Plany startu akwarium 260L

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:

Autor
greg
Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: sob maja 16, 2015 6:53 pm
Lokalizacja: Wrocław
Na imię mam: Grzegorz

Plany startu akwarium 260L

#1

Post autor: greg »

Witam, po wielu (chyba 20 latach) planuje wystartować akwarium.

Na dobry i szybki początek upatrzyłem sobie zestaw Juwel Rekord 800 o pojemności około 110L, wymiary 81x36x45cm (pierwotnie miało to być VIA 40, potem Rekord 60, stanęło na 110L :).
http://www.juwel.pl/produkt,zestawy-akw ... 800,4.html

Wszystko byłoby super (budżet jest elastyczny), niestety mam problem z miejscem.
Jedyna opcja to dwie połączone szafki jak na poniższym zdjęciu (miara rozwinięta lekko ponad 80cm), czy ustawienie akwarium w takim miejscu nie stworzy problemów?
Akwarium musi być na dwóch szafkach (testowałem swoim ciężarem, prawie 100KG ;-), nawet nie zatrzeszczało).
Szafki odpowiednio wypoziomuje, akwarium posiada podstawę, która sama w sobie również poziomuje. Same szafki wydają się solidne (BRW).

Obrazek


Proszę więc o radę w kwestii samego akwarium.
Chciałem na tył oraz obudowę filtra dać tło strukturalne (skała z oferty) Juwela.
Na dno chciałbym dać jasny lub czarny (jednolitego koloru) żwirek, jaki polecicie? Czy pod spód dać jakiś nawóz?
Jakie rośliny posadzić aby nie dać ciała z ich hodowlą, chciałbym dywanik w części akwarium (popularny mały Heniek?).
Docelowo mogę zainwestować w zestaw do CO2. Mogę też zmodyfikować oświetlenie - inne świetlówki ewentualnie diody LED.
Marzył by mi się korzeń oraz dwie trzy skałki, jakie polecacie aby nie zmieniały parametrów wody?

Obsada jaka mi się marzy:
Stadko Razbory Klinowej, 6-10 szt.
Stadko Neona Inesa lub czerwonego, 6-10 szt. (raczej czerwony)
Stadko Otoska przyujściowego, 4-6 szt.
Do tego chciałbym jakichś rozrabiaków, którzy poganialiby trochę po akawarium :)
+ kilka krewetek, jakie polecacie?

Z rybek podobają mi się:
Praktycznie każda odmiana Razbory (są niesamowite :)
Bocja karłowata
Brzanka sumatrzańska
Brzanka wysmukła – titteya
Szczupieńczyk Karłowaty
Danio erythromicron
Drobnoustek Beckforda – ozdobny

(Niektóre rybki pewnie są nieosiągalne)

Akwarium nie chce przerybić, wszystko z rozsądkiem. Wiem, że na początek ni powinno się ryzykować z niektórymi gatunkami, ale nie chce skończyć na gupikach bo mnożą się jak szalone :P.
Nie wgłębiłem się mocniej, które ryby mogą żyć razem, proszę o sugestie. Nie wiem też jak będzie z parametrami wody (twardość, PH - Wrocław Krzyki). Docelowo jeśli jest to do zrobienia mogę zmienić parametry (z tego co czytałem jest ale niezbyt proste).

Ps. czytałem poradniki z forum, ale wszelkie rady i przestrogi przyjmę bardzo chętnie.
Ostatnio zmieniony pn cze 22, 2015 2:51 pm przez greg, łącznie zmieniany 5 razy.

Dein

Re: Plany startu akwarium 110L - Zestaw Juwel Rekord 800

#2

Post autor: Dein »

greg pisze:przestrogi przyjmę bardzo chętnie.
Strzeż się klauna, zwłaszcza kiedy idziesz sam ciemną ulicą.

Autor
greg
Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: sob maja 16, 2015 6:53 pm
Lokalizacja: Wrocław
Na imię mam: Grzegorz

Plany startu akwarium 110L - Zestaw Juwel Rekord 800

#3

Post autor: greg »

Dzieki za rade, wolalbym w temacie :)

-- So maja 23, 2015 12:06 am --

Niestety nie otrzymałem rad ani sugestii, jeśli podałem za mało informacji lub za dużo zbędnych proszę o info.
Wolę otrzymać rady przed startem projektu, niż prosić o pomoc w sytuacji gdy coś będzie nie tak.

