Dylemat - Filtr wewnętrzny czy kaskadowy

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
elmo007
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: pn kwie 01, 2013 10:03 am
Lokalizacja:

Dylemat - Filtr wewnętrzny czy kaskadowy

#1

Post autor: elmo007 »

Witam
Za sprawą mojego syna jakiś czas temu w domu pojawiło się akwarium. Po jakimś czasie synek się znudził, za to tata się zaszczepił na dobre :D Zwiększyłem zbiornik z 50 do 112 litrów i FAN1 już się nie nadaje. Potrzebuję teraz zakupić filtr do akwarium, jednak kompletnie nie wiem na co się zdecydować. Finalnie w akwarium będą ze dwie może trzy pary ramirezy, nie duża ławica neonów i jakiś glonojad. Zastanawiam się między kaskadą FZN-2 a wewnętrznym TURBO 1000 obydwa AQUAEL. Kubeł niestety odpada na starcie z powodu braku miejsca ( akwarium stoi na wiszącej półce we wnęce ściany ). Co do kaskady to musi ona spełnić jeszcze wymóg przestrzenny, mianowicie za akwarium mam tylko 5 cm wolnej przestrzeni.
Z góry wielkie dzięki za pomoc
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Dylemat - Filtr wewnętrzny czy kaskadowy

#2

Post autor: mimag »

Ja bym wybrał kaskadę. Kiedyś używałem i się świetnie sprawdzała. Możesz w niej zastosować poza gąbką także ceramikę. Natlenia wodę. Niestety obawiam się ze potrzebuje więcej miejsca niż 5cm głębokości.
może to w czymś pomoże:
http://www.apisto.pl/fa/viewtopic.php?t=3626

Filtr możesz powiesić na tylnej lub na bocznej ścianie akwa. Z każdej strony masz tak mało miejsca?
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Dylemat - Filtr wewnętrzny czy kaskadowy

#3

Post autor: Drottnar »

elmo007 pisze:ze dwie może trzy pary ramirezy
Trochę nie na temat, ale to za dużo na takie akwarium.

kloner11
Gaduła
Posty: 127
Rejestracja: śr lis 07, 2012 11:09 pm
Lokalizacja: 4
Płeć:

Dylemat - Filtr wewnętrzny czy kaskadowy

#4

Post autor: kloner11 »

elmo007 pisze:mianowicie za akwarium mam tylko 5 cm wolnej przestrzeni.

FZN, żaden nie wejdzie- żadna kaskada mająca odpowiednią wielkość tam się nie zmieści. Jak wygląda sprawa szyb bocznych? Może tak można umiejscowić kaskade?
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Dylemat - Filtr wewnętrzny czy kaskadowy

#5

Post autor: mimag »

FZN-2 wymiary (d/szer/wys) 22,5 / 15 / 23,5
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
elmo007
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: pn kwie 01, 2013 10:03 am
Lokalizacja:

Dylemat - Filtr wewnętrzny czy kaskadowy

#6

Post autor: elmo007 »

Dzięki wielkie za pomoc, niestety po bokach też miejsca jest tyle samo. A mógłby mi ktoś podać w miarę dokładnie ile cm kaskada odstaje od akwa, bo jeżeli to kwestia dodatkowych 2-3 cm to warto powalczyć, zważywszy na to że wszyscy skłaniają się ku kaskadzie. A tak poza tematem, to ile ramirezek ulokować żeby ich szczęście nie ucierpiało? :)
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Dylemat - Filtr wewnętrzny czy kaskadowy

#7

Post autor: mimag »

Może przesuniesz cały zbiornik do jednego boku aby z drugiej strony odzyskać te kilka cm. Musi kaskade zmierzyć osoba która ma taki filtr aby pomiar był dokładny.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
elmo007
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: pn kwie 01, 2013 10:03 am
Lokalizacja:

Dylemat - Filtr wewnętrzny czy kaskadowy

#8

Post autor: elmo007 »

Właśnie tak też pomyślałem, żeby zaburzyć symetrię w ustawieniu zbiornika i wtedy bym upchną kaskadę. Pomierzyłem trochę i wychodzi mi, że ok 10 cm luzu z boku mógłbym uzyskać. Pozostaje pytanie czy mogę bezpiecznie przesuwać pełny zbiornik ( stoi na styropianie 2 cm )?
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Dylemat - Filtr wewnętrzny czy kaskadowy

#9

Post autor: mimag »

elmo007 pisze:Pozostaje pytanie czy mogę bezpiecznie przesuwać pełny zbiornik ( stoi na styropianie 2 cm )?
nie.
przy podmianie wody spuść 50% wody lub nawet 70% z czego 20% do wiadra. Przesuń zbiornik, dolej 20% zostawione i uzupełnij odstana woda do podmiany.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
elmo007
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: pn kwie 01, 2013 10:03 am
Lokalizacja:

Dylemat - Filtr wewnętrzny czy kaskadowy

#10

Post autor: elmo007 »

Dzięki za pomoc, przy podmianie wody przesuną zbiornik i zobaczę dokładnie ile uda mi się uzyskać miejsca. Rozumiem, że mam kierować się raczej ku kaskadzie? A różnica w skuteczności między tymi filtrami jest duża? ( pytam na wypadek jakby kaskada nie weszła)
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Dylemat - Filtr wewnętrzny czy kaskadowy

#11

Post autor: mimag »

Turbo 1000 tez się sprawdzi ale wg mnie gorzej. Poza tym będzie wyglądał dużo mniej estetycznie i zajmie sporo miejsca w zbiorniku. Ja bym starał sie upchnąć kaskade. A moze inne nowe miejsce na zbiornik.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Dylemat - Filtr wewnętrzny czy kaskadowy

#12

Post autor: Drottnar »

Fajnie może się sprawdzić (u mnie się przez jakiś czas sprawdzał) Aqua Szut Turbo N750 z dodatkowym koszykiem. W jednym koszyku dałbyś watę, a w drugim ceramikę na przykład. Tylko on dużo miejsca w 112l zajmuje.

