Dodatkowa pompa dla większej cyrkulacji

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
Drusia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: wt lip 06, 2010 10:30 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:

Dodatkowa pompa dla większej cyrkulacji

#1

Post autor: Drusia »

Witam,
Akwarium o pojemności 240 L
120x40x50(h)
filtr zewnętrzny kubełek Tetra EX 1200
dozowanie CO2 - atomizer narurowy

Praktycznie nie widać zmniejszonego obiegu wody ale nawet przed założeniem atomizera ten obieg jest według mnie za słaby.
Na wolniej rosnących roślinach albo na starszych częściach widać taki szaro brązowy nalot.
Postanowiłam zwiększyć cyrkulację i zakupiłam pompę Aquaele Circulator 500 (500l/h)
Podpowiedzcie mi jak najlepiej ukierunkować wylot, kierunek obiegu tej pompy.

Obecnie wylot z kubełka mam w lewym tylnym rogu i ukierunkowany wzdłuż długiej tylnej ściany. Powierzchnia wody faluje.
Czy pompę dać pod tym wylotem tylko trochę niżej czy umieścić ją po prawej stronie kierując przepływ po skosie od tylnej prawej cześć do przedniej lewej? Nie chciałabym umieszczać tej pompy z przodu akwarium.

Dopadł mnie jeszcze pomysł np zrobienia na obecnym wylocie deszczowni na całej długości tylnej szyby kierując obieg do przodu akwarium, a dodatkowa pompa umieszczona poniżej kierująca przepływ wzdłuż tylnej ściany w prawo ?

Może ktoś eksperymentował z takimi ustawieniami i podzieli się doświadczeniami?
Joanna
Awatar użytkownika

Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Dodatkowa pompa dla większej cyrkulacji

#2

Post autor: Akwamaniak.pl »

Myślę, że chyba troszkę wyrzuciłaś pieniądze w błoto (mam nadzieje, że się mylę). 500l/h możesz w ogóle nie zauważyć, już lepiej było kupić jvp 100 albo 101.
Co do ustawień to nikt Ci nie doradzi nie wiedząc jak masz ustawione elementy dekoracyjne i rośliny w akwarium. Bez fotki się nie obejdzie, ale i tak najlepiej i najszybciej będzie jak dojdziesz do tego sama.
Obrazek
Obrazek

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Dodatkowa pompa dla większej cyrkulacji

#3

Post autor: don_Vall »

Cyrkulator będzie zupełnie wystarczający. Jak go umieścisz w połowie drogi między wlotem i wylotem z filtra to na pewno zdrowo wymusi obieg.
Ja u siebie miałem zwykłego chińczyka (może z 200 l/h) przy filtrze jbl e901. Filtr w jednym końcu - na dole ssawa na górze dyfuzor i na drugim końcu w rogu filtr wewnętrzny. Pomimo małej wydajności filtr wewnętrzny obmywał gdzieś z 50 cm szyby przedniej + szybę boczną (po skosie). Akwarium co prawda krótsze ale i filtry mniejsze. Myślę, że jak cyrkulator dasz gdzieś w 1/3 wysokości i filtr będzie w drugim końcu to spełni swoją funkcję (cyrkulator)
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
ODPOWIEDZ