Dodam, że według mpwik woda w moim kranie ma teoretycznie następujące parametry:
PH: 7,6
twardość: 2,63 mmol/dm3, jeśli dobrze policzyłem 14,728 ºdGH

woda zdecydowanie za twarda i trochę za bardzo zasadowa.
czytałem, na forum, że są podłoża (chyba ADA), które obniżają PH oraz twardość.
rozwiązanie jest też chyba zakup RO?
Awatar użytkownika

Tomasz3k
Zapaleniec
Posty: 451
Rejestracja: pt lut 06, 2015 9:12 pm
Lokalizacja: Mokotów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Re: Plany startu akwarium 110L - Zestaw Juwel Rekord 800

#4

Post autor: Tomasz3k »

greg pisze:Dzieki za rade, wolalbym w temacie :)

-- So maja 23, 2015 12:06 am --

Niestety nie otrzymałem rad ani sugestii, jeśli podałem za mało informacji lub za dużo zbędnych proszę o info.
Wolę otrzymać rady przed startem projektu, niż prosić o pomoc w sytuacji gdy coś będzie nie tak.

Dodam, że według mpwik woda w moim kranie ma teoretycznie następujące parametry:
PH: 7,6
twardość: 2,63 mmol/dm3, jeśli dobrze policzyłem 14,728 ºdGH

woda zdecydowanie za twarda i trochę za bardzo zasadowa.
czytałem, na forum, że są podłoża (chyba ADA), które obniżają PH oraz twardość.
rozwiązanie jest też chyba zakup RO?

Możesz kupić filtr RO , i sam zbierać oczyszczoną wodę , możesz również kupować wodę destylowaną i mieszać z kranówką 50:50 . PH obniżają również np. szyszki olchy. PH Obniżają również wszelkiego rodzaju korzenie, kokosy itp. włożone od akwarium.

Co do podłoża to Ci nie pomogę , niech wypowiedzą się specjaliści w tym temacie.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Plany startu akwarium 110L - Zestaw Juwel Rekord 800

#5

Post autor: sum »

Skoro akwarium ma stać na dwóch szafkach to proponuję jednak zastosować dodatkowy blat pod akwarium.
Jeżeli planujesz trawnik z heńka musisz dołożyć światełka.Przy fabrycznym mało prawdopodobne żeby pociągnął.
Podłoże ADY wpływa na twardości i pH poprzez obniżanie tych parametrów.Nie jest to wieczne działanie.Długość działania jest uzależniona od wody stosowanej do podmian.Jest to bardzo dobre podłoże,zwłaszcza dla roślin.Przed ewentualnym użyciem proponuje zapoznać się z prawidłowym procesem zalewania i częstymi początkowymi podmianami.
Do korygowania twardości wody najprostszy będzie filtr RO.Stosując stosunkowo miękką wodę bardzo prosto zbić pH przy użyciu CO2.
Co do rybek to niestety nie pomogę.Sam mam z tym wielkie problemy.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
greg
Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: sob maja 16, 2015 6:53 pm
Lokalizacja: Wrocław
Na imię mam: Grzegorz

Plany startu akwarium 110L - Zestaw Juwel Rekord 800

#6

Post autor: greg »

Dzięki za rady

rozważam filtr RO ale w mieszkaniu będę mieć problem aby postawić baniak na wodę (chyba, że do kogoś go wyniosę :).
RO dla mnie ma ten minus, że musiałbym wodę mineralizować, nie wiem czy dla początkującego nie będzie to duży problem (chociaż przy kranówce nie też nie uniknę problemów z parametrami wody).

Szafki postanowiłem skręcić razem aby je wzmocnić. Dodatkowy blat wydaje się być dobrym rozwiązaniem - tak zrobię.

Pytanie jak zastąpić efekt ADY jak już przestanie działać? Czy wiesz ile czasu oddziałuje ona na wodę (średnio)?

Producent podaje moc jarzeniówek w zestawie: 2x18 W. mogę podmienić na inne - mocniejsze o temperaturze barw lepszej dla roślin. Rozważam też zakup oświetlenia LED o ile uda się je ulokować w pokrywie.
Wymiary akwarium: 81x36x45cm
Jakie rośliny oprócz heńka byś polecał?

Z rybkami jestem już zdecydowany, jeśli nie ma przeciwwskazań wybrałbym:
Stadko Razbory Klinowej, 8 szt.
Stadko Neona Inesa lub czerwonego, 8 szt. (raczej czerwony)
Stadko Otoska przyujściowego, 6 szt.
+ ładne 2 rybki, które pasowałyby do powyższych
Rybki te mają podobne wymagania co do wody.

Co myślicie o takiej obsadzie?

zastanawiam się też czy iść w tło strukturalne na filtr i tylną szybę, np. http://www.juwel.pl/produkt,tla-tla-stone,43.html
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Plany startu akwarium 110L - Zestaw Juwel Rekord 800

#7

Post autor: sum »

