Start 54 l

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:

Autor
Etam
Gaduła
Posty: 109
Rejestracja: sob lis 14, 2015 8:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Start 54 l

#1

Post autor: Etam »

Witam wszystkich.
Dwa tygodnie temu wystartowałem drugi baniaczek, pierwszy mój zaplanowany od zera.
W zamyśle miało być ciemno i czarno dla neonów, ale pomysł dojrzewał i wyszło coś ...
Akwarium ow 60 X 30 X 30
Oświetlenie aquael led smart sunny 6w, rozważam dołożenie drugiej plant.
Filtr aquael kaskada fzn2, gąbka azoo 3 stopniowa i ceramika zamontowany na krótkim boku.
Podłoże trochę jbl aquabasis plus (czy jakoś tak) i żwir czarny 2-5mm możliwe że bazaltowy (foto).
Obrazek

Dekoracje kamienie i korzenie mangrowca.
Roślinki:
cryptokorynka jak koledzy z forum określili parva lub nevilli, (wydaje mi się ze to parva)
cryptokorynka inna :mrgreen: trochę większa
anubias nie wiem jaki to, ale spory liść 6x3 cm
trochę microsorium
paelia
żabienica - jeśli przeżyje
bacopa australis, odbieram w poniedziałek od kolegi z forum ;]

Poniżej foto z dnia zalania i startu

Obrazek

Zalane kranówką odstaną i około 18 litrów wody z drugiego akwarium oraz trochę syfu z płukania wkładu filtra.
Po tygodniu pierwsi koloniści krewetki rc i od tego czasu żyją i jedzą i sr...ą, cykl życia rozpoczęty :mrgreen:
I teraz pytania:
- woda była długo mętna z kożuchem oraz po tygodniu zauważyłem cieniutkie długie nitki glonów na anubiasie pod lampką. Na 3 dni nie włączałem lampki, jakby trochę pomogło ale woda nadal lekko mętnawa. Kożuch zebrany gazetą. Kolor, zabarwiona od mangrowca. Co może jeszcze pomóc na poprawienie klarowności wody?
- dziś chce zrobić podmianę wody, czy użyć wody ze starego akwarium czy kranówką?

Foto baniaczek po 2 tygodniach
Obrazek

Teraz obsada
neony 7 do 11 sztuk
rodostomus 7 do 11 sztuk
kiryski panda 6 (ale poczytałem i obawiam się że żwir im nie pasuje)
otoski 5 do 6 sztuk

Prosze o podpowiedzi szczególnie w temacie klarowności wody i sugestie dotyczące rybek przydennych mile widziane.

Dziękuję forum za pomoc, czekam na uwagi i słowa krytyki.

lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Start 54 l

#2

Post autor: lila »

Bardzo ładnie się zapowiada no wiadomo, że potrzeba więcej roślinek ale z czasem będzie ślicznie :)

Psyho

Re: Start 54 l

#3

Post autor: Psyho »

Nic przydennego na tym gruzie nie będzie zadowolone. Darował bym sobie.
To samo dotyczy dwóch gatunków ławicowych. Zdecyduj się na jeden w większej ilości, tak z 15 szt.

Witek
Zapaleniec
Posty: 277
Rejestracja: śr mar 18, 2015 7:46 am
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Witek
Płeć:

Re: Start 54 l

#4

Post autor: Witek »

Super wodę klaruja płatki do demakijażu, taki okrągłe... tylko trzeba co 2 -3 dni zmieniać bo filtr strasznie blokują, ja używam tego w pojemniku od turbo 500, może i do kaskadki dasie jakoś pod koszę wsadzić...

Wysłane z mojego GT-P5100 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Start 54 l

#5

Post autor: marcinzabki29 »

Etam pisze:dziś chce zrobić podmianę wody, czy użyć wody ze starego akwarium czy kranówką?
Polecam odstaną kranówką.
Przesuń tego anubiasa spod lampki, albo lampkę. :)
Może mi się wydaję, ale masz zbyt cienką warstwę żwirku na substracie.
Kiryski powinno się trzymać przy podłożu z piasku,
Powinno - co nie znaczy, że nie można na tym co masz :wink:
Akwarium masz dość małe i raczej też bym obstawiał jeden gatunek ławicowy - chociaż......
Wyszło całkiem, całkiem, powodzenia.
Pozdrawiam Marcin

lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Start 54 l

#6

Post autor: lila »

Dlaczego chcesz robić podmiankę? Robiłeś testy wody? Twój zbiornik powoli dojrzewa, jeżeli zrobisz podmiankę wydłużysz czas dojrzewania a o klarowność wody się nie martw ustabilizuje się.
Awatar użytkownika

