Rybki dla początkującego - mój pomysł.

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
kardynalek4
Gość
Posty: 2
Rejestracja: ndz lis 02, 2014 3:27 pm
Lokalizacja: WaWa
Na imię mam: Adam

Rybki dla początkującego - mój pomysł.

#1

Post autor: kardynalek4 »

Witajcie. Chciałbym mieć akwarium. Nie wiem jakie rybki warto do niego kupić. Słyszałem, że nie wszystkie ryby mogą żyć ze sobą w jednym akwarium. A ja niestety się nie znam. Słyszałem, że nie wszytskie ryby mogą ze sobą żyć. Są rybki, które mi się podobają, ale nie bardzo wiem jak będą żyły z innymi. Doradzicie mi na co trzeba patrzeć, żeby dobrze dobrać ryby? Ja wybieram po wyglądzie. Jakie ryby warto kupić? Chciałbym rozwijać swoje akwarium. Planuję kupować ryby. Nie chcę jednak, aby ryby robiły sobie krzywdę. Poradzicie mi coś na ten temat. Proszę o radę. Jakie ryby do siebie pasują, a jakie nie. Rybki są kosztowne, dlatego trzeba rozsądnie dobierać, a ja się nie znam. Chcę mieć akwarium, ale nie stać mnie na to, aby eksperymentować z rybkami. Nie ma problemu z kupnem akwarium, ale rybki to już zupełnie inna sprawa. Chciałbym wiedzieć jakie ryby warto kupić. Możecie mi doradzić.

Mój pomysł - 15 neonków (niebieskich), 15 kardynałków. Do tego 3 rośliny żywe i 2 glonojady. Akwarium 25 litrów z pokrywą. Co o tym myślicie? Jakie rośliny ozdobne. Nie chciałbym takich brzydkich jak moczarka kanadyjska.

Dziękuję...
Moje rybki akwariowe oraz mój żółw stepowy - fotki <3 <3
Awatar użytkownika

tkmsledz
Maniak
Posty: 915
Rejestracja: pn cze 11, 2012 1:54 pm
Lokalizacja: Warszaw,Mokotów
Na imię mam: Grzesiek
Płeć:

Rybki dla początkującego - mój pomysł.

#2

Post autor: tkmsledz »

Zapomnij o jakich kol wiek rybach do takiego akwarium to tylko krewetki , zrobisz im krzywdę w takim akwarium minimum to 80litrów dla takiej obsady

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Rybki dla początkującego - mój pomysł.

#3

Post autor: pkucaba »

kardynalek4 pisze:Jak po cienkiej linie idę przez ten świat...
Nic dodać nic ująć. ;)

tkmsledz, ma rację...
W tak małym akwarium to kreweteczki, bojownik (JEDEN!).
Dużo żywych roślin, by tworzyły kryjówki oraz by akwarium było stabilne.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

robertwawa
Zapaleniec
Posty: 367
Rejestracja: sob lip 21, 2012 4:36 pm
Lokalizacja: Wawa,Bemowo
Na imię mam: Robert
Płeć:

Rybki dla początkującego - mój pomysł.

#4

Post autor: robertwawa »

Kardynałek myślę że dłuuuuuuga droga przed Tobą zanim założysz akwarium. Proponowałbym zacząć przygodę z akwarystyką od poczytania na jej temat bo coś mi się wydaje że zapaliło się Tobie światełko na akwarium i nic poza tym. 25 litrów to jak chłopaki piszą krewety a neon i kardynałek to ryby z różnych biotopów a co za tym idzie różne wymagania do życia. Więc czytaj, czytaj i na koniec czytaj :-P

Autor
kardynalek4
Gość
Posty: 2
Rejestracja: ndz lis 02, 2014 3:27 pm
Lokalizacja: WaWa
Na imię mam: Adam

Rybki dla początkującego - mój pomysł.

#5

Post autor: kardynalek4 »

Jutro odwiedzę sklepy zoologiczne i może zainwestuję w akwarium około 50 litrów.

Rrrrogaty

Rybki dla początkującego - mój pomysł.

#6

Post autor: Rrrrogaty »

kardynalek4 pisze:Mój pomysł - 15 neonków (niebieskich), 15 kardynałków. Do tego 3 rośliny żywe i 2 glonojady. Akwarium 25 litrów z pokrywą. Co o tym myślicie? Jakie rośliny ozdobne. Nie chciałbym takich brzydkich jak moczarka kanadyjska.
Gotujesz zupę rybną czy zakładasz akwarium? Taka obsada to by było już dużo na 60L akwarium. Do 25L może być bojowniczek, parka gupika endlera lub odmiany, albo jakieś drobnotki.

I co to znaczy 3 rośliny? A 4 juz nie mogą być? :P Im więcej roślin tym więcej ryb można mieć w akwarium. A zanim zaczniesz myśleć o roślinach rozważ kwestie podłoża i oświetlenia. Ogólnie najpierw dużo poczytać w kąciku początkujacego akwarysty, a potem zaczynaj działać.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Rybki dla początkującego - mój pomysł.

#7

Post autor: rhino »

ROGATEK pisze:Gotujesz zupę rybną czy zakładasz akwarium?
Doskonałe pytanie ! :)
Ratel

Kiperka

Rybki dla początkującego - mój pomysł.

