Akwarium w scianie

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
konradkar
Gość
Posty: 3
Rejestracja: śr lut 11, 2015 10:45 pm
Lokalizacja: Ostroleka

Akwarium w scianie

#1

Post autor: konradkar »

Witam serdecznie.
W obecnej chwili mam akwarium slodkowodne w scianie o pojemnosci 100 ltrow.
Filrt zewnetrznetrzny, pompka powietrza, grzalka. wewnatrz ryby i sztuczne rosliny (szybko mi obumieraly zywe)

Teraz nosze sie z zamiarem zwiekszenia akwarium, poniewaz synek (2,5 roku) jest zachwycony rybkami..
Akwarium oczywiscie nadal bedzie w scianie z tym, ze teraz pojemnosc bedzie ponad 200 litrow (120 cm dlugosci 60 cm wysokosci, 30 cm glebokosci)

Mam pytanie dotyczace filtracji. Z uwagi na brak miejsca (akwarium w scianie) musze miec filtr wewnetrzny, w tym celu wykombinowalem sobie zrobic nastepujacą rzecz:

filrt podzwirowy do ktorego woda dostarczana by byla wstepnie oczyszczona w filtrze mechanicznym, krorego sprytnie schowam przy bocznej szybie.

Teraz pytania:

czy filtr denny lepiej dziala jak wciaga wode do dolu czy wypuszcza wode do gory przez zwir?
czy popma filtra mechanicznego moze byc za filtrem (czyli wciagac wode juz oczyszczona mechanicznie) i podawac wode do filtra dennego?

czy napowietrzanie dac pod zwir czy standardowo kamieniem?

oswietlenie akwarium w ledach a wewnatrz rybi i rosliny mam nadzieje, ze nie beda tym razem obumierac)

rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

Akwarium w scianie

#2

Post autor: rudykot »

Walcz o zywe roślinki... moja córka (obecnie 4 lata) też była zachwycona akwarium ze sztucznymi roślinkami. Teraz mam żywe i dopiero jest jazda- wraca z przedszkola i "znika" przed akwarium.


A filtra zewnętrznego nie udałoby Ci się umieścić np. w jakiejś szafce stojącej pod ścianą z akwarium ?
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Akwarium w scianie

#3

Post autor: Limak86 »

konradkar pisze:pojemnosc bedzie ponad 200 litrow (120 cm dlugosci 60 cm wysokosci, 30 cm glebokosci)
Wysokość akwarium 60cm nie będzie sprzyjać roślinom, zwłaszcza że chcesz oświetlenie ledowe. Przy takiej głębokości słupa wody będziesz potrzebował baaaardzo mocnego oświetlenia by dotarło do niższych partii.

Dlaczego żywe rośliny Ci padały? Próbowałeś rozwiązać ten problem, wiesz jaka jest jego przyczyna?
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...

Autor
konradkar
Gość
Posty: 3
Rejestracja: śr lut 11, 2015 10:45 pm
Lokalizacja: Ostroleka

Re: Akwarium w scianie

#4

Post autor: konradkar »

Obrazek


powodem obumierania roslin prawdopodobnie jest podloze piaskowe i strefy beztlenowe w nim, dlatego mam zamiar zrobic filtr mechaniczno - biologiczny wewnatrz akwarium (pojemność mediow firtacyjnych okolo 8 litrow) i zasilanie oczyszczona woda fitra dennego.. wyeliminuje w ten sposob strefy beztlenowe w podlozu.

Co do wysokosci akwarium to owszem dosc wysokie ale oswietlenie roslin bedzie rowniez po bokach nie tylko z gory (na zdjeciu swiatlo w akwarium wylaczone), wiec nie powinno byc problemu z dostarczeniem swiatla a planuje wlasnie rosliny jedynie po bokach akwarium a srodek to dekoracje rozne aby moj maly synek mial zabawe (jak mnie poniesie to lodź podwodna mala kupie zdalenie sterowana )

-- Cz lut 12, 2015 8:51 pm --

W tej chwili wymiary akwarium to 90:45:30 docelowo nowe bedzie mialo 120:60:30 sami widzicie ze nie bedzie miejsca na filtr zewnetrzny (zabraknie sciany) dlatego wymyslilem, że media filtracyjne beda po prawej stronie akwarium schowane za dodatkowa sciana z plexi
Fitr (wlasnej konstrukcji) bedzie mial pojemnosc okolo 8 litrow a wymiary pudla to 6 cm grubosci (tyle cm maja pompy wodne) 50 cm wysokosci i 25 cm szerokosci calosc zanurzona bedzie w wodzie a nad filtrem umieszcze rzalke wiec wszytsko bedzie ladnie schowane :)

tyle teoria w glowie zobaczymy jak bedzie z praktyka....

zastanawiam sie nad fitrem dennym rozne sa opinie w necie ale wedlug mnie z penoscia nie zaszodzi on w akwarium :)
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Akwarium w scianie

#5

Post autor: Limak86 »

konradkar pisze:powodem obumierania roslin prawdopodobnie jest podloze piaskowe i strefy beztlenowe w nim, dlatego mam zamiar zrobic filtr mechaniczno - biologiczny wewnatrz akwarium (pojemność mediow firtacyjnych okolo 8 litrow) i zasilanie oczyszczona woda fitra dennego.. wyeliminuje w ten sposob strefy beztlenowe w podlozu.
Przyczyną raczej nie mogły być strefy beztlenowe, bo to totalny mit i bzdura że na piasku tworzą się takie szkodliwe strefy (a jeśli i by się jakieś tworzyły to ich szkodliwość jest znikoma - prędzej by Ci ryby wytruło niż zaszkodziło roślinom). Może zauważyłeś, że znaczna większość zbiorników na forum jest na piasku i jakoś nie ma tego typu problemów ;)

Problemów z roślinami upatrywałbym raczej w za słabym (lub za mocnym) oświetleniu, braku nawożenia lub złym jego dawkowaniu.

Światło po bokach to ciekawe rozwiązanie, nie widziałem takiego :lol:
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...

Autor
konradkar
Gość
Posty: 3
Rejestracja: śr lut 11, 2015 10:45 pm
Lokalizacja: Ostroleka

Akwarium w scianie

#6

Post autor: konradkar »

To właśnie jedna z dwóch zalet akwarium w ścianie mianowicie widoczne są jedynie przednia i tylna szyba wiec boczne mogą świecić :) druga zaleta to nie zajmuje miejsca i efektywnie wygląda a prócz tego same minusy:

ale pomimo wad drugie akwarium będzie również w ścianie tylko ze dwa razy większe niż obecnie..

Czytam i czytam odnośnie filtra dennego i nie wiem czy warto się w to bawic
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”