Tomasz3k
Zapaleniec
Posty: 451
Rejestracja: pt lut 06, 2015 9:12 pm
Lokalizacja: Mokotów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Start 54 l

#7

Post autor: Tomasz3k »

Akwarium fajnie się zapowiada, ale przy tym oświetleniu raczej denne roślinki będę kuleć lub padną , nawet jak dołożysz drugą ledy tube , to może się okazać ze światła będzie za mało. .
Awatar użytkownika

czupurny
Gaduła
Posty: 128
Rejestracja: wt sty 31, 2012 11:19 am
Lokalizacja: Kabaty
Na imię mam: Czupur
Płeć:

Start 54 l

#8

Post autor: czupurny »

Etam pisze:Prosze o podpowiedzi szczególnie w temacie klarowności wody
Etam, mętna woda bierze się zapewne z zakwitu pierwotniaków. Spowodowane jest to tym, że pomimo czynności przy starcie, które opisałeś Twój filtr wraz z umieszczoną w nim ceramiką jest jeszcze niedojrzały (brak odpowiedniej ilości bakterii nitryfikacyjnych na ceramice). Tak jak pisali koledzy wraz z dojrzewaniem zbiornika mętność wody zginie. Jest to zjawisko naturalne. Istnieją metody szybszego ich usunięcia polegające na zastosowaniu lampy UV czy dolaniu do filtra preparatów takich nitrivec, jednakże osobiście polecałbym po prostu cierpliwość :)

W temacie kożucha (błona białkowa) to są głównie bakterie występujące w wodzie kranowej jak również rozkładana materia organiczna. Oprócz tego że nie wygląda zbyt estetycznie to nie jest to za bardzo szkodliwe. Jak się tego pozbyć? Możesz na kilka sposobów jak np. obniżenie poziomu wody (lub podniesienie kaskady) tak by tafla bardziej falowała, możesz zastosować skimmer a i molinezje są skutecznymi kożuchożercami :)
Wg. mnie niezależnie od dojrzewania zbiornika pierwszą podmianę powinieneś wykonać już po tygodniu.

Co do nitek to (i tu nie wiem czy nie popełnię przestępstwa na forum ale nie widziałem takiego przewodnika u nas na FAWA'ie) to polecam lekturę - link Znakomitymi nitkożercami są planowane przez Ciebie Otoski jak również krewetki Amano :)

Dość odważnie tak szybko wpuściłeś Cristrale. Są bardzo wrażliwe.
Nie wiem czy przy tak słabym oświetleniu jest sens wsadzania bacopy. Sądzę że to też może być przyczyną problemów z żabienicą.
Ostatnio zmieniony pn lis 23, 2015 12:46 pm przez czupurny, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Start 54 l

#9

Post autor: marcinzabki29 »

A może włóż jeszcze ze dwa Anubiasy,
one są cieniolubne i takie warunki im odpowiadają.
Możesz urozmaicić różnymi odmianami.
Inne roślinki, tak jak pisze Kolega , raczej nie dadzą rady.
Pozdrawiam Marcin

Autor
Etam
Gaduła
Posty: 109
Rejestracja: sob lis 14, 2015 8:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Start 54 l

#10

Post autor: Etam »

Dziękuję za wszystkie sugestie, uwagi i słowa otuchy :pada:
Teraz czas to uporządkować.

Woda, nie znam parametrów i nie poznam obecnie nie posiadam testów.
Wstrzymałem się z podmianą do czasu poznania waszych opinii.
Okazało się że są różne szkoły i nowe pytania.
Akwarium dojrzewa więc pytanie czy wodę podmienić czy czekać aż zacznie w pełni żyć z obsadą i wtedy zastosować cykl podmian a teraz przez 4 tygodnie nie ruszać?
Czy podmieniać i w jakim celu?
W moim zamyśle podmiana miała poprawić klarowność wody.
Mając drugi dojrzały zbiornik mogę do podmiany wykorzystać z niego wodę i te 25 - 30% podmienić.
W tym wariancie wydaje mi się że podmianą nie opoźnię dojrzewania akwarium. No chyba że się mylę. ;]
Pomysł z wacikami (klarowanie wody) na etapie dojrzewania zbiornika i budowania biologii w filtrze raczej musi poczekać.

Grubość podłoża rośnie do tylu i przy przedniej szybie gdzie jest go mniej nie sypałem substratu, tam gdzie jest podsypany jest grubiej ok 5 cm.

