1.000.000 pytań

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
Krzysiek69
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: czw paź 23, 2014 2:51 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Krzysztof

1.000.000 pytań

#1

Post autor: Krzysiek69 »

No może przesadziłem z tym milionem.

Witam wszystkich. Od prawie 2 miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem akwarium. Ogólnie jestem z niego dumny, choć im bardziej się w temat zagłębiam to moja radość zamienia sie w niepokój.
Poniżej specyfikacja mojego baniaka, krótka historia oraz pytania. Dołączyłem tez kilka fotek
Akwarium zalane 01-10-2014
podłoże: JBL AquaBasicPlus, żwirek kwarcowy 3-6, kamienie - gnejs
akwarium Juwel Brio 180
wymiary: 100 x 40 x 50 (180 litrów)
oswietlenie: HiLite Day 2x45 W (895 mm)
filtr : filtr Bioflow 3.0 z pompą Eccoflow 600 o wydajności 600 l/h
temperatura: 26
rosliny:
- HYGROPHILA pinnatifida
- ECHINODORUS MARTII
- HYGROPHILA polysperma ROSANERVIG
- SUBWASSERTANG
- LUDWIGIA sp MINI RED
- MICROSORUM PTEROPUS NARROW
- Rogatek
- Nurzaniec
- Anubius
- Limnophila sessiliflora
- Rotala okrągłolistna (Rotala rotundifolia)
- bakopa drobnolistna
- Heterantera paskowana (Heteranthera zosterifolia)
- Limnobium rozłogowe
- Moczarka
- Alternanthera rosaefolia
- Cryptocoryne lutea
- Hydrocotyle Leucoephala
- myriophyllum tuberculstum
- microsorum pteropus
- Aponogeton ulvaceus
Obsada:
rozbora klinowa - 15
neon - 15
pretnik - 2
ornatus - 2 (do oddania - ganiaja neonki)
kosiarka - 3
otosek -5
slimak helmet - 4
krewetki amano -6
krewetki filtrujace -2
krewetki red -10

Przez pierwszy tydzień po zalaniu wymiana wody 10% codziennie, dodawany Denitrol aquarium starter według zaleceń producenta.
Przez kolejne trzy tygodnie wymiana 10% co tydzień + starter
Przewz ostatnie trzy tygodnie wymiana wody 25% co tydzień + starter
Od dwóch tygodni dolewam specyfiki Planta Gainer: carbo, ferro+, Kplus - co drugi dzień
Od momentu dozowania nawozów rośliny, szczególnie te kolorowe liściaste, znacznie się poprawiły. Wybarwiły się, liscie im sie wyprostowały i zaczęły szybko rosnąc.
Na fotkach jest akwarium 2 tygodnie po zalaniu, 6 tygodni po zalaniu i na dzień dzisiejszy 8 tydzień
Przez cały czas mierzyłem parametry testami paskowymi i wychodziło ok.
Teraz zaopatrzyłem sie w kilka testów kropelkowych i przeżyłem niemałe zdziwienie.
Na dzień dzisiejszy mam takie parametry wg testów kropelkowych (w nawiasie test paskowy)
NO2 - 0,1 (0)
No3 - 10 (10)
GH - 12 (>14)
KH - 11 (miedzy 6 a 10)
PH - 8 (7,6)
NH4 <0,05

