Kupno kubła-pomoc ;)

Sposoby na filtrację akwarium.

Autor
SheerG
Gaduła
Posty: 144
Rejestracja: pn kwie 22, 2013 11:49 pm
Lokalizacja: Bródno

Kupno kubła-pomoc ;)

#1

Post autor: SheerG »

Witam planuje w najbliższym czasie kupić kubełek...w sumie ma być to mój pierwszy kubełek potrzebuje pomocy ;)
Mianowicie znalazłem sobie w necie takie :
Tetra
http://allegro.pl/tetra-ex-700-new-type ... 99990.html" onclick="window.open(this.href);return false;
JBL
http://allegro.pl/filtr-jbl-e901-90-300 ... 47345.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Eheim
http://allegro.pl/eheim-classic-2213-25 ... 74593.html" onclick="window.open(this.href);return false;
I w zasadzie nie wiem na który się zdecydować ;)
Zależy mi w sumie na dość niskim poborze prądu,co wszystkie 3 spełniają.Na ciszy i tu nie wiem jak się sprawdzają ;)
Oraz na dobrej filtracji wody.
Akwarium mam 112l,gęsto obsadzone roślinami w obsadzie 25 neonów,2x parkę Pielęgnczek Ramreza,5x otosek,1 15cm zbrojnik i 4x Bocja wspaniała( wiem że mały litraż ale dostałem w spadku i dobrze się trzymają ;) )

Macie jakieś podpowiedzi ew propozycje??
Pozdrawiam SheerG
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Kupno kubła-pomoc ;)

#2

Post autor: mimag »

Aktualnie uzywam e901 i jest ok. Jest cichy stoi zamkniety w szafce i praktycznie go nie slychac. Jesli bym teraz wybierał zdecydowal bym sie na eheima (z czystej ciekawosci aby sie przekonac jak sie sprawdza) ale kupil bym w tym sklepie: http://www.clarias.pl/eheim-2213-020-cl ... p-502.html od tej ceny otrzymasz 4% rabatu po rejestracji. Minusy eheima to 2 lata gwarancji, gdzie przy 4 latach jbl bije go na głowe.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

kanciorek21
Bywalec
Posty: 71
Rejestracja: sob sty 18, 2014 5:52 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Na imię mam: Rafal
Płeć:

Kupno kubła-pomoc ;)

#3

Post autor: kanciorek21 »

JBL. Największa pojemność i największy przepływ wody.
[54L] - Betta splendens
[112l] - Apistogramma Allpahuayo
[625l] - Apisto mix ( w przygotowaniu)
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Kupno kubła-pomoc ;)

#4

Post autor: mimag »

kanciorek21 pisze:Największa pojemność i największy przepływ wody.
nie wiem jak w pozostalych kubelkach ale w jbl-u przeplyw rzeczywisty jest przecietny, na pewno nie powala na kolana.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Zielony
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pt lut 04, 2011 8:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Kupno kubła-pomoc ;)

#5

Post autor: Zielony »

A ja wybrałbym Eheima,stara sprawdzona konstrukcja i przeżyje bezawaryjnie JBL i tetrę a JBL zgadam się z kolegą mimag przekłamuje z możliwością filtracji.
Warszawa ja tu nie przyjechałem,ja się tu urodziłem.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Kupno kubła-pomoc ;)

#6

Post autor: Christo »

Opcja z 3 linku ale:
- nie jest idealnie cichy, jeśli śpisz w tym pomieszczeniu i jest w nim idealna cisza to będzie słychać cichutkie buczenie. Jeśli np wstawisz filtr do szafki - nie ma tego problemu
- oryginalne wkłady to nędza - będziesz musiał je dokupić, dlatego jak coś to już lepiej:
http://www.akwarystyczny24.pl/eheim-cla ... -1968.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Żeby nie było, że robię tu reklamę jeszcze bardziej polecam używkę tego właśnie modelu. Nawet jak trafi Ci się sztuka z wyrobionym ze zużycia wirnikem (głośniejsza) i będzie Ci to przeszkadzało, to i tak taniej wyjdzie dokupić do niej nowy wirnik i nawet płacąc 2 razy za wysyłkę całość wyjdzie Ci o połowę taniej. Za zaoszczędzoną kasę możesz kupić media, niekoniecznie Eheima - to już wedle uznania.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
SheerG
Gaduła
Posty: 144
Rejestracja: pn kwie 22, 2013 11:49 pm
Lokalizacja: Bródno