Kożuch, woda odparowala, tafla bardziej faluje, kożucha nie przybywa :mrgreen:

Rośliny
Anubias wyleciał, ta odmiana ma za duże liście i mi nie pasował do całości, teraz tam pod lampką są kępki bacopy, zobaczymy może się przyjmie.
Anubias byłby super ale jakieś mini odmiany, obecnie nie posiadam.
Żabienica w stanie agonalnym była wyjęta ze starego akwarium zarośnięta przez anubiasa, teraz puszcza nowe listki, zobaczymy.
Cryptki parva i ta druga tez wypuszczają nowe listki.
Dostałem od koleżanki z forum roślinki więc może coś tam jeszcze włożę jak je ogarnę.
Nie mam pomysłu na ciemny kąt na tyle za kamieniem w tym rogu za filtrem.

Obsada
Kiryski odpuszczam, zamiast nich będą otoski, może jeszcze jakieś inne małe zbrojniki.
Rybki ławicowe ... na forum widzę trend do dużych ławic jednogatunkowych. Jakoś tego nie czuję wydaje mi się będzie nudno, teraz mam 7 neonów i 7 rodostomus i te niestrudzenie pływają, wpuszcze je do akwarium i zobaczę jak będą działać.
Krewetki koloniści to chyba red cherry, mam jeszcze amano ale chyba ich się będę pozbywał.

Ogrzewanie
W tym pomieszczeniu mam ok 20 stopni ile mocy powinna mieć grzałka aby podnieść o te 5 stopni, 75W?

Z góry dziękuję za cierpliwość tym którzy dobrnęli do tego miejsca, innym też :mrgreen:

lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Start 54 l

#11

Post autor: lila »

Masz w tych 54l odstałą wodę kranową 36l i 18l wody ze starego akwarium ja bym robiła podmiany świeżą wodą ale możesz też do tej świeżej wody dolać połowę ze starego akwarium. Nie rozumiem jednego dlaczego mając już wcześniej akwarium pytasz się o takie podstawowe rzeczy? I jeszcze jedno testy są potrzebne! Do tego by wiedzieć czy robić podmianę czy nie bo nie robi się podmian ot tak sobie bo woda mi się nie podoba, tylko wówczas gdy parametry na to wskazują , że tę podmianę trzeba zrobić. Dla zdrowia i dobrej kondycji ryb zakup testy by wiedzieć "co w trawie piszczy".
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Start 54 l

#12

Post autor: marcinzabki29 »

lila pisze:Do tego by wiedzieć czy robić podmianę czy nie bo nie robi się podmian ot tak sobie bo woda mi się nie podoba
Sorki Lila, ale chyba coś się nie zgadza. :o
Każdy Ci powie, że podmianę robi się co tydzień.
W każdym artykule o akwarystyce przeczytasz to samo. :)
Pozdrawiam Marcin

lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Start 54 l

#13

Post autor: lila »

Marcin sorki ale niektórzy robią podmianki co tydzień lub dwa a nawet raz miesiącu albo w ogóle wszystko zależy od potrzeb , to taka zaawansowana akwarystyka, nie dla początkujących :) A tak na chłopski rozum po co robić podmianki jak w akwarium wszystko gra i parametry są ok :cool:
Ostatnio zmieniony śr lis 25, 2015 2:23 pm przez lila, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Start 54 l

#14

Post autor: marcinzabki29 »

lila pisze:niektórzy robią podmianki raz miesiącu albo w ogóle wszystko zależy od potrzeb
Tak się postępuje w przypadku akwariów LT, a Kolega raczej nie ma tego typu akwarium :)
Pozdrawiam Marcin

lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Start 54 l

#15

Post autor: lila »

Ja też nie mam i jak nie ma potrzeby to nie robię :) Kolega to inna sprawa ma świeże akwarium musi robić :cool:
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Start 54 l

#16

Post autor: Miro »

lila pisze:po co robić podmianki jak w akwarium wszystko gra
Po to żeby nie być " klientem " działu "choroby" !. :keep:
Takie postępowanie nazywa się profilaktyka.

lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Start 54 l

#17

Post autor: lila »

Miro widać, że zbyt mało jeszcze wiesz o akwarystyce :cool:
Awatar użytkownika

bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Start 54 l

#18

Post autor: bory »

Oj tam... podmieniać co tydzień / nie podmieniać w ogóle... ja podmieniam co 2 tygodnie w moim HT i o dziwo funkcjonuje lepiej niż jak podmieniałem co tydzień. Podmiana wody ma (głównie) na celu zmniejszenie stężenia toksycznych produktów przemiany materii. Ale to, jak szybko rośnie to stężenie zależy m.in. od obsady i roślinności. Każde akwarium jest inne i należy dostosować cykl podmian do potrzeb zbiornika.
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)

lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Start 54 l

#19

Post autor: lila »