Wiem, że powinienem się martwić, bo NO2 jest duże (2 tygodnie temu było ok), podejrzewam, że dokupienie neonków, pretników i oratusów spowodowało jego podwyższenie.
PH, GH i KH też jest wysokie
Od dwóch tygodni zacząłem obserwować rozrost glonów (zdjęcie z korzeniem)
Popełniłem kilka błędów zakładając akwarium, teraz robiłbym to zupełnie inaczej. Ale skoro już jest to chciałbym, aby wszystkie żyjątka w akwa miały się dobrze.
I teraz mam kilka pytań:
Co zrobić, aby zmniejszyć zbyt wysokie wartości niektórych parametrów?
Jak sprzątać takie akwarium, gdzie większość dna jest porośnięta?
Czy stosować nawozy, nie kontrolując zawartości pierwiastków? (obserwuje rośliny na 95% wpływa ok, natomiast moczarka wygląda jakby oszroniona)
Na ostatnim zdjęciu jest subwassertag - czy ty czarne obrzeża to glony czy skutek nawożenia? I co to są te białe palmki (poruszają się, widziałem tez to na szybie)
Przy wymianie wkładu bio zauważyłem jakieś milimetrowe organizmy które poruszały dość szybko, jakby skakały , co to może być?
Jestem otwarty na słowa krytyki i przyjmę je na klatę:)
Proszę o porady co Wy byście zmienili w zbiorniku (bez restartu)?
Z góry serecznie dziękuję
Obrazek
2 tydzień
Obrazek
6 tydzień
Obrazek
8 tydzień
Obrazek
glony? jak się ich pozbyć?
Obrazek
Czy to glony, czy skutek nawożenia? Co to jest te białe kropki? Podejrzewam, ze przywlokłem slimaki
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

1.000.000 pytań

#2

Post autor: sylwekw »

Ja tam nie widzę powodów do paniki sam bym chciał mieć tak zdrowo wyglądające rośliny :-)
Jakie parametry chcesz obniżać?
Na moje oko ilość glonów które pokazałeś to jest nic i Twoja obsada powinna sobie z nimi poradzić (kosiarki, otoski i amano).

Rrrrogaty

1.000.000 pytań

#3

Post autor: Rrrrogaty »

Krzysiek69 pisze:Co zrobić, aby zmniejszyć zbyt wysokie wartości niektórych parametrów?
Niektórych? :D Jak rozumiem głównie chodzi Ci pewnie o NO2 i NH4. Dziwne, że w zbiorniku, ktory już tyle pracuje, ma tyle szybko rosnących roślin, całkiem sensowną obsadę i jeszcze do którego lejesz startery cały czas w ogóle one występują. Na pewno możesz to zmienić poprawiając filtrację. Co masz w filtrze? Ale co do poziomu NO2 i NH4 może ktoś bardziej kometentny sie wypowie, skąd on się bierze.
Krzysiek69 pisze:Jak sprzątać takie akwarium, gdzie większość dna jest porośnięta?
Rośliny masz ukorzenione już więc powinieneś wjeżdzać odkurzaczem bez pardonu - nic im się nie stanie raczej.
Krzysiek69 pisze:Czy stosować nawozy, nie kontrolując zawartości pierwiastków? (obserwuje rośliny na 95% wpływa ok, natomiast moczarka wygląda jakby oszroniona)
Moczarka tp wbrew pozorom huorzasta roślina, która nie w każdym akwarium chce rosnąć.
Jeśli chodzi o nawozenie to powinieneś poczytać o metodzie EI - w telegraficznym skrócie, lejesz dużo, dużo świecisz, podajesz co2 i robisz duże podmiany. Jeśli nie EI to zostaje Ci uważna obserwacja i okresowe badania parametrów wody. Pytanie czy to ma w ogóle sens. W zbiorniku z paroma wyjatkami masz najprostsze rosliny, które pędzone nawozami zarosną Ci baniak momentalnie.
Krzysiek69 pisze:Na ostatnim zdjęciu jest subwassertag - czy ty czarne obrzeża to glony czy skutek nawożenia? I co to są te białe palmki (poruszają się, widziałem tez to na szybie)
Tak to wygląda jak glon. Białe kropki to prawdopodobnie ślimaki.
Krzysiek69 pisze:Przy wymianie wkładu bio zauważyłem jakieś milimetrowe organizmy które poruszały dość szybko, jakby skakały , co to może być?
Milion różnych rzeczy. Obstawiałbym małżoraczki.
Krzysiek69 pisze:Jestem otwarty na słowa krytyki i przyjmę je na klatę:)
To nie krytyka, ale dlaczego na pierwszym zdjęciu jest tak jasno, a na kolejnych zdecydowanie ciemniej? Inne ustawienia aparatu czy coś zmieniłeś w świetle?
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