Kupno kubła-pomoc ;)

#7

Post autor: SheerG »

Jako że mnie jestem typem technika wolę kupić nowy i nie bawić się w wymiany podzespołów...najnormalniej w świecie zawszę coś urwę albo złamię...
Co do ciszy...Akwa stoi w przedpokoju a do "sypialni" i tak mam zamknięte drzwi na noc więc to nie jest jakiś ram mega wymóg ;)
Widzę żę większość poleca Eheima jako niezawodny itp...Naczytałem się że nowe modele robione są w Chinach i wcale nie są już tak niezawodne jak stare dobre modele ;)
Powiem szczerze że przy zakładaniu tematu byłem skłonny kupić JBL jako że ma 4 kosze i całkiem sporą objętość filtracyjną itp
Potem zacząłem brać pod uwagę Tetrę jako znaną markę itd...w zasadzie jest podobna technicznie do JBL.
Eheima podałem tak na odczepne żeby było jasne pole do porównania 3 wiodących firm....
Teraz mam taką sieczkę że szok ;D
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Kupno kubła-pomoc ;)

#8

Post autor: Drottnar »

Ja bym wybrał JBL. Miałem Tetrę 700 w 112l i była na styk. 901 myślę, że będzie odpowiednia. Eheimy ponoć są nie do zajechania. Ja swoją Tetrę 700 kupiłem używaną, przez kilka lat używałem w 112l a obecnie służy mi nadal w 240l jako dodatkowy filtr do JBL 1500. Jedyne co wymieniałem to ośki wirnika, które osobiście łamałem przy czyszczeniu.

Autor
SheerG
Gaduła
Posty: 144
Rejestracja: pn kwie 22, 2013 11:49 pm
Lokalizacja: Bródno

Kupno kubła-pomoc ;)

#9

Post autor: SheerG »

Poczekam zobaczę co jeszcze napiszecie ;p
Obecnie mam tam kaskade FZN-3 po kupnie kubła będzie go wspierać ;p
Zaczynam na poważnie brać się za akwa i stopniowo kupić sprzęt przed restartem ;)

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Kupno kubła-pomoc ;)

#10

Post autor: don_Vall »

A jaj mam do sprzedania JBLa e901. Do akwarium 112 nadaje się idealnie. Może ciut za duży.
Jest cichy. Mnie przeszkadzał w sypialni przy bardzo niskim tle. W nocy jest po prostu idealna cisza.
Na początku miałem z nim problemy ale po otrzymaniu nowego po reklamacji filtr działał bez zarzutu.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Kupno kubła-pomoc ;)

#11

Post autor: Drottnar »

O, od don_Valla brałbym śmiało.

Napisane z dala od komputera.

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Kupno kubła-pomoc ;)

#12

Post autor: cinek1916 »

A ja polecam Eheima. Nawet jak kupisz używkę (na allegro można trafić za 180zł z wężami, rurkami i zaworami) i będziesz chciał wymienić wirnik czy ośkę to nie masz możliwości nic zepsuć. Tak prosty w budowie jest ten filtr. Będzie Ci służył przez lata.
Sam mam Classic 2313 z 1994r, który działa bez zarzutu i jest prawie niesłyszalny.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Re: Kupno kubła-pomoc ;)

#13

Post autor: Christo »

SheerG pisze:...Naczytałem się że nowe modele robione są w Chinach i wcale nie są już tak niezawodne jak stare dobre modele ;)
To że są robione (prawdopodobnie) to nie znaczy, że trafiają na polski rynek. Sam mam classica 2213 wyprodukowanego w 2009 r. (kupiony chyba w 2011 r.) i rzeczywiście wykonano do niego w Chinach... pudełko i instrukcję :cool:
Sam trochę tego typu opinii poczytałem i sądząc po zawartych w nich "konkretach" osoby je powtarzające classica "made in china" w rękach nie miały, a większość najpewniej jakiegokolwiek Eheim'a w ogóle :P

Po oddaniu bocji (co mam nadzieję planujesz) 3-3,5l (2213) powinno wystarczyć do obsady którą podałeś. Konkurencja oferuje niewiele więcej pojemności. Jeżeli i tak planujesz nówkę, to i z Tetry i z Jbl'a i nawet z chinolka (Hw) przez pierwsze lata zapewne będziesz zadowolony...
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
SheerG
Gaduła
Posty: 144
Rejestracja: pn kwie 22, 2013 11:49 pm
Lokalizacja: Bródno

