Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
Awatar użytkownika

Autor
Wladek
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: wt lis 24, 2015 10:59 pm
Lokalizacja: Warszawa

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#1

Post autor: Wladek »

Witam.
Przedwczoraj wystartowałem z następującym zbiornikiem:
65x25x33 pojemność 54 l
Podłoże : elos terra zero, elos bottom mineral i na górę substrat dark soil
Oświetlenie
1x świetlówka 15W (6500k)
10 modułów Led Samsung po 3 diody SMD 5730 (6500K), każdy moduł po 1,08W mocy i 120lm
2 moduły LED Samsung po 3 diody SMD 5050, po 072W mocy ( jeden moduł czerwony, drugi niebieski)
Filtracja:
Eheim Pickup 160 (500l/h)
Grzałka 75W z termostarem ustawiona na 25 stopni
Rośliny:
Echinodorus Quadricostatus
Lobelia Cardinalis
Hemianthus Callitrichoides "Cuba"

Ryby jakie mam zamiar ulokować w zbiorniku to ok 10 Neonów Inesa, ew. do tego parka Molinezji i parka Danio czerwone.

Jest to moje pierwsze akwarium więc proszę o kilka porad technicznych :)

Jeżeli chodzi o oświetlenie to czy to co mam jest wystarczające do roślin które posadziłem i ogólnie do akwarium roślinnego ?
Czy mogę oświetlać dłużej niż 12h na dobę ? Pytam ponieważ żona z córką jest cały dzień w domu i dla nich akwa mogło by świecić od rana, a dla mnie znów wieczorem do powiedzmy 23.
Czy konfiguracja roślin jest prawidłowa ? Chodzi mi o dobór pozycji.
Czy ilość roślin jest wystarczająca ? Jeżeli nie to co ew można jeszcze dosadzić ?
Jest to akwarium dwustronne, na widoku są dwa dłuższe boki i jeden krótszy dlatego preferuję niższe gatunki roślin.

Na razie tyle. Poniżej kilka zdjęć baniaczka. Będę wdzięczna za porady i komentarze.

Pozdrawiam Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Psyho

Re: Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#2

Post autor: Psyho »

Oświetlenie 12 godzin na początek przygody z akwarium to prosze nie się moim zdaniem o kłopoty. Na starcie akwarium powinieneś świecić jakieś 6 godzin i co tydzień wydłużać ten czas o pół godziny tak do 10-11 godzin jak już rośliny ruszą inaczej możesz dorobić się glonów.
Dochodzi też aspekt ryb, one też muszą odpocząć od światła.
Dodam jeszcze od siebie ,że molinezje to nie są ryby do tego akwarium, jest dla nich po prostu za mało miejsca. Te ryby małe nie rosną.

lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#3

Post autor: lila »

Akwarium zapowiada się ciekawie na początek proponuję czarne tlo z tylu akwarium :) Co do obsady: 10 neonów samych na ten litraż ?, molinezje nie nadają się ponieważ potrzebują wody średnio twardej i ph 7,2-7,7 no i małe nie rosną ( do 15cm) natomiast neony preferują wodę miękką oraz ph 5-7 co do danio są gatunkiem ławicowym jak neony posiadanie 2 sztuk to trochę za mało. Moje zdanie jest takie, że 6 sztuk neonów max 8 szt.na ten litraż i to wszystko ,można dodać jeszcze ze 4 kiryski panda lub 4 otoski. Najważniejsza rzecz to nie wpuszczać ryb zbyt wcześnie do akwarium , nie jest to łatwe, zwłaszcza gdy zaczyna się przygodę akwarystyczną i nie można się doczekać lokatorów ale warto odczekać te 2-3 tygodnie zanim wpuści się rybcie. To z pewnością zaprocentuje w przyszłości ich zdrowiem, dlatego też by nie potruły się trującym NH4 i NO2 zaleca się ich wpuszczenie po osiągnięciu dojrzałości akwarium- poczytaj o tym w książce, na necie lub tu na forum. Co do roślin, jest ich jeszcze mało ale z czasem się rozrosną nie ma też nic na przeszkodzie byś coś tam jeszcze dokupił, sprawdzając najpierw ich wymagania :)
Awatar użytkownika