Przy stosowaniu RO nie jest konieczna mineralizacja.Wystarczy mieszać z kranwitem.Proporcje ustalasz pod żądaną twardość.W przypadku Twojej wody można stosować klasyczne 50/50.
greg pisze:Pytanie jak zastąpić efekt ADY jak już przestanie działać? Czy wiesz ile czasu oddziałuje ona na wodę (średnio)?
Stosując np.RO i CO2.Długość oddziaływania podłoża na parametry wody jest uzależniona od kilku czynników np.stosowana woda do podmian,ilość podłoża.Jak będziesz robił podmianki miękką wodą to będzie działać dłużej.I analogicznie z twardą.
greg pisze:Producent podaje moc jarzeniówek w zestawie: 2x18 W. mogę podmienić na inne - mocniejsze o temperaturze barw lepszej dla roślin. Rozważam też zakup oświetlenia LED o ile uda się je ulokować w pokrywie.
Nie można podmienić samych świetlówek.Trzeba też wymieniać osprzęt.Poza tym moc świetlówek jest przypisana do ich długości(z małymi wyjątkami).Musisz znać wymiary wewnętrzne pokrywy żeby coś dopasować.
Ledy to nie moja bajka.
Rośliny będziesz dobierać jak już będą znane wszystkie czynniki tj.światło,CO2,podłoże,nawozy,woda.
greg pisze:zastanawiam się też czy iść w tło strukturalne na filtr i tylną szybę,
Może to i ładne.Dla mnie ma jednak podstawową wadę :arrow: zabiera miejsce w baniaku.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Tomasz3k
Zapaleniec
Posty: 451
Rejestracja: pt lut 06, 2015 9:12 pm
Lokalizacja: Mokotów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Plany startu akwarium 110L - Zestaw Juwel Rekord 800

#8

Post autor: Tomasz3k »

Co do Ledów , to w naszym baniaku jest podświetlanie led, i .... rośliny rosną , problem jednak jest z mchami..... :/ , ale możesz wspomóc oświetlenie ledami.... poczytaj o ledach 7020 .

Autor
greg
Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: sob maja 16, 2015 6:53 pm
Lokalizacja: Wrocław
Na imię mam: Grzegorz

Plany startu akwarium 110L - Zestaw Juwel Rekord 800

#9

Post autor: greg »

Pozostaje kwestia rozwiązania problemu z RO, czy można ją zastąpić wodą destylowaną? Kranowit czyli kranówka? :)

Do świetlówek można dodać odbłyśniki, producent twierdzi, że zwiększa to natężenie światła w akwarium o 100% - pewnie trochę naciągają…

Wygląda na to, że będę musiał najpierw zamówić zestaw, żeby wszystko obmierzyć.
W CO2 mogę zainwestować nie ma problemu. podłoże i nawozy to dla mnie nowość, więc w tych sprawach proszę o pomoc w doborze optymalnego rozwiązania. Może być wspomniana wcześniej ADA.

Tomasz3k: poczytam, dzięki za podpowiedz :)

-- N maja 24, 2015 8:56 pm --

Jest jeszcze opcja niewiele większego zestawu z lepszym oświetleniem: 2x28 W
Wymiary 81 x 36 x 50 cm (5cm wyższe), ok. 125l.

http://www.juwel.pl/produkt,zestawy-akw ... 125,7.html
Awatar użytkownika

Tomasz3k
Zapaleniec
Posty: 451
Rejestracja: pt lut 06, 2015 9:12 pm
Lokalizacja: Mokotów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Plany startu akwarium 110L - Zestaw Juwel Rekord 800

#10

Post autor: Tomasz3k »

Może być woda destylowana mieszana z kranówką , podobno jest to droższe rozwiązanie , ale .... my kupujemy destylowaną i mieszamy i jak na razie jest ok.


Jeśli masz miejsce , i oczywiście $$ bo weź większy :)
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Plany startu akwarium 110L - Zestaw Juwel Rekord 800

#11

Post autor: sum »

Może być demineralizowana.Musisz sobie przeliczyć co będzie dla Ciebie bardziej ekonomiczne i wygodne.Ja zaczynałem od kupowania wody i szybciutko zrezygnowałem na rzecz RO(pomimo strachu,że sobie nie poradzę z podłączeniem itp.).Z perspektywy kilkuletniego użytkowania uważam,że słusznie. Kranowit to kranówka :)
Odbłyśniki na pewno zwiększają ilość światła w akwarium.Jednak o ile to niestety nie podpowiem.Nie widziałem wiarygodnych badań a do marketingu producentów już się przyzwyczaiłem.Tak czy siak warto założyć odbłyśniki.
Podłoże,hmm co tu nowego napisać.Jak chcesz bardzo dobre dla roślin i niestety nie tanie to polecam Amazonie lub pochodne.Jak wersja ekonomiczna i też dobra dla roślin to ziemia i jakaś warstwa wierzchnia.Nic nowego.To samo tyczy nawozów.O ile decydujesz się na zbiornik w którym to rośliny są na pierwszym planie trzeba liczyć się z tym,że dokarmianie ich jest równie ważne jak pozostałe składowe takiego akwarium.Czy będą to nawozy firmowe,akwarystyczne gotowce czy też sole zależy od Twojego wyboru.
Będziesz eksperymentował,zaliczał sukcesy i wpadki.Będzie coś się działo,będzie ciekawie :pada:
greg pisze:Jest jeszcze opcja niewiele większego zestawu z lepszym oświetleniem: 2x28 W
Wymiary 81 x 36 x 50 cm (5cm wyższe), ok. 125l.
Tu już o,44W/L czyli całkiem znośnie.Szkoda,że nie zwiększa się szerokość zamiast wysokości.Po dodaniu odbłyśników i jakiś ledów(przyznam,że nie mam pomysły jak to zrobić) powinno być ok.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
greg
Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: sob maja 16, 2015 6:53 pm
Lokalizacja: Wrocław
Na imię mam: Grzegorz

