Zapraszamy na comiesięczne spotkania warszawskich akwarystów i użytkowników FAWA.PL.
Szczegóły w wątku: kliknij!. Najbliższe spotkanie już... w sobotę, 18.11.2017.o o godzinie 17:00. Zapraszamy do PUBu Zielona Gęś koło Metro Pole Mokotowskie
UWAGA! Konkurs FAWArium 2. Czytaj na Forum.

glony w nienawożonym akwarium

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
Awatar użytkownika

Autor
brenda
Zapaleniec
Telefon: 530037157
Na imię mam: Agata

Post autor: brenda » sob mar 04, 2017 5:07 pm

Jak w temacie. Pojawia mi się trochę glonów. Nie bardzo dużo. Tyle, że jak ktoś mnie odwiedza i patrzy na akwarium to ich nie widzi, mi natomiast przez to, że jest moje rzucają się w oczy i denerwują mnie. Gdziekolwiek czytam, porady brzmią "za dużo dajesz czegoś, zmniejsz dawkę". Ok. A co w przypadku jak nie nawożę?

Nawozów brak, więc nie ograniczę
Światło słabe
Filtracja odpowiednia

Czy w takim układzie muszę się po prostu pogodzić z tym, że jakaś ilość glonów jest nieunikniona w każdym akwarium i tylko usuwać je mechanicznie?
Dodam, że NO3 w testach kropelkowych wychodzi mi niziutkie (max 10), tak że boję się czy dla roślin to nie za mało a co dopiero dla glonów

Istnieje w ogóle całkowicie bezglonowe akwarium?
Obrazek

Awatar użytkownika

marcinzabki29
Moderator
Telefon: 501124489
Na imię mam: Marcin

Post autor: marcinzabki29 » sob mar 04, 2017 5:46 pm

Nie widzę Twojego akwarium, ale..
Skoro znajomi tego nie widzą, to może jednak jesteś przewrażliwiona?
Glony są w każdym akwarium, oczywiście w różnym stopniu.
Pozdrawiam Marcin
240 litrów ogólne Większość Brzanki
240 litrów ogólne Głownie Tęczanki
90 litrów ogólne Głównie Limki Garbatki
30 kostka Wieloplamki
30 kostka Drobniczki Jednodniówki

Awatar użytkownika

Autor
brenda
Zapaleniec

Post autor: brenda » sob mar 04, 2017 5:55 pm

marcinzabki29 pisze: Glony są w każdym akwarium, oczywiście w różnym stopniu.
No właśnie o to mi chodziło :D Bo czytając czasem mam wrażenie, że niektórzy ich absolutnie nie mają i chciałam wiedzieć jak to robią :P
Obrazek

Awatar użytkownika

marcinzabki29
Moderator

Post autor: marcinzabki29 » sob mar 04, 2017 5:57 pm

Chodzi o to, żeby stworzyć odpowiednie warunki dla roślin, żeby dla glonów niewiele papu zostało.
Pozdrawiam Marcin
30 kostka Wieloplamki

Awatar użytkownika

Autor
brenda
Zapaleniec

Post autor: brenda » sob mar 04, 2017 6:32 pm

a glony nie działają trochę jak chwasty? że prędzej one zabiorą roślinom, niż rośliny im?
Obrazek

Awatar użytkownika

marcinzabki29
Moderator

Post autor: marcinzabki29 » sob mar 04, 2017 10:14 pm

Raczej odwrotnie.
Glony się pokazują przy zachwianiu parametrów.
Pozdrawiam Marcin
30 kostka Wieloplamki

Awatar użytkownika

Autor
brenda
Zapaleniec

Post autor: brenda » czw mar 09, 2017 10:39 am

dobadałam, doszperałam, poczytałam i jeśli dobrze rozumiem, to mam cyjanobakterie i glony, które pojawiają się właśnie przy niedoborze NO3. A ja myslałam, że tylko nadmiar może być problemem
Obrazek

Stass
Gość
Na imię mam: Stanisław

Post autor: Stass » czw mar 09, 2017 10:56 am

Akwarium musi chyba dobrze dojrzeć, moje miało glony a potem nie miało a potem znów miało - tak było przez jakieś 3-4 miesiące. Potem glony same poszły w zapomnienie, roslinki zaczęły ładnie rosnąć i generalnie akwarium stało się prawie bezobsługowe

Awatar użytkownika

Autor
brenda
Zapaleniec

Post autor: brenda » czw mar 09, 2017 11:10 am

ja zastanawiam się, czy rogatka nie wywalić. Rozrósł się niemiłosiernie a testy tydzień po podmianie pokazują NO3 = 0. Może skoro inne rośliny już też podrosły to rogatek nie jest potrzebny?
Obrazek

Witek
Zapaleniec
Na imię mam: Witek

Post autor: Witek » czw mar 09, 2017 11:19 am

Może dodaj sobie jakieś molinezje... jak możesz, one całkiem dobrze rozwiązują problem glonów... a rogatka nadmiar na pewno możesz wywalić/ oddać na giełdzie ale pamiętaj by kawałeczek sobie zostawić... :)