Autor
Wladek
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: wt lis 24, 2015 10:59 pm
Lokalizacja: Warszawa

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#4

Post autor: Wladek »

Czarnego tła dać nie mogę ponieważ tak jak pisałem jest akwarium dwustronne tzn jeden długi bok widać z salonu drugi z kuchni. Trzeci krótki bok też jest widoczny także jakie kol wiek tło nawet z roślin 3 planowych odpada. Co do czasu naświetlania zmienię na 7h. Glony to ostatnia rzecz jakiej potrzebuje w akwarium. Odnośnie dojrzewania to zastosowałem bacto activ tropicala, czy w przypadku zastosowania tego preparatu mogę wpuścić ryby po ok tygodniu?
Odnośnie pozostałych moich pytań ktoś się wypowie ?

lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#5

Post autor: lila »

Poczytaj o cyklu azotowym w akwarium ja bym się nie spieszyła i poczekała przynajmniej 2-3 tyg. Po za tym poczytaj o neonach i czarnych wodach :) No i zakup testy !

-- Śr lis 25, 2015 6:37 pm --
rhino pisze:Obrazek

Tylko nie trzymaj się zbyt kurczowo podanych wartości.

Wykres z Internetu. Źródło nieznane.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#6

Post autor: marcinzabki29 »

Piszesz, że akwarium jest widoczne z dwóch stron, a trzeci bok też
jest widoczny. Ale czwarty krótki bok możesz obsadzić czymś wyższym.
Ja bym mimo wszystko dosadził roślin, oczywiście po za tym bokiem -
niskich. Może jakieś kryptokoryny. Masz dość mało światła, pomyśl o Anubiasach
na jakimś małym korzeniu. To są oczywiście propozycje. :)
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
Wladek
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: wt lis 24, 2015 10:59 pm
Lokalizacja: Warszawa

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#7

Post autor: Wladek »

marcinzabki29 pisze:Piszesz, że akwarium jest widoczne z dwóch stron, a trzeci bok też
jest widoczny. Ale czwarty krótki bok możesz obsadzić czymś wyższym.
Na czwartym krótkim boku jest filtr i grzałka więc tam też średnio z miejscem na coś wyższego.

Myślałem o Cryptocoryne wendtii gdzieś na środku zbiornika. Miejsca nie jest za dużo uwierz mi, a też nie chce mieć dzungli tylko ładnie prezentujący się baniak z każdej strony. Dlatego bardziej preferowane są rośliny trawnikowe jak właśnie mały heniek, ew. Eleocharis acicularis. Lub rośliny nie rosnąco do tafli wody, tym kierowałem się przy wyborze obecnych roślin.

Jeżeli chodzi o oświetlenie to jest miejsce na co najmniej kolejne 10W tych modłów LED. Tylko że obecnie na tym oświetleniu baniak prezentuje się super. Dołączając świetlówkę do ledów praktycznie nie widać różnicy więc te ledy są naprawdę mocne. Nie chcę też na początku przesadzać z oświetleniem aby glony mnie nie zaatakowały.
lila pisze:Po za tym poczytaj o neonach i czarnych wodach
Czytałem i ponoć neony dobrze się czują z czarnym dnem, jak większość ryb.

Dziękuję za porady i liczę na kolejne :)

lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#8

Post autor: lila »

Bardzo proszę i cieszę się, że mogłam pomóc :)
Awatar użytkownika

Autor
Wladek
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: wt lis 24, 2015 10:59 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#9

Post autor: Wladek »

Witam,
Mały update tego co dzieje się w moim Akwarium.
A więc dziś mamy 9 dzień od nalania wody.
W niedziele pojawili się pierwsi mieszkańcy:

8x Neon czerwony
2x Molinezja żółto-czarna

Ryby czują się świetnie, są żywe, przyjmują pokarmy.