1.000.000 pytań

#4

Post autor: Christo »

Krzysiek69 pisze:Na dzień dzisiejszy mam takie parametry wg testów kropelkowych (w nawiasie test paskowy)
NO2 - 0,1 (0)
Testy jakiej firmy? Powtarzałeś pomiary? Wyniki wyszły podobnie? Jęśli nie to zrób po 2-3. Po rybach na razie nic złego rozumiem nie widać.

Krzysiek69 pisze:Przy wymianie wkładu bio
Możesz napisać jak to wyglądało? Ile i czego wymieniłeś i czy był to na pewno wkład bio?
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
Krzysiek69
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: czw paź 23, 2014 2:51 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Krzysztof

Re: 1.000.000 pytań

#5

Post autor: Krzysiek69 »

sylwekw pisze:Ja tam nie widzę powodów do paniki sam bym chciał mieć tak zdrowo wyglądające rośliny :-)
Jakie parametry chcesz obniżać?
Na moje oko ilość glonów które pokazałeś to jest nic i Twoja obsada powinna sobie z nimi poradzić (kosiarki, otoski i amano).
Wydaje mi się , że NO2 dość wysokie (sprawdziłem tez wodę z kranu 0,05). PH i KH też jest dość wysokie. Z tego co czytałem podwyższony poziom może być przyczyną pojawienia się glonów.
Te glony na korzeniu nawet mi się podobają :-D wygladają bardzo naturalnie. Ale zaczęły pojawiać się na anubiasie, a ekipa wcale nie jest nimi zainteresowana

-- Cz lis 27, 2014 12:21 pm --
ROGATEK pisze:Dziwne, że w zbiorniku, ktory już tyle pracuje, ma tyle szybko rosnących roślin, całkiem sensowną obsadę i jeszcze do którego lejesz startery cały czas w ogóle one występują
Rozumiem, że już akwarium jest na takim etapie, że sukcesywnie mogę zastępować rogatka innymi roślinami i zaprzestać dolewania startera?
ROGATEK pisze: Co masz w filtrze?
To jest filtr wewnętrzny był w zestawie, a składa się z różnego rodzaju wkładów z gąbki. Wymieniam je zgodnie z zaleceniami producenta.
sylwekw pisze:Jeśli chodzi o nawozenie to powinieneś poczytać o metodzie EI
Z pewnością poczytam.
ROGATEK pisze:To nie krytyka, ale dlaczego na pierwszym zdjęciu jest tak jasno
To ustawienia aparatu. Cały czas eksperymentuje. Oświetlenie się nie zmieniło.
ROGATEK pisze:Białe kropki to prawdopodobnie ślimaki
Tak własnie podejrzewałem, ale zdziwiło mnie to że jest tego tak dużo. Czy możliwe aby aż tyle przywędrowało razem z rybami?

-- Cz lis 27, 2014 12:36 pm --
Christo pisze:Testy jakiej firmy? Powtarzałeś pomiary? Wyniki wyszły podobnie? Jęśli nie to zrób po 2-3. Po rybach na razie nic złego rozumiem nie widać.
Test NO2 JBL mam od 2 tygodni. Mierzyłem jak kupiłem i było zero. Wyszedłem z założenia, ze skoro akwarium jest już dojrzałe to nie musze tego tak często kontrolować. W tym tygodniu nabyłem też inne testy, wiec przy okazji sprawdziłem i ten parametr i trochę się zdziwiłem. Sprawdziłem też wode z kranu - miała 0,05. Więcej pomiarów nie robiłem. Dziś jest dzień podmiany wody, wiec kolejne badanie zrobię jutro
Christo pisze:Możesz napisać jak to wyglądało? Ile i czego wymieniłeś i czy był to na pewno wkład bio?
To było tak małe, że trudno było dostrzec jakiekolwiek szczegóły. Poruszało sie takimi szybkimi zrywami, chwile było w jednym miejscu a potem znowu. mam nadzieje , że to nie obcy :-D Wkład zanurzyłem w słoiku, dopiero jak woda się ustała widziałem tego całkiem sporo. Nabrałem nawet podejrzenia, że sa to może małe krewetki, bo jedna Amano była przy nadzieji. Ale jak do tej pory nic w filtrze nie zauważyłem wiekszego. dziś podmieniam wode i wymieniam wkład, wiec bardziej sie temu przyjże.

