Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:

Autor
Kern08
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: ndz paź 30, 2016 7:24 am
Lokalizacja: Zielonka

Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#31

Post autor: Kern08 »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Ok. Dziękuję bardzo za pomoc!
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#32

Post autor: rhino »

Uważaj!
Nie rób nic "na krótko".
Wyłącznik termiczny umieść nad świetlówkami, jak będą się wyłączać, to przełożysz niżej.

Powodzenia!
Awatar użytkownika

jashiu2
Zapaleniec
Posty: 368
Rejestracja: czw gru 05, 2013 7:05 pm
Lokalizacja: Warszawa, Józefów 05-119
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Re: Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#33

Post autor: jashiu2 »

Kern08 pisze: Myśli które mnie dręczą to:
1. Czy wystarczy mi roślin żeby poradziły sobie z trudnym początkiem.
2. Kulki glinowo-torfowe wrzucić po połowie pod rośliny czy zetrzeć na pył i wymieszać z ziemią?
3. Jaką grubość ziemi dać 2 czy 3cm? Na to oczywiście będzie 5cm żwirku czarnego o gradacji 1-3mm
4. czy od tyłu akwarium gdzie będę sadził wysokie rośliny mam dać grubszą warstwę ziemi?
Hmmm to chyba na tyle:-)


Dziękuję i pozdrawiam
1. jeśli braknie ci roślin na forum zawsze ktoś rozdaje :)
2.jeśli dasz ziemie to reszta nie jest konieczna , choć pewnie nie zaszkodzi
3. jeśli dasz mniej akwarium będzie działało krócej więcej ziemi wystarczy na dłużej, ja jeszcze zawsze lekko ją ubijam.
4. tak daj grubiej :)

Powodzenia ! od paru lat mam tylko LT pięknie się sprawdzają praktycznie nic nie trzeba robić jedynie mieć cierpliwość żeby nic nie robić bo ręce czasem świerzbią . Warto też brać rośliny szczególnie na start z innego LT bo inne mogą być nie przyzwyczajone i albo padną albo trochę im zajmie zanim ruszą . Nie przejmuj się rozmiarem mam od 33l do 450 i wszystkie są tak samo łatwe i wdzięczne

-- Wt lis 01, 2016 8:33 am --

czy masz dostęp światła słonecznego , bo jeśli tak to poco aż tyle sztucznego ? Mam jedno akwarium w którym wiosną i latem w ogóle nie mam sztucznego oświetlenia a jest tam nawet trawniczek.Słońce wystarcza

Autor
Kern08
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: ndz paź 30, 2016 7:24 am
Lokalizacja: Zielonka

Re: Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#34

Post autor: Kern08 »

Zrobiłem dzisiaj próbę oświetlenia i jest klapa bo albo świeci jedna świetlówka albo druga. Dwie na raz nie działają. Czy ktoś wie gdzie mogłem popełnić błąd?
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Re: Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#35

Post autor: rhino »

Od czego zależy to "albo" ?
Ratel

Autor
Kern08
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: ndz paź 30, 2016 7:24 am
Lokalizacja: Zielonka

Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#36

Post autor: Kern08 »

Ze statecznika wychodzi kabel który łączy się ze świetlówką z tego samego gniazda wychodzi kabel który łączy się z drugą świetlówką. Z drugiego końca tej świetlówki wychodzi kabel który łączy się w kostce w kablem z przewodu obudowy. Kiedy jest tak połączone to świeci nowa świetlówka. Jeżeli rozłącze to połączenie to świeci się druga świetlówka. Więc albo jeden starter rusza albo drugi.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Re: Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#37

Post autor: rhino »

Podaj proszę dokładnie model statecznika.
Ratel

Autor
Kern08
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: ndz paź 30, 2016 7:24 am
Lokalizacja: Zielonka

Re: Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#38

Post autor: Kern08 »

