200l towarzyskie - Przymiarki rozterki i ostatnie przygotowania

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
Bruenor
Gość
Posty: 7
Rejestracja: czw sie 17, 2017 11:09 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

200l towarzyskie - Przymiarki rozterki i ostatnie przygotowania

#1

Post autor: Bruenor »

Nadszedł ten czas, żeby pomęczyć Was Szanowni pytaniami.
Łokcie mi strasznie wyschły przez ostatnie 20 lat i trzeba by było je znowu zacząć systematycznie nawilżać :)

Ułożyłem już w głowie co nie co.

Moja kranovita sugeruje mi założenie malawi...
pH 8,5
KH 6,6
GH >16,8 <56
TC 0
NO2 0
NO3 0

Tyle powiedziały mi pożyczone paski....

Ale, żeby nie było tak pięknie, damy mego serca nie chcą patrzeć na surowe malawi, zgodzą się na zielone akwarium z ławicą neonek. Wytłumaczyłem im że morskiego z Nemo nie da rady bo... (i tu by była lista tego co tylo mogłem wymyślić...)

Wstępne założenia:

zbiornik z szafką
Juwel rio 180 lub aquael glossy 100
Jeszcze się wacham - boję się czy wysokie boki w aquaelu nie będą mi przeszkadzać przy pracach w zbiorniku, ale strasznie podoba mi się wysoki zbiornik.

Oświetlenie "fabryczne":
Juwel: Belka oświetleniowa T5 100cm ze świetlówkami HiLite Day 2x45 W (895 mm)
Aquael: tajemnicze 2x16 LED

Podłoże
JBL Manado na JBL Aquabasis

Filtracja
filtr wewnętrzny jako filtrację mechaniczną
Eheim classic 2217 na biologię (wybór ze względu na prostotę konstrukcji, czas jaki ta konstrukcja funkcjonuje na rynku i dostępność (być może iluzoryczną) części zamiennych) z wysoko umieszczonym wlotem i deszczownicą ustawioną do wymuszania ruchu tafli wody.

Ozdoby
Korzeń/korzenie obsadzone mchami i/lub jakimiś drobnymi roślinami.
NIeregularność usypana z podłoża (obawiam się wkładania jakichś kamieni czy skałek przy tej twardości i PH wody)
Tło czarne.

Rośliny
.... ładne... tak się skupiłem na technice i rybach że właśnie zdałem sobie sprawę, że nie mam pojęcia...
Dużo i zielono z czerwonymi akcentami.
Chciałbym żeby podłoże pokrywał trawnik, ale obawiam się o utrzymanie czystości (mam tendencje do przekarmiania ryb)

Obsada
Neon Inessa (wymuszony)
lub
Razbora klinowa
Razbora Galaxy

Kosiarka
Otoski
Kiryski ??? (mi najbardziej podoba się kirysek panda) - czy nadają się do podłoża, czy coś zmieniać (podłoże, może zrezygnować z kirysków)?
Krewetki

Brak mi jeszcze jakiegoś agresora do kontroli populacji krewetek i zaganiania ławicy (bojownik, skalar??)

Nie mam pojęcia jak walczyć z kwasowością i twardością wody. To znaczy, coś tam poczytałem, ale teoria a praktyka...
O czym nie pomyślałem? Co przekombinowałem?
Jakie rośliny na start?
Ile ryb z każdego gatunku?
Dla czego powinienem/nie powinienem myśleć o CO2?
Czy na pewno muszę/nie muszę zwiększać naświetlenia zbiornika -rośliny wolę wolno rosnące. Coś bardziej w stylu ogrodu angielskiego niż dzikiego buszu?
Czy zamiast filtra wewnętrznego powinienem myśleć o drugim kuble?

Ps.: Nie, nie boję się pracy przy akwarium co tydzień (zawsze to był dla mnie relaks).
Mnie się nie pali, ja mam czas. Chciałbym, żeby akwarium z pełną obsadą, ustabilizowane stało już na święta ;) (no, może jestem jednak trochę niecierpliwy...)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

200l towarzyskie - Przymiarki rozterki i ostatnie przygotowania

#2

Post autor: Lech-u »

Bardzo dużo pytań jak na jeden wątek...
Bruenor pisze: śr sie 30, 2017 2:05 amRośliny
.... ładne.
Bruenor pisze: śr sie 30, 2017 2:05 amDużo i zielono z czerwonymi akcentami.
Bruenor pisze: śr sie 30, 2017 2:05 ampowinienem/nie powinienem myśleć o CO2?
Bruenor pisze: śr sie 30, 2017 2:05 amna pewno muszę/nie muszę zwiększać naświetlenia zbiornika
No to masz sytuację taką: chcesz ładne i czerwone rośliny, więc pomyśl o CO2 i lepszym oświetleniu.
Bruenor pisze: śr sie 30, 2017 2:05 amCzy zamiast filtra wewnętrznego powinienem myśleć o drugim kuble?
Słuszna koncepcja. Dwa kubły to całkiem fajne rozwiązanie. Nie jest to konieczne, ale przydatne.

