Prefiltr zewnętrzny

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
esen1a
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: sob wrz 27, 2014 5:09 pm
Lokalizacja: LEGIONOWO
Płeć:

Prefiltr zewnętrzny

#1

Post autor: esen1a »

Cześć
Jaki polecacie prefiltr zewnętrzny do akwarium 60l? Chodzi mi o taki, który
- ma wkłady gąbkowe
- był łatwo demontowalny w celu wyczyszczenia
- pojemność 1,5 - 2l
- za niewielką cenę ~100zł

Mam HW-602A i popękały mi w nim mocowania dla zatrzasków stąd mam wątpliwość do kolejnego zakupu tego prefiltru

Znalazłem kilka alternatyw
- Hydor Prime 10, problem że jest z wbudowaną pompką
- Jaqno PF-128
- JENECA AE-133
- Multikani 800, mam minikani 80 i podczas majstrowania przy zaworze, przecieka. Tutaj jest podobny zawór i nie wiem czy po kilku miesiącach nie będzie ten sam problem
- HW-602A, może tylko ja mam problemy z tymi zaciskami.
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

Prefiltr zewnętrzny

#2

Post autor: igor255 »

Polecam filtr narurowy. Są różne rozmiary - 5", 10", 20". W zależności od potrzeb. Wkład gąbkowy można sobie dorobić odpowiedni, bądź szukać gotowca. USTM ma takie korpusy z plastikowymi króćcami - bez metalowych gwintów.

W celu łatwego czyszczenia warto za i przed korpusem założyć zawory. Najlepiej z tworzywa (dział ogród, kat. nawadnianie).
Awatar użytkownika

Norbi
Gaduła
Posty: 163
Rejestracja: pt cze 20, 2014 3:55 am
Lokalizacja: USA
Na imię mam: Norbert
Płeć:

Prefiltr zewnętrzny

#3

Post autor: Norbi »

Ja mam takie jak na zdjęciach, długość to 10 cali.

Obrazek

Obrazek

Wymiana wkładów zajmuje 2-4 minut.

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Prefiltr zewnętrzny

#4

Post autor: cinek1916 »

Dodam, że do podłączenia węży do korpusów idealnie pasują złączki do węża PEX od instalacji grzewczych.
np. takie:
pex.pl/p/47/776/zlaczka-pex-alpex-16x1-2-gz-diamond-zlaczki-pex-skrecane-ksztaltki-i-zlaczki-pex.html
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

Prefiltr zewnętrzny

#5

Post autor: igor255 »

Węże stosowane w HW-303 i 302 (nie pamiętam rozmiaru) wchodzą też bezpośrednio na gwint 1/2cala po lekkim podgrzaniu we wrzątku. Oczywiście obowiązkowo metalowa obejma (cybant). Ja dawałem też taśmę teflonową na gwint dość grubo.
Tak jak u Norbi-ego to jest idealnie :)

Autor
esen1a
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: sob wrz 27, 2014 5:09 pm
Lokalizacja: LEGIONOWO
Płeć:

Re: Prefiltr zewnętrzny

#6

Post autor: esen1a »

Dzięki za porady, rzeczywiście pomyślę o tym. Co do przyłączy to mam sprawne jeszcze z HW-602A, nie mierzyłem ile dokładnie mają ale powinny być 18mm (3/4 cala). Na wężach tyle mają, chyba tyle samo powinny mieć na gwincie.
Chyba kwestia byłaby teraz znalezienia takich dwóch nypli. po obu stronach i podłączenia. A co z mediami filtracyjnymi. Tak sobie myślałem żeby do środka wyciąć i włożyć (w takiej kolejności patrząc od dołu):
- gąbkę gruboziarnistą
- gąbkę średnioziarnistą
- włókninę
Czy nie bawić się i kupić wkład, który starczy mi na X czasu czyszcząc go raz w miesiącu?
... ciekawe jak spadnie wydajność pompki.

A jak z odkręcaniem tego korpusu? Potrzebny jest do tego klucz czy dałoby radę rękami?

-- Wt sty 12, 2016 12:14 pm --

Sprostowanie tego co napisałem. Chodzłoi mi o taką filtrację
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Jeszcze tylko musiałbym znaleźć taką tubę jak jest w środku.

Ewentualnie myślałem trochę odwrotnie żeby zrobić. cienką rurką woda by wpływała, natomiast na nią byłyby "nadziane" media filtracyjne, pytanie czy to by się sprawdziło? Może ktoś takie cuda robił?
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

Prefiltr zewnętrzny

#7

Post autor: igor255 »

Http://www.waterpure.pl/index.php?p812,puszka-na-media" onclick="window.open(this.href);return false;
Taka puszka byłaby ok :)

Ja miałem rurkę podziurkowaną i na nią nakładałem długą gąbkę (z dziurą w środku jak w wewnętrznych), lub owijałem fizeliną (watoliną) i całość opaskami zaciskowymi. Kierunek przepływu oryginalny.

Klucz potrzebny, ale kosztuje 5zł.

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Prefiltr zewnętrzny

#8

Post autor: cinek1916 »

Ja mam filtry z różnych firm i wszyskie da radę odkręcić ręcznie. tylko moje są solidnie zamontowane na płytkach. Klucze połamałem w ciągu miesiąca...

Jeżeli masz mało brudzącą obsadę to pomyśl nad standardowymi filtrami sznurkowymi. Ja początkowo stosowałem takie właśnie wkłady, co kilka dni odwijałem sznurki zamiast wymieniać całe wkłady.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Prefiltr zewnętrzny

#9

Post autor: don_Vall »

Ja używam HW-60xx i jestem z niego b. zadowolony. Jest on przystosowany do węży 16/22 na czym mi zależało. Ma 3 gąbki o różnych gradacjach.
Wadą jego jest to, ze ma pojedynczy zawór na dole i trzeba odłączać go nad wiadrem.
Wcześniej miałem podobny ale dekiel był odkręcany i było to uciążliwe. Wadą jego było również to, że miał węże podłączane na szybkozłączkę.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
ODPOWIEDZ