Schwabe
L30-830H.B2
1x30w, 2x15W
Zauważyłem jeszcze jedną rzecz. Mam 3 startery. Dwa jednakowe S10 i jeden S2. Próbowałem je podłączyć w różnych kombinacjach i przy s10 świeci jedna świetlówka a jeżeli włożę S2 to wtedy świeci druga świetlówka... nie wiem o co chodzi :/ może źle dobrane są startery?
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#39

Post autor: rhino »

Załatw sobie drugi S2 i sprawdź, do szeregowego podłączenia, powinny być S2.
I coś mi to podłączeniem równoległym pachnie. W szeregu to albo wszystkie albo nic.

Przepraszam. Leży nasz Tinypic. Nie widzę żadnych schematów.

Autor
Kern08
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: ndz paź 30, 2016 7:24 am
Lokalizacja: Zielonka

Start 72L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#40

Post autor: Kern08 »

Witajcie po przerwie. Bardzo dziękuję za pomoc wszystkim w pomocy z wystartowaniem z moim pierwszym LT. Nie obyło się bez drobnych zmian jak np. zmiana akwa z 54 na 72l. Doszedłem do wniosku że przy tej głębokości podłoża zostanie mi zbyt mało miejsca dla najważniejszej części i kupiłem nowy baniak 60x30x40. Niestety na razie chodzi w nim duży filtr bo mały jest w mniejszym akwa z którego zrezygnuję jeżeli 72 dojrzeje. Od soboty dzięki koledze rhino hula 2x15W osram lumilux cool white 845. Dziękuję za bardzo aktywną pomoc z elektryką, bez Ciebie nie dałbym rady :pada:
Doszło kilka roślin od forumowiczów i zrobiła się mała dżungla więc za jakiś czas będę miał rogatka do oddania który póki co wystrzelił jak szalony bo przez tydzień (akwa zalane 2.11) urósł jakieś 2-3cm i już kładzie się pod powierzchnią lustra a był na styk. Parvula niestety się nie przyjęła i 3 krzaczki już uschły więc jeśli się nie przyjmie to wybór padnie na Marsilea'ę może Lilaeopsis brasiliensis
W następnym tygodniu zakupię testy i sprawdzę parametry wody.
Obrazek
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#41

Post autor: rhino »

Bardzo fajne akwarium!
Tylko ten kamień na korzeniu niepotrzebnie przyciąga oko. Moim zdaniem :)
Chyba, że to chwilowe obciążenie tylko.

Lewy dolny róg (pierwsza od frontowej szyby), co to za roślina?

Autor
Kern08
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: ndz paź 30, 2016 7:24 am
Lokalizacja: Zielonka

Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#42

Post autor: Kern08 »

Mnie on też irytuje ale korzeń nie che mi zatonąć i póki co musi tam leżeć. A ta roślinka o którą pytasz to hygrophila siamensis.

-- N lis 13, 2016 4:56 pm --

Od startu minęło 11 dni a od 2~3 dni na szybach pojawiły się cienkie zielone nitki które robią się coraz dłuższe. Na korzeniu natomiast pojawił się zielony meszek. Świecenie zacząłem od 7h i co tydzień zwiększam o godzinę. Czy w sytuacji kiedy atakują glony zmniejszyć czas świecenia?
A druga sprawa to ślimaki które przyniosłem wraz z roślinkami. Kilka dni temu był jeden teraz jest już kilkanaście małych drani (chyba rozdętki):-/ z którymi nie wiem co zrobić... Akwarium powoli dojrzewa w między czasie przeszło małą aranżację i nie wiem co zrobić z niechcianymi lokatorami? Czy wpuścić helenę?
Obrazek
Awatar użytkownika

rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#43

Post autor: rupert »

Jedna helena może sobie nie poradzić ale myślę, że już stadko 8-10 szt spokojnie.
Gdy sam startowałem z 54l też w roślinach przytachałem rozdętki po pary dniach było ich ponad 50szt. Wpuściłem 10 helen i po około półtora tygodniu tylko wydmuszki wyciągałem po rozdętkach. Potem same helenki stały się plaga ale nieco milszą hehe. Sam oddałem ponad 70 szt helen. Obecnie rozmnażają się troszkę wolniej a po rozdętkach jak i innych niechcianych ślimakach ani śladu.

