładowa obsada do 112l:
- stadko razbory espei
- samiec prętnika karłowatego
- stadko kirysków pstrych

Nie pochodzą z tego zamego biotopu, ale "nie pogryzą" się. Przy takim zestawieniu optymalną temperaturą będzie 24-25 st.
Awatar użytkownika

kwiat
Gaduła
Posty: 149
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 3:01 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Na imię mam: Kwiat
Płeć:

Początkek z akwarystyka, 110l

#17

Post autor: kwiat »

Skoro masz już miejsce to najpierw zacznij od szafki i dobierz taką, żeby pasowała pod zbiornik który planujesz kupić.
Najlepsza będzie typowa pod akwarium, bo jest odpowiednio zbudowana i ma otwory z tyłu na przewody. Jeśli masz zdolności i zapał majsterkowicza, a także odpowiedni sprzęt i dostęp do materiału to psyho39 dobrze poleca bo jak zrobisz sam to będzie wymarzona :)

Później kup zbiornik i piankę albo inne zabezpieczenie pod niego i możesz ustawić na szafce. Ja mam szkło z pokrywą diversa, kupione przez allegro i odebrane osobiście 250 zł (używane kupisz taniej ale ciężko dostać w idealnym stanie)

Filtr wewnętrzny polecam aquael turbo 500 (mam też dodatkowy mały diversa na deszczownice - ale to nie konieczne) aquael starczy. Nie jest duży i dobrze czyści. Na allegro koszt 58 zł nowy a wysyłka gratis.

Grzałka 50-100 W (30-40 zł nowa diversa) spokojnie wystarczy + jakiś termometr (3-5 zł)

Jak już to wszystko będziesz miał, to skołuj żwirek, roślinki no i ewentualnie jakieś korzenie lub inne ozdoby. To najlepiej kupować na forum i przez neta. Czasem ktoś coś gratis oddaje a czasem za kilka zł. Z kokosa kupionego w sklepie możesz zrobić jaskinię samemu :)

Zalej zbiornik, powkładaj wszystko i posadź rośliny. Ustaw temperaturę i włącz filtr niech pracuje. Po 2-3 tygodniach możesz zacząć wpuszczać rybki.

To niezbędne minimum.

NIGDY NIE ZACZYNAJ OD KUPNA RYBEK!!!! :P
na pochyłe drzewo to i Salomon nie naleje

Autor
obek
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: czw paź 16, 2014 7:35 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marc

Początkek z akwarystyka, 110l

#18

Post autor: obek »

Chciałbym żeby na początek było dobrze ale też myślę żeby było jak najtaniej. Myślę że nowe rzeczy używane mają swoją historię czyż nie prawda? Myślę że zamknięte chodzi o pokrywę zazwyczaj pokrywy robią takie ze trzeba będzie przerabiać bo jest za mało W. Takie moje pytanie po co robią takie słabe oświetlenia w pokrywach jak się nie nadają tylko trzeba przerabiać.
Rybki na początek myślę że molinezje i neonki. W przyszłości też inne.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Początkek z akwarystyka, 110l

#19

Post autor: Lech-u »

obek pisze:Takie moje pytanie po co robią takie słabe oświetlenia w pokrywach jak się nie nadają tylko trzeba przerabiać.
Za mało do czego?

Jeśli robisz np. Balck Water, to światła w takiej fabrycznej pokrywie będzie aż za dużo.
Jeśli robisz np. Malawi, to też będzie OK.

Ale jeśli chcesz zrobić np. Holenderskie to będziesz musiał taką pokrywę zmodyfikować.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Początkek z akwarystyka, 110l

#20

Post autor: pkucaba »

W standardowej pokrywie światła do akwarium w stylu LT też wystarczy. Idź w tym kierunku jeśli chcesz ładnie i ekonomicznie.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Początkek z akwarystyka, 110l

#21

Post autor: Christo »

obek pisze:Patrzyłem zestaw w kakadu 110 l kosztuje ponad 1000 zl. To chyba trochę dużo.
HE,He. Za mniej więcej tyle postawiłem regał (200+200+150l).

Jęśli interesuje Cie ograniczenie kosztów weź pod uwagę zakup rzeczy używanych. Zwłaszcza mam na myśli szkło, kubełek (Eheim classic), grzałka (zielony Jager), starsze pompki filtrów wew. też można śmiało kupować używane (Fluval, Aqua-el, Aqua-Szut), czyli prawie wszystko.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Namisaro
Gość
Posty: 6
Rejestracja: pt cze 29, 2012 8:45 pm
Lokalizacja:

Początkek z akwarystyka, 110l

#22

Post autor: Namisaro »

Jako podłoże polecam piasek kwarcowy w workach 25kg za ok.8zł. Kupisz go w Obi, Praktikerze, Leroy Merlin i tego typu sklepach. Polecam Kreisel 099 i piasek firmy ZEW. Nie zatwardzają wody i są bardzo dobre do akwarium. :)
Myślę, że 25kg worek wystarczy idealnie na akwarium ok.110l.

Tylko pamiętaj, żeby go dobrze wypłukać. Podaję sprawdzony sposób, którym szybko i dobrze wypłuczesz piasek:
Sypiesz do wiadra ok. 1/2 wiadra piasku, nalewasz wody do pełna, robisz "wir" ręką, wylewasz wodę i proces powtarzasz 3-5 razy, aż woda, którą będziesz wylewać nie będzie żółta, ani brudna.
Ja tak zrobiłem i zmętnienie było znikome.

