Razbora czy Danio?

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
przemol07
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: czw wrz 18, 2014 3:33 pm
Lokalizacja: Katowice

Razbora czy Danio?

#1

Post autor: przemol07 »

Prośba o poradę przy doborze ławicy.
Akwarium 112l
filtr zewnętrzny eheim 2215
oświetlenie 2x24w
podłoże czarny żwirek 3-5mm
Parametry wody:
PH- 6,8
KH- 6
GH- >7d
Temperatura - 24-27
Roślinki:
1x żabienica, 2xanubias, 6xpaprotnica,1xLudwiga, nurzańce i jakieś trawki z przodu (nie znam nazwy)
Rybki:
1+2 Prętnik karłowaty
5xotosek
5x kreweta amano

I pytanie co będzie lepiej sie czuło w tych parametrach i z ta obsadą:
rasbora (microrasbora?)Galaxy czy Danio Lamparci (pręgowany)?
i ile sztuk oraz czy można łączyć różne kolory Danio (tzn. czy będzie to jedna ławica)

Rrrrogaty

Razbora czy Danio?

#2

Post autor: Rrrrogaty »

Nie licz na to ze będą plywac ławicą. Po dłuższym czasie i bez obecności stresora większość ryb sie rozplywa po całym akwarium. Danio zajmują gorna strefę, są zawsze w ruchu i są zdecydowanie tańsze. Galaxy są dosyć drogie i mogą być bardzo plochliwe jesli nie będzie w akwarium innych ryb co je ośmielą.

Alix
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: pn wrz 30, 2013 3:55 pm
Lokalizacja: Warszawa Targówek
Płeć:

Razbora czy Danio?

#3

Post autor: Alix »

ROGATEK pisze:Galaxy są dosyć drogie i mogą być bardzo plochliwe jesli nie będzie w akwarium innych ryb co je ośmielą.
harem prętnika jest odpowiednim "poganiaczem" dla razbor. Po obserwacjach własnego zbiornika z prętnikami karłowatymi i razborami :idea:
64 litrowy zakamarek
20 litrowy słoik z bojownikiem
105 litrowe czarne wody
10 litrowe ślimakarium
30 litrowe krewetkarium
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1459
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Razbora czy Danio?

#4

Post autor: Winter »

Ja bym jeszcze zaproponowała np. rasbory klinowe lub hengela. Przy 112 l przydałoby się coś, co widać. Polecam klinowe - są bezproblemowe.
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Razbora czy Danio?

#5

Post autor: pkucaba »

ROGATEK pisze: Galaxy /... .../ mogą być bardzo plochliwe jesli nie będzie w akwarium innych ryb co je ośmielą.
Co przez to rozumiesz? Potrzebują zachęty?

Moje razborki są płochliwe, ale raczej trzymają się ławicą. Mieszkają z borelkami i stadkiem pigmejów.

przemol07 pisze:i ile sztuk oraz czy można łączyć różne kolory Danio (tzn. czy będzie to jedna ławica)
Moim zdaniem jedna odmiana barwna, będzie lepszym wyborem.
Danio pręgowanych nie miałem, więc trudno mi się wypowiedzieć jeśli chodzi zachowania ławicowe.

U każdego z gatunków widać ciekawe zachowania, gdy jest ich dostatecznie dużo. Nie 6-10szt, a co najmniej kilkanaście/dziesiąt.

Offtop: Np. neony razem trzymały się dopiero w stresie.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Razbora czy Danio?

#6

Post autor: tzw79 »

Z zaproponowanych gatunków w tym przypadku nie wybrałbym ani jednego ani drugiego, za to fajną propozycją jest wspomniana przez winter razbora klinowa. Kiedyś miałem stadko, fajna rybka, polecam.

Rrrrogaty

Razbora czy Danio?

#7

Post autor: Rrrrogaty »

pkucaba pisze: ROGATEK napisał(a): Galaxy /... .../ mogą być bardzo plochliwe jesli nie będzie w akwarium innych ryb co je ośmielą.


Co przez to rozumiesz? Potrzebują zachęty?

Moje razborki są płochliwe, ale raczej trzymają się ławicą. Mieszkają z borelkami i stadkiem pigmejów.
Z doświadczeń brata wiem, ze jak galaxy są same w baniaku, gdzie nie ma ryb co, by się kręciły i robiły trochę zamętu to potrafią byc bardzo płochliwe. W ekstremalnych przypadkach na każdy ruch wokół zbiornika dają nura w krzaczory.

