[PORADNIK] Ze sklepu do akwarium - transport i aklimatyzacja nowych ryb

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
Zablokowany

Autor
Rrrrogaty

[PORADNIK] Ze sklepu do akwarium - transport i aklimatyzacja nowych ryb

#1

Post autor: Rrrrogaty »

Ot taki mini poradnik dla początkujących. Postaram się odpowiedzieć na pytania: Na co należy zwrócić uwagę podczas transportu ryb? Co to jest i dlaczego należy przeprowadzać aklimatyzację?

Jak transportować rybki?


1. Pakowanie i transport

Mimo, że obsługa w sklepie powinna wiedzieć jak zapakować ryby do podróży praktyka czasem skrzypi. Poza tym ryby możemy czasem odbierać od innego akwarysty, który również jest na bakier z teorią.

1.1 Worki i pojemniki

Przede wszystkim do transportu ryb powinno się wykorzystywać worki do tego przeznaczone, z tzw. półokrągłym zgrzewem. Ryzyko, że rybka wpłynie w narożnik, zaklinuje się i zostanie zmiażdżona jest w nich zminimalizowane. Bardzo dobrze sprawdzają się również wszelkiego rodzaju pojemniki i szczelnie zamykane wiaderka, ale o nie musimy zadbać już sami. Nie polecam pojemników szklanych.

Na rynku dostępne są również tzw. worki oddychające, które pozwalają na wymianę tlenu i dwutlenku węgla z otoczeniem. Niestety w praktyce są one niespotykane ze względu na wysokie koszty. Warto o nich jednak pamiętać w przypadku dłuższych podróży.

1.2 Woda i powietrze
W worku 1/3 do 1/2 powinna stanowić woda nabrana ze zbiornika w którym pływała ryba, a resztę powietrze lub tlen. Niedopuszczalne jest pakowanie ryb w worki z samą wodą lub np. w stosunku 3/4 wody i 1/4 powietrza. Powietrze dla ryb jest zdecydowanie bardziej ważne podczas transportu niż woda! Kwestia użycia powietrza albo tlenu jest dosyć dyskusyjna - przy normalnych czasach transportu nie ma to większego znaczenia. Przy użyciu powietrza spotyka sie 3 techniki: pompowanie z butli, pompowanie poprzez wydech ustami i pompowanie poprzez złapanie powietrza bezpośrednio w worek sprawnym ruchem ręki. Wszystkie trzy sprawdzają się równie dobrze. Korzystanie z butli z tlenem jest dosyć dyskusyjne, ale podczas krótkiego transportu nie musimy sobie tym zaprzątać głowy.

Uwaga: Należy unikać napełniania tlenem worków z rybami pobierającymi tlen bezpośrednio (głównie ryby labiryntowe i kirysy) gdyż grozi to ich śmiercią.


1.3 Ilość ryb i czas podróży

Ilość ryb w worku/pojemniku powinna być bezpośrednio powiązana z czasem podróży. Im podróż dłuższa tym mniej ryb powinno podróżować razem. W praktyce w standardowym 14x40 worku może spokojnie jechać 20 ryb wielkości neona przez 3-4h. Ryby agresywne i drapieżne powinny być pakowane osobno, lepiej nie sprawdzać czy dwa samce bojownika będą chciały jechać razem.

1.4 Zamknięcie worka

Zamykanie worka, mimo, że banalne potrafi sprawić problemy. Worek powinien zostać kilkukrotnie skręcony oraz zagięty o 180 stopni. Całość powinna zostać obwiązana mocną gumką recepturką albo najlepiej kilkoma. Tak zabezpieczony worek może upaść na podłogę i się nie rozszczelni. Niedopuszczalne jest próba obwiązywania worka, który nie został skręcony i zagięty, gdyż wtedy zacznie przeciekać. Taśmy klejące nie nadają się do zamykania worka, gdyż większość ich klejów przy odrobinie wody momentalnie przestaje spełniać swoje zadanie. Używanie drutów do zamykania worków jest ryzykowne, gdyż grozi przebiciem worka.

1.5 Warunki podczas podróży:
Przede wszystkim należy zapewnić rybom odpowiednią temperaturę. Dużo zależy od konkretnego gatunku, jedne ryby nic sobie nie zrobią nawet ze znacznego spadku temperatury, inne mogą posnąć. Przegrzanie ryb jest również niebezpieczne ponieważ wraz ze wzrostem temperatury przyśpiesza metabolizm ryb oraz maleje rozpuszczalność tlenu w wodzie.

