Pomoc dla amatora na Start

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:

Autor
AdrianJuras93
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: sob paź 14, 2017 2:05 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Adrian
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#1

Post autor: AdrianJuras93 »

Witam, jestem tutaj nowy użytkownikiem, założyłem specjalnie konto aby uzyskać wieeeeele informacji od was, osób które wiedzą co i jak :)
Przejdźmy do rzeczy, chciałbym założyć sobie małe akwarium, które miałoby na celu funkcję ozdobną oraz relaksacyjną.
Na początek powiem że mieszkam w kawalerce, czytałem trochę o tym gdzie trzeba ustawić akwarium aby było dobrze, wiem że musi to być w miejscu z małą dostępnością światła oraz daleko od grzejnika. Powiedźmy że mam miejsce "prawie idealne". Chciałbym aby w moim akwarium żyły sobie NEONKI, znam nawet nazwę profesjonalną "neon inessa" :D

Znalazłem na alledrogo taki zestaw:
http://allegro.pl/akwarium-proste-40x25 ... 06735.html
-Akwarium z pokrywą 40x25x25
-filtr (napowietrza i filtruje) 200l/h
-termometr
-mata
-jakiś żwirek

Jestem pedantem i docelowo chciałbym aby moje akwarium było pięknie zaaranżowane, w google znalazłem zdjęcie, które idealnie odwzorowywuje mój plan w głowie :)
https://m.ocdn.eu/_m/d92f64c1cd8665481e ... ,62,37.jpg


Na początek proszę abyście powiedzieli mi co sądzicie o takim zestawie jak na aukcji, o akwarium 25l i o takiej aranżacji, w której miałby żyć kilka rybek :)

Z góry dziękuję :)

Wojtekxxx9

Pomoc dla amatora na Start

#2

Post autor: Wojtekxxx9 »

Ostatnio zmieniony sob paź 14, 2017 2:37 pm przez Wojtekxxx9, łącznie zmieniany 1 raz.

byqba
Gość
Posty: 4
Rejestracja: śr lut 01, 2017 11:59 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Jakub
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#3

Post autor: byqba »

To moj pierwszy post na tym forum wiec pewnie wypowie sie jeszcze masa osob z wiekszym doswiadczeniem ale jak na moje oko to jedyną zaletą zestawu jest cena. Chociaz używane można kupic w podobnej cenie ale jakościowo lepszej kondycji. Jezeli chodzi o neony to mimo wszystko jest to troche maly zbiornik. Generalnie ciezko coś wiecej trzymac w baniaku 25l. Polecam zaczac od przynajmnien 54l. 25 litrowe akwarium bedzie trudne do prowadzenia dla poczatkujacej osoby. Filtr ktory jest w zestawie raczej nie nadaje sie do czegokolwiek, a sposób oświetlania jest ubogi i podejrzewam ze w tej cenie bardzo awaryjny. W zestawie nie ma grzalki co raczej bedzie potrzebne. Polecam rozejrzeć się za używanym akwarium z jakims sensownym oswietleniem ledowym lub chociaz ze świetlówka. W zależności od koncepcji na flore i faune dobrać podloze, intensywność oświetlenia i tak dalej. Z inspiracji ktora zostala zamieszczona to zdecydowanie powinno to byc akwarium otwarte z belka oświetleniowa ale bez super intensywnego oswietlenia. Najlepszym ale moze nie najtanszym rozwiazaniem bedzie filtr zewnetrzny np kaskada. W stylu nature mile widziane zainwestowanie w szkiełko typu optiwhite ale to tylko ze względów wizualnych

A profesjonalna nazwa to Paracheirodon innesi :D

Autor
AdrianJuras93
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: sob paź 14, 2017 2:05 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Adrian
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#4

Post autor: AdrianJuras93 »

Reasumując akwarium 25l będzie cięższe do utrzymania nić 54l... hmm okey. Więć muszę poszukać akwarium 54l z oświetleniem ledowym, będzie ono zapewne oszczędniejsze niż świetlówka.
Co do filtracji, nie mam aż tyle miejsca aby robić jakiś zewnętrzy system filtarcji (oraz nie byłoby mnie pewnie na niego stać).

