Filtr kubełkowy zewnętrzny HW-302 1000l/h -poproszę o poradę :)

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

Filtr kubełkowy zewnętrzny HW-302 1000l/h -poproszę o poradę :)

#1

Post autor: Filippoinzagi »

Przyjaciele,

postanowiłem wyczyścić filtr zewnętrzny przy okazji dzisiejszej podmiany mającej na celu zbicie dramatycznie wysokiego NO3 w wodzie (50mg/l).Po
Powiem Wam, że jestem w szoku jak bardzo zanieczyszczony jest :/ Co prawda zauważyłem, że od paru dni wypływ wody z deszczownicy jest jakby utrudniony a teraz mamy powód. Nie sądziłem tylko że już po upływie miesiąca filtr będzie taaak zaczadzony :)
W każdym razie dowiedziałem się, że filtr czyścimy wyłącznie w podmienianej wodzie ażeby nie "zabić" bakterii nitryfikacyjnych.

W pierwszym koszyku filtracyjnym mam watę filtracyjną i ceramikę, w drugim ceramike i zeolit a w trzecim ponoć absolutną rewelację ,sam nie wiem, a mianowicie AZOO filter active 4 in1.
W doborze materiału filtracyjnego opierałem się na:
http://www.atn-akwarium.pl/Filtracja.html" onclick="window.open(this.href);return false;

W każdym razie mam pytanie. Otóż czy akceptowalnym jest wymienić obecną mocno zanieczyszczoną watę, watą nową? Czy też muszę mimo wszystko postarać się wypłukać na tyle na ile to możliwe brudną watę i z powrotem ją umieścić w koszu filtracyjnym?

Przy okazji filtra nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia. Otóż mimo, iż wlot filtra zakończony jest koszyczkiem o dość drobnych szczelinach to niestety okazują się one nazbyt duże dla krewetek :( A przynajmniej tych najmłodszych.
Efekt jest taki, że przy okazji czyszczenia koszy filtracyjnych, na samym dnie kubełka znajduje mnóstwo krewetek, niestety nie wszystkim udało się przetrwać warunki nasycone tak bardzo szkodliwymi substancjami jakie filtr wciąga do koszów filtracyjnych.

Pytanie czy jest jakiś patent żeby jakkolwiek ograniczyć wpadanie krewetek do koszyka jaki umieszczony jest w akwa? Myślałem o jakiejśc siatce, może ta do łączenia płyt regipsowych ale z kolei klej na niej może zaszkodzić. Być może jest jakaś siatka ogrodnicza?

Podpowiedzielibyście coś?

dzięki,

F
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Re: Filtr kubełkowy zewnętrzny HW-302 1000l/h -poproszę o poradę :)

#2

Post autor: radmac »

Filippoinzagi pisze: Otóż czy akceptowalnym jest wymienić obecną mocno zanieczyszczoną watę, watą nową?
wata ma za zadanie zbierać syf z akwarium. Żyją tam bakterie, ale nie ma co za nimi płakać. Zmień watę na nową - bakterie z pozostałych wkładów zasiedlą nową watę i już.
Filippoinzagi pisze: Otóż czy akceptowalnym jest wymienić obecną mocno zanieczyszczoną watę, watą nową?
Pytanie czy jest jakiś patent żeby jakkolwiek ograniczyć wpadanie krewetek do koszyka jaki umieszczony jest w akwa?
sorry za lekką reklamę - prefilty gush siatkowe
przykład http://www.akwarystyczny24.pl/images/Gu ... dzewny.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
używam w krewetkatium (300+ sztuk)i czyściłem raz po 1,5 roku bo zarósł w środku. zero krewetek w filtrze.
są różne rozmiary.
najbardziej polecam wersję z obrazka, jest jeszcze taka bez tych metalowych pierścieni, ale ma bardzo drobną siatkę i się szybko blokuje. ta z pierścieniami jest też lepiej wykonany (moje wrażenie).
Ostatnio zmieniony czw kwie 10, 2014 9:36 pm przez radmac, łącznie zmieniany 1 raz.

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Filtr kubełkowy zewnętrzny HW-302 1000l/h -poproszę o poradę :)

#3

Post autor: don_Vall »

...albo gąbka na wlocie...
Watę spokojnie możesz wywalić i dać nową.