Awatar użytkownika

Autor
brenda
Zapaleniec

Post autor: brenda » czw mar 09, 2017 11:25 am

chciałam jakąś rybkę na glony, ale żadna do moich warunków nie pasuje. Woda jest pod neony i pielęgniczki, GH 7, PH 6,8. Nawet chciałam to olać i i tak molinezje wpuścić ze dwie, ale jednak sumienie mnie rusza i nie mogę sie na to zdobyć :P
Dodano po przerwie do tego postu:
Rogatek wyleciał. Woda ogólnie nie śmierdzi, ale rogatek który jest najbardziej zaglonioną rzeczą w całym akwarium zaczął dość intensywnie smierdziej jak go wyciągnęłam
Obrazek

Awatar użytkownika

austen721
Zapaleniec

Post autor: austen721 » czw mar 09, 2017 9:51 pm

brenda pisze: Woda jest pod neony i pielęgniczki, GH 7, PH 6,8. Nawet chciałam to olać i i tak molinezje wpuścić ze dwie, ale jednak sumienie mnie rusza i nie mogę sie na to zdobyć :P
Osobiście parametrami bym się nie przejmowała aż tak bardzo. W zoologach wszystkie ryby pływają w takiej samej wodzie. A jeżeli Twoje parametry różnią się nieznacznie od tych jakich potrzebują molinezje, to jak mówi pan Antychowicz ryby są w stanie się przystosować do panujących warunków.
Welonkowy potwór

Awatar użytkownika

Autor
brenda
Zapaleniec

Post autor: brenda » czw mar 09, 2017 9:58 pm

Nie wiem, może dlatego, że jestem początkująca to przesadzam, ale parametrami się przejmuję. Może niekoniecznie, że muszą być te idealne, najbardziej optymalne, ale w "widełkach" podanych na stronach internetowych o danym gatunku muszą mi się mieścić.
Tak więc neonki - ryby wód miękkich i kwaśnych z molinezjami - rybami wód twardych i zasadowych mi nie grają :P No i molinezje ciut wyższej temperatury potrzebują niż trzymam. Na kosiarki akwa za małe, otoski odpadają bo dno mam już "obsadzone", krewetki odpadają, bo mech sie jeszcze nie zaszczepił. Już wszystko sprawdziłam ;p (przynajmniej wszystko, co wg. strony rybyakwariowe je glony)
Obrazek

Awatar użytkownika

marcinzabki29
Moderator

Post autor: marcinzabki29 » czw mar 09, 2017 10:06 pm

Brenda - tego się trzymaj :)
Pozdrawiam Marcin
30 kostka Wieloplamki

Awatar użytkownika

austen721
Zapaleniec

Post autor: austen721 » czw mar 09, 2017 10:15 pm

brenda pisze: Tak więc neonki - ryby wód miękkich i kwaśnych z molinezjami - rybami wód twardych i zasadowych mi nie grają :P
Aż o takie rozbieżności mi nie chodziło, ale żeby nie popadać znowu w paranoję :-P Ja w akwarium mierzę tylko NO3,NO2 i CO2, reszty parametrów nie znam bo i tak nie umiałabym ich zmienić, jaka woda jest w moim mieście to w takiej pływają :wink:
Dodano po przerwie do tego postu:
A ślimaczka?
Welonkowy potwór

Awatar użytkownika

rhino
Zasłużeni

Post autor: rhino » czw mar 09, 2017 10:20 pm

austen721 pisze: NO2
W dojrzałym zbiorniku nie musisz :)
Chyba, że jakieś rewolucje robisz.
Typu mocne zarybienie, zmiany w filtracji itp.

Awatar użytkownika

austen721
Zapaleniec

Post autor: austen721 » czw mar 09, 2017 10:26 pm

rhino pisze: Typu mocne zarybienie, zmiany w filtracji itp.
Z filtracją kombinuję, bo obecnie mam 4 akwaria w domu, jedno kwarantannowe, więc przekładam filtry do kwarantanny, i wtedy ze 112L do welona-karpia. Muszę kombinować bo niektóre tak średnio działają, albo za mocno walą powietrzem i nie da się skręcić. Takich dziwnych filtrów mi się uzbierało podczas kupowania akwariów, zawsze ktoś coś dorzucał :wink:
Welonkowy potwór