Kupno kubła-pomoc ;)

#14

Post autor: SheerG »

Z don_Vall-em miałem nawet przyjemność ostatnio porozmawiać na ten temat osobiście ;D^^Jak wymieni uszczelkę czy co tam było to kto wie ;D^^ :twisted:
4 na Eheima vs 3 na JBL blisko ;)
Awatar użytkownika

zorbek
Zapaleniec
Posty: 448
Rejestracja: pt gru 07, 2012 11:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Kupno kubła-pomoc ;)

#15

Post autor: zorbek »

Mam tetrę wersje EX400 i pierwsze co w niej wymieniłem to kształtki. Bez załkowitego rozebrania nie wyczyścisz. Po wymianie czyszczenie szczotką to sama przyjemnośc i trwa 5 minut bez rozkęcania węży.
----------------------------
Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Kupno kubła-pomoc ;)

#16

Post autor: Lech-u »

Zdecydowanie EHEIM.
To jest filtr na wieeeeele lat bezawaryjnej pracy.
Sam mam same EHEIMy i tylko jeden filtr innej firmy (nie wymienionej przez Ciebie w ofertach). Eheimy są do akwariów najlepsze. Nie psują się. Nie marudzą. Nie przeciekają. Nie są głośne.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Tom3k
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: pt sty 13, 2012 2:25 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Kupno kubła-pomoc ;)

#17

Post autor: Tom3k »

To ja powiem tak, mam eheim-a 2073 (w 182l) jest raczej bezgłośny, stoi w szafce, ale niestety przeciekał na uszczelce od zasysania wody, typowe... silikon poógł ^^ Mam też jbl-a cp250 (w 77l) nigdy jeszcze mnie nie zawiódł, po 4 latach bezproblemowej pracy jedyne do czego można się przyczepić to słyszalny bardzo lekki szmer, trzeba dosłownie przyłożyć ucho do filtra, no może jeszcze przeciekający zawór, ale to nie jego wina... ;p dodam jeszcze że oba pracują w sypialni i nie ma z tym problemu ~~
Awatar użytkownika

Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Kupno kubła-pomoc ;)

#18

Post autor: Przemo_K »

Tom3k pisze:przeciekał na uszczelce od zasysania wody, typowe
popieram - typowy mankament Eheimów.
182l, 27l
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Re: Kupno kubła-pomoc ;)

#19

Post autor: Christo »

Przemo_K pisze:
Tom3k pisze:przeciekał na uszczelce od zasysania wody, typowe
popieram - typowy mankament Eheimów.
Cholera. Dobrze że się o tym dowiedziałem. Natychmiast sprzedaję wszystkie swoje Eheim' y. :razz: Tylko napisz jeszcze co polecasz :P
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Kupno kubła-pomoc ;)

#20

Post autor: Drottnar »

Jako, że rhino jest na urlopie, pozwolę sobie w jego imieniu zasugerować EHEIM, EHEIM TYLKO EHEIM!

Bo akwaryści dzielą się na tych, którzy nigdy nie mieli Eheima i są w stanie uznać, że inne filtry też są dobre (i po wieloletnim użytkowaniu nie zmieniają zdania) i ci, którzy Eheima mieli/mają i nie widzą świata poza produktami tej firmy.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Kupno kubła-pomoc ;)

#21

Post autor: Lech-u »

Drottnar pisze:Bo akwaryści dzielą się na tych, którzy nigdy nie mieli Eheima i są w stanie uznać, że inne filtry też są dobre (i po wieloletnim użytkowaniu nie zmieniają zdania) i ci, którzy Eheima mieli/mają i nie widzą świata poza produktami tej firmy.

Drottnar, Ty jesteś dobry w sprawnym szukaniu w googlach. Może są jakieś testy porównawcze filtrów kubełkowych? Trochę bardziej obiektywne niż tylko odczucia poszczególnych akwarystów? Takie testy, które "mierzą" określone parametry i porównują?

