Start 90x45x45 Iwagumi - potrzebnu support :)

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
yavor
Gość
Posty: 4
Rejestracja: śr lip 06, 2016 8:37 am
Lokalizacja: Łomianki

Start 90x45x45 Iwagumi - potrzebnu support :)

#1

Post autor: yavor »

Witam raz jeszcze wszystkich akwamaniaków! Jestem szczęśliwym posiadaczem trzech zbiorników (182L,54L,25L). Pierwszy zbiornik w stylu naturalnym postawiłem jakieś 4 miesiące temu (54L). Przed uruchomieniem szkła oczywiście wchłonąłem trochę wiedzy (raczej podstawy), zakupiłem odpowiedni sprzęt (tak mi się wtedy wydawało), ale początki były trudne :razz: O ile postawiony w podobnym czasie zbiornik pomocniczy, a raczej doświadczalny prowadził się zadziwiająco dobrze, to 54L HT mnie znokautował... Obecnie po zakupieniu większości dostępnych testów, przyswojeniu kolejnych dawek wiedzy wyprowadzam zbiornik na prostą. To tak słowem wstępu :)

Natomiast w tym wątku chciałbym skupić się na moim kolejnym projekcie, którego dane podaje poniżej:
- Zbiornik 90x45x45 Optiwhite 182 L do tego szafka DIY na wzór ADA
- Światło Belka AquaNova 4x39W T5 (obecnie 2x 8500, 1x6500, 1x ? (wybarwiająca)). Czas świecenia w 1 tyg. 7h, obecnie 8h.
- Rodzaj podłoża: H.E.L.P. ADVANCED SOIL PLANTS 3 x 8L
- CO2: Butla wysokociśnieniowa 2KG - podawanie 24h poprzez reaktor z filtra narurowego 10"
- Filtry : HW-303B - Wata,ceramika,zeolit,gąbka gruba,keramzyt (Lampa UV póki co wyłączona), HW-302 - ceramika + gąbki, reaktor z wkładem z węgla aktywnego (lepiej rozpuszcza co2), Do tego rurki szklane
Temperatura wody: 25-26 stopni - grzałka zewnętrzna montowana na wylocie filtra HW-303B
Parametry chemiczne wody stan na 4.07 (czyli 3 dni po starcie)
- twardość ogólna GH : 13
- twardość węglanowa KH :11
- pH wody : badałem przed chwilą 6,7
- poziom NO3 : 20
- poziom PO4 : 0 - nawiozłem do wartości PO4=0,8
- poziom CO2 : utrzymuję ok 35 dozując odpowiednio co2
- poziom Fe 0,01 - Nawiozłem do FE=0,4
- poziom Mg : 40
Stosuję nawozy green plants

Przez pierwszy tydzień podawałem bakterie easy start 250 ml oraz ActiBactol oraz robiłem podmiany wody co 3 dni. Obecnie bakterii już nie daję, a wodę podmieniam raz w tygodniu (ok 30 litrów). Obsady oczywiście brak.
Rośliny: mały Heniek i Limnophila sessiliflora ( coś tam jeszcze dowaliłem z 54L, ale nazw nie znam).
Przez pierwszy tydzień henio niestety zaczął się rozkładać, ale od 2 dni zaczyna puszczać nowe listki i bombluje wesoło. Sessiliflora obecnie sięga prawie tafli wody (zdjęcie przedstawia baniak zaraz po starcie).


Dziś przeprowadzę badanie wody i zrobię nowe zdjęcia dla porównania.

Póki co nie mam problemów z glonami itp.
Mimo wszystko jak coś będzie się niedobrego działo, będę prosił o pomoc...

Pytania:

1. Czy mogę już podciąć sessiliflore i podcięte "góry" posadzić celem zagęszczenia? Wymyśliłem sobie coś w rodzaju lasu z prawej strony zbiornika.
2. Niektóre sadzonki heńka rosną w górę, czy mam je podciąć, aby zaczęły płożyć?
3. Czy Waszym zdaniem dołożyć jakąś większą skałkę? Mam jakiś niedosyt... Obawiam się, że po zarośnięciu trawnika skały "zginą"...