To może ktoś mógłby mnie trochę naprowadzić jakie rybki mogę hodować w moim akwarium, zakładając że będzie to 54l i coś w stylu zdjęcia zamieszczonego powyżej.

Wojtekxxx9

Pomoc dla amatora na Start

#5

Post autor: Wojtekxxx9 »

Poczytaj jakie ryby Ci się podobają. Czytaj onich wymaganiach. Neony naturalnie lubią bardziej przyciemniane baniaki gdzie nie sa jak na patelni. Tu na forum byla ostatnio ofera ciekawego baniaka. Poszukaj sonie w dziale gielda.

Autor
AdrianJuras93
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: sob paź 14, 2017 2:05 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Adrian
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#6

Post autor: AdrianJuras93 »

A no właśnie nie napisałem w pierwszym poście że niestety nie jestem bogaczem i nie chciałbym wydawać fortuny na akwarium. Chciałbym mieć skromne ale bardzo ładne akwarium, z utrzymania, którego czerpałbym dużo satysfakcji :D Na szczęście negocjacje z żoną o założeniu akwarium mam już za sobą. Zaczynam powoli realizację, zaczynając właśnie od pozyskiwaniu informacji od was :) Podejrzewam że będę musiał zakładać akwarium na raty, raz kupię baniak i coś, następnego miesiąca coś innego i tak powoli :)

byqba
Gość
Posty: 4
Rejestracja: śr lut 01, 2017 11:59 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Jakub
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#7

Post autor: byqba »

Akwarystyka to hobby dla cierpliwych :D da sie prowadzic akwarium nie "topiąc" fortuny. Moze lepiej bedzie na poczatek założyć akwarium podstawowe przyjazne dla rybek a wymarzone aranzacje stworzyc z czasem kiedy przybędzie doświadczenia i sprzętu. W ten sposob nie zrazi sie Pan ewentualną porażką a i koszta na poczatku beda mniejsze. Jest to luzna sugestia

Autor
AdrianJuras93
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: sob paź 14, 2017 2:05 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Adrian
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#8

Post autor: AdrianJuras93 »

Po pierwsze mam na imie Adrian, miło mi :) no i właśnie dla takich sugestii założyłem tutaj konto aby móc się kogoś poradzić, chciałbym aby ktoś mi pokazał palcem co mam robić na początku, no pomijając to że mam kupić akwarium :D

A więc na początek potrzebowałbym podstawowego sprzętu:
-Akwarium
-filt
-grzałka
-termometr
-oświetlenie

Aby założyć jak napisałeś Byqba "akwarium podstawowe przyjazne dla rybek", czego bym potrzebował ?
-żwirek
-roślinki
no i właśnie na tym się kończy moja wiedza :D

Znalazłem w internecie taki artykuł z kilkoma propozycjami rybek do akwarium 54l
http://akwanet.pl/poradnik/dobieramy-ryby-do-zbiornika

Spodobała mi się propozycja B - 8x danio, ,4x kirysek panda ,4x otosek.
Co sądzicie o takim zestawieniu ?