Chłody: W samochodzie ryby powinny jechać w przedziale pasażerskim, a nie w bagażniku, który nie jest ogrzewany. Jeśli transportujemy ryby pieszo/komunikacją miejską koniecznie powinniśmy wieść worek 'na alkoholika z flaszką' czyli pod kurtką za pazuchą. Jeśli nie jest bardzo zimno możemy użyć wszelkiej maści plecaków i toreb, ale koniecznie musimy mieć jakiś izolator do zawinięcia worków - duży ręcznik, koc czy folię bezbelkową . We właściwości toreb termicznych składających się z milimetra gąbki i folii alu nie ma co wierzyć.

Upały: Tutaj jest na odwrót. Lepiej worki pakować do bagażnika, który zazwyczaj jest lepiej izolowany niż przedział pasażerski. Podczas podróży pieszej czy komunikacją miejską wystarczy plecak/torba. Unikamy jednak zostawiania ich w miejscach nasłonecznionych.

W obu przypadkach coolboxy czyli pudła styropianowe są zawsze mile widziane.

Worki z rybami powinno się układać na leżąco, a nie na stojąco w większych pojemnikach. W ten sposób zwiększamy kilkukrotnie powierzchnie wymiany gazowej i ułatwiamy rozpuszczanie się tlenu w worku.

2. Aklimatyzacja ryb w zbiorniku

2.1 Co to jest aklimatyzacja?

Aklimatyzacja to nic innego jak stopniowe przyzwyczajenie ryb do nowych warunków i parametrów wody.

2.2 Czy aklimatyzacja jest konieczna?


Tak. Wpuszczenie ryb do zbiornika bez aklimatyzacji może skończyć się ich natychmiastową śmiercią w wyniku szoku.

2.3 Jak przeprowadzić aklimatyzację?

Wyróżniamy dwa rodzaje aklimatyzacji:

2.3.1 Aklimatyzacja podstawowa:


Po powrocie do domu bierzemy worki z rybkami i zamknięte kładziemy na tafli wody w akwarium docelowym. Czekamy 10-20min, by wyrównała się temperatura wody w worku z temperaturą w akwarium.

Otwieramy worek i dolewamy do środka mniej więcej szklankę wody z akwarium, w ten sposób zaczynamy wyrównywać odczyn wody (ph) oraz twardości. Zostawiamy worek na jakieś 10min. Po tym czasie powtarzamy całą procedurę jeszcze 2-3x.

Wyjmujemy worek z akwarium i za pomocą siatki wyławiamy rybki z worka i wpuszczamy do akwarium. Wody w których ryby jechały nie wlewamy do akwarium.

Uwaga: czas aklimatyzacji powinien być wydłużany (nawet kilkukrotnie) jeśli parametry wody pomiędzy zbiornikiem sklepowym, a docelowym się znacznie różnią (im większa różnica tym dłużej aklimatyzujemy).

2.3.2 Aklimatyzacja kropelkowa:


Aklimatyzację tą stosuje się zazwyczaj przy szczególnie delikatnych gatunkach oraz w akwarystyce morskiej. W większości przypadków nie ma potrzeby jej przeprowadzania.

Przeprowadza się ją zazwyczaj w wiadrze w którym umieszcza się ryby z worka. Do wiadra wkłada się wężyk przez, który kroplami się dodaje wodę ze zbiornika docelowego. Proces ten może trwać od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin. Do kropelkowania wody stosuje się zaworek precyzyjny od napowietrzacza lub za pomocą wlewu od kroplówki. Do wiadra często dodaje się również napowietrzanie.

2.4 Dlaczego nie wolno wlewać wody w której rybki jechały do akwarium?

Woda ta zazwyczaj pochodzi ze zbiorników sklepowych, w których jakość wody jest zazwyczaj średnia. Istnieje ryzyko, że znajdują się w niej liczne patogeny oraz wysokie stężenie metabolitów z czasu podróży.