Posiadam zestaw Juwela z wbudowanym filtrem. Pisałem o wkładzie bio tzn biopat - jest to taka wata jako pierwszy etap filtracji, która zbiera nieczystości. producent zaleca aby wymieniać go co tydzień.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

1.000.000 pytań

#6

Post autor: Christo »

Napisz ile czego wymieniłeś z wkładów, a nie ja wyglądają robaczki. :wink: Jeśli wymieniłeś tylko tę watę to ok. Jeśli nie masz w filtrze ceramiki biologicznej to możesz trochę dokupić i wymienić część gąbek na nią.

Możliwe że nagłe dołożenie ryb spowodowało lekki skok NO2, ale powinno się to samo zmniejszyć. Ja bym tylko czekał i mierzył.

Startery raczej g. dają, ale przekona się o tym tylko ten kto pomierzy (np Ty).
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
Krzysiek69
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: czw paź 23, 2014 2:51 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Krzysztof

1.000.000 pytań

#7

Post autor: Krzysiek69 »

Wczoraj podmieniłem wodę 25%. Wymieniłem watę oraz dołożyłem 1 wkład ceramiczny. Przy okazji usunąłem sporo rogatka
Christo czy sugerujesz aby zamienić np. gąbke węglową i nitrax(ma zmniejszać azotany) na wkład ceramiczny?
Dziś po 10 godzinach od podmiany zrobiłem testy
NO2 - 0,05
NO3 - 10
PH - 8
GH - 15
KH - 10
NH4 - <0,05

Przy okazji sprawdziłem wodę którą leje, czyli kranówke
PH - 8
GH - 16
KH - 9
NO2 - 0,05
Po podmianie NO2 spadło do wartości kranówki.
Czy jest jakiś sposób aby zniwelować NO2 kranówki przed dolaniem do akwarium?
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

1.000.000 pytań

#8

Post autor: Christo »

Gabka weglowa ma jakis tam termin przydatnosci i pewnie juz uplynal wiec mozesz sie jej pozbyc. W nitraxa nie za bardzo wierze ale skoro tak tak twierdzi producent...

Na Twoim miejscu odpuscilbym na razie podmiany i tylko pilnowal no3, zebynie doszlo do 20. Starter tez bym odpuscil.

Sprawdz tez ile no3 masz w kranie.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Rrrrogaty

1.000.000 pytań

#9

Post autor: Rrrrogaty »

Krzysiek69 pisze:Rozumiem, że już akwarium jest na takim etapie, że sukcesywnie mogę zastępować rogatka innymi roślinami i zaprzestać dolewania startera?

ROGATEK (TM) to jest zajefajna roślina, nie waż się jej ruszać :P ;). Startery, a zwłaszcza startery lane cały czas to, to jest jakieś mistrzostwo bullshitu marketingowego...
Krzysiek69 pisze:To jest filtr wewnętrzny był w zestawie, a składa się z różnego rodzaju wkładów z gąbki. Wymieniam je zgodnie z zaleceniami producenta.
A co ty tam ciągle zmieniasz? W filtrze powinieneś mieć parę zwykłych gąbek i do tego ceramikę i powinno Ci to spokojnie wystarczyć na rok albo dwa (drobne gąbki z czasem tracą swoje właściwości i się je wymienia).