Dokładnie bory :pada: ja sprawdzam poziom azotanów NO3 jeżeli jest zbyt dużo to robię podmiankę a ty miro jak chcesz to rób co tydzień nie powiedziałam, że to zabronione :cool: A z tymi chorobami to różnie bywa możesz robić podmiany w celu profilaktyki a jak dopadnie rybki coś to to i tak nic Ci nie pomoże :-( U mnie to też kwestia zbytniego uwielbienia moich rybek, dlatego nawet najdrobniejszy sygnał, jak np. uszkodzony kawałek płetwy to ja już chucham i dmucham :) Ale dzięki temu inni też korzystają bo czytając i oglądając zdjęcia uczą się czy to coś poważnego czy nie :)
Ostatnio zmieniony śr lis 25, 2015 11:33 am przez lila, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Start 54 l

#20

Post autor: Miro »

lila pisze: NO3 jeżeli jest zbyt dużo to robię podmiankę a ty miro jak chcesz to rób co tydzień
Oczywiście że będę robił co tydzień w swoich akwa ponieważ robię tak od wielu lat i nigdy nie miałem chorób.Rośliny rosną, ryby się rozmnażają więc nie będę kusił lasu ! Uważam że trzeba się myc a nie czekać aż zacznie się śmierdzieć i wtedy dopiero higiena !

lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Start 54 l

#21

Post autor: lila »

Co do higieny to nie porównuj proszę akwarium do człowieka bo to śmieszne :) i nie sądzę by ktoś czekał na podmianę wody gdy mu zaśmiardnie akwarium :cool:
Awatar użytkownika

bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Start 54 l

#22

Post autor: bory »

Tak jak napisałem - cykl podmian zależy od zbiornika. Może być tak, że u miro ten cykl się sprawdza więc nie ma co ciosać mu kołków na głowie z tego powodu. Ja przez długi czas też podmieniałem co tydzień ale obserwując wtedy parametry zdałem sobie sprawę, że mogę bezpiecznie ten okres wydłużyć do dwóch tygodni. Teraz już bardzo rzadko sprawdzam parametry, dodaję NO3 w połowie tego okresu i jest gitara.
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)

lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Start 54 l

#23

Post autor: lila »

Znam takich co nawet miesiąc czasu nie robią podmian rybki mają zdrowe, akwaria przepiękne i nie ma ich w dziale chorób :)

Dein

Start 54 l

#24

Post autor: Dein »

A w Twoim zawsze są jakieś choroby, chociaż jesteś najsprytniejsza na świecie, jeśli chodzi o podmiany i utrzymywanie higieny. Magia.
Żeby być tak pewnym słuszności przekonania, że wystarczy podmienić wodę, kiedy skoczą parametry, trzeba byłoby te parametry mierzyć codziennie. Ci, którzy wyrobili sobie jakiś regularny rytm, mogą sobie takiego trudu nie zadawać, a i ryby dostosowują się do tego rytmu, co wychodzi im na zdrowie.

Bawią mie takie spory coraz bardziej.

lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Start 54 l

#25

Post autor: lila »

Zwłaszcza takie spory , które sam wprowadzasz :cool:
Awatar użytkownika

bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Start 54 l

#26

Post autor: bory »

Słuchajcie... nie ma co się spierać o coś, co każdy indywidualnie dobiera do swojego zbiornika i uważa, że tak mu pasuje najlepiej. Amen.
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)

lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Start 54 l

#27

Post autor: lila »

Bory ale Dein musiał się na mnie wyżyć najwidoczniej serenada mu nie wyszła :cool:
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Start 54 l

#28

Post autor: marcinzabki29 »

lila pisze:Znam takich co nawet miesiąc czasu nie robią podmian rybki mają zdrowe
Ja tak kiedyś robiłem i skończyło się restartem.
Nie wyobrażam sobie żebym nie zrobił raz w tygodniu podmiany wody w 240-tkach.
W 45 robię co dwa tygodnie.
Pozdrawiam Marcin

lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Start 54 l

#29

Post autor: lila »

To się nie przyznawaj do tego :D W 45l powinieneś robić co tydzień :cool:
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Start 54 l

#30

Post autor: marcinzabki29 »

lila pisze:W 45l powinieneś robić co tydzień
:faint:
Pozdrawiam Marcin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”