Po tygodniu woda zrobiła się lekko mglista, w niedzielę wykonałem podmiankę ok 20%, przestawiłem filtr delikatnie i dziś rano był już kryształ.
Rośliny patrząc na poprzednie zdjęcia ruszyły. Ok godziny po włączeniu oświetlenia podaję płynne CO2. Co ciekawe po kolejnej godzinie rośliny zaczynają bomblować.

Proszę bardziej doświadczonych o info czy wg. was wszystko ok.

Przymierzam się również do zwiększenia populacji bo 10 rybek jednak trochę ginie w tym zbiorniku. Co polecacie dodać do obecnej obsady aby zrobiło się bardziej kolorowo ?

Z góry dziękuję za rady i pozdrawiam

Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

Tomasz3k
Zapaleniec
Posty: 451
Rejestracja: pt lut 06, 2015 9:12 pm
Lokalizacja: Mokotów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#10

Post autor: Tomasz3k »

Nie wiem czy nie za wcześnie z tymi rybkami.... miejmy nadzieję że nic się nie wydarzy .
Filtr i grzałkę też możesz spróbować osłonić jakąś roślinką , np. pnącą.
myślę że z trawiastych ładnie wyglądała by również blyxa .
no i ja bym tez pomyślał nad niskim mchem na kamienie .
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#11

Post autor: marcinzabki29 »

Też uważam, że trochę za wcześnie z rybkami, ale.....
Tak jak pisałem wcześniej i jak pisze Tomasz3k - coś przy filtrze
wyższego mógłbyś posadzić.
Odczekaj troszkę z dodawaniem rybek, obserwuj czy z tymi jest OK.
Za jakiś czas możesz albo dołożyć neonków, albo może inne. np: Danio, coś z Razbor.
I jakiegoś Zbrojniczka.
Akwarium fajne, kamienie ładne, tylko tych roślinek mało.
Ale jak się rozrosną będzie lepiej. :)
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#12

Post autor: Limak86 »

A jakie w ogóle masz parametry wody w akwarium, bo takiej informacji chyba nie znalazłem w Twoich wątkach?
Skoro nie znasz parametrów to na jakiej podstawie uznałeś, że neony i molinezje są właściwą obsadą do Twojego zbiornika (na marginesie ich parametry się wykluczają, więc jakich być parametrów w akwa nie miał to i tak któryś gatunek będzie poszkodowany)??
To, że za wcześnie wpuszczona obsada już Koledzy wspomnieli, ale przede wszystkim co Cię Wladek podkusiło, żeby dawać tam w ogóle te molinezje?? Przecież lila Ci już mówiła, że to za duże ryby na tak małe akwarium.
marcinzabki29 pisze:Za jakiś czas możesz albo dołożyć neonków, albo może inne. np: Danio, coś z Razbor.
I jakiegoś Zbrojniczka.
A może najpierw sprawdzić jaką wodę autor ma w baniaku, żeby nie doradzać na ślepo? ;)
Ze zbrojników to tylko otoski mogłyby być od biedy w takim litrażu (o ile tylko parametry by pozwoliły oczywiście).
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#13

Post autor: marcinzabki29 »

Limak86 pisze:marcinzabki29 napisał(a):
Za jakiś czas możesz albo dołożyć neonków, albo może inne. np: Danio, coś z Razbor.
I jakiegoś Zbrojniczka.

A może najpierw sprawdzić jaką wodę autor ma w baniaku, żeby nie doradzać na ślepo?
Pisząc to zaufałem, że Kolega tym razem sprawdzi parametry nim resztę wpuści.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
Wladek
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: wt lis 24, 2015 10:59 pm
Lokalizacja: Warszawa

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#14

Post autor: Wladek »

Witam,
Dziękuję za komentarze. A wiec jeżeli chodzi o parametry wody to dopiero dziś kupiłem test na ph i twardość, czy takie testy mi wystarczą ?
Jeżeli chodzi o posadzenie czegoś wyższego przy filtrze to czy to nie będzie przeszkadzało w filtracji ? Nie obsadzałem filtra ponieważ myślałem że nie może być obsadzony roślinami.