Wojtekxxx9

Pomoc dla amatora na Start

#9

Post autor: Wojtekxxx9 »

Jak negocjacje z zona juz za Toba to 80% roboty za Toba ;-)
Ja na aledrogo jbl e701 wylicytowałem do 54l za niecałe 80zl :-)
Oświetlenie niedrogo można samemu zrobic

byqba
Gość
Posty: 4
Rejestracja: śr lut 01, 2017 11:59 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Jakub
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#10

Post autor: byqba »

Trzeba wybrac konkretnie co chce sie trzymac, czy pasują rybki do siebie i do wielksci zbiornika. Zaproponowana obsada w sumie jest okej tylko zastanowilbym sie nad lekkim zwiększeniem lawicy danio czy neonow do powiedzmy 10-12 sztuk. Super rybka to np neon simulans. Jezeli chodzi o otosy to tutaj pewnie pojawia sie glosy ze 4 to za mało no i ja sie pod tym podpisuje. Otosy zyja w duzych lawicach i napewno ladniej prezentowac się beda w wiekszej ilosci. Kirysy wporzadku ale dla nich dobrac w miare drobny żwir lub piasek z tego wzgledu ze przebywają one przez wiekszoac czasu zerujac przy dnie a wieksze lub ostre kamienie mogą je zranic. Warto sprawdzic jakie parametry wody preferuja rybki i dobierac je w ten sposob żeby odpowiadaly one wszystkim w akwarium. Oczywiscie moim zdaniem nie ma co podciagac parametrów na "książkowe" wiekszosc rybek w sklepie nie jest odlawiana tylko hodowana w niewoli a korygowanie parametrow na sile i w krótkim czasie czesto moze im zrobic większa krzywdę. W pierwszej kolejności akwarium założyć, pozwolic mu dojrzeć i zarabiać :D rosliny dobrac pod oświetlenie jakie zamierzasz użyć ze względu jaki rozmiar osiągną, parametry jakie preferują. W czasie dojrzewania zbiornika poszukac informacji o zasadach działania akwarium, o sprzęcie, chemii wody, sięgnąć po opisy gatunkowe a w razie pytan pisac na forum bo ciezko bedzie w kilku postach racjonalnie opisac co i jak na początku. Ale plus za pytania postawione przed zalozeniem akwarium a nie po fakcie i zarybieniu

Autor
AdrianJuras93
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: sob paź 14, 2017 2:05 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Adrian
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#11

Post autor: AdrianJuras93 »

Co masz na myśli mówiąc "pozwolić mu dojrzeć i zarabiać" ? Na początek można kupić akwarium, zrobić oświetlenie, nasypać pisaku i wsadzić roślinki ? i tak zostawić ? bez żadnego filtra itp ?

Wojtekxxx9

Pomoc dla amatora na Start

#12

Post autor: Wojtekxxx9 »

A do 54 jeszcze fajne byly by teczanki filigranowe.

Dojrzewanie zbiornika to proces który trwa od 3 do 6 tygodni. W tym czasie musi się zamknąć cykl azotowy

byqba
Gość
Posty: 4
Rejestracja: śr lut 01, 2017 11:59 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Jakub
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#13

Post autor: byqba »

Filtr w akwarium musi znaleźć sie koniecznie. Filtracja i bakterie osiedlajace sie na wkladach filtracyjnych odgrywają wazna role w procesie dojrzewania i przebiegu cyklu azotowego. Bez tego w akwarium zadzieja sie bardzo złe rzeczy. Na start to szyba, odpowiednie podłoże, filtracja, ogrzewanie i wydluzane z czasem oświetlenie. To tak najprościej ujmując. Zastosowanie odpiwiednich preparatow moze przyspieszyc dojrzewanie jednak z tym nie warto sie spieszyć. Zawsze lepiej poczekac dłużej niz później naprawiac błędy w niestabilnym biologicznie akwarium

Wojtekxxx9

Pomoc dla amatora na Start

#14

Post autor: Wojtekxxx9 »

byqba pisze: sob paź 14, 2017 4:06 pmZastosowanie odpiwiednich preparatow moze przyspieszyc dojrzewanie
Z 4 tygodni do 3 za dziesiąt złotych
Syf z innego filtra plus żywa woda nawet do 2 tygodni. Za piwo lub dziekuje
byqba pisze: sob paź 14, 2017 4:06 pmwydluzane z czasem oświetlenie
Opinie sa podzielone. Ja od pierwszego dnia startowałem z docelowym i problemow nie mialem
Co do reszty sie zgadzam w zupełności.
A na początek polecam kącik poczatkujacego akwarysty. Bo kolega raczej nie czytal sadzc po pytaniach :-P