Autor
Krzysiek69
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: czw paź 23, 2014 2:51 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Krzysztof

1.000.000 pytań

#10

Post autor: Krzysiek69 »

Christo pisze:Na Twoim miejscu odpuscilbym na razie podmiany i tylko pilnowal no3, zebynie doszlo do 20. Starter tez bym odpuscil.

Sprawdz tez ile no3 masz w kranie.
Chyba zastosuje się do Twojej rady. Woda podmieniana była 4 dni temu
NO2 - 0,05
NO3 - między 5 a 10

Sprawdziłem też kranówke
NO2 - 0,05
NO3 - 20 !!!! (dwukrotny pomiar)

Z tego wynika, że podczas podmiany zamiast poprawiać parametry wody w akwarium pogarszam jej jakość.
A może z tymi testami jest coś nie tak? (no2 -JBL, no3 - zoolek)
I chyba pozostaje mi dowozić wodę z innego źródła :-(
Dzięki za porady
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

1.000.000 pytań

#11

Post autor: sylwekw »

W sumie NO3 = 20ppm (mg/l) to jeszcze nie tragedia. Jak sam nie będziesz dostarczał dodatkowych Azotanów (n nawożąc) i jeszcze zastosujesz jakieś roślinki które będą "pożerały" azotany to chyba bezie wygodniejsze niż dowożenie wody do podmian.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

1.000.000 pytań

#12

Post autor: Christo »

Różnie się pisze o dokładności testów Zooleka, ale gdzie jest więcej, a gdzie mniej, to chyba potrafią wskazać. Możesz się ogłosić na forum może ktoś Ci zmierzy innym testem. Jeśli nie, możesz wysłać próbki wody do mnie (mam kropelkowy na NO3 JBL-a).

Krzysiek69 pisze:Z tego wynika, że podczas podmiany zamiast poprawiać parametry wody w akwarium pogarszam jej jakość
Dlatego warto pomierzyć, a nie robić sobie podmiany dla samego robienia podmian. Też mam w kranexie NO3 = 20 - stała wartość od dwóch lat i od tyluż i dlatego go nie wykorzystuje. Można takiej wody użyć zakładając, że coś pozjada azotany (Ty masz limnobium, rogatka itp), albo jako niewielkiej domieszki do cieczy lepszej, ale do podmian się ona nie nadaje.

Tak jak pisałem odstaw podmiany i starter, a NH3, NO2 i NO3 powinny opaść, tylko mierz co jakiś czas czy tak jest. Dobrze by też było, abyś za często nie grzebał w filtrze, ale rozumiem że konserwacja polega tylko na wyjęciu włókniny od góry....
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
Krzysiek69
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: czw paź 23, 2014 2:51 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Krzysztof

1.000.000 pytań

#13

Post autor: Krzysiek69 »

Posłuchałem Twojej rady. Minął tydzień od poprzedniej podmiany wody. Zmierzyłem parametry i jestem bardzo zadowolony.
NO2 - spadło do 0,025, NO3 - 5 mg/l. To oznacza, akwarium pracuje :D a bakterie dają radę. W moim przypadku cotygodniowe podmiany wody wydaja się bez sensu. Woda jest krystalicznie czysta, co świadczy ze filtr spełnia swoje zadanie.
Jesli chodzi o grzebanie w filtrze to tak ja wcześniej pisałem dołożyłem wkład ceramiczny i zmieniłem dwie gąbki tak jak sugerował producent. Co tydzień wymieniam w filtrze tylko włóknine, na której zbiera się cały syf.
Startera też nie będę dolewał.
Tak ogólnie to jestem bardzo zadowolony z akwarium. Minęły 2 miesiące a wszystkie zwierzęta wpuszczone do baniaka żyją i mają się chyba dobrze. Krewetki rosną jak na drożdżach, co tydzień znajduje jakaś wylinkę, ryby składają ikrę a rośliny rosną jak szalone. Glony pojawiły sie tylko w tym jednym miejscu na korzeniu i nie widze ich dalszej ekspansji.
W momencie zakładania akwarium sporo czytałem o zakładaniu zbiornika i wszystkich plagach , które mogą się pojawić na początku. Nic takiego mnie nie spotkało.
Kolejna rzecz , która mnie ucieszyła to - korzeń którego nie trzeba już obciążać ( potrzebował aż 3 miesięcy).
Moje plany na przyszłość dotyczą roślin bo więcej ryb już nie będzie. Chciałby systematycznie zamieniać tego rogatka na bardziej szlachetne rośliny, które przy świetle 0,5W/l będą w stanie w miarę dobrze rosnąć (może jakieś propozycje?) oraz na korzeniach posadzić mech.

