Pomoc dla amatora na Start

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#61

Post autor: marcinzabki29 »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Ta podstawka jest bardzo praktyczna, zostaw akwarium na niej.
Bywają też większe - tak napisałem, gdybyś jednak się namyslił :wink:
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#62

Post autor: Miro »

AdrianJuras93 pisze: sob paź 28, 2017 11:56 pmJeżeli będzie mi się dobrze prowadziło to akwarium
To zależy tylko od Ciebie.
Jeżeli zaczniesz "zabawę" z rybkami od zabawy z chemia i wymagającymi roślinkami to czarno to widzę. :razz:
Jeżeli na poważnie chcesz zacząć "zabawę" w akwarium, musisz zacząć od łatwych rybek i prostych roślinek.
Musisz wyrobić w sobie systematyczność, i podnosić sobie poprzeczkę coraz wyżej. I nie wierzyć we wszystko co znajdziesz w necie.60% wiedzy na temat akwarystyki powinna być z Twojego doświadczenia.
Stopniowo wymieniać rybki i roślinki na bardziej wymagające wtedy i 200l będzie za małe. :-D
Pamiętaj, możesz oszukać ludzi ale przyrody [czyt. akwarium ] nie oszukasz. :papa:

Wojtekxxx9

Pomoc dla amatora na Start

#63

Post autor: Wojtekxxx9 »

Miro, nie zgodzę sie. Ja Ht mialem po 2 miesiącach. A nie znalem wtedy fawy i wszystko sam die uczyłem. Z nasza pomocą może iść od razu w Full HT
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#64

Post autor: Miro »

Są ludzie którzy wsiadają do samochodu i za pierwszym razem zdaja egzamin, a są i tacy którzy za 5 razem zdają egzamin i potem przez 2 lata jeżdżą z zielonym liściem .
To że Tobie się udało nie znaczy że wszystkim się uda.
Wychodzę z założenia że "przedszkole" w akwarystyce to samo dobro.

Wojtekxxx9

Pomoc dla amatora na Start

#65

Post autor: Wojtekxxx9 »

To juz kolega musi sam zdecydowac

Autor
AdrianJuras93
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: sob paź 14, 2017 2:05 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Adrian
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#66

Post autor: AdrianJuras93 »

Gdzieś w pierwszych postach tego tematu już napisałem jakie chciałbym rybki, nie są to chyba jakoś bardzo wymagające. Osobiście wolałbym małymi kroczkami, ucząc się na własnych błędach, których mam nadzieję że popełnię jak najmniej, zacząć od małego akwarium :D Z czasem, jak pozwolą mi na to umiejętności, budżet oraz żona może zmienić na coś większego :) Jak na razie stoi szafka z pustym szkiełkiem :) Będę na bieżąco wstawiał swoje postępy z akwarium na fotum, dodając dużo zdjęć :D

Sage
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt paź 31, 2017 12:38 pm
Lokalizacja: Waw
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#67

Post autor: Sage »

A jakie roślinki planujesz sadzić? Oprócz oświetlenia musisz pamiętać, że część roślin musi mieć odpowiednio bogate podłoże, jak tego braknie to po prostu giną. Pisałeś na początku, że podłożem będzie piasek więc może być dosyć ubogi w substancje odżywcze, wtedy dobrze jest zastosować jakiś podkład tupu ada power sand tu możesz poszukać https://www.plantica.pl/produkty/podloza lub coś w ten deseń ceny nie są duże, a ułatwia start nowego akwarium.

Autor
AdrianJuras93
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: sob paź 14, 2017 2:05 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Adrian
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#68

Post autor: AdrianJuras93 »