W sprawie ryb, chciałem kupić same Neonki ale córce bardzo podobały się te molinezje i nie miałem serca odmówić. Poza tym nie żałuję bo wprowadziły życie do akwarium, nenki jak wiecie stoją sobie głównie pod prąd, a molinezje są bardzo aktywne przez co fajnie jest patrzeć na akwarium. Jak podrosną i będzie im ciasno mogę je przenieść do akwarium w pracy które ma 450L więc problemu z nimi nie będzie.

Co w takim razie można posadzić przy filtrze ?

Co powiecie aby dodać do mojego zbiornika 2 pielęgniczki ramireza ? i ok 6-8 żwawik czerwoniak ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

adi14
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: pt sty 02, 2015 6:57 pm
Lokalizacja: Warszawa Marymont

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#15

Post autor: adi14 »

Hm, ja bym się ph i twardością wody aż tak nie przejmował (o ile nie chcesz rozmnażać). Wydaje mi się, że więcej krzywdy można wyrządzić grzebiąc w parametrach kranówki, łatwo coś schrzanić. Badałbym tylko na wstępie no2, aż się ustabilizuje cykl azotowy, później okazjonalnie badał no3 (albo po prostu obserwował, czy nie ma wysypu glonów), trzymał w porządku temperaturę, robił podmianki i tyle. Ale to tylko moje zdanie.
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#16

Post autor: Limak86 »

adi14 pisze:Hm, ja bym się ph i twardością wody aż tak nie przejmował (o ile nie chcesz rozmnażać).
A ja bym się właśnie przejmował, bo nie chodzi o rozmnażanie, ale o komfort ryb. Nie ma co tu zaczynać odwiecznej dyskusji w stylu "ale przecież te ryby od pokoleń żyją w kranówce itp itd."
Jestem jednak zdania, że jeśli chce się hodować pewne gatunki ryb, to należy im zapewnić najbardziej optymalne warunki jakie są możliwe w niewoli. Wladek zrobi jak będzie chciał, nie zmuszę go do niczego, chciałbym tylko by dokonując pewnych wyborów był świadomy co się z tym wiąże (np. neony w ostrym świetle będą bardziej zestresowane albo trzymane w zbyt twardej i zasadowej wodzie będą żyły krócej i mogą być podatne na choroby bardziej niż w optymalnej dla siebie).
Wladek pisze:Co powiecie aby dodać do mojego zbiornika 2 pielęgniczki ramireza ? i ok 6-8 żwawik czerwoniak ?
Pomijając parametry których jeszcze nie znasz, zakładając że byłby dla ramirezek dobre, to i tak masz niewłaściwe podłoże dla tego typu rybek (powinien być piasek, który zapewnia im higienę i daje możliwość naturalnych zachowań).
Dla żwawików chyba za mały jednak zbiornik (bardzo ruchliwe i nie tak wcale małe rybki), poza tym dwie ławice rzadko robią dobre wrażenie (chociaż to tylko kwestia gustu).
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#17

Post autor: marcinzabki29 »

Wladek pisze:dziś kupiłem test na ph i twardość, czy takie testy mi wystarczą ?
Przydałby się NO2, NO3, NH3 tak na początek.
A jak byś jeszcze miał PO4 i K to już by było super.
I raczej doradzał bym kropelkowe ;]
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#18

Post autor: Miro »

Oprócz tego co napisał Limak86 to dodam że neonki nie lubią efektu " prali ". Zmniejsz strumień wypływający z filtra, neonki lubią spokojną wodę.
marcinzabki29 pisze:Przydałby się NO2, NO3, NH3 tak na początek.
A jak byś jeszcze miał PO4 i K to już by było super.
I raczej doradzał bym kropelkowe
Teraz zacznie się zabawa ! :x
Teraz akwa będzie ustawiane pod neonki czy pod molinezje ? :shock:
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#19