Plany startu akwarium 110L - Zestaw Juwel Rekord 800

#12

Post autor: greg »

Na wstępie muszę się ograniczyć do wody destylowanej, niedługo zmieniamy biuro na większe, w którym będzie możliwość zbunkrowania zbiornika na RO :)

W temacie podłoża rozważam właśnie Amazonię lub inną ADA o pasującym kolorze, czy dać pod nią nawóz?
Załóżmy, że z odbłyśnikami uzyskam ponad 0,5W/l jakie roślinki byłyby dobrym wyborem?
Domyślam się, że późniejsze nawożenie (rodzaj i czas) będzie zależne od tego czy dałem nawóz pod podłoże, zgadza się?

Trochę eksperymentowania się obawiam, nie chce szkodzić ani roślinkom ani rybkom. Oczywiste jest, że na podstawie prób i obserwacji nabywa się doświadczenia i wyrabia swoje techniki prowadzenia akwarium :)

Z LEDami są dwie opcje: dodatkowa lampa, jeśli uda się ją wkomponować w pokrywę lub pasek LED IP67.

Niestety na tym etapie akwarium szerszego nie będzie z powodu braku miejsca i odpowiedniej szafki.
Jak już uda mi się wkręcić ponownie w podwodny świat zrealizuje inny projekt, będzie się to jednak wiązało z demontażem kawałku ścianki i półek. Żeby przekonać siebie i żonę do tak dużego projektu konieczny jest sukces z mniejszym akwarium ;-)

Pamiętajmy też, że wychodziłem od akwarium o pojemności 60l :P, więc 125L i 2x 28W wygląda dla mnie optymalnie.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Plany startu akwarium 110L - Zestaw Juwel Rekord 800

#13

Post autor: marcinzabki29 »

Nie jestem jakimś znawcą, ale mogę powiedzieć na swoim przykładzie.
Niedawno robiłem restart z powodu błędów swoich - różnych.
Zastosowałem pod żwir- stary żwir - substrat aquabasis plus.
Akwarium 120x40x50.
Odbłyśniki mam na dwóch jarzeniówkach. W sumie trzy jarzeniówki 2x36w 1x30w.
Dwie lampy dla roślin, jedna dla wybarwienia ryb.
Dokupiłem też ledy 7020, zrobione w rurze o długości metra.
Zainstalowanie bajecznie proste, przymocowałem uchwyty, zwykłe plastikowe
do belki i już. Rośliny w starym baniaku jakoś rosły, ale jakoś.
Teraz wszystkie po prostu szaleją i te wsadzone w podłoże i te które są na korzeniach itp.
Nie wiem czy to zasługa ledów, czy podłoża. Pewnie jednego i drugiego.
Moim zdaniem im większe akwarium tym lepiej.
Chciałem też bawić się w sole, ale po prostu nie za bardzo to ogarniam.
Dlatego stosuje gotowy nawóz JBL Freeopol - chyba nie przekręciłem.
Rozbiłem dawkę tygodniową na codzienną i trochę zmniejszyłem.
Suma sumarum jestem teraz zadowolony z szybkości wzrostu roślin.
Ale to oczywiście moje sugestie, a na pewno są lepsi ode mnie znawcy tematu.
Odbłyśniki o 100% nie zwiększą światła, ale na pewno warto je zainstalować.

-- Wt maja 26, 2015 4:34 pm --

I jeszcze w sprawie tła strukturalnego.
Szczerze mówiąc to ja bym tego nie stosował.
Po pierwsze to co napisali Ci inni - zabiera miejsce w akwarium.
Po drugie - Fajnie obrasta różnego rodzaju syfem w akwarium.
Mój kolega je używał, ale po trzecim razie jak miał je znowu czyścić, tło
wylądowało za akwarium.
Kup ciemne tło - jednolite i przyklej do tylnej szyby z zewnątrz, tylko nie zrób tego błędu co ja i nie przyklej jakiegoś
tła z roślinkami itp. Tylko jednolite. ja niestety teraz już nie mogę go zmienić - brak dostępu.

Powodzenia
Pozdrawiam Marcin

Autor
greg
Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: sob maja 16, 2015 6:53 pm
Lokalizacja: Wrocław
Na imię mam: Grzegorz

Plany startu akwarium 110L - Zestaw Juwel Rekord 800

#14

Post autor: greg »

Poczytam o aquabasis plus oraz nawozie JBL.