Autor
AdrianJuras93
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: sob paź 14, 2017 2:05 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Adrian
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#15

Post autor: AdrianJuras93 »

No okeyka. No i chyba jeszcze jakieś roślinki do tego akwarium ? Wiem że Danio ładnie się prezentują na ciemnych podłożach, zaś Kirysek i Otosek lubią drobne piaski, czy da się jakoś to pogodzić ?

Co do roślin to wybrałem sobie 4 roślinki, podobno mało wymagające :D

2 rodzaje na tylni plan akwa:
-Rogatek
-Bacopa caroliniana

2 na przedni plan, które CHYBA mogłyby tworzyć trwanik:
-Eleocharis acicularis
-Riccia fluitans

Czy takie gatunki sprawdziłby się w moim świeżo założonym akwarium ? Czy mogłyby rosknąć po prostu w drobnym pisaku, który sprzyjałby również rybom ?
Wojtekxxx9 pisze: sob paź 14, 2017 4:35 pmA na początek polecam kącik poczatkujacego akwarysty. Bo kolega raczej nie czytal sadzc po pytaniach
Myślałem że nie będzie problemy gdy założę wątek w takim własnie dziale aby móc pytać o wszystko czego nie wiem :D
Ostatnio zmieniony sob paź 14, 2017 4:39 pm przez AdrianJuras93, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

an207
Maniak
Posty: 715
Rejestracja: czw sie 11, 2016 12:13 am
Lokalizacja: Marki
Na imię mam: Aneta
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#16

Post autor: an207 »

Witaj :)
Nie tak dawno zakładałam akwarium 45l siostrzenicy, z dokładnie taką obsadą :D . Moim zdaniem jest super. Podłoże ziemia, na niej piasek. Danio i tak najwięcej czasu spędzają na górze, więc moim zdaniem na jakim podłożu lepiej się prezentują, nie ma znaczenia.
Weź od kogoś większość wody i trochę syfku z filtra. Roślinami też z pewnością ktoś się podzieli. Napisz ogłoszenie na giełdzie.
Jakby co, zapraszam. Woda i parę roślin się znajdzie.
Kup jeszcze koniecznie pęsetę do sadzenia roślin, bez niej dostaniesz nerwicy....

Autor
AdrianJuras93
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: sob paź 14, 2017 2:05 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Adrian
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#17

Post autor: AdrianJuras93 »

An207, dziękuję bardzo za informację :D Ogólnie do działania to jeszcze daleko bo jak na razie to tylko mam te akwarium w głowie :) Jeszcze szkła nawet nie posiadam :)

A powiedz mi co z tą ziemią ? Jakąś specjalną muszę zakupić ? Bo gdzieś czytałem że ludzie kupują jakąś ogrodową :)
Awatar użytkownika

an207
Maniak
Posty: 715
Rejestracja: czw sie 11, 2016 12:13 am
Lokalizacja: Marki
Na imię mam: Aneta
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#18

Post autor: an207 »

Ze szkłem niestety nie pomogę. Proponuję jednak rozejrzeć się za używanym. Sama takie mam i wszystko jest ok. Np na olx jest dużo fajnych ofert w rozsądnych cenach :) .
Ziemia zwykła uniwersalna, ważne żeby nie miała żadnych ulepszaczy. Jednak to ja myślę że najlepiej, przede wszystkim dla roślin, żeby pod spodem była ziemia. Są różne opinie na ten temat. Nie sugeruj się więc moim wyborem. Poczytaj i zadecyduj :wink: .
I działaj :) . Akwarium można założyć małym kosztem, tylko musisz trochę się porozglądać i poszukać.