Post autor: marcinzabki29 »

Wystarczy ustawić pod rybki :wink:
Odpowiednie, czyli zerowe NO2 i NH3, oraz niskie NO3 :)
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

czupurny
Gaduła
Posty: 128
Rejestracja: wt sty 31, 2012 11:19 am
Lokalizacja: Kabaty
Na imię mam: Czupur
Płeć:

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#20

Post autor: czupurny »

Wladek pisze:Jeżeli chodzi o oświetlenie to czy to co mam jest wystarczające do roślin które posadziłem i ogólnie do akwarium roślinnego ?
Jeżeli dobrze liczę wychodzi u Ciebie łącznie jakieś ok 45lm/l.
Lobelia oraz Hemianthus są roślinkami o sporych wymaganiach (zwłaszcza Lobelia) ale to powinno wystarczyć.

Nie piszesz nic o nawożeniu. Na podawanie macro i micro jeszcze za wcześnie (zwłaszcza przy tym podłożu :) ) ale planujesz podawać CO2?
Awatar użytkownika

Autor
Wladek
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: wt lis 24, 2015 10:59 pm
Lokalizacja: Warszawa

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#21

Post autor: Wladek »

czupurny pisze:Jeżeli dobrze liczę wychodzi u Ciebie łącznie jakieś ok 45lm/l.
Lobelia oraz Hemianthus są roślinkami o sporych wymaganiach (zwłaszcza Lobelia) ale to powinno wystarczyć.
Również myślę że z oświetleniem jest ok ponieważ rośliny mają się dobrze, są zielone, widać już małe przyrosty.
czupurny pisze:Nie piszesz nic o nawożeniu. Na podawanie macro i micro jeszcze za wcześnie (zwłaszcza przy tym podłożu :) ) ale planujesz podawać CO2?
Jeżeli chodzi o nawozy to na razie podaję jakieś podstawowe micro z Terry raz na tydzień przy podmianie wody.
Co2, kusi mnie aby kupić butlę ale nie za bardzo mam ją gdzie postawić. Jak na razie podaję Co2 w płynie. Ciekawostka, ok 30 min. po podaniu węgla w płynie rośliny zaczynają delikatnie bomblować, to chyba dobry znak ?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#22

Post autor: marcinzabki29 »

Wladek pisze:podaję Co2 w płynie
Wladek pisze:po podaniu węgla w płynie
To co właściwie podajesz ;]
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
Wladek
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: wt lis 24, 2015 10:59 pm
Lokalizacja: Warszawa

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#23

Post autor: Wladek »

Podaję dokładnie to :

Aqua Art Carbo CO2 w płynie Planta Gainer 100ml - nawożenie dwutlenkiem
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#24

Post autor: Miro »

Wladek pisze:Aqua Art Carbo CO2 w płynie Planta Gainer
Jakość tego du.. nie urywa jest takie sobie. Jak chcesz coś dobrego to zainwestuj w Easycarbo
Awatar użytkownika

czupurny
Gaduła
Posty: 128
Rejestracja: wt sty 31, 2012 11:19 am
Lokalizacja: Kabaty
Na imię mam: Czupur
Płeć:

Re: Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#25

Post autor: czupurny »

Wladek pisze: Jeżeli chodzi o nawozy to na razie podaję jakieś podstawowe micro z Terry raz na tydzień przy podmianie wody.
Oj to proszenie się o kłopoty.
Micro to ostatnie co powinieneś lać.
Awatar użytkownika

adi14
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: pt sty 02, 2015 6:57 pm
Lokalizacja: Warszawa Marymont

Re: Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#26

Post autor: adi14 »

miro pisze:
Wladek pisze:Aqua Art Carbo CO2 w płynie Planta Gainer
Jakość tego du.. nie urywa jest takie sobie. Jak chcesz coś dobrego to zainwestuj w Easycarbo
A na czym polega świetność Easycarbo? Myślałem, ze aldehyd glutarowy to aldehyd glutarowy, moze sie różnić tylko steżeniem (ale zwykle nie podaje się go, więc nie ma jak porównać). Zapytałem internetu, opinie nie są jednoznaczne, np http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 39704.html
Awatar użytkownika