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#44

Post autor: 12dot12 »

W przyszłości rybki też mogą pomóc - na własne oczy widziałam, jak np. neonki czy ramirezy polują na ślimaki, a polegało to na wyszarpywaniu delikwenta ze skorupki :cool:
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.

Etam
Gaduła
Posty: 109
Rejestracja: sob lis 14, 2015 8:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#45

Post autor: Etam »

Potwierdzam, rybki mogą pomóc. Po starcie zbiornika miałem mnóstwo ślimaków "przytulaków" czy jakoś tak. Po wpuszczeniu obsady ślimaki zniknęły, zostały tylko świderki. :mrgreen:

Autor
Kern08
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: ndz paź 30, 2016 7:24 am
Lokalizacja: Zielonka

Re: Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#46

Post autor: Kern08 »

Witajcie po przerwie. Jutro będzie trzy tygodnie od zalania akwa. W akwarium od ostatniego postu nic nie grzebałem żeby jeszcze bardziej sobie nie zaszkodzić. Doszło tylko kilka roślinek od znajomego i z racji braku miejsca poszły one na pierwszy plan. Kiedy akwa na dobre się ustabilizuje to wyrzucę rogatka i przesadzę min bacopę która rośnie jak szalona i mimo że część starszych liści pokryta jest glonem to wypuszcza nowe piękne zielone liście.
Co do reszty roślin:
Hygrophila corymbosa wypuszcza nowe liście :) lekko zainfekowana brązowym glonem. okrzemek?
Limnophila sessiliflora już raz została przycięta :) nie zainfekowana glonem
Bacopa lekko zainfekowana glonem wypuszcza nowe listki ale póki co słabo rośnie.
Hygrophila polysperma rośnie jak opętana. Trzy pędy zostały już przycięte.
Anubias Heterophylla zaatakowany przez okrzemka powoli zwalcza glona
Echinodorus bleheri początkowo miał ubytki liści które wyciąłem i zobaczymy w którą stronę pójdzie...
Ludwigia super mini red od tygodnia w akwarium i póki co wypuszcza nowe liście i nie traci barwy.
Ludwiga repens na początku jedna łodyga straciła kilka liści z dołu ale po przycince jest z nią dobrze. Druga jest wpełni zdrowa.
Kryptokoryna z prawej strony akwa lekko zarażona glonem ale rośnie
Kryptokoryna hmm nie znam jej nazwy więc al'a trawka ta z lewej strony akwa wypuszcza dużo nowych liści ale dość mocna zarażona.
Co do glonów to tydzień temu podmieniłem 20% wody. Po tej podmianie część zielonych nitek zmieniła się w białe nitki. Odniosłem również wrażenie że było ich mniej. W sobotę wyczyściłem szyby kartą z BP i narazie nie ma śladu nowych glonów.Zapobiegawczo jutro wymienię 20% wody i może za tydzień wpuszczę ryby ale
mam mały dylemat z testami bo nie wiem czy jest sens kupowania testów za 150zł JBL tym bardziej że świąteczne wydatki tuż tuż. A może nie robić testów i poczekać z wpuszczeniem ryb jeszcze kolejny miesiąc? Wtedy wysuwa mi się pytanie czy w tym czasie wrzucić jakąś mrożoną pożywke dla bakterii?
Powoli myślę także o obsadzie baniaka ale nie wiem czy mam prawo o tym myśleć skoro nie znam PH wody. Co prawda nie planuję mieć nic nadzwyczajnego bo wybór padnie albo na neony innesa kub razbory galaxy plus coś tam jeszcze co bardziej doświadczeni koledzy doradzą.
Jak widzicie wszystko cały czas kręci sie wokół nieszczęsnych testów. Czy gdzieś w Wawie lub okolicach można odpłatnie zbadać parametry wody?
Wszelkie sugestie co do roślin, ich umiejscowienia etc mile widziane:)
Obrazek
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#47

