Przygoda z muszlowcami.

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
Marek Robert
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: pt gru 05, 2008 9:10 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Przygoda z muszlowcami.

#1

Post autor: Marek Robert »

Nie poczuwam się początkującym akwarystą, ale muszlowce będą dla mnie prawdziwym wyzwaniem. Proszę więc o parę wskazówek na początek (obsada akwarium), a przede wszystkim proszę o wskazanie sklepu gdzie ostatnio widzieliście te rybki w sprzedaży.
Z poważaniem,
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Re: Przygoda z muszlowcami.

#2

Post autor: Limak86 »

Marek Robert pisze:Nie poczuwam się początkującym akwarystą, ale muszlowce będą dla mnie prawdziwym wyzwaniem. Proszę więc o parę wskazówek na początek (obsada akwarium), a przede wszystkim proszę o wskazanie sklepu gdzie ostatnio widzieliście te rybki w sprzedaży.
O ile zapewnisz muszlowcom muszle i odpowiednie parametry wody, to nie są to trudne ryby w hodowli, więc bez obaw :)
Wskazówki otrzymasz o ile powiesz coś więcej o akwarium jakie planujesz (wymiary, propozycja wystroju itp).
Jest wiele sklepów gdzie można kupić muszlowce, pytanie tylko o jaki gatunek Ci chodzi, bo rzecz jasna są mniej i bardziej popularne :)
Także napisze coś więcej to będziemy doradzać :)
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...

Autor
Marek Robert
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: pt gru 05, 2008 9:10 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Przygoda z muszlowcami.

#3

Post autor: Marek Robert »

Opis zbiornika:
Pojemność: 112l.
Oświetlenie: 2x 18W standardowa.
Filtracja: wewnętrzny "głowica" Aqua Clear
Napowietrzanie: z filtra.
Ogrzewanie: 150W AQUAL
Nawożenie i CO2: brak.
Podłoże: piasek kwarcowy
Rośliny: anubias, pelia.
Dekoracje: kamienie, korzeń
Aktualna obsada: neonki, gupiki Endlera, 1x mieczyk jabłkowy, ślimaki Anentome Helena, krewetki red i (1-2 cm)
Planowana obsada:
- Neolamprologus multifasciatus - ?+?
Z poważaniem,
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Przygoda z muszlowcami.

#4

Post autor: saintpaulia »

W moim akwarium z muszlowcami wielopręgimi nie stosuję ogrzewania, ryby bardzo dobrze to znoszą.
To co moim zdaniem najistotniejsze to odpowiednie podłoże - dosć drobny piasek, bardzo wydajna filtracja (moim zdaniem ten wewnętrzny nie wystarczy przy rozrastającej się kolonii), dużo muszli, które ryby obiorą za mieszkania, zakopią itp., odpowiednio dobrana obsada.

Mam nadzieję, że nie aktualnej obsady połączyć z muszlowcami? To jest bardzo zły pomysł.

Generalnie w dobrze urządzonym i funkcjonującym akwarium to ryby te (multifasciatusy) są zupełnie bezproblemowe.
Trzeba uważać na elementy dekoracyjne - muszą być stabilnie ustawione, bo ryby te potrafią zrobić totalne wykopki. Niekiedy sterty sięgają do połowy wysokosci szyby i wyżej.
Awatar użytkownika

jpkabaty
Uzależniony
Posty: 568
Rejestracja: czw lis 27, 2014 2:54 am
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Przygoda z muszlowcami.

#5

Post autor: jpkabaty »

W kwestii stabilnego ustawienia cięższych elementów dekoracyjnych, które po podkopaniu by mogły nawet uszkodzić szkło: nie stawiać na piasku! ja podkleiłem je kawałkami pianki poliuretanowej tylko w miejscach styku z dnem i ustawiłem bezpośrednio na dnie=szybie i wtedy nasypałem piach a potem wrzuciłem muszle
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”