HW-302 kolejność wkładów

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
aqca
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: sob paź 29, 2016 10:25 pm
Lokalizacja: Polska

HW-302 kolejność wkładów

#1

Post autor: aqca »

Witam.
Kupiłem filtr HW-302 do pierwszego akwariu z wkładami włóknina filtracyjna x 3 (węgiel aktywny, zeolit i bio ceramika) na tej aukcji http://allegro.pl/show_item.php?item=61 ... Y4NGJmMQ==" onclick="window.open(this.href);return false;. W jakiej kolejności ułożyć te wkłady?
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

HW-302 kolejność wkładów

#2

Post autor: rhino »

Od dołu.
-bioceramika
-zeolit
-węgiel (raczej na jakiś czas tylko)
-włóknina

Autor
aqca
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: sob paź 29, 2016 10:25 pm
Lokalizacja: Polska

HW-302 kolejność wkładów

#3

Post autor: aqca »

W każdym koszu są włókniny, mam je wyjąć i sypać bez nich po kolei tak jak wymieniłeś http://www.spedwin6.strefa.pl/hw302-czesci.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; a włókninę tylko jedną do 4 (rysunek w linku) na samą górę?
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

HW-302 kolejność wkładów

#4

Post autor: rhino »

Włóknina zatyka najszybciej i powinna być wymieniana, nie czyszczona.
Układając ją w górnym koszu, będziesz miał łatwy dostęp (ewentualnie jedną włóż do środkowego kosza).
Tylko trochę wkładów będziesz musiał dokupić, bo z tego co wiem, producent daje ich zbyt mało.
No i niestety nie są jakieś wybitne ;)

Autor
aqca
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: sob paź 29, 2016 10:25 pm
Lokalizacja: Polska

HW-302 kolejność wkładów

#5

Post autor: aqca »

Dzięki za pomoc.

-- N paź 30, 2016 4:35 pm --

Zrobiłem tak jak mówiłeś wszystko chodzi dobrze. Akwarium mam 126 litrowe podłoże zwykła ziemia i kilka roślin (ludwigia repens, moczarka kanadyjska, zabienica amazonska). Nie mam żadnej pożywki dla bakterii, czy po około 2 tygodniach bez niej akwarium dojrzeje?
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

HW-302 kolejność wkładów

#6

Post autor: rhino »

Trochę mało.
Wrzuć jakiegoś ślimaka lub dwa, niech sobie...wydala.
I jeśli Ci nie żal kasy, kup jakieś bakterie startowe. Sugeruję Microbe-lift Special Blend.
Jeśli Ci żal, to uśmiechnij się do jakiegoś akwarysty, który ma zdrowe i zadbane akwarium i poproś o trochę "syfku" z filtra. Wlej tę zupę do swojego filtra i...cierpliwie czekaj :)

Autor
aqca
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: sob paź 29, 2016 10:25 pm
Lokalizacja: Polska

HW-302 kolejność wkładów

#7

Post autor: aqca »

Jaką obsadę byś polecił parametry wody z kranu: https://zapodaj.net/768fc2bd735b2.jpg.html" onclick="window.open(this.href);return false;?
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

HW-302 kolejność wkładów

#8

Post autor: rhino »

Wodę masz niezłą.
Twardość ogólna 8,6 kwalifikuje ją do wód raczej miękkich, pH też nie jest przesadnie wysokie...
Jak bardzo początkującym akwarystą jesteś? Masz jakąś ogólną wizję tego akwarium? Planujesz pokrywę? Czym masz przykrytą ziemię? Jakiego rodzaju ryby Ci się podobają? Podaj jakieś przykłady.
Będzie łatwiej i szybciej.

Autor
aqca
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: sob paź 29, 2016 10:25 pm
Lokalizacja: Polska

HW-302 kolejność wkładów

#9

Post autor: aqca »

Bardzo początkującym, to będzie moje pierwsze akwarium, wcześniej nie miałem żadnej styczności z akwarystyką. Wizji to za bardzo nie mam. Z ryb jakąś ławice z mniejszych rybek i kilka większych (najlepiej łatwe w utrzymaniu). Patrząc po zdjęciach to podobają mi się ryby bocja pregowana, wielkopletw wspanialy, welonka zlota, gupik pawie oczko. Temperatura w akwarium 23°C
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

HW-302 kolejność wkładów

#10

Post autor: rhino »

rhino pisze:Planujesz pokrywę? Czym masz przykrytą ziemię?