boro1

Pomoc dla amatora na Start

#19

Post autor: boro1 »

PW

Autor
AdrianJuras93
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: sob paź 14, 2017 2:05 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Adrian
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#20

Post autor: AdrianJuras93 »

Siemanko akwaświry :D humorek dopisuje bo kupiłem szkło! Okazało się że znajomy ma sprzedanie akwa, 60x32x24 (sze. x wys. x głęb. ). Kalkulator powiedział mi że jest to 48l :D

Wrzucam kilka zdjęć po wstępnym umyciu, będę musiał jeszcze je trochę poszorować bo są pozostałości kamienia po poprzednim użytkowaniu :)
Obrazek
Obrazek

Niestety oświetlenie było przepalone, a siedziała tam jarzeniówka. Wszystko wywaliłem jest goła pokrywa może nie w idealnym stanie ale nie jest najgorzej :) Będę musiał sam zrobić oświetlenie.

Dorzucił mi do niego również grzałkę, którą w nim miał, działa lecz nie wiem czy będzie dobra, ma termostat.
Obrazek
Obrazek

No i mam jeszcze do tego termometr, podbierak i zamek haha :viva:
Wydaje mi się że nie duże pieniążki za to zapłaciłem bo kosztowało mnie to 70zł :D
Awatar użytkownika

an207
Maniak
Posty: 715
Rejestracja: czw sie 11, 2016 12:13 am
Lokalizacja: Marki
Na imię mam: Aneta
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#21

Post autor: an207 »

I super :D . Grzałka moim zdaniem w zupełności wystarczy. Mieszkasz w bloku z tego co kojarzę, temperatura w mieszkaniu pewnie nie schodzi poniżej 20 stopni, więc chodzi o ewentualne delikatne podgrzanie wody.
Zostało Ci kupno albo zrobienie światła.
Jeżeli chcesz zrobić taką aranżację to jeszcze skombinuj korzenie i kamienie.
Mieszkam w Markach, jeżeli do mnie masz daleko to jak już wszystko skompletujesz, daj ogłoszenie w dziale giełda. Na pewno ktoś się podzieli wodą i może roślinami :) .
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#22

Post autor: Lech-u »

AdrianJuras93 pisze: sob paź 14, 2017 3:25 pmno i właśnie na tym się kończy moja wiedza
Fajnie, że pytasz zanim kupisz akwarium.
Przeczytaj jak najwięcej z tego działu: http://www.fawa.pl/viewforum.php?f=38

Tam jest spora kopalnia wiedzy.

Autor
AdrianJuras93
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: sob paź 14, 2017 2:05 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Adrian
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#23

Post autor: AdrianJuras93 »

Lech-u a nie stanowi problemu to że będę sobie też o wiele rzeczy pytał innych użytkowników w tym wątku ? Rozumiem że jest bardzo fajnie rozbudowany dział dla początkujących lecz nieraz wolę żeby ktoś mi wprost odpowiedział na moje pytanie, jeżeli ktoś taki się znajdzie :D

No i właśnie teraz będę powoli zbierał informację na temat oświetlenia. Wyczytałem że na litr wody powinno być od 0.4-0.7 W.
Wychodzi żeby było optymalnie to moje akwarium 48l musiałby być oświetlone 24W mocy = 0.5W na litr.
Czy taki przelicznik będzie odpowiedni ?

