Pierwsza woda 350L

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
PeterX
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: wt lis 03, 2009 9:37 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Pierwsza woda 350L

#1

Post autor: PeterX »

Witam Szanowne Koleżeństwo
Kilka godzin wstecz zalałem próbnie baniaczek. Szczerze mówiąc miałem cykora na widok takiej ilości wody w mieszkaniu :/ .. w każdym razie żadnych przecieków nie ma. Zmierzyłem ugięcie szyb i wyszło 3mm na zbiorniku. Miałbym w związku z tym do Was małe pytanko, tj. czy przy szkle 12mm, ugięcie 1,5mm na szybie jest ok, czy też mam się martwić?
Pozdrawki i dzięki za info.
Peter

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony czw sty 07, 2010 1:55 am przez PeterX, łącznie zmieniany 1 raz.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: Pierwsza woda 350L

#2

Post autor: krasnal »

:x
Ostatnio zmieniony czw gru 02, 2010 6:26 pm przez krasnal, łącznie zmieniany 3 razy.

anida
Gość
Posty: 7
Rejestracja: czw lis 19, 2009 5:18 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pierwsza woda 350L

#3

Post autor: anida »

Radzę coś podłożyć pod akwa typu cienki styropian lub karimatę, bo ja w swoim tego kiedyś nie zrobiłam i mi dolna szyba trzasła.
Anida

Autor
PeterX
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: wt lis 03, 2009 9:37 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pierwsza woda 350L

#4

Post autor: PeterX »

Chodzi oczywiście o wygięcie się bocznych długich szyb, sorki za małą precyzję ... pod AQ dałem oczywiście podkład w postaci styropianu 2cm.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Pierwsza woda 350L

#5

Post autor: JPK »

Moim zdaniem to normalne, moje 126 (również ma wzmocnienia) także jest minimalnie wygięte, jak zresztą każdy zbiornik.
Na którymś forum ktoś fajnie, graficznie przedstawił miejsca największych naprężeń szkła z, jak i bez wykorzystania wzmocnień.
450l + 112l :)

Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pierwsza woda 350L

#6

Post autor: Maciej »

Gratuluję szkła:) Sam niedługo zalewam 375 litrów, ale na razie mam tylko szafkę :neutral:

Kwestie naprężeń i wytrzymałości szkła można sobie doczytać na stronie The Walda , zakładka technika.

Kolego PeterX napisz proszę:
- co dajesz jako podłoże?
- czy oświetlenie będzie HQI? Brak pokrywy naprowadził mnie na taki wniosek.
- jaki filtr?

powodzenia

Autor
PeterX
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: wt lis 03, 2009 9:37 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pierwsza woda 350L

#7

Post autor: PeterX »

Oświetlenie będzie T5, pokrywy jeszcze nie ma bo poprostu się jeszcze robi, szerokość zbiornika to 45 cm, więc nic gotowego nie da się kupić... wogóle ze sprzętu jeszcze nic nie kupiłem, poza filterkiem Eheim PROF III 2073. Co do podłoża i całej reszty to naprawdę jeszcze nic nie zdecydowałem, ale oczywiście będę się sugerował Waszymi uwagami, bo w temacie jestem trochę zielony, akwa miałem 18lat temu, a teraz widzę, że wszytsko się zmianiło :)
Pozdrawki

Autor
PeterX
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: wt lis 03, 2009 9:37 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pierwsza woda 350L

#8

Post autor: PeterX »

Witam Szanowne Koleżeństwo

Tak jak pisaliście, odchyleniem 1,5mm na szybie może i nie ma się co przejmować, ale, wiadomo, strzeżonego ... :) ... postanowiłem w tzw. międzyczasie w oczekiwaniu na pokrywę oświetlenia lekko stuningować zbiornik, hehe, tj. wymieniłem wzmocnienia wzdłużne z szyby 0,8x4cm na 1x7cm, doklejając jeszcze po dwóch dniach poprzeczkę z szyby 1x15cm. Myślę, że teraz nie będzie żadnego wygięcia na długich szybach.
Muszę przyznać, że dzięki informacjom z tego forum poszło mi całkiem nieźle, biorąc pod uwagę, że nie mam żadnego doświadczenia związanego z klejeniem akwarium. Jedno spostrzeżenie: wklejenie wzmocnień jest banalnie proste, ale wklejenie ich estetycznie to już zupełnie inna bajka.

Pozdrawki. Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika

gina2006
Zapaleniec
Posty: 259
Rejestracja: sob paź 11, 2008 7:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pierwsza woda 350L

#9

Post autor: gina2006 »

Szkielko bardzo imponujace :grin: wprawdzie nie ma jeszcze co o nim pisac ale nie moglam sie oprzec by nie pochwalic jego otoczenia :shock: jak juz wszystko bedzie kompletne efekt calosci bedzie godny pozazdroszczenia
Najlepsze zwierzątka domowe to rybki. Nie szczekają, nie drapią,
błota nie naniosą, nie chrapią, a jakby co, to jest zagrycha.

Autor
PeterX
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: wt lis 03, 2009 9:37 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pierwsza woda 350L

#10

Post autor: PeterX »

Dziękuję za opinię, sam juz nie moge się doczekać, ale budżet tego przedsięwzięcia przekroczył wszelkie prognozy, więć muszę rozkładać to trochę w czasie... co do szkiełka, to pochodzi ono ze znanej warszawskiej hurtowni, tia... nie polecam, może to tylko mój przypadek, ale za estetykę klejenia daję 0 w skali 1-10. Poza tym moim zdaniem za ciasno wkleili boczne szyby, bo spoiny sa prawie na styk. Nawiasem mówiąc wyprułem te boki :) (miejscami wogóle nie było chyba silikonu, bo nóż techniczny nie chciał się przecisnąć pomiędzy szybami) i dziś wiozę szybki do zebrania po bokach, tak, żeby spoina wynosiła 2 mm. Aq jest więc chwilowo w rozsypce. Na szczęście dno wygląda na przyzwoicie sklejone, bo inaczej nie zawracałbym sobie już głowy i kupił nowy zbiornik, ehhh :). POzdrawki.

Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pierwsza woda 350L

#11

Post autor: Maciej »

Kolego PeterX - czy na ostatnim zdjęciu dobrze widzę, że wkleiłeś wzmocnienie poprzeczne bezpośrednio na wzmocnienia boczne? Zdjęcie jest niewyraźne i przez chwilę miałem wrażenie, że między wzmocnieniami jest jakaś brązowa tektura i łączenie silikonowe jest tylko na krawędzi wzmocnienia poprzecznego. Ale to chyba złudzenie?

Autor
PeterX
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: wt lis 03, 2009 9:37 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pierwsza woda 350L

#12

Post autor: PeterX »

Witam
To brązowe to tylko taśma, aby nie usmarować silikonem wszytskiego dookoła. Poprzeczka jest sklejona z szybami pionowymi i wzmocnieniami wzdłużnymi. Czyli jest ok?
Pozdr.

Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pierwsza woda 350L

#13

Post autor: Maciej »

wg mnie jak najbardziej ok - i ja też w ten sposób wzmocnię swoję 375 litrów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”