Awatar użytkownika

Autor
brenda
Zapaleniec

Post autor: brenda » czw mar 09, 2017 11:01 pm

austen721 pisze: reszty parametrów nie znam bo i tak nie umiałabym ich zmienić, jaka woda jest w moim mieście to w takiej pływają
no właśnie najłatwiej sprawdzić, jaką się ma wodę (często jest np. na stronie wodociągów) i pod nią dobrać rybki. One mogą żyć w różnych parametrach, nawet niedpowiednich. Ale wtedy są bardziej podatne na choroby i krócej żyją.
Inna sprawa, że skąd taka ryba hodowana od x pokoleń w kranówie wie, jakiej wody jej potrzeba?
W każdym razie ja mam tak fajną wodę w kranie (GH 8 ), że zadbanie o odpowiednie parametry dla mojej obsady jest dość łatwe, więc postanowiłam się tym przejmować :P
Ostatnio zmieniony czw mar 09, 2017 11:01 pm przez brenda, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika

austen721
Zapaleniec

Post autor: austen721 » czw mar 09, 2017 11:08 pm

brenda pisze: no właśnie najłatwiej sprawdzić, jaką się ma wodę (często jest np. na stronie wodociągów) i pod nią dobrać rybki
Ja tam zawsze chciałam welonki, ale one mają szerokie spektrum parametrów, które im spasuje, i są wytrzymałe(oprócz złej diety :oops: ) :-P Zresztą pamiętam jak planowałam 300L i zastanawiałam się ile welonów mi tam wlezie, a mój chłopak, że taki litraż to już na "poważniejsze" ryby, a nie welony :-| Ale dostało mu się za to, bo jestem maniakiem welonów :)
brenda pisze: Inna sprawa, że skąd taka ryba hodowana od x pokoleń w kranówie wie, jakiej wody jej potrzeba?
No właśnie to jeden z tych argumentów, które do mnie przemawiają. Bo z jednej strony to, a z drugiej i tak w zoologach się nie patrzy na parametry odpowiednie dla ryb, więc jak w takich się uczą żyć, to dopasowanie im do przecinków wartości parametrów może ich nie zadowolić, jak takie rzeczy to ich przodkowie pamiętali :lol:

Chociaż nie twierdzę, że trzymanie wszystkich ryb, w takich samych parametrach jest ok
Ostatnio zmieniony czw mar 09, 2017 11:10 pm przez austen721, łącznie zmieniany 1 raz.
Welonkowy potwór

Awatar użytkownika

Autor
brenda
Zapaleniec

Post autor: brenda » pt mar 10, 2017 12:02 am

najważniejsze, żeby były stabilne.
Wiesz, pierwszym miejscem gdzie trafiłam jak dopiero planowałam załozenie akwarium było forum, na którym ludzie mają dużą wiedzę, nie uznają żadnych ustępstw w kwestii parametrów wody i mają skłonności do opieprzania ludzi ;P Im więcej tam czytam, tym bardziej się utwierdzam w przekonaniu, że znają się na rzeczy, chociaż umiejętności interpersonalnych w większosci nie mają wcale. W każdym razie wbili mi mocno do głowy, że dobieranie rybek pod parametry jest mega ważne. Teraz, jak widzę ze ktoś właśnie ma np. neonki z gupikami albo ryby w za małych akwariach to mnie to irytuje. Mąż się smieje, że stałam się rybną faszystką :P A jednocześnie mi głupio, że się irytuję, bo to moje pierwsze akwarium, więc co ja tam wiem

Wracając do glonów: Ponoć niektóre glony występuję właśnie przy niedoborze NO3, nie nadmiarze. Je ewidentnie miałam niedobór (tydzień po podmianie NO3=0). Pewnie też dlatego zwartka mi nie chciała rosnąć :P Wywaliłam rogatka, jutro nareszcie 4 ostatnie rybki dołożę, będę mierzyć NO3 codziennie i zobaczymy, czy coś się zmieni
Obrazek

Awatar użytkownika

austen721
Zapaleniec

Post autor: austen721 » pt mar 10, 2017 12:38 am

brenda pisze: Teraz, jak widzę ze ktoś właśnie ma np. neonki z gupikami
Z tego, co widzę to częste połączenie, nawet te widełki parametrów się nie wykluczają całkiem

Jeden welon i NO3 jak ta lala :hah:
Ostatnio zmieniony pt mar 10, 2017 12:40 am przez austen721, łącznie zmieniany 1 raz.
Welonkowy potwór

Awatar użytkownika

Autor
brenda
Zapaleniec

Post autor: brenda » sob mar 18, 2017 10:48 am

Olśniło mnie kilka dni temu, że przyczyną zerowego NO3 w akwa może być zeolit w kuble. Wywaliłam i zastąpiłam porcelaną. Tydzień później - NO3 nadal zero. Co mnie zaskakuje, bo obsadę mam wydaje mi się niemałą, w tym brudaski-kiryski a roślin z kolei nie jest jakoś szalenie dużo.

W międzyczasie odkryłam, że moje glony to sinice, są diabelstwem i pojawiają się jak ktoś ma więcej PO4 niż NO3. Chyba :P
Obrazek

Nuri
Początkujący

Post autor: Nuri » sob mar 18, 2017 11:16 am

brenda pisze:
W międzyczasie odkryłam, że moje glony to sinice, są diabelstwem i pojawiają się jak ktoś ma więcej PO4 niż NO3. Chyba :P
Dokładnie tak. Szczególnie jeśli podłoże jest jałowe. Dobrze że wywaliłaś zeolit. Tak na marginesie to nie są glony a bakterie. Jeśli nie jest ich dużo to poprawa parametrów i ręczne usuwanie wystarczy.

ODPOWIEDZ