JA zastosowałem dodatkowy zbiornik jako wyłącznie filtr mechaniczny. Wcześniej miałem grubą gąbkę założoną na koszu ssawnym. Bez niej filtr zapychał się w ciągu miesiąca. Z gąbką "wytrzymywał" ponad 3 miesiące. Teraz nie zaglądałem do kubła od grudnia.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

Filtr kubełkowy zewnętrzny HW-302 1000l/h -poproszę o poradę :)

#4

Post autor: Filippoinzagi »

Radmac !:)
to jest genialne w swojej prostocie :)
Dziękuję bardzo, zaraz dokonam zakupu bo jeśli nie poczynię żadnych kroków to niedługo będę znajdywał całe rodziny krewetek uwięzione w filtrze :P

don_Vall , gąbka to rzeczywiście słuszny kierunek. dzięki.
Gąbkę jakiej grubości byś zaproponował?

http://www.akwarystyczny24.pl/advanced_ ... ka&x=0&y=0" onclick="window.open(this.href);return false;

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Filtr kubełkowy zewnętrzny HW-302 1000l/h -poproszę o poradę :)

#5

Post autor: don_Vall »

Ja kupiłem najgrubszą (o największych otworkach). Coś tego rodzaju http://allegro.pl/gabka-do-filtra-hbl-3 ... 40819.html" onclick="window.open(this.href);return false; z otworem w środku. Spokojnie dało się go rozciągnąć aby koszyk ssawny się zmieścił. Przecinając ją na pół miałem 2 komplety.
Dałem najgrubszą gdyż jej zadaniem miało być zatrzymanie dużych śmieci. Drobniejsza zapychałby się zbyt często. I tak musiałem ją czyścić przy każdej podmianie bo bardzo się zaklejała. Po 2 tygodniach już znacząco spadał przez to przepływ.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

Filtr kubełkowy zewnętrzny HW-302 1000l/h -poproszę o poradę :)

#6

Post autor: Filippoinzagi »

Oke! ;)

dzięki

-- Cz kwi 10, 2014 11:19 pm --

Mam jeszcze jeden kłopot a pro po zakupu:


otóż nie mogę nigdzie wyczaić średnicy jaka byłaby właściwa dla mojego filtra :/

http://www.akwarystyczny24.pl/gush-filt ... -2404.html" onclick="window.open(this.href);return false;

tu jest 13ml

a tu:

http://www.akwarystyczny24.pl/gush-filt ... -2403.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Znalazłem tylko taką stronę ze specyfikacją:

http://www.akwaria.net/Produkty/Wyposaz ... TIS-AFI022" onclick="window.open(this.href);return false;

i jest tam info:

parametry produktu
Wydajność 1000l/h
moc 18 w
media filtracyjne 3 szt,
objętość filtracyjna wydajności 12l
max.podnoszenie wody 1,4 m
ilość koszy 3
max. wielkość zbiornika do 400l
wymiary 232x232x395
zasilanie 230VAC50Hz
średnica wew.15mm
średnica zew.21mm


Podpowiecie która średnica jest właściwa tak aby prefiltr pasował do rurki od mojego filtra?
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Filtr kubełkowy zewnętrzny HW-302 1000l/h -poproszę o poradę :)

#7

Post autor: Christo »

No chyba ich powaliło z ceną tego metalowego koszyka. Kup sobie zwykłą szarą gąbkę za 8 zł i sobie rozciągniesz do pożądanych rozmiarów (z tego koszyczka który jest na wlocie trzeba będzie zrezygnować bo jest za pulchny). Ja używam bardzo gęstych gąbek i tej na hw już chyba z pół roku nie czyściłem. Cała tajemnica to naciągnąć gąbkę tylko na 1-2 cm, tak aby woda mogła swobodnie przenikać do środka, a gąbka pracowała całą powierzchnią. Hw ma jeszcze tę fajną cechę, że nawet na częściowo przypchanym prefiltrze nie zaczyna pracować głośniej jak np Eheim classic.

Nie wiem co to za "objętość filtracyjna wydajności 12l" :P

Hw 302 ma równo 5l pojemności wkładów. :wink:
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Filtr kubełkowy zewnętrzny HW-302 1000l/h -poproszę o poradę :)

#8

Post autor: Drottnar »

Ja to tylko mogę powiedzieć, że widziałem u kolegi w szufladzie taki koszyk gusha po próbie montażu. Nie przypominało swojego pierwotnego kształtu, a kolega użył kilku nieparlamentarnych słów opisując jakoś tego produktu.
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

Filtr kubełkowy zewnętrzny HW-302 1000l/h -poproszę o poradę :)

#9

Post autor: Filippoinzagi »

He he he :) co ja bym bez Was zrobił :D
już się przymierzałem do zakupu rzeczonego koszyka za niebanalną cenę :D

Christo, mógłbyś mi proszę podesłać jaką dokładnie gąbkę masz na myśli?

thx
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Filtr kubełkowy zewnętrzny HW-302 1000l/h -poproszę o poradę :)

#10

Post autor: Christo »

