czy sama kaskada wystarczy?

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
marcjo
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: pt lip 03, 2009 7:44 am
Lokalizacja:
Płeć:

czy sama kaskada wystarczy?

#1

Post autor: marcjo »

witam,
mam baniak 126L i aktualnie chodzące 2 filtry: kaskadę penn-plax 200, oraz wewnętrzny aquaclear (aquacleara przeniosłem ze starego akwarium jako wspomagający dojrzewanie zbiornika). Zbiornik już dawno dojrzał, ale go potrzymałem jeszcze dla pewności. zastanawiam się teraz nad jego wyjęciem. Czy sam penn-plax podoła z tym akwarium i czy napowietrzy w wystarczający sposób wodę?

a to ten filtr:
http://de.akwaria.net/Produkty/Wyposaze ... AX-CASCADE

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: czy sama kaskada wystarczy?

#2

Post autor: JPK »

Hmmm, jak dla mnie w zbiorniku powyżej 100l to raczej filtracja powinna się odbywa za pomocą kubełka, ale jeśli upierasz się na kaskadę to imho musisz ją wspomóc wewnętrznym, typowo mechanicznym filterkiem, a kaskadę zapełnij złożami aktywnymi biologicznie.
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: czy sama kaskada wystarczy?

#3

Post autor: ratafia »

Poznaj też zdanie innych.
Według mnie w takim akwarium nawet turbina z większą gąbką założoną na wlot wystarczy - sprawdzone miałam taką kilka lat temu w identycznym akwarium.
Co do tej kaskady to nie mam najmniejszych wątpliwości że sobie poradzi, jeśli tylko za bardzo nie przesadzisz z obsadą.
Mogą być małe problemy z cyrkulacją wody w dolnych strefach akwarium, to sprawdzisz dopiero jak urządzisz akwarium i stwierdzisz, że nieczystości gromadzą się w niechcianych miejscach, wystarczy wtedy dorzucić małą turbinkę

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: czy sama kaskada wystarczy?

#4

Post autor: JPK »

No cóż, ja jestem po prostu silnym zwolennikiem nad filtracji i np. w moich 126 litrach chodzi kubeł z pełną wydajnością 1200l/h :wink: Tak czy siak zawsze lepiej więcej, niż mnie, bynajmniej moim zdaniem.
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: czy sama kaskada wystarczy?

#5

Post autor: ratafia »

No tak, szczególnie że akwarium ma tendencję żeby się kurczyć i za jakiś czas zapragniemy mieć większe.
Awatar użytkownika

maniek
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: wt cze 16, 2009 11:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: czy sama kaskada wystarczy?

#6

Post autor: maniek »

marcjo pisze: (...) zastanawiam się teraz nad jego wyjęciem. Czy sam penn-plax podoła z tym akwarium i czy napowietrzy w wystarczający sposób wodę?
Witam

Jeżeli chodzi o napowietrzanie to możesz być spokojny, bo kaskady bardzo dobrze natleniają wodę i nie powinieneś mieć z tym problemu. Problem może jednak być ze zbyt małym ruchem wody w akwarium, tak więc wszystko zależy jaką obsadę ryb planujesz do tego akwarium, bo co innego trzymać w takim zbiorniku welonki, które bardzo brudzą wodę, a co innego stado neonków.
Dodam tylko, że sam posiadam AquaClear 150, który ma nieco mniejszy przepływ niż ten Twój filtr i mam go jako jedyny filtr w akwarium 112l, w którym obecnie pływa parka meek z młodymi i woda jest bardzo czysta i dobrze natleniona.
Podsumowując, jeżeli nie przerybisz akwa i nie będziesz ryb przekarmiał to wszystko powinno być ok.



Pozdrawiam
Maniek

mattoid
Gaduła
Posty: 161
Rejestracja: czw sie 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: czy sama kaskada wystarczy?

#7

Post autor: mattoid »

Misquamacus pisze:No cóż, ja jestem po prostu silnym zwolennikiem nad filtracji i np. w moich 126 litrach chodzi kubeł z pełną wydajnością 1200l/h :wink: Tak czy siak zawsze lepiej więcej, niż mnie, bynajmniej moim zdaniem.
A u mnie pracuje "samotna" kaskada Aquael FZN-3, również o wydajności (przynajmniej teoretycznej) 1200 L/h i jak narazie sobie dzielnie radzi.
25l w trakcie uruchamiania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”