Rzeczy do zrobienia:
1. wymiana tła - obecnie białe JBL jakby podeszło powietrzem i wygląda fatalnie (zamówiłem już folię matową samoprzylepną).
2. Przeróbka belki oświetleniowej na dwa przewody, aby obwody (2x 2 świetlówki) uruchamiały się niezależnie zegarami czasowymi
3. Wykonanie półki w szafce (choć miejsca niewiele) na testy i inne graty, gdyż obecny nieład zaburza moją koncepcję minimalistyczną :evil:

To chyba tyle na początek, słowa konstruktywnej krytyki mile widziane :D

Obrazek


Edit:

Wykonałem badanie wody i tak:
Po4 0 - nawiozłem grubo do 1.5
No3 - 20
K - 20
Gh - 11
Kh - 8
Fe - 0,2
Mg - 10
Ph - 7
Co2 - 24

Dodatkowo zmieniłem tło i od razu lepiej :)
Jutro dzień przerwy, ale od piątku biorę sie za półkę i belke.

Ps. Mogę liczyć na odpowiedzi na powyższe pytania?

Obrazek
Obrazek

Gugasek
Zapaleniec
Posty: 272
Rejestracja: pn sie 24, 2015 9:40 pm
Lokalizacja: Karczew
Na imię mam: Sławek
Płeć:

Start 90x45x45 Iwagumi - potrzebnu support :)

#2

Post autor: Gugasek »

1. Możesz ciąć i sadzić. Roślinę tnij jak najbliżej między węźla tak żeby po odcięci góry nad listkami nie było pustej łodygi.
2. Przycinanie pobudza rozrost rośliny.
3. Zamiast kamieni/skał dosadź rośliny.
Węgiel jako wkład w filtrze i jego przydatność w akwarium roślinnym jest dyskusyjna. Ja nie stosuję.
Nie napisałeś wyniku testu No2, na starcie jest przydatny ale nie niezbędny.
Narazie ostrożnie z nawozami, rośliny na początku chłoną z wody co im potrzebne. Docelowo fosfor podniósł bym do 2 przy zachowanym stężeniu azotu.

Autor
yavor
Gość
Posty: 4
Rejestracja: śr lip 06, 2016 8:37 am
Lokalizacja: Łomianki

Start 90x45x45 Iwagumi - potrzebnu support :)

#3

Post autor: yavor »

Dzięki za odpowiedź. Jutro przytne rośliny i dosadzę jak się zmieszczą:)
Węgiel w filtrze nie jest super jakości bo nie zbija żelaza w zbiorniku. Wsadziłem go do reaktora, aby podnieść efektywność rozpuszczania co2 i sprawdza się dobrze. Testu na no2 nie mam, ale obsade planuję wpuścić dopiero na początku września.
Nawozy uzupełniam tylko jak coś spada poniżej dolnej granicy. Jutro zobacze jak z po4 i najwyżej podleje jeszcze trochę. Aczkolwiek z tym jestem ostrożny bo ponoć testy zoolka na no3 nie są zbyt dokładne.

Mam prośbę o pomoc w dobraniu obsady. Do tej pory trzymałem pyszczaki w starym akwa a obecnie mam neonki inesa w 54l.
Tu chciałbym rybki dość małe (max jak neonki) i coś na glony. Na pewno wrzuce ze 4 helmety, krewetki amano i orange. Zastanawiam się czy nie przenieść większości neonów z sypialni... Co polecacie dodatkowo?
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Start 90x45x45 Iwagumi - potrzebnu support :)

#4

Post autor: Miro »

Zamiast neonków ja bym wpuścił jakieś Modrook-ie.

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Start 90x45x45 Iwagumi - potrzebnu support :)

#5

Post autor: cinek1916 »

Pomysł z lasem bardzo fajny!
Ja bym przesunął 4 skały z prawej strony bliżej górki tak żeby jakoś współgrały ze sobą, nawet w takich samych pozycjach. Teraz leżą sobie ni z gruchy ni z pietruchy.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek

Autor
yavor
Gość
Posty: 4
Rejestracja: śr lip 06, 2016 8:37 am
Lokalizacja: Łomianki

Re: Start 90x45x45 Iwagumi - potrzebnu support :)

#6

Post autor: yavor »

Myślałem o skupieniu skał bardziej w jednym miejscu, ale teraz buszowanie w akwarium chyba nie jest najlepszym pomysłem. Generalnie ruszenie skały powoduje wzburzenie podłoża, co może mieć swoje konsekwencje. Niemniej trochę zmodyfikowałem układ skał. Myślałem również, aby tą leżącą skałę z prawej strony umieścić w pionie gdzieś z tyłu po lewej... Nie chciałbym ruszać też małego heńka bo zaczął ładnie rosnąć. Poniżej fotka z soboty (przycinkę robiłem w piątek). Zastanawiam się czy przyciąć również heńka, aby zaczął bardziej płożyć ?

No i pojawiły się pierwsze glony, które usuwam mechanicznie. Do tego wpuściłem 3 helmety.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”