Kilka pytań początkującego - proszę o pomoc

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Damian109
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: sob paź 25, 2014 12:24 pm
Lokalizacja: xxx
Płeć:

Kilka pytań początkującego - proszę o pomoc

#1

Post autor: Damian109 »

Witam
Mam kilka pytań, będę zmieniał akwarium z 41l na 112l
1. Czy można zrobić tak że kupię nowe akwarium. Dam do wiadra (z wodą ze starego akwarium), dam wszystkie ryby + filtr + grzałkę? na czas dojrzewania akwa. ( nie posiadam zapasowego akwarium, a jak przeniosę akwarium z wodą to podobno dno może się rozwalić )
2. Czy mogę przelać 41l do 112l by przyśpieszyć dojrzewanie akwa ?
3. Czy te akwarium jest ok. ? http://allegro.pl/zestaw-akwarium-112-l ... 09696.html" onclick="window.open(this.href);return false;
4. Obsada obecna:

2x płaskobok tępogłowy
2x żałobniczka
2x gurami
1x glonojad zbrojnik lamparci

5. Czy testy paskowe JBL 6in1 są ok. ? ( na razie nie chcę kropelkowych ), wiem że pewnie będzie masa komentarzy by dawać kropelkowe ale jakie paskowe 6in1 są najlepsze ?
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Kilka pytań początkującego - proszę o pomoc

#2

Post autor: rhino »

Cześć,

ad 1 możesz
ad 2 możesz (znacznie przyspieszysz proces)
ad 3 akwarium jak akwarium, pokrywa marna, niewygodna (podczas prac pielęgnacyjnych), no i zależnie od tego jakie rośliny chcesz mieć, może być za mało światła (pewnie będzie ;) )
ad 5 JBL są OK
Ratel
Awatar użytkownika

Autor
Damian109
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: sob paź 25, 2014 12:24 pm
Lokalizacja: xxx
Płeć:

Kilka pytań początkującego - proszę o pomoc

#3

Post autor: Damian109 »

A co do 1 pytania to na pewno nie będzie im źle przez 2 tygodnie w WIADRZE ??
a co jeśli chodzi o obsadę? jak już będę miał akwarium 112-litrowe co tam będę mógł dodać ? myślę o gupikach / neonkach / kiryskach, wiem że kiryski nie mogą mieć kamieni jako podłoża, dzięki za pomoc !! :)
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Kilka pytań początkującego - proszę o pomoc

#4

Post autor: rhino »

Pewnie gorzej niż w akwarium, jak masz możliwość postawić jakieś zastępcze to postaw...
Ratel
Awatar użytkownika

tkmsledz
Maniak
Posty: 915
Rejestracja: pn cze 11, 2012 1:54 pm
Lokalizacja: Warszaw,Mokotów
Na imię mam: Grzesiek
Płeć:

Kilka pytań początkującego - proszę o pomoc

#5

Post autor: tkmsledz »

Dokladnie w pomijac juz ze pokrywa jest marna to swiatla jest za malo na rosliny
Awatar użytkownika

Autor
Damian109
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: sob paź 25, 2014 12:24 pm
Lokalizacja: xxx
Płeć:

Kilka pytań początkującego - proszę o pomoc

#6

Post autor: Damian109 »

Lepszego już nie mogłem znaleść ... w ogóle to jakieś te zdjęcia dziwne na tym allegro... np. jedno niby miało 112l a na zdjęciu wygląda jak max 25l. Rzadko się na allegro zdarza duże akwarium z przesyłką, prawie zawsze jest odbiór osobisty, tak wgl. to bezpiecznie mi kurier dowiezie takie akwa ??
Awatar użytkownika

tkmsledz
Maniak
Posty: 915
Rejestracja: pn cze 11, 2012 1:54 pm
Lokalizacja: Warszaw,Mokotów
Na imię mam: Grzesiek
Płeć:

Kilka pytań początkującego - proszę o pomoc

#7

Post autor: tkmsledz »

Zalezy jak zostanie zabezpieczone i czy kurier zostanie poinformowany co przewozi
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Kilka pytań początkującego - proszę o pomoc

#8

Post autor: sylwekw »

Nie rozumiem po co te kombinacje z wiadrem. Piszesz, że nie masz
Jeśli będziesz miał miejsca na trzymanie wiadra z rybami przez dwa-trzy tygodnie to równie dobrze może w tym czasie nadal stać to akwarium 41 litrów.
Jeśli potrzebujesz je przenieść to spuść wodę do czegoś przerzuć tam rybki. Potem przestaw akwarium (nie ruszając podłoża ani roślin) i wlej z powrotem tą wodę którą zlałeś.
Wtedy na spokojnie będziesz mógł sobie przygotować nowe akwarium, poczekać aż dojrzeje (tyle samo czasu ile zamierzałeś trzymać ryby w wiadrze) i wtedy przeniesiesz ryby do nowego zbiornika.
Ostatnio zmieniony sob paź 25, 2014 6:13 pm przez sylwekw, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Kilka pytań początkującego - proszę o pomoc

#9

Post autor: Christo »

Pewnie nowe akwa ma stanąć w miejscu starego.