Autor
aqca
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: sob paź 29, 2016 10:25 pm
Lokalizacja: Polska

HW-302 kolejność wkładów

#11

Post autor: aqca »

Mam taką pokrywę: http://allegro.pl/pokrywa-czarna-prosta ... _c=Product" onclick="window.open(this.href);return false;. Ziemia jest rozsypana luzem mam jeszcze 14 kg żwiru rzecznego naturalnego 3-5mm nie wiem czy go sypać na ziemię.
Ostatnio zmieniony ndz paź 30, 2016 6:40 pm przez aqca, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

HW-302 kolejność wkładów

#12

Post autor: rhino »

Jestem zielony w akwariach na ziemi, ale musisz ją obowiązkowo(!) przykryć.
Jakiej gradacji jest ten żwir? Jest ostry?
aqca pisze:3-5mm
Moim zdanie jest zbyt gruby i ziemia będzie wypływać spod niego, ale lepiej poczekać na Kolegów którzy takie akwaria mają. Niech się praktycy wypowiedzą.

Z ryb które podałeś, Wielkopłetw wspaniały będzie doskonałym wyborem*. Jeden samiec i dwie, trzy samice. Do tego dałbym stado (10-15 sztuk) Kardynałków chińskich i tyle.
Istotna będzie kolejność zasiedlania. Pierwsze powinny być wpuszczone Kardynałki i dopiero po pewnym czasie Wielkopłetwy. Oczywiście istnieje ryzyko pożarcia, ale widziałem (i widuję) te ryby w towarzystwie małych ławicowych i nic złego się nie dzieje. Musisz tylko zadbać o odpowiednią ilość roślin, tak aby samice Wielkopłetwa mogły znaleźć schronienie przed samcem.

Jak wyjaśni się kwestia dna, to można pomyśleć o czymś dennym ;)

* raczej będzie trzeba zdławić nieco filtr, one nie lubią zbyt dużego prądu wody

Autor
aqca
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: sob paź 29, 2016 10:25 pm
Lokalizacja: Polska

HW-302 kolejność wkładów

#13

Post autor: aqca »

Żwir z tej aukcji : http://allegro.pl/zwir-rzeczny-naturaln ... I1N2MyNA==" onclick="window.open(this.href);return false; . Nie wydaje się ostry ma krawędzie ale są raczej zaokrąglone w dotyku.

Dein

Re: HW-302 kolejność wkładów

#14

Post autor: Dein »

rhino pisze:Moim zdanie jest zbyt gruby i ziemia będzie wypływać spod niego, ale lepiej poczekać na Kolegów którzy takie akwaria mają. Niech się praktycy wypowiedzą.
Taki źwir dobrze trzymie ziemię. Co najmniej równie dobrze jak piasek, który może nie przepuszcza ziemi, ale się przesypuje z czasem, zwłaszcza jeśli ktoś się skusi na nicponie typu tylomelanie czy kirysy.
3-4 cm takiego grubszego, ale solidnego źwiru utrzyma ziemię w ryzach.

No i jest jeszcze trend pośredni - na ziemię dać cienko piasku i na to źwir dowolnej grubości, dopasowany do potrzeb ryb.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

HW-302 kolejność wkładów

#15

Post autor: Lech-u »

Jest jeszcze jeden sposób.
Warto oddzielić ziemię od żwiru (piasku) za pomocą maty ogrodniczej (do kupienia w każdym sklepie typu Obi, Leroy itp.).
Sypiesz ziemię, na to płachta maty, a na to żwirek, piasek, czy co tam chcesz.
Rośliny znajdą sobie doskonale drogę (za pomocą korzeni), żeby dotrzeć do ziemi, a z kolei mata zabezpieczy przez "wybuchami" ziemi spod ładnego podłoża.

Mata to coś takiego:
https://www.leroymerlin.pl/uprawa-i-och ... Gwod4v0P2g" onclick="window.open(this.href);return false;

Autor
aqca
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: sob paź 29, 2016 10:25 pm
Lokalizacja: Polska

HW-302 kolejność wkładów

#16

Post autor: aqca »

A można na podłoże zamiast ziemi dać z 5 cm piasku https://www.leroymerlin.pl/uprawa-i-och ... ,l387.html" onclick="window.open(this.href);return false; będą w nim rośliny rosły i bez żwiru na górze?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

HW-302 kolejność wkładów

#17

Post autor: Lech-u »

aqca pisze:A można na podłoże zamiast ziemi dać z 5 cm piasku
aqca pisze:będą w nim rośliny rosły i bez żwiru na górze?
Piasek nie jest najlepszym podłożem dla roślin.
Jest bardzo zbity i rośliny mają problem z przebijaniem się. Mogą także powstawać gazy, które będą się w piasku gromadziły. Strefy beztlenowe.

Ale ogólnie mówiąc: tak, piasek też może być. Bez ziemi i bez żwirku.
ODPOWIEDZ