Zastanów się nad kardynałkami chińskimi, wspomnianą już razborą klinową, rodostomusami, zwinnikami jarzeńcami lub mniej oklepanymi niż inneski - simulansami.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Razbora czy Danio?

#8

Post autor: pkucaba »

ROGATEK pisze:Z doświadczeń brata wiem, ze jak galaxy są same w baniaku, gdzie nie ma ryb co, by się kręciły i robiły trochę zamętu to potrafią byc bardzo płochliwe. W ekstremalnych przypadkach na każdy ruch wokół zbiornika dają nura w krzaczory.
Ciekawe spostrzeżenie... Podobne zachowania zauważyłem, gdy chciałem je rozmnożyć i były same w kotniku.

-- 9 lis 2014, o 17:56 --

Ja też polecam razbory(klinowe, hengela, espei), bardzo fajne rybcie.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

Autor
przemol07
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: czw wrz 18, 2014 3:33 pm
Lokalizacja: Katowice

Razbora czy Danio?

#9

Post autor: przemol07 »

No niestety na kardynałki mam za wysoką temperaturę i nie zbiję jej nigdy poniżej 24 a najczęściej jest w granicach 26. Zwinniki i simulansy mi się podobają ale chciałbym pozostać raczej w klimatach Azji;), no chyba że pomieszanie "biotopów" nie zaszkodzi:)
Razbora klinowa mi się nie podoba. Miałem zamówione Razbory Espei ale to co przywieźli to była jakaś krzyżówka Espei i Hengela a tak jak ktoś już wcześniej pisał w tym obszarze to nazwy są nadawane chyba losowo. Nawet sprzedawca w innym zoologicznym powiedział że zamówił Espei ale "to nie są tak do końca Espei tylko takie coś mieszane z Hengeli" Dlatego pytałem o Danio lub Galaxy. Niestety w mojej wiosce (Katowice) nie ma za bardzo szans na Razborę Borneańską a te Danio to taniutkie jest:)

Rrrrogaty

Razbora czy Danio?

#10

Post autor: Rrrrogaty »

przemol07 pisze:no chyba że pomieszanie "biotopów" nie zaszkodzi:)
Mieszanie biotopów głównie szkodzi ortodoksyjnym akwarystom ;)

Danio jest taniutkie, bo to powoli się ryba taka jak neonek - dla każdego, do wszystkiego. Ja mam teraz zielone na sklepie (kropkowane), czasem się pojawiają śliczne różowe (koralowe) jakby namalowane. Na pewno unikaj malabarskiego, bo to śledź rośnie potem.

Z rybek ławicowych zastanów się jeszcze nad brzankami: najmniejsze będą sumatrzańskie i mszyste, potem odeskie i różowe. U siebie trzymałem kiedyś zielone i takiej ławicy nie widziałem u żadnych innych ryb.

Zastanów się też nad przeźroczką indyjską jeśli chcesz zostać w Azji. tylko oczywiście tą niebarwioną. Piękna rybka wbrew pozorom i wcale nie szklista. Mieni się różnymi kolorami i jest... taka trochę podpalana. Niestety trudno dostępna.

robertwawa
Zapaleniec
Posty: 367
Rejestracja: sob lip 21, 2012 4:36 pm
Lokalizacja: Wawa,Bemowo
Na imię mam: Robert
Płeć:

Razbora czy Danio?

#11

Post autor: robertwawa »

A mnie się wydaje że Titeya jest mniejsza niż Sumatrzańska.

Beata94
Uczestnik
Posty: 49
Rejestracja: pt maja 09, 2014 4:20 pm
Lokalizacja: Warszawa

Razbora czy Danio?

#12

Post autor: Beata94 »

Wszystko zależy co lubisz ? według mnie Danio są bardziej ruchliwe, energiczne w pływaniu. Brzanki to samo. Nie wiem czy Prętniki nie będą zdominowane np. przy karmieniu. Razbory wydają mi się bardziej stonowane spokojne. Może coś z bystrzyków ?

ClariasPL
Uczestnik
Posty: 37
Rejestracja: pt sie 30, 2013 7:45 am
Lokalizacja: Warszawa

Razbora czy Danio?

#13

Post autor: ClariasPL »

Danio faktycznie są bardzo energiczne,więc w jakimś stopniu uzasadnionym jest stwierdzenie,że zależy "co lubisz" ruchliwą czy spokojną obsadę jak Razbory. Brzanki odradzam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”