Wydajność tanich mediów "bio"

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Wydajność tanich mediów "bio"

#1

Post autor: Christo »

Cześć

Zastanawiam się nad wydajnością biologiczną następujących mediów:

-lawa
-plastikowe biobale
-ceramika zwykła (nie firmowa)
-gąbka rzadka, "plasterki' itp (na zdjęciu jako "1")
-gąbka gęsta pokrojona w kostkę (na zdjęciu "2")

Obrazek

Które wydają się Wam najbardziej wydajne, a które najmniej? Mile widziane jakieś uzasadnienie, na badania porównawcze oczywiście nie liczę, chyba że ktoś ma. :) Ideałem było by uszeregowanie od najbardziej do najmniej wydajnego. Zastosowanie pod kątem filtrów kubełkowych (umiarkowany przepływ wody).

pozdrawiam
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

symetryczny
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: ndz cze 21, 2015 7:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursynów
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Wydajność tanich mediów "bio"

#2

Post autor: symetryczny »

Ja na gąbce rzadkiej, jaka była oryginalna w Pat Mini, miałem problem z zamknięciem cyklu azotowego. Dopiero po zmianie na gęstą (taką jak ta szara "2") wszystko doszło do normy (po ponad miesiącu od startu).
Drugi przykład - przy starcie 112l na Turbo 1000 z gąbką rzadką, ale i z ceramiką, cykl miałem zamknięty po 2 tygodniach.

Ale to może przypadek, bo w pierwszym przypadku lałem ponad tydzień Denitrol JBLa, a po 3 tygodniach kupiłem BioDigest i nową gąbkę do Pata, a w 112l Denitrol jednorazowo na start i potem dwie fiolki BioDigest.

Podsumowując moje doświadczenie - ceramika wydaje się skuteczniejsza od gąbki, choćby z tego powodu, że - według opisu producenta - stanowi dobre siedlisko dla bakterii tlenowych (na powierzchni) i beztlenowych (w głębi porów), czego w gąbce nie można osiągnąć.
Same gąbki - gęste są lepsze, mają większą powierzchnię.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Wydajność tanich mediów "bio"

#3

Post autor: rhino »

Christo,

IMO plastikowe biobale są najgorsze.
Ceramika zwykła diabli wiedzą, jest tego trochę.
Z tego zestawienia, to gąbka gęsta i lawa będą najbardziej skuteczna. Jednak duże pokłady gąbki bardziej ograniczą przepływ (może to być plusem) i szybciej się zapchają.
Awatar użytkownika

ketapang
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: wt mar 10, 2015 12:50 pm
Telefon: 500123396
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Wydajność tanich mediów "bio"

#4

Post autor: ketapang »

Czy tylko Ja zauważyłem na tym zdjęciu stopę Froda? :P


Co do samych produktów to obawiam się, że drobna gąbka przy zastosowaniu w kubełku będzie najgorszym rozwiązaniem. O ile jako gąbka w całości się sprawdza to w kubełku nie sprawdzi się ponieważ woda w nim ma dużo mniejsze ciśnienie i będzie przepływać pomiędzy gąbką, a nie przez gąbkę.

Skłaniałbym się ku lawie albo ceramice, lecz w przypadku lawy należałoby znaleźć optimum rozmiaru poszczególnych cząstek. Nie może to być jeden, duży kawałek lawy, nie może to też być piasek z lawy... A ile wynosi optimum? Może kostka lawy 2cmx2cm, a może 5cmx5cm, a może 3cmx3cm?

Bez szczegółowych badań zaufałbym sprawdzonym rozwiązaniom i wybrał ceramikę
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Wydajność tanich mediów "bio"

#5

Post autor: rhino »

ketapang pisze:O ile jako gąbka w całości się sprawdza to w kubełku nie sprawdzi się ponieważ woda w nim ma dużo mniejsze ciśnienie i będzie przepływać pomiędzy gąbką, a nie przez gąbkę.
Przepraszam, nie doczytałem "pokrojona". Masz rację.
Awatar użytkownika

ketapang
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: wt mar 10, 2015 12:50 pm
Telefon: 500123396
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Wydajność tanich mediów "bio"

#6

Post autor: ketapang »

Widziałem obok dużej gąbki małe jej kwadraciki i pomyślałem, że chodzi o kawałki tej gąbki, choć faktycznie nie napisałem tego jasno za co przepraszam.

Christo czy możesz nam napisać jak planujesz ewentualnie użyć gąbki, w całości czy w kawałkach?
Awatar użytkownika

Autor
Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Wydajność tanich mediów "bio"

#7

Post autor: Christo »

Niebieski plasterek jest Eheima więc wiadomo nie będę go piłował. Te żółte rzadkie sporo kosztowały więc też trochę szkoda. Reszty mi nie szkoda i mam już pokawałkowane jak widać, ale ogólnie ludzie nie polecają, więc nie wiem czy się zdecyduję... jak coś to w kostkach jak na foto.

IMO jestem konserwatywny i najlepsza wydaje mi się ceramika. Może być nawet zwykła + ewentualnie 0,5 - 1l czegoś markowego na kubeł. Założyłem temat, bo nie chcę już ładować kasy w akwarystykę i zastanawiam się czy sensowne będzie wykorzystanie tego co już mam. :?:
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
ODPOWIEDZ