Wojtekxxx9

200l towarzyskie - Przymiarki rozterki i ostatnie przygotowania

#3

Post autor: Wojtekxxx9 »

Cześć
Po pierwsze jeśli chcesz neony Inessa to polecam inwestycje w filtr RO.
Pomimo, że testy paskowe są niedokładne to jednak jakiś tam obraz dają i Twoje parametry wody mają się nijak do wymagań neonów.
Oba ładne te baniaczki. Tylko szerokość do wysokości średnio mi się podoba. Ale wiesz, to zdanie subiektywne. Pomysł może nad 120x50x50 OW. Do takiego zestawu w clariasie często szafki w promocji mają.
O podłożu tylko czytałem, że trudno się w nim sadzi rośliny bo jest lekkie.
Jeśli chcesz rośliny czerwone to oświetlenie pewnie trzeba zwiększać. Poza Ludwigią, wymagają więcej światła. Dodatkowo chęć trawnika znowu Ci zwiększą zapotrzebowanie na światło. Żeby trawnik ładnie wyglądał światła musi być dużo. Bardzo często lubią też CO2.
Jeżeli planujesz krewetki, nie martw się przekarmianiem. Krewecie wyciągną spomiędzy roślin.
Bojownik i ineski mają bardzo wąski zakres wspólnej temperatury. A jako że o życiu będą decydowały Panie, to pokaż im zaloty tęczanek Wernera albo pseudomugili Gertrudy czy Furcatus.
Aczkolwiek bojownik na pewno nie wymusi im pływania w stadzie. Na początku tak, a później zacznie je ignorować o one jego.
Powolny wzrost roślin mozesz osiągnąć nie zwiększając oświetlenia. Tylko trzeba w rośliny trafić, żeby już nie umierały a jeszcze nie rosły za szybko. Zawsze, możesz pół baniaka buckami obsadzić :-)

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Autor
Bruenor
Gość
Posty: 7
Rejestracja: czw sie 17, 2017 11:09 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

200l towarzyskie - Przymiarki rozterki i ostatnie przygotowania

#4

Post autor: Bruenor »

Wojtekxxx9 pisze: śr sie 30, 2017 7:15 amPomysł może nad 120x50x50 OW
miejsca na podłodze mam dokładnie 110x60 pomyśle nad 100x50x50... nad OW nie myślałem (jak oglądałem zbiorniki to chyba nigdzie nie widziałem z takiego szkła)
Lech-u pisze: śr sie 30, 2017 7:04 amNo to masz sytuację taką: chcesz ładne i czerwone rośliny, więc pomyśl o CO2 i lepszym oświetleniu.
Co do światła i CO2 tak podejrzewałem.
Pewnie nie zmieszczę dwóch kubłów w szafce z zestawem CO2.
Wojtekxxx9 pisze: śr sie 30, 2017 7:15 amPo pierwsze jeśli chcesz neony Inessa to polecam inwestycje w filtr RO.
Tego się obawiałem... Będę miał problem z umiejscowieniem filtra.
Można filtr RO podłączyć pod zwykły kran (tak żeby małżonka się nie piekliła) lub pod wąż od prysznica? I czy wodę z RO można przechowywać w zamkniętych kanistrach?

Wojtekxxx9

200l towarzyskie - Przymiarki rozterki i ostatnie przygotowania

#5

Post autor: Wojtekxxx9 »

OW jest cool :-)
Do 250l to butla 5kg by pasowała jak szafka pojemna to zmieścisz wszystko.
Filtr Ro mam schowany za pralką Obrazek
Ale pod kran się też podłącza. Żonie powiedz że będzie miał do żelazka wodę

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

200l towarzyskie - Przymiarki rozterki i ostatnie przygotowania

#6

Post autor: Lech-u »

Bruenor pisze: czw sie 31, 2017 1:15 amMożna filtr RO podłączyć pod zwykły kran (tak żeby małżonka się nie piekliła) lub pod wąż od prysznica?
Tak
Bruenor pisze: czw sie 31, 2017 1:15 amczy wodę z RO można przechowywać w zamkniętych kanistrach?
Tak

Autor
Bruenor
Gość
Posty: 7
Rejestracja: czw sie 17, 2017 11:09 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

200l towarzyskie - Przymiarki rozterki i ostatnie przygotowania

#7

Post autor: Bruenor »

Ratunku :)

Wychodzi na to że wymarzone (ostateczny wybór) 100x50x50 ow, może stać na przeciwko okna w salonie (ekspozycja na światło dzienne latem od 12 do 17 odległość od okna 4m.)
Wertowałem internety i temat akwarium na przeciwko okna umarł mniej więcej w 2014r.