Autor
obek
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: czw paź 16, 2014 7:35 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marc

Re: Początkek z akwarystyka, 110l

#23

Post autor: obek »

Lech-u pisze:
obek pisze:Takie moje pytanie po co robią takie słabe oświetlenia w pokrywach jak się nie nadają tylko trzeba przerabiać.
Za mało do czego?

Jeśli robisz np. Balck Water, to światła w takiej fabrycznej pokrywie będzie aż za dużo.
Jeśli robisz np. Malawi, to też będzie OK.

Ale jeśli chcesz zrobić np. Holenderskie to będziesz musiał taką pokrywę zmodyfikować.
Za mało na akwarium z tego co mi wiadomo to min oświetlenie powinno mieć 0,6W/l a w pokrywach dają 2x18 W mowa o akwarium 112 L.
Awatar użytkownika

Rafał Odo
Zapaleniec
Posty: 217
Rejestracja: pt paź 22, 2010 6:23 pm
Lokalizacja: Warszawa, Żoliborz
Płeć:

Początkek z akwarystyka, 110l

#24

Post autor: Rafał Odo »

Jak dla mnie to wygląda na : chciałbym mieć akwarium, nic więcej nie wiem, nie wiem też jakiego typu ma ono być , po prostu chcę je mieć i mieć w nim rybki i roślinki. Fajnie byłoby gdybyście za mnie ułożyli moje akwarium i najchętniej podali linki do aukcji co i gdzie i za ile mam kupić.
PRZEPRASZAM, ale ja nie rozumiem takiego podejścia... może lepiej zacząć od czytania, czytania i jeszcze raz czytania, oglądania zdjęć, galerii ( użytkowników) i określenie się co ja mam w tym zbiorniku mieć i jak ma on wyglądać ? Czy to co już wstępnie wybrałem jest dobre, czy może jest coś lepszego ?? To forum stanowi wspaniałą bazę wiedzy... wystarczy trochę poszukać, poczytać a odpowiedź na wiele pytań znajdzie się sama. Więcej samodzielności i bardzo rozsądnego podejścia do tematu. :D

Jak kogoś uraziłem to sorry.
Chodzenie po bagnach wciąga.

Autor
obek
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: czw paź 16, 2014 7:35 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marc

Początkek z akwarystyka, 110l

#25

Post autor: obek »

Namisaro dzięki za rady. Właśnie temu założyłem temat aby takie porady uzyskać.
Rafał Odo wiem jakie chcę mieć akwarium ale nie wiem jakie można rośliny do niego wrzucić i jaki osprzęt kupić. Liczę na takie porady jak napisał Namisaro.
Akwarium 112 L na początek molinezje i neonki.

Psyho

Re: Początkek z akwarystyka, 110l

#26

Post autor: Psyho »

Nie wiem skąd wziąłeś te 0,6w na litr. Sam mam 112l i oświetlenie standardowe jaki w tychże pokrywach występuje. Akwa co prawda na ziemi ,ale światełka starcza, rośliny rosną. Przy 0,6 w może już pojawić się zwiększone zapotrzebowanie zieleniny na CO2 a następnie na nawozy . Sto juz wyższa szkoła jazdy i potrzeba troszkę lub nawet dużo doświadczenia. Najpierw zdecyduj jakie akwarium ci się podoba , dobierz do tego światło, dowiedz się jaką masz wodę, dobierz to tego ryby. No i dużo czytaj,pytaj .

Wysłane od siebie

Autor
obek
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: czw paź 16, 2014 7:35 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marc

Początkek z akwarystyka, 110l

#27

Post autor: obek »

Coś takiego znalazlem:
"...Jeśli swietlówki to tyle żeby było min 0,5W/L najlepiej 0,6-0,7W/L Wiec jesli kupisz standardową pokrywe na swietlówki T8, to masz badziewnie mało światła coś ok 0,3W/L wiec musisz dokładac."

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Początkek z akwarystyka, 110l

#28

Post autor: shadowrider »

obek pisze: Rafał Odo wiem jakie chcę mieć akwarium ale nie wiem jakie można rośliny do niego wrzucić i jaki osprzęt kupić.
Akwarium 112 L na początek molinezje i neonki.
Niestety to znaczy, że nie wiesz jakie chcesz mieć akwarium. Oświetlenie dobiera się pod rośliny nie pod rybki.
Zacznij ze standardowym światłem i łatwymi roślinami. Potem czytaj. Następnie znowu czytaj. I przez następny rok zbieraj na nowe światło i CO2.
Droga na skróty może zakończyć się wszechobecnym glonem :x

Autor
obek
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: czw paź 16, 2014 7:35 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marc

Początkek z akwarystyka, 110l

#29

Post autor: obek »

Właśnie o takie coś mi chodzi żeby ktoś uświadomił dzięki shadowrider :) tak przy okazji na początek jakie rośliny mogą być? i czy potrzebny będzie glonojad?

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Początkek z akwarystyka, 110l

#30

Post autor: shadowrider »

Do ziemi: kryptokoryna, nadwódka, nurzaniec, rotala
Nad ziemię: mech, pelia
Na powierzchnię: rogatek, limnobium, salwinia.
Nazwy glonojad na tym forum się raczej nie używa - pewnie chodziło Ci o zbrojnika - również o tym poczytaj.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”