Media filtracyjne

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
Rafał
Moderator
Posty: 318
Rejestracja: czw lis 17, 2005 11:04 pm
Lokalizacja: .
Na imię mam: Rafał
Płeć:

Media filtracyjne

#1

Post autor: Rafał »

Temat artykułu: Media filtracyjne
Autor artykułu: barrel


Wszelkie prawa dotyczące własności intelektualnej prezentowanej poniżej należą do autora .




Prawie we wszystkich filtrach jakie spotykamy obecnie istnieje możliwość stosowanie kombinacji różnych materiałów filtracyjnych I tak np. zastosowanie w jednym filtrze gąbki o drobnych i grubych porach będzie skutkowało tym, iż gąbka o drobnych dziurkach bedzie oczyszczała wodę mechanicznie z grubszych zanieczyszczeń a ta druga stanie się siedliskiem dla bakteri nitryfikacyjnych które bedą usuwać z wody zanieczyszczenia biologiczne. Ale zacznijmy od początku co do czego służy i jaką rolę pełni.


Gąbki z tworzywa

Zazwyczaj charakteryzują się one dużą trwałością i niskimi kosztami zakupu. Może ona służyć jako medium do filtracji mechanicznej oraz biologicznej gdyż pozwala ona na zasiedlanie jaj struktury poprzez bakterie nitryfikacyjne. Zastosowanie gąbek w kształcie walców jest bardzo wygodne w zbiornikach o mniejszej kubaturze oraz w zbiornikach tarliskowych, kwarantannowych oraz szpitalnych.




Wata filtracyjna (perlonowa)

Świetnie nadaje się jako medium filtracji mechanicznej, lub jako filtr do doszlifowania wody po przejściu przez filtrację biologiczną wychwytując nawet najdrobniejsze zabrudzenia, niestety trzeba ją dość często wymieniać.




Ceramika

Są to najczęściej krążki ceramiczne z dziurą w środku o wysokim stopniu porowatości, służą one głównie do filtracji biologicznej jako doskonałe miejsce do zasiedlania przez bakterie nitryfikacyjne.




Zamiast tego typu krążków akwaryści stosują również takie media jak keramzyt (na zdjęciu), lawa wulkaniczna.




Zeolit

Zeolit pochłania amoniak i jony amonowe. Hamuje rozwój glonów, doskonale klaruje wode, stabilizuje pH, wiąże fenole i metale ciężkie.
Jest również miejscem osiedlania sie bakterii nitryfikacyjnych.




Biokulki

Są to specyficzne plastykowe kulki które wyglądają trochę jak jeż> Dzięki swojej budowie chrakteryzują sie dużą powierzchnia czynną na której mogą się osadzać bakterie nitryfikacyjne. Specjalnym rodzajem biokulek są kulki które w środku mają zamknięty walec ceramiczny. Taka budowa zapewnia filtrację w postaci denitryfikacji czyli przetwarzania NO3 do azotu atmosferycznego.




Węgiel aktywowany

Jest substrat który ma właściwości pochłaniania wszelkich związków chemiczny. Bardzo skuteczny i ceniony przez akwarystów którzy przy jego pomocy usówają z wody zawartość leków po przeprowadzonej kuracji. Nie zaleca się jego stosowania w normalnie funkcjonujący zbiornikach ze względu na to że np. będzie pochłaniał wszelkiego rodzaju nawozy itp.




Torf

Stosowany jest w celu obniżenia w wodzie pH, głównie dla ryb tzw. czarnych wód. Poprzez filtrację wody przez torf wydziela się kwas humusowy który jak napisałem wyżej zakwasza wodę ale nie tylko, gdyż dostarcza on również do zbiornika garbników które działają jak odkażalnik. Gdy filtrujemy przez torf woda nabiera takiego herbacianego koloru.
Internetowy sklep komputerowy - https://agapo.pl
Internetowy sklep akwarystyczny - https://akwamaniak.pl
Awatar użytkownika

Ferest
Gaduła
Posty: 131
Rejestracja: pt lip 30, 2010 7:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Media filtracyjne

#2

Post autor: Ferest »

Dodałbym to tego najzwyklejszą fizelinę okapową. Spełnia zadania filtracyjne dużo lepiej niż jakakolwiek gąbka i łatwiej płucze się. Niestety jest okupione to wadą, że po kilku płukaniach nadaje się do wymiany.
Mam na imię Damian i jestem bardzo aspołecznym człowiekiem
Awatar użytkownika

MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Media filtracyjne

#3

Post autor: MarioM »

Ja bym jeszcze dodał, że węgiel aktywowany warto wsadzić do filtra w pierwszych tygodniach od zalania akwarium. Poleca to Takashi Amano, sam tez to praktykowałem. Węgiel przy starcie akwarium idealnie oczyszcza wodę ze wszelkich zawiesin i przebarwień, np. od korzeni. I tak zazwyczaj przez 3-4 tygodnie od zalania zwykle się nie nawozi słupa wody.
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

Media filtracyjne

#4

Post autor: mieciu »

Cześć, macie może pomysł jak ulepszyć/wymienić/inaczej ułożyć media w filtrze JBL 901?
Pływa mi w akwarium sporo drobinek, ale takich naprawde drobnych, dołożyłbym mu jakiejś gąbki gęstej albo fizeliny, tylko nie wiem w który koszyk.
Teraz na dole mam zeolit w postaci rurek, wyżej dwa koszyczki z gąbką taką dosyć rzadką i na samej górze bardziej gęstą gąbkę, ale dalej o dużych oczkach.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Media filtracyjne

#5

Post autor: r10 »

mieciu pisze: sob lut 11, 2023 6:36 pmmacie może pomysł jak ulepszyć
Tak, jeszcze mocniej szlifować wodę!!!
A krążki z dziurą w środku to chyba jakieś z przeceny używki nie śmigane "babcia tylko do kościoła nosiła"???
Po co takie śmieci wrzucasz na specjalistyczne forum?

Jakby co poczytaj Aquarium Science, Author: David Bogert lub Natur und Technik Beschreibungen und Dokumentationen zu ausgewählten Themen Aquaristik-Seite i Wissensdatenbank rund um Wasser (technik), Aquaristik, Teich und Kleintiere

Jeśli masz kubełek, to niemal zawsze warto dołożyć prefiltr (zwykle są gąbkowe) na wlocie (ssaku), jeśli JBL nie ma firmowych to ma Tetra (można też adaptować coś z krajowego AquaEl) lub dokup szeroko polecany prefiltr wewnętrzny Eheim (złożony z dwóch sztuk prefiltrów, czyli spięte cztery moduły, bo masz kubełek o sporej wydajności więc dwumodułowy przytkałby przepływ).

"Pyłki" to nie zawsze objaw słabej (za grubej) filtracji, do otrzymania krystalicznie czystej wody pomaga lampa UV w obiegu.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

Media filtracyjne

#6

Post autor: mieciu »

Nie rozumiem ataku. Zadałem zwykłe pytanie.
Nie uważam, że te śmieci to objaw złej jakości wody, bo od tego mam testy, po prostu wizualnie to słabo wygląda. Chyba tak jak piszesz, założe prefiltr z gąbki na wlot i tyle.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Media filtracyjne

#7

Post autor: r10 »

mieciu pisze: ndz lut 12, 2023 10:19 pmte śmieci
Pisząc śmieci mam na myśli cały Twój cytat #1Post autor: Rafał » sob lis 29, 2008 11:07 pm.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

Media filtracyjne

#8

Post autor: mieciu »

Chyba Cię nie rozumiem.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2357
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Media filtracyjne

#9

Post autor: Ziemiojad »

Jemu chodziło, że mogłeś założyć nowy temat, a nie wykopywać czegoś z 2008 roku.

Jasne, wszystkie media filtracyjne to ściema :mrgreen:
Pewnie w bakterie w butelce też nie wierzy.
Owszem wiele rzeczy jest maskarastycznie drogich i przepłaconych, przereklamowanych, ale wiele rzeczy świetnie działa i nie ma sensu bronić się przed chemią i nowoczesnością w akwarystyce.
Awatar użytkownika

mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

Media filtracyjne

#10

Post autor: mieciu »

A po co zaśmiecać forum, jak już jest temat :D
Póki co dołożyłem matę filcową jedną warstwę i jak ręką odjął. Jako, że wiem, że ten filc się momentalnie zapcha, to muszę po prostu oprócz prefiltra, kupić jakąś gąbkę i dać ją na sam wierzch filtra.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”