Powiedzcie mi dobrzy ludzie, czy jest sens stawiać tam akwarium (czy pilnowanie parametrów, firanki i np. białe, lekko tłumiące światło rolety wystarczą). Może powinienem zastanowić się nad alternatywą. Zbiornik kostkę 50X50X50 mogę postawić na ścianie obok okna (ekspozycja na światło dzienne ok.1h dziennie tuż przed zachodem słońca) minusem jest to że będzie koło drzwi balkonowych , ale za to w spokojniejszej części salonu.

Wojtekxxx9

200l towarzyskie - Przymiarki rozterki i ostatnie przygotowania

#8

Post autor: Wojtekxxx9 »

Mam na przeciwko okana południowego dwa baniaki. Nic sie nie działo

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

200l towarzyskie - Przymiarki rozterki i ostatnie przygotowania

#9

Post autor: krasnal »

Bruenor pisze: ndz paź 08, 2017 10:21 pmekspozycja na światło dzienne latem od 12 do 17 )
Słońce dosięgnie szyb aqwa ?
Jeśli nie - nic sie nie będzie działo (jeśli zbytnio nie popsujesz czegoś : :P )

Autor
Bruenor
Gość
Posty: 7
Rejestracja: czw sie 17, 2017 11:09 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

200l towarzyskie - Przymiarki rozterki i ostatnie przygotowania

#10

Post autor: Bruenor »

krasnal,

Niestety, dzisiaj właśnie świeciło po ścianie na której będzie zbiornik.
Jutro miałem jechać zamawiać. Popatrzyłem na ścianę i zastanawiałem się nad tym, jak dotej pory mogłem nie brać pod uwagę tak podstawowej kwestii...
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

200l towarzyskie - Przymiarki rozterki i ostatnie przygotowania

#11

Post autor: Lech-u »

krasnal pisze: ndz paź 08, 2017 10:32 pm(jeśli zbytnio nie popsujesz czegoś :
Bruenor pisze: ndz paź 08, 2017 10:44 pmdzisiaj właśnie świeciło po ścianie na której będzie zbiornik.
No to co? Najwyżej będziesz świecił lampkami o godzinę krócej. Lub o dwie...
Żaden problem.

Autor
Bruenor
Gość
Posty: 7
Rejestracja: czw sie 17, 2017 11:09 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

200l towarzyskie - Przymiarki rozterki i ostatnie przygotowania

#12

Post autor: Bruenor »

Lejecie miód na moje serce...

Czy zmniejszenie ilości światła (lub przerwa) w ciągu dnia załatwi sprawę?
(Hmm... pewnie trzeba będzie samemu sprawdzić bo zbiorni zbiornikowi....)

Tak szybko się nie poddaję. W poprzedni mieszkaniu wymogłem granatowe rolety w pokoju, więc jak bym się zgodził na białe i dodatkowo przepuszczające światło to i tak mógłbym to przekuć na duże ustępstwo. Mam jednak nadzieję że uda mi się zazielenić pokój nie tylko za sprawą akwarium, a do tego promyki słońca by się przydały.
Człowiek coraz starszy to pomału go do ziemi ciągnie ;)
Ostatnio zmieniony ndz paź 08, 2017 11:06 pm przez Bruenor, łącznie zmieniany 1 raz.

Wojtekxxx9

200l towarzyskie - Przymiarki rozterki i ostatnie przygotowania

#13

Post autor: Wojtekxxx9 »

Lech-u pisze: ndz paź 08, 2017 10:50 pmbędzie zbiornik.
No to co? Najwyżej będziesz świecił lampkami o godzinę krócej. Lub o dwie...
Żaden problem.
Dobrze mówi.
Polać mu! :viva:
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

200l towarzyskie - Przymiarki rozterki i ostatnie przygotowania

#14

Post autor: marcinzabki29 »

U mnie na akwarium świeci słońce przez jakiś czas, a dokładniej mówiąc na dwa. Co prawda stoją na bocznej ścianie, ale tuż przy oknie, więc niestety jest to nieuniknione. Nie ograniczam przez to światła i nic się złego nie dzieje. Może po za tym, że gdy są naprawdę słoneczne dni, to troszkę częściej niż raz na dwa miesiące, muszę skrobnąć szybki. I to cały problem.
Na pocieszenie - kiedyś mialem małe akwarium na parapecie, wiec słońce świeciło na nie kilka godzin. Powiem Ci, że tak ładnie to roślinki w żadnym nie rosły. Nie było tam tła. I również jedynym problemem był nalot na szybach. Tak że niema się czym przejmować.
Ostatnio zmieniony ndz paź 08, 2017 11:21 pm przez marcinzabki29, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Marcin

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

200l towarzyskie - Przymiarki rozterki i ostatnie przygotowania

#15

Post autor: krasnal »

Bruenor pisze: ndz paź 08, 2017 11:05 pm(lub przerwa)
Jedni robią inni nie - rzecz gustu -poobserwujesz = zobaczysz inaczej się nie da
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”