Ja mam EHEIMy i jeden nieEHEIM i z całą pewnością potwierdzę: jeśli ma być dobry, sprawny, cichy i niezawodny filtr kubełkowy, to wybrałbym (ponownie) EHEIMa.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Kupno kubła-pomoc ;)

#22

Post autor: mimag »

Lech-u pisze:Może są jakieś testy porównawcze filtrów kubełkowych? Trochę bardziej obiektywne niż tylko odczucia poszczególnych akwarystów? Takie testy, które "mierzą" określone parametry i porównują?
osobiscie jestem sceptyczny co do testow na stronach internetowych, czesto takie testy sa sponsorowane co moze "delikatnie" wypaczac wyniki. Bardziej ufał bym wlasnie opiniom poszczegolnych akwarystów.
100x40x50 JUWEL RIO 180

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Kupno kubła-pomoc ;)

#23

Post autor: krasnal »

mimag pisze:Bardziej ufał bym wlasnie opiniom poszczególnych akwarystów.
Każda pliszka swój ogonek chwali -gdy wszystko gra.
W przypadku jakiejś awarii -klnie na czym świat stoi ,że badziewie.
Użytkuję filtry wszystkich w/w firm (różne modele)
=> prawdę powiedziawszy => ten sam sprzęt w innym opakowaniu.
Tetra - zdarzają się cieknące,(smarowanie uszczelki-a może
to w jakimś innym było-nie pamiętam )
Jbl - kiedyś wadliwe dopasowanie głowicy(teraz nie wiem)
Eheim -,cena (nowe- seria prof.)
Z prefiltrem (gąbką ) wszystkie pracują równie długo bez zaglądania do wewnątrz.
Ostatnio zmieniony wt sty 28, 2014 12:17 am przez krasnal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Kupno kubła-pomoc ;)

#24

Post autor: mimag »

krasnal pisze:Każda pliszka swój ogonek chwali -gdy wszystko gra.
ja mam teorie ze zazwyczaj jest wszystko gra mało kto zawraca sobie głowe aby opisywac zachwyt nad sprzetem, a wlasnie jak cos nie gra i sie pusje lub wychodzą wady wtedy ma odpowiedni bodziec aby swe żale przelac na papier internetowy.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Kupno kubła-pomoc ;)

#25

Post autor: Christo »

Powiem tak. Jestem bardzo krytyczny wobec sprzętu (ale nie czepialski) oraz wszelkich źródeł pisanych. Eheim classic (używany) był moim pierwszym filtrem kubełkowym i po wzięciu go do łapki od razu wiedziałem, że to jest to.:) Potem nabyłem kilka kolejnych używanych classików i mimo że byłem z nich zadowolony zacząłem eksperymentować. Pierwszym krokiem był zakup nowego classica, co okazało się niepotrzebnym wydatkiem. Poza tym że był ładniejszy i kompletny nie różnił się niczym od używek, albo inaczej - nie mogłem znaleźć niczego istotnego w czym używki byłyby od niego gorsze. Potem nabywałem używki innych marek w sumie wszystkich najbardziej popularnych ale tylko po jednej sztuce, więc moja wiedza jest niepełna, ale widzę wykonanie nawet tych sprawnych elementów, a także jakość niektórych rozwiązań, czyli to co w innych egzemplarzach jest powtarzalne. Część tych kubełków nie nadaje się do użytku, część działa "nie w pełnym zakresie":P Także nie jestem zaślepiony Eheim'em, dałem szansę innym markom, potwierdziłem to co w sumie wiedziałem na początku.

Na forach jest mnóstwo postów typu: "mam kubełek x dwa lata i polecam", ba czasem nawet dwa miesiące i polecam :P Często jest to jedyny kubełek z którym taka osoba miała do czynienia lub jeden z dwóch, a trzeci widziała u kolegi i go wypytała. :)

Badania porównawcze - fajnie by było, chociaż mnie osobiście chyba już niepotrzebne...

I jeszcze jedno. Cinek napisał tu o swoim classicu z 94 r. Ja mam wewnętrzny Aqua-el fat 0 albo 1 z tego samego lub następnego roku. Mój pierwszy filtr nie napędzany powietrzem. :) Filtr nadal pozostaje sprawny, a jego przebieg niemal równy jest wiekowi, gdyż z uwagi na ciekawe rozwiązanie - wężyk napowietrzania jest podpięty do komory wirnika, a nie do wylotu jak we współczesnych i daje to strumień bardzo drobnych bąbelków - z uwagi na tę cechę zawsze pierwszy wchodził do akcji i korzystałem z niego chętniej i prawie bez przerw. Wprawdzie wirnik rozleciał się po ok 10 latach bez specjalnego powodu, ale to naprawiłem i chodzi już drugą dekadę. Jest trochę rozklekotany, ale sam mechanizm pozostał w pełni sprawny.