Zainwestuje w odbłyski.

Z jakiego powodu wybrałeś LED 7020? Kupiłeś na gotowo czy sam musiałeś montować w rurze?

Nie pomyślałem, że tło strukturalne będzie aż tak problematyczne…
Wybiorę drugą opcję czyli tak jak wszyscy piszą czarne tło na tylnej szybie.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Plany startu akwarium 110L - Zestaw Juwel Rekord 800

#15

Post autor: marcinzabki29 »

Tło czarne lub niebieskie.
Tu masz wybór, byle jednolite.
Ledy kupiłem z prostego powodu, mniejsze zużycie prądu, a światła daje naprawdę sporo.
Możesz zobaczyć http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=15&t=28055" onclick="window.open(this.href);return false;
jest tam zdjęcie gdzie świeci sam led - te z pustym akwarium.
Wyczytałem w internecie o tych ledach i zdecydowałem że kupię.
Kupiłem gotowe, jak będziesz chciał to dam Ci namiary.
Zapłaciłem 100 zł z przesyłką.
Oczywiście w komplecie zasilacz, a zrobione w miarę fachowo.
Zabezpieczone przed wilgocią.
Pamiętaj o jednym :arrow: nie wolno mocować ledów na jarzeniówkach
Z prostego powodu. Jarzeniówka mimo wszystko się nagrzewa, nie tak jak zwykła żarówka, ale jednak.
Ja zamocowałem w miejscu zepsutej jarzeniówki- w jednej belce się zepsuła instalacja.
Nie chciałem grzebać i zastąpiłem ją ledem.

JBL jest cenioną firma i nie raz się na nią natkniesz.
Próbowałem inne, ale ten mi przypasował. Moge tez polecić Ci węgiel w płynie - easy carbo.
Niektórzy mylą to z CO2 w płynie. Niema CO2 w płynie - pamiętaj.
Do tego nawozu JBL ferropol podaje też JBL ferropol 24.
Ten drugi kupuje się w bardzo małej buteleczce, ale stosuje się dosłownie kilka kropli.
Ja na 240 litrów podaje 3 krople rano. Dosłownie TRZY.
Stosuje wszystkie trzy nawozy jednocześnie.
Poczytaj o zaletach EC.

Jeżeli cokolwiek pomogłem to się ciesze.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Plany startu akwarium 110L - Zestaw Juwel Rekord 800

#16

Post autor: sum »

greg pisze:...czy dać pod nią nawóz?
Nie potrzeba,to bardzo bogate w składniki pokarmowe podłoże.Niektórzy dają podsypki :arrow: http://www.allegromat.pl/aukcja173974" onclick="window.open(this.href);return false;
Ja nigdy nie stosowałem.
Z nawozami tak jak z podłożami i wieloma innymi rzeczami wszystko zależy do Ciebie.Można stosować całą linię jednego producenta i można pobawić się w solenie.Kwestia wyboru i zasobności portfela :)
greg pisze:Trochę eksperymentowania się obawiam, nie chce szkodzić ani roślinkom ani rybkom. Oczywiste jest, że na podstawie prób i obserwacji nabywa się doświadczenia i wyrabia swoje techniki prowadzenia akwarium :)
Może to będzie mało odkrywcze ale ja uważam,że żadne porady na odległość nie zastąpią swoich doświadczeń nabytych poprzez eksperymentowanie.Porady mogą naprowadzić,coś podpowiedzieć,zasugerować i niewiele więcej.W akwarium roślinnym jest tak dużo rzeczy mających wpływ na stan zbiornika,roślin,że nie sposób skopiować tego najładniejszego.
Sam uwielbiam eksperymentować :mrgreen:
Z roślinkami będzie łatwiej jak podpowiesz jakie Ci się podobają.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
greg
Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: sob maja 16, 2015 6:53 pm
Lokalizacja: Wrocław
Na imię mam: Grzegorz

Plany startu akwarium 110L - Zestaw Juwel Rekord 800

#17

Post autor: greg »

W sprawie oświetlenia odezwę się jak już będę mieć akwarium. z nawozami będę walczył jak już akwarium będzie zalane.

podsypka jest ciekawym wyborem.
wiem jak jest z eksperymentowaniem, pamiętam to z dzieciństwa i mojego pierwszego akwarium…
jeśli chodzi o roślinki jestem totalną sierotą nie wiem, z czego warto wybierać. kiedyś brałem co nieco od kolegi i się samo rozmnażało :)

Teraz na pewno chciałbym tylko zielone roślinki w tym mały Heniek.
polecacie jakiś katalog roślin, z których można coś wybrać? na forum nie znalazłem.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Plany startu akwarium 110L - Zestaw Juwel Rekord 800