Skoro ta moja woda w kranie jest tak fatalnej jakości to chyba zdecyduje się na kupno filtra. Na allegro jest spory wybór, ale obecnie nie grzeszę gotówką, więc co myslicie o tym http://allegro.pl/filtr-ro3-osmoza-akwa ... 44575.html" onclick="window.open(this.href);return false; . Spełni swoje zadanie?

Dzięki Christo za cenne porady.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

1.000.000 pytań

#14

Post autor: Lech-u »

Krzysiek69 pisze:Co tydzień wymieniam w filtrze tylko włóknine, na której zbiera się cały syf.
Chyba trochę za często. Nie ma potrzeby tak często grzebać w filtrze.
Ja wymieniam włókninę co ok 4-5 miesięcy...
Krzysiek69 pisze:W momencie zakładania akwarium sporo czytałem o zakładaniu zbiornika i wszystkich plagach , które mogą się pojawić na początku. Nic takiego mnie nie spotkało.
Prawdopodobnie dlatego, że czytałeś i wyciągnąłeś wnioski. Brawo!
Krzysiek69 pisze:Spełni swoje zadanie?
Oczywiście. Ten filtr jest całkowicie OK.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

1.000.000 pytań

#15

Post autor: Christo »

IMO warto od razu poszukać osmozy z zapasowymi prefiltrami (węglowym i mechanicznym), albo po prostu dokupić je wraz z filtrem u tego samego sprzedawcy, żeby w przyszłości nie płacić dwa razy za wysyłkę. Dużo podmieniał nie będziesz więc i 50 GPD też byłaby wystarczająca. Taki zestaw powinien Ci wystarczyć na 4-5 lat.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
Krzysiek69
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: czw paź 23, 2014 2:51 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Krzysztof

Re: 1.000.000 pytań

#16

Post autor: Krzysiek69 »

Filtr będzie chyba prezentem od Mikołaja dla rybek :-D
Minęło 12 dni od podmiany wody . No2 znów wzrosło.
Przez ten okres nic nie robiłem w akwarium.
Poniżej tabela parametrów od momentu zaopatrzenia się w testy kropelkowe
Obrazek
Woda z kranu – NO2 – 0,05; NO3 - 20
Wydaje mi się ze powinienem już posprzątać, usunąć przede wszystkim odchody co wiąże się z podmianą. Mam zamiar podmienić wodę 15RO+15kran. Wydaje mi się, że nie powinno być to szokiem dla rybek.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

1.000.000 pytań

#17

Post autor: Christo »

Podmień na 100% RO. Szoku nie będzie, chyba że pozytywny. :) Na wszelki wypadek nowej wody możesz dolać stopniowo np po 5l co 30 minut. Nie ma sensu dodawać do tego akwarium wody z NO2 skoro ono stanowi problem. Przyznam że nie wiem dlaczego tak jest. Być może starter tak zadziałał, że akwarium od 12 dni (od jego odstawienia) dopiero teraz na prawdę zaczyna dojrzewać. :?:
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”