Także nie tylko Eheim' y są długowieczne, a ja potrafię docenić niezawodność także innych marek, ale niestety jest jej na ogół niewiele.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
SheerG
Gaduła
Posty: 144
Rejestracja: pn kwie 22, 2013 11:49 pm
Lokalizacja: Bródno

Kupno kubła-pomoc ;)

#26

Post autor: SheerG »

Twardy wywiad się zrobił ;)^^
To chyba pozostaje Eheim ;)^^Ew zobaczymy co napisze don_Vall o swoim ;p

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Kupno kubła-pomoc ;)

#27

Post autor: don_Vall »

A co tu jeszcze pisać...
Większość czasu funkcjonował jako pojemnik... Pompa nie była używana.
Na początku nie byłem zbytnio zadowolony bo chodził za głośno i zaczął przeciekać. Najprawdopodobniej na połączeniu głowicy z zaworami. Nie był to wielki wyciek ale wkurzający.
Po reklamacji byłem bardzo zaskoczony, bo nawet przepływ był istotnie większy. Głośność zmniejszyła się odrobinę ale dalej nie było to, to co było mi potrzebne.
Wadą na pewno jest uszczelka między podstawką głowicy i koszem z gąbkami. Choć ostatnio widziałem gdzieś zmodyfikowaną (fabrycznie przez JBL'a) podstawkę, która nie wymaga uszczelki.
Używałem zarówno z deszczownią jaki z dyfuzorem i oba rozwiązania są OK. Dyfuzor oceniam jako robiący zbyt duży strumień wody.
Jakbym miał kupować drugi to ze względu na cenę wyłabym również JBL'a.
Teraz używam NCF-1500 (jako zbiornik) i oceniając jakość wykonania to JBL biję go na głowę.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Kupno kubła-pomoc ;)

#28

Post autor: Christo »

Pod wpływem wątku zrobiłem sobie na własny użytek małe zestawienie więc się nim podzielę :)

Rzeczywista pojemność filtrów kubełkowych wybranych marek:

Classic.........2213............2215..........2217
.................3-3,5l ........... 4-4,6l..........6-7l

Jbl .............e701............ e901...........e1501
.................3,5l................4,7l...............8l

Tetra..........ex600............ex700..........ex1200
.................3,9l ...............5,2l..............10,2l

W przypadku classica pierwsza cyfra oznacza pojemność podaną przez producenta, drugą uzyskamy wypełniając złożem całą kolumnę filtra.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Kupno kubła-pomoc ;)

#29

Post autor: cinek1916 »

Krasnal, cena w przypadku Eheim Classic nie jest żadnym wyznacznikiem, używkę tak samo dobrą jak nówkę można kupić za śmieszne pieniądze. Sam teraz robię przymiarkę do dwóch 2011 z pełnym wyposażeniem za 70-90zł. 2013/2213 można znaleźć za 150zł, nie mów, że to dużo.
A uszczelek nigdy nie smarowałem...

Fakt, ja mam tylko Eheimy a inne marki widziałem u innych i tylko czytałem ich opinie. Ale po co mam zmieniać coś co działa idealnie od 20 lat?
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Kupno kubła-pomoc ;)

#30

Post autor: Christo »

Nom. Pisząc o Eheim' ie powinno się precyzować czy ma się na myśli classica czy profa. Te drugie czy to nówki czy używki są średno 2 razy droższe tak samo części. A najnowsze serie profa pełne niepotrzebnych bajerów to już w ogóle kosmos cenowy.

Myślę że 150zł za 2213 to już trochę dużo. Choć biorąc ceny nówek innych marek ciągle niewiele. Przed świętami był 2213 od 30zł i dwa razy się nie sprzedał. Nikt go nie chciał bo miał metalową ośkę, nieoryginalny kabel i zerwaną tabliczkę znamionową, czyli estetyka bez większego wpływu na pracę. Sam żałuję, że go nie ugryzłem, ale tyle już ich mam, że był by to zakup na zapas. Mimo że był to goły kubeł spokojnie uzbroiłbym go sobie do 100zł w tym wypełnienie.

Także nie smaruję. Uszczelki i krawędzie wewnętrzne kubłów tylko zwilżam wodą, żeby zmniejszyć tarcie przy składaniu. Żadnej nie wymieniałem, wszystko jest używane, szczelne tak jak kupiłem, za grosze na ogół :)
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
ODPOWIEDZ