#18

Post autor: sum »

greg pisze:jeśli chodzi o roślinki jestem totalną sierotą nie wiem, z czego warto wybierać.
Planujesz CO2,nawozy,dodatkowe światło i dobre podłoże.To są czynniki które wskazują,że akwarium ma być typowo roślinne.Te czynniki pozwalają na hodowle wszystkich roślin akwariowych.Oczywiście należy je odpowiednio poskładać do kupy a reszta to już tylko formalność :mrgreen: Żartuje,pewnie na początku będą też porażki ale z czasem dojdziesz do satysfakcjonującego stanu.
Pozwolisz,że skopiuje opis roślin jakie mam/miałem u siebie.Łatwiej będzie Ci poznać ich wygląd i wymagania.
1.Krynia rzemieniolistna/2.Bucephalandra sp. sintang/3.Ludwigia sp. mini super red/4.Lobelia cardinalis/5.Pogostemon erectus/6.Hygrophila pinnatifida/7.Vallisneria asiatica/8.Lagenandra meeboldii ,,Pink''/9.Limnophila aromatica/10.Staurogyne sp./11.Eusteralis stellata/12.Hedyotis salzmannii/13.Proserpinaca palustris/14.Ludwigia red/15.Pistia/16.Microsorium mini/17.Blyxa japonica/18.Hygrophila(?)/19.Cryptocoryna nevilli/20.Cryptocoryna petchii/21.Echinodorus mercedes///22.Alternanthera reineckii/23.Rotala macrandra/24.Didiplis diandra/25.Micranthemum umbrosum/26.Riccia fluitans/27.Hemianthus micranthemoides/28.Hygrophila corymbosa "compac"/29.Pogostemon helferi/30.Rotala rotundifolia//31.Heteranthera zosterifolia/32.Tonina sp. 'Belem'/33.Eriocaulon cinereum/34.Eleocharis Parvula/35.Echinodorus amazonicus/36.Myriophyllum/37.Hottonia palustris/38.Sagittaria subulata/ chyba wszystkie :mrgreen:
Ostatnio zmieniony wt cze 02, 2015 10:38 pm przez sum, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Kinggbh
Gaduła
Posty: 100
Rejestracja: pt maja 22, 2015 9:20 am
Lokalizacja: Ozarow Mazowiecki
Na imię mam: Artur
Płeć:

Plany startu akwarium 110L - Zestaw Juwel Rekord 800

#19

Post autor: Kinggbh »

Cześć,

Roślinki nie jest trudno znaleźć np tutaj : http://www.roslinyakwariowe.pl/galerie/ ... owych.html są zdjęcia i krótki opis jakie mają wymagania itd. Jeśli już jakieś wybierzesz to moim zdaniem najlepiej kupować od kogoś a nie w sklepie bo ceny są baaardzo zawyżone.
Mam nadzieje że pomogłem chociaż sam niedawno zacząłem.
Pozdrawiam

Autor
greg
Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: sob maja 16, 2015 6:53 pm
Lokalizacja: Wrocław
Na imię mam: Grzegorz

Plany startu akwarium 110L - Zestaw Juwel Rekord 800

#20

Post autor: greg »

Dzięki za link, super sprawa :)
sum wrzuciłeś krótką listę, wcale głowa nie boli ;-)
mam już swoje faworytki, jak tylko lista będzie kompletna wrzucę ją do wglądu.

Kolega z forum zaszczepił mi pomysł zamiany filtra wewnętrznego na zewnętrzny + prefiltr i niestety znów nic nie jest jasne ;-)
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Plany startu akwarium 110L - Zestaw Juwel Rekord 800

#21

Post autor: marcinzabki29 »

A co przy filtrze zewnętrznym może nie być jasne.
To jest właśnie proste i jak najbardziej lepsze od wszelkich mechaników.
Mają większa wydajność i różnica jest naprawdę duża.
Poza tym jest też to filtr biologiczny - zero wad, same zalety.
Mimo założenia prefiltra, zajmuje w akwarium mniej miejsca.
Prefiltr jest na samym dole akwarium i łatwo go można zasłonić - rośliną czy też korzeniem.
Czyszczenie zewnętrznego - raz na pół roku. Przy prefiltrze może nawet rzadziej.
Wewnętrzny wszystko na odwrót.
Czyszczenie co tydzień i ciągniesz tego grata z kablem.
Mimo płukania go w wodzie z akwarium, biolog z niego żaden.
I że się powtórzę - wydajność naprawdę mniejsza wewnętrznych.
Sam widzisz. Nie ma żadnych przeciw, same za zewnętrznymi. :papa:
Pozdrawiam Marcin

Autor
greg
Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: sob maja 16, 2015 6:53 pm
Lokalizacja: Wrocław
Na imię mam: Grzegorz

Plany startu akwarium 110L - Zestaw Juwel Rekord 800

#22

Post autor: greg »

Z filtrem zewnętrznym wszystko jasne, nie jest tylko jasne co mam wybrać.
Byłem zdecydowany na zestaw all in one. Teraz muszę wybierać od początku ;)

w filtrze Juwel niby czyszczenie jest prostsze. wyjmuje się koszyki z mediami filtracyjnymi. Tak jak pisałem na PW, filtr jest też biologiczny - można nawet dokupić ceramikę.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Plany startu akwarium 110L - Zestaw Juwel Rekord 800