2.5 Aklimatyzacja trwa ok. 30-40min. Nie mam tyle czasu. Co robić?!


Pamiętaj, ze ryby w worku mogą podróżować kilka godzin. Jeśli nie możesz przeprowadzić aklimatyzacji w danym momencie, lepiej poczekać nawet godzinę albo dwie niż ryzykować szok poprzez szybkie wpuszczenie ryb.

2.6 W worku dzieje się coś niedobrego! Ryby sną, czy mogę skrócić aklimatyzację?

Tak. W takim przypadku powinieneś działać szybciej. Otwórz czym prędzej worek i zacznij dolewać porcjami wodę. Lepiej zaryzykować niewielki szok niż pozwolić na śmierć w worku.

3. Kwarantanna


Zgodnie z dobrą praktyką akwarystyczną świeżo kupione ryby powinny trafić na kwarantanne do osobnego zbiornika, a nie do akwarium docelowego. Parametry w tym zbiorniku powinny być identyczne z tymi ze zbiornika do którego ostatecznie trafią ryby. Kwarantanna ma na celu dokładne obserwowanie stanu ryb, zapobieżenie przeniesieniu chorych osobników do zdrowego zbiornika i ewentualne bezpieczne przeprowadzanie leczenia. Proces kwarantanny powinien trwać od 1 do 4 tygodni.

DODATEK A: Transport krewetek


Przy transporcie krewetek należy zwrócić uwagę na parę dodatkowych rzeczy. Jako zwierzaki z natury bardziej chodzące niż pływające powinno im się zapewnić coś czego mogą się złapać w worku - najlepiej sprawdzi się kawałek siateczki. W przeciwnym wypadku krewetki zbijają się się w kulę podczas transportu i co może przyczyniać się do zwiększenia liczby zgonów.

Krewetki dużo lepiej znoszą spadki temperatur niż ryby. To co dla ryb niejednokrotnie jest zabójcze sprawia, ze krewetki co najwyżej skwitują to mniej więcej tak: "-Sir Williamsie chłodny dziś poranek mamy, czyż nie?" "- A zaiste sir Mockby, całkiem rześki." Uwaga, dużo tu zależy od gatunku - popularne redki, yellowy i pochodne zdecydowanie lepiej znoszą spadki niż taiwany i crystale.

DODATEK B: Co można znaleźć w workach?


Niektórzy dodają do rybek roślinki lub razem z krewetkami wrzucają mech. Co do zasady powinno się raczej unikać wsadzania roślin do worków ze zwierzętami, gdyż rośliny w zaciemnieniu zaczynają pobierać tlen z wody i tym samym mogą się przyczyniać do przyduchy. Skala tego procesu jest trudna do oceny, ale lepiej tego po prostu nie robić.

Do worków pod żadnym pozorem nie można dodawać jedzenia! Ani rybom, ani krewetkom nawet długa podróż nie grozi śmiercią głodową. A rozkładające się i gnijąca karma może być zabójcza.

Do worków czasem dodaje się parę pałeczek węgla aktywowanego, w celu pochłaniania produktów przemiany materii podczas podróży. Nie wiem na ile jest to skuteczne, ale nie na pewno nie zaszkodzi.

DODATEK C: Wysyłka ryb za pośrednictwem kurierów?

Jest jak najbardziej możliwa. Wszystko zależy jednak od temperatur i odpowiedniego pakowania. Standardem jest tutaj pakowanie w podwójne worki przy użyciu tlenu albo w małych ilościach ryb na worek. Najważniejszy jest oczywiście spadek temperatury, któremu w praktyce ciężko jest zapobiegać. W teorii czas transportu ryb powinien wynosić od 12 do 20h. Praktyka jednak zweryfikowała, że odpowiednie spakowane ryby są w stanie jechać nawet 40 bez uszczerbku na zdrowiu.

Przy okazji wysyłek kurierskich należy pamiętać, że regulaminy zabraniają nadawania takich paczek i wszelkie wysyłki będą realizowane tylko na odpowiedzialność kupującego i w przypadku śmierci ryb nie będzie możliwości dochodzenia swoich praw.
Ostatnio zmieniony sob sty 24, 2015 5:21 pm przez Rrrrogaty, łącznie zmieniany 3 razy.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

[PORADNIK] Ze sklepu do akwarium - transport i aklimatyzacja nowych ryb

#2

Post autor: pkucaba »

Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Zablokowany

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”