Zanim zaczniesz działać upewnij się że nowe szkło przyjechało całe. Wcześnie postaraj się zorganizować jakieś bańki żeby przechować sobie całą wodę ze starego akwarium. Ryby na czas przeprowadzki moga być w wiadrze. Nowe szkło urządź używając starego niepłukanego podłoża i starej wody. Na początku wody będzie tylko pół, będziesz musiał opuścić grzałkę i filtr (jaki dokładnie masz?). Ryby wpuszczasz tego samego dnia (wybierz sobie jakiś wolny). Resztę wody uzupełnisz stopniowo rozciągając to w czasie. Na dokupienie nowych ryb odczekałbym z miesiąc, aż akwa się ustabilizuje.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Autor
Damian109
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: sob paź 25, 2014 12:24 pm
Lokalizacja: xxx
Płeć:

Kilka pytań początkującego - proszę o pomoc

#10

Post autor: Damian109 »

Filtr HL-BT400 jest napisane że ma 220-240 watów. Czyli jeśli dobrze rozumiem to mam zrobić tak:
wlać 41 litrów po tygodniu znów wlać z 20-30 litrów, potem znów z 20-30 litrów i tak aż do pełna ?? a to będzie zdrowe dla ryb ?
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Kilka pytań początkującego - proszę o pomoc

#11

Post autor: mat25 »

I ten filtr masz zamiar mieć w baniaku 112 litrów? Szczerze nie polecam, w takim baniaku przydałaby się znacznie lepsza filtracja, moze uzbierasz sobie na jakis maly kubelek?
Przemyśl dobrze samo zakładanie akwarium, przede wszystkim dokladnie co tam chcesz mieć - pokrywa którą chcesz zakupić daje tyle światło co nic - utrzymasz na tym co najwyzej jakies kryptokoryny i anubiasy, a jej przeróbka nie jest zbyt łatwą jak i przyjemną opcją (mam identyczną i żeby się nadawała do akwarium z lepszym zielskiem, niedość że wydałem 2x tyle co pokrywa na jej przerobienie to jeszcze traciłem na to czas).
Mateusz
Awatar użytkownika

Autor
Damian109
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: sob paź 25, 2014 12:24 pm
Lokalizacja: xxx
Płeć:

Kilka pytań początkującego - proszę o pomoc

#12

Post autor: Damian109 »

Nie !!! na te 112l myślałem nad tym: http://allegro.pl/narozny-filtr-z-deszc ... 89101.html" onclick="window.open(this.href);return false; ale nie wiem czy jest mocniejszy...
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Kilka pytań początkującego - proszę o pomoc

#13

Post autor: Christo »

Chodzi o to żeby nie dokonywać żadnych gwałtownych zmian. Ryby przechowaj w starej wodzie, potem wpuść je także do starej i dopiero do niej dolewaj stopniowo nowej. Filtr na przyssawkach więc tymczasowo możesz go nawet umieścić poziomo gdyby się nie zmieścił w niepełnym akwarium. Poszukaj innych wątków o przenosinach tam jest wszystko, nie ma sensu powielać.

Filtr chcesz kupić prawie taj samej klasy co ten który już masz. Po co? Nie przywiązuj aż takie wagi to tego co na nich pisze producent. Jeśli nie kubełek to przynajmniej cyrkulator z dużą gąbką (w zestawie lub kupioną oddzielnie). Stary filtr i tak na razie musisz wykorzystywać bo jest dojrzały. Dobrze żeby cały czas chodził na starej wodzie w czasie przeprowadzki.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Kilka pytań początkującego - proszę o pomoc

#14

Post autor: saintpaulia »

4. Obsada obecna:

2x płaskobok tępogłowy
2x żałobniczka
2x gurami
1x glonojad zbrojnik lamparci

Nie wchodź w nowe akwarium ze starymi "błędami". Zastanów się co ma pływać w 112 i skoryguj obsadę.

2X Płaskobok:
Płaskobok to ryba stadna, a przy tym duża. Podziwiam, że zmiescila się w dotychczasowym akwarium. Jednak ani dwie to stado, ani 112 to wystarczająca dla niej przestrzen. Przemysl sprawe oddania ich lub wymiany.

2Xżałobniczka: kolejna stadna rybka, ale mniejsza. Jesli ten gatunek Ci się podoba - a jest to calkiem ciekawa w obserwacji ryba - to dokup przynajmniej 6 szt.

2xGurami: jakie gurami?

1xzbrojnik lamparci - zdecydowanie poszukaj mu większego domu. Już zbrojnik niebieski będzie lepszym rozwiązaniem.

ClariasPL
Uczestnik
Posty: 37
Rejestracja: pt sie 30, 2013 7:45 am
Lokalizacja: Warszawa

Kilka pytań początkującego - proszę o pomoc

#15

Post autor: ClariasPL »

Płaskobok w starym akwarium na pewno nie miał łatwego życia,było mu po prostu za ciasno. Jeżeli natomiast mowa o filtrze to jaki budżet posiadasz na jego zakup? Bo tym się zajmujemy,więc możemy pomoc i doradzić podczas wyboru już konkretnego modelu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”