Wg mnie w takim akwarium możesz mieć maksymalnie dwie pary ramirezek. O ile nie będą się ganiały i musisz im zapewnić dużo kryjówek.

Autor
elmo007
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: pn kwie 01, 2013 10:03 am
Lokalizacja:

Dylemat - Filtr wewnętrzny czy kaskadowy

#13

Post autor: elmo007 »

Po podmianie wody wrócimy do rozmowy, zobaczymy co się uda uzyskać. Jednak dodatkową zaletą kaskady jest fakt, iż nie zajmuje miejsca w środku. A co do miejsca dla akwa to jest na pewno ostateczne, bo po bałaganie jaki uczyniłem robiąc wzmocnienia pod półkę moja Pani się trochę złościła :)

A lepiej wpuścić dwie pary na raz, czy lepiej stopniowo po 1 parze? Co do kryjówek, to trochę jest z kamieni, jest kokos i posadziłem sporo roślin, tak więc jak się rozrosną to będzie gdzie się skryć.
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Dylemat - Filtr wewnętrzny czy kaskadowy

#14

Post autor: Drottnar »

Zdecydowanie lepsze są wszelkie rozwiązania zewnętrzne. Najlepszy kubełek, ale to u Ciebie odpada. Jak się da, to dawaj kaskadę.
Co do ramirezek, to ja bym ograniczył się do jednej pary a zamiast drugiej dałbym inne ryby.

Autor
elmo007
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: pn kwie 01, 2013 10:03 am
Lokalizacja:

Dylemat - Filtr wewnętrzny czy kaskadowy

#15

Post autor: elmo007 »

Podobają mi się jeszcze kakadu, tylko czy dobrym pomysłem jest para ramirez i 1+2 kakadu?
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Dylemat - Filtr wewnętrzny czy kaskadowy

#16

Post autor: Drottnar »

Pielęgniczki są terytorialne, więc jeśli nie para ramirez, to pewnie i nie kakadu do kolekcji.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Dylemat - Filtr wewnętrzny czy kaskadowy

#17

Post autor: mimag »

Ja bym przemyślał sprawę obsady i wybrał coś mniej terytorialnego. Wtedy będziesz miał możliwość w takim litrażu pozwolić sobie na jakieś ryby w ilościach zauważalnych dla oka.
Ryba terytorialna potrzebuje swojego obszaru w zbiorniku. Jeśli wybierzesz coś bardziej pacyfistycznego będzie żyło w zgodzie w innymi rybami.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
elmo007
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: pn kwie 01, 2013 10:03 am
Lokalizacja:

Dylemat - Filtr wewnętrzny czy kaskadowy

#18

Post autor: elmo007 »

Niestety wszelaki kombinacje ze zbiornikiem nie dały więcej niż 7 cm miejsca, tak więc padło na TURBO 1000. A co do pielęgniczek, to nie potrafiłem się oprzeć :) para ramirezek już pływa :)
Awatar użytkownika

falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Dylemat - Filtr wewnętrzny czy kaskadowy

#19

Post autor: falco »

Siema,
trochę po herbacie, ale może na przyszłość komuś się przyda.

Co do wyboru filtra, to ja zawsze uważałem, że im mniej "sprzętu" wewnątrz tym lepiej, ładniej i więcej miejsca dla mieszkańców.

Kaskada FZN-2 odstaje ok.11cm (na styk!!), więc w przypadku zdejmowania niezbędna jest przestrzeń nad akwarium, wtedy można filtr osadzić na szybie od góry i przesuwać potem już w poziomie.

Kaskada FZN-3 odstaje ok. 12cm (na styk!!), reszta j/w.

Bardzo ważne o czym trzeba pamiętać, to fakt, że dłuższe zbiorniki mają wklejone szybki zapobiegające wyginaniu się przedniej i tylnej szyby!! Jeśli chcemy zawiesić kaskadę na tylnej szybie trzeba się liczyć z tym, że wylot wody będzie najpierw lecieć na szybkę a potem do wody, co łączy się z głośnym pluskaniem. ;)
Należy też coś podłożyć z drugiej strony (od wąskiej szyby), by wypoziomować kaskadę, bo przez wzmocnienie nie można jej równo zawiesić.

Z tego co mierzyłem, to jedynie najmniejsza wersja, czyli FZN-1 zmieści się w szczelinę pomiędzy wzmocnieniem a boczną szybą, ale ze względu na małą powierzchnię filtracyjną nie nadaje się do większych szkieł, które... mają wzmocnienia. 8)
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...

Autor
elmo007
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: pn kwie 01, 2013 10:03 am
Lokalizacja:

Dylemat - Filtr wewnętrzny czy kaskadowy

#20

Post autor: elmo007 »

Czyli ostatecznie i tak bym kaskady nie upchnął. Czekamy na turbo 1000 i zobaczymy jak będzie się sprawował.
Dzięki wszystkim za pomoc
ODPOWIEDZ