Zwykła szara gąbka, średnica walca 7 cm.
Obrazek

Do rurki od HW pasuje jak ulał, nie trzeba niczego rozciągać.
Obrazek

Nie wiem czy w Twoim filtrze rurka też jest zakończona takim szpikulcem niewiadomego przeznaczenia, prawdopodobnie niedoróbką poprodukcyjną - dobrze się tego pozbyć. Gąbkę musisz tylko porządnie wymiętosić pod wodą, tak aby pozbyć się powietrza żeby kubeł go nie łapał. Dobrze żeby była jak najgęściejsza (ta na fotce ma chyba najmniejsze oczka na rynku), nie będzie się zapychać i nie wpuści syfu do kubła, ale tu już zależy na czym komu zależy.:)
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

Filtr kubełkowy zewnętrzny HW-302 1000l/h -poproszę o poradę :)

#11

Post autor: Filippoinzagi »

Owego szpikulca rurka od mojego HW nie posiada :P
w każdym razie pomysł jest fajny. Pytanie tylko czy taka gąbka nie będzie się zbyt często przytykać? Bo ona będzie działać niejako jak filtr wewnętrzny i cały syf będzie się zatrzymywać na gąbce i stąd pewnie będzie ona musiała być częściej czyszczona, zgadza się?
Jeszcze jednej kwestii nie rozumiem :)
Napisałeś:

"Cała tajemnica to naciągnąć gąbkę tylko na 1-2 cm, tak aby woda mogła swobodnie przenikać do środka"
Czyli rurka ma być włożona do gąbki do max 2 cm długości rurki , nie głębiej tak?
Czy fakt, że gąbka będzie zatrzymywać w sobie dużo zanieczyszczeń z akwarium a nie wysyłać je od razu bezpośrednio do kubełka, nie będzie szkodliwy dla jakości wody w zbiorniku?


pzdr.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Filtr kubełkowy zewnętrzny HW-302 1000l/h -poproszę o poradę :)

#12

Post autor: Christo »

Najlepiej po prostu sprawdź to empirycznie. Ta gąbka ma przede wszystkim nie dopuścić do zasyfiania się złoża biologicznego w kuble i tę rolę spełnia świetnie, po wielu miesiącach mam czystą ceramikę, jak nową. Przy okazji nie dopuszcza do dostania się do kubła ślimaków co przy niestosowaniu przeze mnie żadnych włóknin byłoby niebezpieczne dla wirnika. W Twoim wypadku sprawdzi się przy krewetkach. Nie trzeba go też często czyścić. Jeśli nie masz zbrojników lub innych ryb produkujących dużo bardzo drobnego syfu powinna wytrzymać bez czyszczenia co najmniej 2 miesiące.

Filtracja mechaniczna to tak naprawdę tylko zmiana miejsca składowania odpadów, cały czas pozostają one w tym samym zamkniętym systemie wodnym. Dla jakości wody nie ma żadnego znaczenia czy będą w czy na zewnątrz zbiornika. To takie zamiatanie pod dywan dlatego najlepiej dać priorytet biologii i nie obciążać kubła mechanicznie. Od filtracji mechanicznej są filtry wewnętrzne, ale przecież każdy może mieć inne zdanie i ktoś może stwierdzić że po to ma kubeł, aby załatwiał wszystko.

Daj szansę temu rozwiązaniu przez 2-3 miesiące jeśli uznasz że Ci nie pasuje, zawsze możesz dać rzadszą gąbkę lub koszyk i większość syfu wysyłać do kubełka. U mnie to rozwiązanie sprawdza się świetnie i tylko je powielam w kolejnych zbiornikach. Zresztą tam gdzie mam filtry wew. gąbki też mam wyłącznie tej właśnie gęstości i tez nie czyszczę ich po kilka miesięcy.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

Filtr kubełkowy zewnętrzny HW-302 1000l/h -poproszę o poradę :)

#13

Post autor: Filippoinzagi »

Dzięki :)
znalazłem te trzy, 10x7, 12x7 no i 15x7
Która byłaby najbardziej odpowiednia do mojego 150l baniaka Twoim zdaniem? :) Jeszcze dziś złożę zamówienie bo koszyk na potęgę wciąga mi krewetki do kubełka :/

http://www.allegromat.pl/aukcja158051" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.allegromat.pl/aukcja158052" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.allegromat.pl/aukcja158053" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Filtr kubełkowy zewnętrzny HW-302 1000l/h -poproszę o poradę :)

#14

Post autor: Christo »

Ja bym wziął jeszcze gęściejszą, ale te chyba też będą ok. Wielkość nie ma takiego znaczenia. Jeśli nie przeszkadza Ci estetyka to wiadomo im większa tym lepiej.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

Filtr kubełkowy zewnętrzny HW-302 1000l/h -poproszę o poradę :)

#15

Post autor: Filippoinzagi »

Oke ;)
wezmę zatem 12x7

http://www.allegromat.pl/aukcja158052" onclick="window.open(this.href);return false;

dzięki
ODPOWIEDZ