Jak nie nasyfić po operacjach w kubełku?

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Jak nie nasyfić po operacjach w kubełku?

#1

Post autor: bory »

Właśnie wymieniłem watę w moim kubełku (EHEIM 2426), która jest ostatnim medium. Filtr jest w 100% biologiczny więc grubego syfku nie zbiera (od tego mam prefiltr). Oczywiście po zmianie pierwszy strzał puściłem do wiadra tak jak zwykle, ale tym razem tak się skurczybyk zapowietrzył, że musiałem nim majtać kilka minut żeby przestał rzęzić... no i podczas tego majtania woda w zbiorniku zrobiła się mleczna, naleciało mnóstwo takiego drobnego pyłku. Oczywiście zalałem filtr po wymianie na tyle, że podczas zamykania nadmiar wody uciekł bokiem, ale mimo to się zapowietrzył jak nigdy. Macie jakiś sprawdzony sposób na uniknięcie takiej nieprzyjemnej niespodzianki?
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)

lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Jak nie nasyfić po operacjach w kubełku?

#2

Post autor: lila »

Niestety mi się też zawsze trochę nasyfia i mnie wtedy trafia :faint:
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Jak nie nasyfić po operacjach w kubełku?

#3

Post autor: Lech-u »

bory pisze:Macie jakiś sprawdzony sposób na uniknięcie takiej nieprzyjemnej niespodzianki?
Należy porządnie napełnić filtr.

To co zrobiłeś (
bory pisze:Oczywiście zalałem filtr po wymianie na tyle, że podczas zamykania nadmiar wody uciekł bokiem, ale mimo to się zapowietrzył jak nigdy.
to nie jest zalanie filtra. Nalałeś wody PONIŻEJ poziomu wirnika, który jest w głowicy. A więc ponad poziomem przelewowym.

Należy zrobić tak:
1. podłączyć głowicę "na cacy" czyli tak, żeby było mega szczelnie.
2. podłączyć wszystkie węże tak jak powinno być.
3. zassać przez wąż wylewowy w taki sposób, żeby wężem ssącym woda zaczęła lecieć do filtra.
4. trzymać wąż wylewowy poniżej poziomu wody w akwarium i poczekać aż woda przeleci przez filtr wyrzucając z filtra zbędne powietrze.
5. włożyć wąż wylewowy do akwarium
8. podłączyć filtr.
I już.
Wszelkie tarmoszenie filtrem powoduje uwolnienie syfu i wlanie go do akwarium. A więc przy zastosowaniu "mojego" sposobu, kubeł może być w ogóle nie ruszany, a co za tym idzie nie puści syfu.

Wypróbuj!
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Jak nie nasyfić po operacjach w kubełku?

#4

Post autor: bory »

A widzisz... wydawało mi się, że głowicę też zalałem bo po jej założeniu dolałem wodę przez otwory. Zawsze tak robiłem i było dobrze, ale dziś zapowietrzył się tak jak nigdy dotąd - stąd moje pytanie. No nic.. następne grzebanie w filtrze za jakieś pół roku w celu ponownej wymiany waty :)
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Jak nie nasyfić po operacjach w kubełku?

#5

Post autor: marcinzabki29 »

Ja uruchamiałem 2213 tak jak pisał Lechu - podobnie.
Nawet nie napełniałem filtra. Podłączyłem węże i zassałem przez
wylotowy wąż, słychać było jak się napełnia. Gdy woda pokazała się w wężu
to podłączyłem do deszczownicy i włączyłem filtr.
Nawet nie zaterkotał, włączył się od razu.
Polecam ten sposób do Classiców :)
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Jak nie nasyfić po operacjach w kubełku?

#6

Post autor: Lech-u »

marcinzabki29 pisze:Polecam ten sposób do Classiców
Ja polecam do wszelkich filtrów kubełkowych.
I stanowczo ODRADZAM używania wmontowanych pompek do zalewania filtra. To jest jeden wielki bulszit. I miejsce potencjalnych wycieków z filtra.

"Mój" sposób napełniania nie jest groźny dla filtra. I jest skuteczny w 100% przypadków. Nawet jeśli w filtrze nie ma w ogóle wody, to po takim manewrze na pewno nie będzie w nim powietrza.
I "zaskoczy" przy pierwszym "kopie".

Jeszcze raz powodzenia!

PS. Przez pół roku zapomnisz o tym sposobie. Przypomnisz sobie dopiero jak do akwarium wleci syf z filtra!
ODPOWIEDZ