Chciałbym założyć oświetlenie LED (wydaje mi się być oszczędniejsze od tradycyjnej świetlówki ) i tutaj nasuwa się następne pytanie czy założyć tylko oświetlenie czy dołożyć również ledy czerwone i niebieskie, które podobno poprawiają warunki dla roślinek ? :)

http://allegro.pl/profesional-swietlowk ... 34008.html
Znalazłem na dobrze znanej na stronie takie oto oświetlenie, ale nie ma podanej mocy w W i nie wiem czy by się nadawało :(
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#24

Post autor: marcinzabki29 »

Ledy liczy się w lumenach.
To co znalazłeś jest dosyć mocne, powinno zdać egzamin.
Pozdrawiam Marcin

Autor
AdrianJuras93
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: sob paź 14, 2017 2:05 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Adrian
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#25

Post autor: AdrianJuras93 »

marcinzabki29 pisze: pn paź 16, 2017 6:40 pmLedy liczy się w lumenach.
Wiedziałem że oświetlenie led ma moc podawaną w lumenach lecz nigdzie nie znalazłem informacji na temat ile Lm na litr wody :(

Pozwoliłem sobie zrobić taką listę rzeczy, które będą mi potrzebne do startu z akwarium :) Najważniejsze czyli szkło już mam :D a co do tej listy to chciałbym abyście sprawdzili czy takie przedmioty będą odpowiednie.

-Filtr:
http://allegro.pl/aquael-asap-300-filtr ... 93204.html

-Oświetlenie:
http://allegro.pl/profesional-swietlowk ... 34008.html
http://allegro.pl/swietlowka-led-plant- ... 95782.html

-Grzałka ( jednak chyba wolałbym wymienić na nową ):
http://allegro.pl/grzalka-z-termostatem ... 60509.html

No i to było na tyle ze sprzętu, chciałbym abyście powiedzieli mi co sądzicie o takich rzeczach :)

-Podłoże ( piasek + ziemia ogrodowa np: z Biedronki )
http://allegro.pl/bialy-piasek-kwarcowy ... 91151.html

-Ozdoby ( kamienie + korzeń ):
http://allegro.pl/black-grey-stone-kami ... ml#thumb/5
Awatar użytkownika

an207
Maniak
Posty: 715
Rejestracja: czw sie 11, 2016 12:13 am
Lokalizacja: Marki
Na imię mam: Aneta
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#26

Post autor: an207 »

Jeśli obawiasz się że ta używana grzałka nie będzie dobra, to ją wypróbuj. Włóż do pojemnika z wodą razem z termometrem i zobaczysz czy się włącza wyłącza i czy utrzymuje temperaturę. Moim zdaniem naprawdę szkoda kasy na taką samą grzałkę, tym bardziej w bloku.
Kamienie moje ulubione :) . Chyba nawet kupowałam od tego samego sprzedawcy :)

Autor
AdrianJuras93
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: sob paź 14, 2017 2:05 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Adrian
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#27

Post autor: AdrianJuras93 »

An207 a co uważasz o tym filtrze bo to też ważna cześć wyposażenia :D i potrafiłabyś powiedzieć coś na temat oświetlenia ? :)

eratez
Zapaleniec
Posty: 344
Rejestracja: ndz lis 20, 2016 2:42 am
Lokalizacja: Z internetów

Pomoc dla amatora na Start

#28

Post autor: eratez »

Te lampeczki led mają z 10w i raczej nie mają 1500lm, prędzej 1000-1200lm.
Awatar użytkownika

an207
Maniak
Posty: 715
Rejestracja: czw sie 11, 2016 12:13 am
Lokalizacja: Marki
Na imię mam: Aneta
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#29

Post autor: an207 »

Filtr moim zdaniem słaby...Miałam taki tylko asap 900 i ciągłe problemy z jakością wody. Wszystko minęło jak ręką odjął, kiedy zmieniłam filtr.
Moim zdaniem lepszy już by był zwykły pat mini albo Aquael TURBO 500.
Na ledach się niestety nie znam :) .

Autor
AdrianJuras93
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: sob paź 14, 2017 2:05 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Adrian
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#30

Post autor: AdrianJuras93 »

eratez pisze: pn paź 16, 2017 7:12 pmTe lampeczki led mają z 10w i raczej nie mają 1500lm, prędzej 1000-1200lm.
Eratez czyli wychodzi na to że będą za słabe na akwa 48l ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”