#23

Post autor: marcinzabki29 »

Ten juvel to filtr zewnętrzny :?: :?:
To jest wewnetrzny :!: :!:
Pozdrawiam Marcin

Autor
greg
Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: sob maja 16, 2015 6:53 pm
Lokalizacja: Wrocław
Na imię mam: Grzegorz

Plany startu akwarium 110L - Zestaw Juwel Rekord 800

#24

Post autor: greg »

Juwel w zestawie ma filtr wewnętrzny ale jest mechaniczny oraz biologiczny - chyba ze coś źle rozumiem.
rzuć okiem na instrukcje, są tam dwa "koszyki". Można też dokupić wkład ceramiczny (Cirax)
http://www.juwel.pl/files/produkt/7/717_rio_125.pdf
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Plany startu akwarium 110L - Zestaw Juwel Rekord 800

#25

Post autor: marcinzabki29 »

Widzę że postępujesz tak jak ja.
Czyli mi mówili to co uważali a ja swoje.
Później to się zmieniło i zacząłem słuchać i na dobre mi to wyszło.
Nie mówiąc że zdobyłem sporo doświadczenia przez dobre rady.
Mogę się z Tobą nimi podzielić.
Jak nie patrzeć to jest Twój wybór.
Chcesz znać moje zdanie :?:
To proszę.
Kup sobie akwarium jakie uważasz - nadal uważam że im większe tym lepiej.
Może być w zestawie razem z szafką. Oczywiście z pokrywą.
resztę sprzętu sobie spokojnie skompletujesz.
Ja obstawiałbym markę eheim - to jest już górna półka i na lata, długie lata.
Co nie znaczy że inne marki nie będą Ci służyć. Mowa o filtrze.
Dokupisz sobie grzałkę.
Podłoże każde będzie dobre, jedno bardziej inne mniej, oczywiście mowa o aktywnym.
Może być substrat pod żwir. Twój wybór.
Pisałem Ci juz co ja zastosowałem, ale Ty możesz wybrać dowolne.
Roślinki też w dziale giełda dostaniesz lub kupisz za nie duże pieniądze.
Jak już te rzeczy będziesz miał, to daj znać. Wtedy FAWA dalej Cię pokieruje i pomoże.
I skoro chcesz mieć ryby to na pewno przezwycięży Twój strach.
Głowa do góry i po Akwarium czas.

Po co Ci taki duży filtr wewnątrz akwarium - zastanów się.
Wyobraź sobie mycie tego filtra - porażka.
Zewnętrzny myjesz prosto:
Zamykasz zawory na filtrze - opcja.
Wyłączasz filtr. Odłączasz węże.
Zdejmujesz górę filtra nad miską.
Wyjmujesz koszyki z ceramiką, biobalami czy co tam będziesz miał.
Płuczesz to w wodzie spuszczonej wcześniej z akwarium.
Płuczesz też w niej gąbkę z filtra i fizeline.
Wylewasz syf z kubła.
Płuczesz go i składasz.
Napełniasz woda, podłączasz węże, otwierasz zawory - i tu zależy od modelu.
Jedne mają pompkę na górze i naciskając ją zasysasz wodę do filtra - zasys i wylot znajduje się w akwarium
Jeżeli nie ma pompki to najnormalniej w świecie zaciągasz wodę ustami przez wąż - wylot wody.
podłączasz do prądu i po robocie.
Pisze się długo ale robi się szybko w miarę i rzadko.
Wewnętrzny powtarzam jeszcze raz myjesz często.Oczywiście nadal TWÓJ WYBÓR.
Pozdrawiam Marcin

Autor
greg
Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: sob maja 16, 2015 6:53 pm
Lokalizacja: Wrocław
Na imię mam: Grzegorz

Plany startu akwarium 110L - Zestaw Juwel Rekord 800

#26

Post autor: greg »

Spokojnie, ja na razie nie postępuje. zastanawiam się nad opcjami.
Gotowy zestaw jest łatwy w zakupie i na start nie skomplikowany. FIltr zewnętrzny jest bardziej skomplikowany na starcie (stowrzenie zestawu), jednak im dłużej się go używa tym prościej :)

poszukam odpowiedniego akwarium z pokrywą.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Plany startu akwarium 110L - Zestaw Juwel Rekord 800

#27

Post autor: marcinzabki29 »

Chodziło mi o Twoje pytania. Ale jest OK.
Skomplikowane przy filtrze to jest decyzja co wybrać.
Zwróć uwagę na wydajność - ile na godzinę litrów przepuszcza.
A może przemyśl filtr kaskadowy - wiem że tym mogę Ci namieszać w głowie.
Wtedy bez pokrywy, oświetlenie - belka.
Albo wyciąć w pokrywie miejsce - ale może szkoda pokrywy.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

jpkabaty
Uzależniony
Posty: 568
Rejestracja: czw lis 27, 2014 2:54 am
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Plany startu akwarium 110L - Zestaw Juwel Rekord 800