Post autor: marcinzabki29 »

Akwarium prezentuje się bardzo ładnie.
Rogatka bym już wrzucił, nie ma na co czekać.

-- Pn lis 21, 2016 9:29 pm --

Oooo, chyba go zauważyłem :)
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#48

Post autor: rhino »

Kern08 pisze:czy jest sens kupowania testów za 150zł JBL
Daruj sobie.
Fe jest Ci zbędne, pH nie jest dokładne (3-10 zamiast 6-7,6).
Jakie masz ujęcie wody?

Czy masz tam jakieś "źródło amoniaku"? Coś co żyje, je i... wydala?

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#49

Post autor: 12dot12 »

Zoolek ma dokładniejszy test na pH (2 skale: od 4,5 do 9 i od 6 do 8), ale te odcienie niebieskiego powyżej pH 7... takie niezbyt rozróżnialne są :/ jak jeszcze miałam zasadową wodę, nigdy nie byłam pewna, czy to 7,6, czy 7,8, czy może już 8. Najlepsze są elektroniczne pH-metry, ale są też droższe. Na twardości możesz kupić jakikolwiek test.
To, czego najbardziej potrzeba na wystarcie, to test na NO2 i NH3 / NH4, to są dla ryb trucizny, a w początkowym okresie dojrzewania akwarium mogą skakać. Polecam JBLa. Na NO3 za to nie znam dobrego testu.

A tak poza tym, piękne masz to akwarium. Naprawdę się postarałeś z roślinkami, to widać :)
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#50

Post autor: rhino »

12dot12 pisze:Zoolek ma dokładniejszy test na pH
JBL ma trzy różne: 3 do 10,6 do 7,6 i 7,4 do 9.
W tym zestawie akurat jest ten "szeroki".
NH3/NH4 lepiej pożyczyć lub odkupić od kogoś, kto niedawno startował akwarium.
NO2 i NO3 warto mieć.

Autor
Kern08
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: ndz paź 30, 2016 7:24 am
Lokalizacja: Zielonka

Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#51

Post autor: Kern08 »

Marcinzabki29
Dziękuję i wiesz że od dłuższego czasu noszę się z zamiarem usunięcia rogatka bo nie podoba mi się ta roślina ale z racji dojrzewania nie wiedziałem ile czasu mam ja trzymać. Jutro jak podmienię wodę to ją wyrzucę bo już i tak go strasznie przetrzebiłem ;-)

rhino
Ujecie wody mam Z Zielonki chyba ulica Wyszyńskiego ale szukałem na stronie i jest ph ale nie ma twardości :(
http://pwikzielonka.bip.eur.pl/public/g ... ?id=376474
http://pwikzielonka.bip.eur.pl/public/?id=154346
Jeżeli chodzi o amoniak to nie mam nic oprócz kilku niechcianych ślimaków wielkości ok 0.5cm.