Autor
Wladek
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: wt lis 24, 2015 10:59 pm
Lokalizacja: Warszawa

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#27

Post autor: Wladek »

czupurny pisze:Oj to proszenie się o kłopoty.
Micro to ostatnie co powinieneś lać.
Może ktoś wyjaśnić dlaczego ? Gdzieś czytałem że micro można lać od początku a macro po ok miesiącu.

Jeżeli chodzi o testy wody to: PH w kranie mam ok 8, w baniaku ok 7,2-7,4 czy takie PH jest ok ?

Odnośnie twardości mam mały problem z pomiarem ponieważ instrukcja na teście Zooleku jest trochę chaotyczna i mało zrozumiała. Ma ktoś te testy aby mi wytłumaczyć jak to działa ?
O ile przy testach PH jest prosto bo wpuszczam 3 krople, mieszam i mam wynik. Przy testach na twardość wpuszcza się po kropli i obserwuje wynik. Okt to rozumie, ale jak interpretować wynik ? Przy ilu kroplach jest woda twarda ? Przy ilu miękka ?

Pozdrawiam

Rrrrogaty

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#28

Post autor: Rrrrogaty »

Nigdy nie zrozumiem skąd się ludziom bierze to świecenie 6h i dokładanie po godzinie pub nawet po pół (!) na tydzień. Toż to połowa roślin zdechnie w tym czasie, nim się światło rozbuja.

Micro jak sama nazwa wskazuje to mikroelementy i są potrzebne roślinom w minimalnych ilościach. Każde markowe podłoże zawiera ich spore ilości. Natomiast makro jest potrzebne w zdecydowanie większych ilościach, zwłaszcza jeśli chcemy miec ładne przyrosty. Podłoża często nie zawierają makro lub mają go ograniczone ilości, by nie powodować eksplozji glonów na początku.

Carbo to carbo. Nie ma sensu się nad tym rozwodzić. Marketingowy badziew nic nie dający.
Awatar użytkownika

Autor
Wladek
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: wt lis 24, 2015 10:59 pm
Lokalizacja: Warszawa

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#29

Post autor: Wladek »

ROGATEK pisze:Nigdy nie zrozumiem skąd się ludziom bierze to świecenie 6h i dokładanie po godzinie pub nawet po pół (!) na tydzień. Toż to połowa roślin zdechnie w tym czasie, nim się światło rozbuja.
Dzięki za odpowiedź, teraz świecę 7h na dobę, rozumie że to za mało ? To ile świecić ?
ROGATEK pisze:Micro jak sama nazwa wskazuje to mikroelementy i są potrzebne roślinom w minimalnych ilościach. Każde markowe podłoże zawiera ich spore ilości. Natomiast makro jest potrzebne w zdecydowanie większych ilościach, zwłaszcza jeśli chcemy miec ładne przyrosty. Podłoża często nie zawierają makro lub mają go ograniczone ilości, by nie powodować eksplozji glonów na początku.
Mam rozumieć że powinienem już zacząć stosować macro ?

Pozdrawiam

Rrrrogaty

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#30

Post autor: Rrrrogaty »

Ad 1. Ja zawsze odpalam zbiorniki ma maksymalnym czasie swiecenia. Nawet wczoraj zrobiłem restart ziemniaka i od razu idzie pełne światło. Po pierwsze jestem zbyt niecierpliwy, po drugie uważam, że limitowanie roślin nie ma sensu.

Ad2. Tego Ci nie powiem. Nie znam tych podłoży i nie wiem jak się zachowują. Powinieneś zrobić podstawowe testy NO3 i PO4 (NO2 sobie odpuść, zbędny wydatek) i wtedy będzie coś można wnioskować. No i obserwuj rośliny.

Lobelie masz w odmianie mini czy niemini?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”