Sage pisze: pt lis 03, 2017 11:58 amodpowiednio bogate podłoże
Podpowiedziano mi że dobrym rozwiązaniem jest zwykła ziemia ogrodowa, np z Bidronki. Nie zmieniająca wartości wody. Ziemię tą bym ukrył po np 2-3 cm warstwą piasku. Czyli podłoże miałby jakieś 6-7 cm grubości z czego 3-4 cm ziemi i na to 2-3 cm piasku.
A co do pisaku to też dużo szukam i czytam jaki wybrać. Chciałbym czarny piach, który podobno uwydatnia lepiej kolory np: Neonków, lecz nie mogę znaleźć takiego w odpowiedniej gradacji i bez ostrych krawędzi, które nie utrudniały by życia Kiryskom. Nie chciałbym robić plaży, nie podoba mi się ten motyw.
W ostateczności mógłbym użyć białego piasku o niskiej gradacji lecz z drugiej strony wyczytałem że taki drobny piach ciężko jest utrzymać w dobry stanie bo mocno się zamula i zmienia kolor.
Reasumując mój wybór podłoża jest wielkim znakiem zapytania :faint:
Sage pisze: pt lis 03, 2017 11:58 amA jakie roślinki planujesz sadzić?
Co do roślinek to na początku wymieniłem cztery gatunki, które znalazłem w jakiś artykule o roślinkach dla początkujących. Znalazłem je na alledrogo, no właśnie, i wyszło drogo gdybym miał kupić osobno.
Szukając dalej natknąłem się na taki zestaw:
http://allegro.pl/zestaw-roslin-do-akwa ... 70723.html
który jest w bardzo rozsądnej cenie i wydaj mi się że by mi odpowiadał. Wiem już też że z tego zestawu czerwone roślinki na 99% mi się nie przydadzą bo są ciężkie w uprawie ale akurat one nie są moim "ulubienymi" :D
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#69

Post autor: marcinzabki29 »

Z tą ziemią i piaskiem to odwrotnie, oczywiście chodzi o grubość warstw.
Gdy dasz za mało piasku, to przy najmniejszym "zawirowaniu" jest szansa na odsłonięcie ziemi i wtedy możesz mieć herbatkę i nie zbyt dobrze dla rybek. Ale akwarium na ziemi jak najbardziej jest OK.
Pozdrawiam Marcin

Autor
AdrianJuras93
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: sob paź 14, 2017 2:05 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Adrian
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#70

Post autor: AdrianJuras93 »

Marcin, na pewno będziesz potrafił mi pomóc co do wyboru tego "piasku".
Jaki będzie najodpowiedniejszy ?
Jaka gradacja ?
Czy znajdę odpowiedni w czarnym kolorze ?
Awatar użytkownika

Frosch
Gaduła
Posty: 159
Rejestracja: pn gru 21, 2009 11:59 am
Lokalizacja: Białołęka
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#71

Post autor: Frosch »

Kaskada hałasuje tylko jak jest za niski poziom wody. Mnie osobiście to denerwowało, a nie zawsze chciało mi się wstawać, żeby dolać. W dzień się tego nie słyszy. A i raz kupiłem tanią chińską kaskadę i ona buczała. Oddałem ją koledze, bo nie mogłem przy niej zasnąć. Wszystkie akwaria (od 25L do 350L) mam na turbinach (pat mini lub Aqua Szut 750) z dużymi gąbkami. W 350L są 2 turbiny z gąbkami - jedna bardzo duża, gruboziarnista. Do 48L spokojnie wystarczy pat mini ze sporą gąbką. Zwłaszcza, że nie planujesz jakiś mocno brudzących ryb.
Ostatnio zmieniony ndz lis 05, 2017 7:43 am przez Frosch, łącznie zmieniany 2 razy.

Autor
AdrianJuras93
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: sob paź 14, 2017 2:05 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Adrian
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#72

Post autor: AdrianJuras93 »

Frosh, dziękuję za precyzyjną odpowiedź :)Dodano do tego postu po 2 dniach 19 godzinach 32 minutach 33 sekundach[/size][/color][/b][/quote]
AdrianJuras93 pisze: sob lis 04, 2017 5:38 pmMarcin, na pewno będziesz potrafił mi pomóc co do wyboru tego "piasku".
Jaki będzie najodpowiedniejszy ?
Jaka gradacja ?
Czy znajdę odpowiedni w czarnym kolorze ?
Chciałbym update'ować moje pytania :D
Ostatnio zmieniony wt lis 07, 2017 8:26 pm przez AdrianJuras93, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pomoc dla amatora na Start

#73

Post autor: marcinzabki29 »

Możesz zakupić piasek w hipermarkecie, ale ja polecam piasek wiślany.
Na to możesz nasypać czarny - drobny - żwirek kwarcowy i będzie czarne podłoże.
Pozdrawiam Marcin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”