#8

Post autor: Kiperka »

kardynalek4 pisze:Jutro odwiedzę sklepy zoologiczne i może zainwestuję w akwarium około 50 litrów.
Zajrzyj na naszą giełdę. Często są akwaria do odkupienia za grosze. A często z pełnym wyposarzeniem (filrt, oświetlenie, grzałka)

http://fawa.pl/viewforum.php?f=67" onclick="window.open(this.href);return false;

Akwarium 50l to maleństwo. Dla Ciebie może się wydawać, że jest duże ale po jakimś czasie już będziesz chciał większego i większego. Jeśli tylko masz miejsce na większe akwarium to nie wahaj się zainwestować w przynajmniej 112l - tu już możesz "poszaleć". Oczywiście możesz kupić 50l, ale wtedy mając chętkę na jakąś wybraną rybkę sprawdź w internecie jakie ma wyagania co do wielkości akwarium, temperatury wody, czy nie jest to ryba ławicowa itp.

Możesz też śmiało nas pytać czy wyrbane rybki nadają się do Twojego akwarium.

Bardzo cieszy, że postanowiłeś się wcześniej poradzić. Myślę, że wspólnymi siłami zrobisz coś nie tylko ładnego, ale i przyjaznego podopiecznym! :)
Awatar użytkownika

leniwiec135
Gaduła
Posty: 131
Rejestracja: czw maja 08, 2014 10:15 am
Lokalizacja: Warszawa-Ursynow
Na imię mam: Justyna
Płeć:

Rybki dla początkującego - mój pomysł.

#9

Post autor: leniwiec135 »

Ja tez na poczatku miałam 25l i obsadę: 5otoskow, 2kiryski, 4 danio, 10bysrzykow. I do dzis żałuję ze zafundowałam to swoim rybkom bylo ich znacznie za dużo i tylko się ganiały i podskubywały. Dzis moje maluchy sa w 60l i sa szczęśliwe. Ludzie co piszą tu posty wiedza co mówią i warto ich posłuchać mi juz kilkukrotnie uratowali baniak :). Dziękuję.:)
Cały czas się uczę i doskonale swoją wiedze pod katem akwarystyki :)
Justynka :)
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Rybki dla początkującego - mój pomysł.

#10

Post autor: Christo »

Wbrew pozorom dla początkującego (i jego ryb) idealne byłoby trochę większe akwarium ok 100l (80cm). Dlatego jeśli tylko budżet jest przeszkodą a nie ilość miejsca w domu weź pod uwagę zakup używanego akwarium i samodzielne skompletowanie reszty zamiast stosunkowo drogiego, malutkiego, gotowego, nowego zestawu z pokrywą. 25l na pewno odpada dla każdego, nie tylko początkującego.

Z rybami, a już na pewno roślinami nie będzie takiego problemu, sporo osób na forum oddaje.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

ClariasPL
Uczestnik
Posty: 37
Rejestracja: pt sie 30, 2013 7:45 am
Lokalizacja: Warszawa

Rybki dla początkującego - mój pomysł.

#11

Post autor: ClariasPL »

Tutaj w pełni zgoda,tym bardziej że używane w akwarium w bardzo dobrym stanie możesz dostać nawet tutaj na forum w dziale z ogłoszeniami. Mając do dyspozycji już powiedzmy te 80 l,możesz pomyśleć o obsadzie jaką opisałeś w pierwszym poście.

OnylSomelasXP
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: sob sty 10, 2015 2:47 pm
Lokalizacja: Wałbrzych
Na imię mam: Marcin

Rybki dla początkującego - mój pomysł.

#12

Post autor: OnylSomelasXP »

Polecam tobie 3 gupiki (2 samiczki i 1 samiec) tak na dobry początek jak cie to wciągnie to dobrze kupić sobie akwarium około 150-250l. ale to wiadomo duzo miejsca zajmuje więc jak chcesz mięć rybki które pieknie się prezentują przy akwarium 25l. to 3 gupiki max !

Co do roslinek to ty jest to twoja koncepcja nic więcej :)

Dziękuje ! :)

ayris
Gość
Posty: 1
Rejestracja: czw kwie 30, 2015 4:28 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: Rybki dla początkującego - mój pomysł.

#13

Post autor: ayris »

Ja chciałam mieć akwarium ale zobaczyłam u znajomej koi i oszalałam:D A że mam oczko wodne to stwierdziłam, ze kupię kilka karpi zamiast akwarium :) W sobotę jadę po rybki a karmę chyba zamówię dzisiaj. Co sądzicie o tej karmie http://allezoo.com.pl/pokarmy/9755-Poka ... 2x40L.html" onclick="window.open(this.href);return false; ? Z tego co wiem znajoma ma podobną i jest zadowolona. Niestety nie jestem obyta w temacie i nie wiem jaką wybrać.

ubik
Zapaleniec
Posty: 473
Rejestracja: ndz kwie 19, 2015 11:39 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Prosimir
Płeć:

Re: Rybki dla początkującego - mój pomysł.

#14

Post autor: ubik »

Jeżeli nie masz kasy na większe akwarium lub nie masz miejsca to moim zdaniem nie jest to jakiś problem straszny. Takie małe akwarium możesz bardzo ładnie urządzić dla jednego bojownika lub tych trzech gupików. Najpierw tylko poczytaj sobie o wymaganiach roślinek które będziesz chciał/a wstawić żeby się nie okazało, że zainwestujesz a ci zwiędną, zróżnicuj podłoże, wstaw jakiś mały korzeń lub kamienie (bojowniki lubią kryjówki)
Wydaje mi się, że gupiki będą dobrym rozwiązaniem bo można kupić bardzo ładne, a przy tym są one wytrzymałe i na pewno doczekasz się potomstwa które cię ucieszy ;) Za jakiś czas jak np. nie znudzą cię podmiany wody i stwierdzisz, że nie chcesz kończyć akwarystycznej przygody, możesz zamienić sobie akwarium na większe i poszukać innych, bardziej wymagających ryb :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”