12dot12
Dziękuję za miłe słowa i podpowiedź co do testów :)
Awatar użytkownika

jashiu2
Zapaleniec
Posty: 368
Rejestracja: czw gru 05, 2013 7:05 pm
Lokalizacja: Warszawa, Józefów 05-119
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#52

Post autor: jashiu2 »

Prawidłowo założony L T nie musi tak długo dojeżdżać , ryby można bezpiecznie wpuszczać na 2 dzień.
Nie powinny się też pojawiać glony - to znak że coś jest zachwiane (ja przez dwa lata nie musiałem czyścić szyb, teraz zaczyna się pojawiać nalot bo ziemia się wyczerpuje ) .
Czytałeś książkę" Rośliny w akwarium " ? Tam są wszystkie odpowiedzi dlaczego i co się w L T wydarza.
Co do testów warto jakieś mieć szczególnie na początku
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#53

Post autor: rhino »

Kern08 pisze: szukałem na stronie i jest ph ale nie ma twardości
Może zadzwoń?
Inżynierska ma jakieś 9,8dH, więc i u Ciebie może być fajnie.


jashiu2 pisze:Prawidłowo założony L T nie musi tak długo dojeżdżać , ryby można bezpiecznie wpuszczać na 2 dzień.
Jashiu2,
możesz to mi jakoś przybliżyć?
Nie miałem nigdy LT na ziemi (i się nie zanosi) i stąd moje pytanie.
Czym różni się proces dojrzewania LT od procesu dojrzewania HT?
Awatar użytkownika

jashiu2
Zapaleniec
Posty: 368
Rejestracja: czw gru 05, 2013 7:05 pm
Lokalizacja: Warszawa, Józefów 05-119
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#54

Post autor: jashiu2 »

Naprawdę warto przeczytać książkę wszystko jest w niej wyjaśnione . Wiadomo że błędy są nie do uniknięcia ale poznając teorie przynajmniej części z nich można nie popełnić lub lepiej i szybciej zareagować gdy się wydarzy coś złego.
Dowiesz się też dlaczego jedne rośliny ci rosną a drugie nie. Ja jestem bardzo zadowolony z metody L T dzięki niej poświęcam mało czasu i mam zdrowe ryby .
Ostatnio zmieniony wt lis 22, 2016 1:02 pm przez jashiu2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#55

Post autor: rhino »

jashiu2 pisze:Naprawdę warto przeczytać książkę wszystko jest w niej wyjaśnione .
Nie wątpię, ale nie możesz pokrótce przybliżyć
rhino pisze:Czym różni się proces dojrzewania LT od procesu dojrzewania HT?

Autor
Kern08
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: ndz paź 30, 2016 7:24 am
Lokalizacja: Zielonka

Re: Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#56

Post autor: Kern08 »

Rhino moja stacja wodociagowa to inzynierska i w pazdzierniku sa porobione wszystkie badania ale twardosc ogolna oznaczona jest jako CaCO3 i wynosi 175. Czy wiesz ile to bedzie dh?
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#57

Post autor: rhino »

Kern08 pisze: Czy wiesz ile to bedzie dh?
Już Ci pisałem :)
9,8dH

Autor
Kern08
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: ndz paź 30, 2016 7:24 am
Lokalizacja: Zielonka

Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#58

Post autor: Kern08 »

No tak, przeoczyłem, dzięki :-) kupiłem dzisiaj testy NO2 zoolek i NO3 JBL. NO2 wyszło 0. Barwa próbki z azotynami była bardzo jasna i jaśniejsza od pierwszego poziomu na wzorniku. NO3 wyszło mi między 1 a 5mg ale zdecydowanie było bliżej 5mg. NH3/NH4 jeszcze nie mam :( Posłucham rhino i może znajdę jakąś używkę. Czyli póki co chyba nie jest najgorzej? Czy przy tych wynikach warto podmienić wodę?
Ostatnio zmieniony wt lis 22, 2016 5:01 pm przez Kern08, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Re: Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#59

Post autor: rhino »

Tylko zwróć uwagę na termin ważności.
Ratel

Autor
Kern08
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: ndz paź 30, 2016 7:24 am
Lokalizacja: Zielonka

Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#60

Post autor: Kern08 »

Termin jest ok bo do końca 2018 i 2017r
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Re: Start 54L LT rośline. Czy czegoś jeszcze nie zrobiłem?

#61

Post autor: rhino »

Używek ;)
Ratel
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”