#28

Post autor: jpkabaty »

marcinzabki29 pisze:A co przy filtrze zewnętrznym może nie być jasne.
To jest właśnie proste i jak najbardziej lepsze od wszelkich mechaników.
Mają większa wydajność i różnica jest naprawdę duża.
Poza tym jest też to filtr biologiczny - zero wad, same zalety.
Mimo założenia prefiltra, zajmuje w akwarium mniej miejsca.
Prefiltr jest na samym dole akwarium i łatwo go można zasłonić - rośliną czy też korzeniem.
Czyszczenie zewnętrznego - raz na pół roku. Przy prefiltrze może nawet rzadziej.
Wewnętrzny wszystko na odwrót.
Czyszczenie co tydzień i ciągniesz tego grata z kablem.
Mimo płukania go w wodzie z akwarium, biolog z niego żaden.
I że się powtórzę - wydajność naprawdę mniejsza wewnętrznych.
Sam widzisz. Nie ma żadnych przeciw, same za zewnętrznymi. :papa:
Co do wydajności filtrów: jeśli masz na myśli efektywność filtracji to zdecydowanie tak - właśnie dzięki filtracji biologicznej, która nie tylko jest skuteczniejsza, ale też pozwala rzadziej czyścić filtr no i przy czyszczeniu nie syfi się w akwarium i nie stresuje ryb. Jeśli jednak mówimy o wydajności znamionowej czyli ilość przepompowanej wody przez godzinę to wewnętrzne też potrafią mieć dużą choć są mniejsze gabarytowo. Tylko co z tego że przelatuje przez nie woda jak nie tak wiele ją filtrują - praktycznie tylko mechanicznie. Bo nawet jak producent się chwali że to filtr biologiczno-mechaniczny to traktować to trzeba jako chwyt marketingowy. Powierzchnia na której się mogą osiedlić bakterie nitryfikacyjne jest mizerna a do tego jeszcze czeste czyszczenie je w dużym stopniu ukatrupia. Dlatego właśnie nie dość że preferujemy kubełki to jeszcze staramy się zredukować częstotliwość ich otwierania do czyszczenia. Sposoby na to są dwa: prefiltr oraz dodatkowo filtr wewnętrzny jako mechanik. Co do prefiltrów: to może to być w akwarium - taki specjalny albo gąbka jak od wewnętrznego na zasysaczu kubła i może też być na zewnątrz w postaci drugiego kubełka tylko już bez silnika - montuje się go miedzy zasysaczem a filtrem zewnętrznym. To drugie rozwiązanie jak masz miejsce w szafce jest lepsze z takich powodów, że nie trzeba grzebać i syfić w akwarium żeby oczyścić prefiltr. No i nie zabiera się rybkom miejsca. I nie szpeci wyglądu.

I popieram Marcina. Zdecydowanie filtr zewnętrzny. Jeśli wewnętrzny to tylko jako dodatkowy (mechanik) i tam gdzie trzeba poprawić cyrkulację. I wcale nie tylko do wielkiego akwa kubełek. Do małego też. Ja mam kubełek też przy 72 litrowym. Mniejszy ale kubełek. Tyle że już bez dodatkowego wewnętrznego. A do większego to porządny kubeł, prefiltr i ewentualnie dodatkowo wewnętrzny.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Plany startu akwarium 110L - Zestaw Juwel Rekord 800

#29

Post autor: Christo »

Nie przesadzajcie z tym że filtr wewnętrzny nie nadaje lub słabo nadaję się na biologa. Kiepskie są tylko kompakty. Na głowicy z duża otwartą gąbką można już trochę ryb trzymać. Jak gąbką będzie odpowiednio drobna (gęsta), nie trzeba jej też aż tak często płukać. I po pół roku u mnie chodzą i dłużej - przepływ oczywiście spada ale zupełnie nie ustaje.

Oczywiście że kubełki są bardziej wydajne, ale nie można tez pisać że wew. zupełnie nie nadają się do biologii.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Dein

Plany startu akwarium 110L - Zestaw Juwel Rekord 800

#30

Post autor: Dein »

Wyścig zbrojeń trwa. Można i 3 filtry na raz. Kubeł, bo kubeł być musi. Wewnętrzny, żeby oczyszczał wodę mechanicznie, zanim pójdzie do kubła, żeby kubeł dobrze chodził na swoją chwałę i żeby potem nie było, że kubeł jest, a ryby pływają podtrute i w ogóle ten kubeł jakiś taki, że ledwo kapie. A w rogu jeszcze kaskada do kompletu, żeby nie przeciążać filtra wewnętrznego i jeszcze maksymalnie odciążyć kubeł.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”