Odmulacz bateryjny

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
Marshall
Gaduła
Posty: 104
Rejestracja: sob kwie 12, 2014 1:58 am
Telefon: 604321777
Lokalizacja: Gdańsk
Na imię mam: Adam
Płeć:

Odmulacz bateryjny

#1

Post autor: Marshall »

Do tej pory odmulałem przy okazji podmian wody ale czasem mam wrażenie, że aby naprawdę dokładnie "odkurzyć" całe akwa musiałbym spuścić 90% wody. :)

Dlatego zacząłem rozmyślania i poszukiwania i trafiłem w internetach na ofertę z odmulaczem bateryjnym. Na razie znalazłem dwa, chińska chińszczyzna za jakieś 40 zł i najprawdopodobniej chińska niemiecczyzna za ponad 200 zł.

Pytanie pierwsze:
Czy ktoś z was używa/używał takiego rodzaju rodzaju odmulacza? Warte to coś, działa, nie działa? Dobre, słabe?

Pytanie opcjonalne:
Który brać Chiński Chiński, czy Chiński Niemiecki?
Sent from my notebook. ;)
Marshall® | Adam Marczak
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Odmulacz bateryjny

#2

Post autor: rudy1986 »

Sa niektore na brzeczyk. Tez da rade ogarnac i z 15 Trixie mozna kupić

telefonotapatalkniete
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Re: Odmulacz bateryjny

#3

Post autor: Lech-u »

mam wrażenie, że aby naprawdę dokładnie "odkurzyć" całe akwa musiałbym spuścić 90% wody.
Po co odmulać? Czy filtracja jest za słaba?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Odmulacz bateryjny

#4

Post autor: marcinzabki29 »

Oczywiście nikt Ci nie zabrania odmulać - że tak powiem - dodatkowo.
Przyznam się, że u siebie nie odmulam - po prostu nie mam jak, wszędzie są roślinki. Czasami się zdąży, gdzieś z przodu między roślinkami troszkę odmulić, ale to bardziej dla spokojności.
Nie wiem jak teraz z tą chińszczyzną, ale kiedyś kupiłem taki odmulacz na baterie. Jakby to powiedzieć, nie spełniał swojej funkcji. Jeszcze dawniej temu, miałem szklany podłączany pod napowietrzacz, powiem, że byłem bardzo mile zaskoczony. Podsumowując, jeśli już jesteś zdecydowany, to raczej celowałbym w lepsze marki. Ale jeszcze raz przemyśl czy warto i jest potrzeba. :)
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Odmulacz bateryjny

#5

Post autor: rhino »

Mam odmulacz Eheim i muszę powiedzieć, że wart jest tych pieniędzy.
Oczywiście, występuje zmętnienie wody (bardzo drobny pył wraca do akwarium), ale na większe zanieczyszczenia typu kupy, resztki pokarmów, resztki roślin czy nawet wylinki krewetek jest idealny.
Obrazek
Awatar użytkownika

aquilamp
Zapaleniec
Posty: 443
Rejestracja: czw mar 21, 2013 11:26 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Odmulacz bateryjny

#6

Post autor: aquilamp »

Czy ma ktoś porównanie odmulacza na baterie z tymi na powietrze. Też chciałbym coś kupić, tylko trochę szkoda mi pieniędzy na eheima. Ale jeśli jest dużo lepszy to może...
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Odmulacz bateryjny

#7

Post autor: rhino »

aquilamp pisze:Czy ma ktoś porównanie odmulacza na baterie z tymi na powietrze.
Możesz łatwo sprawdzić jak taki działa. Potrzeba Ci rurki PCV o średnicy ok 10mm, kawałka wężyka do dotleniacza i sam dotleniacz. Nawierć rurkę na dole, wprowadź wężyk i podłącz dotleniacz. Siła ssania jest mała, ale jeśli Ci to pasuje...
To to samo co w przypadku filtrów napędzanych powietrzem.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Odmulacz bateryjny

#8

Post autor: Lech-u »

aquilamp pisze: Czy ma ktoś porównanie odmulacza na baterie z tymi na powietrze. Też chciałbym coś kupić, tylko trochę szkoda mi pieniędzy na eheima. Ale jeśli jest dużo lepszy to może...
Kiedyś bawiłem się w odmulanie. Różnymi metodami. Grawitacyjnie (ale strata wody była duża), jakimiś odmulaczami na powietrze (dawno temu).
Potem wpadłem na pomysł, że warto mieć w domu jakiś kubełek (filtr zewnętrzny) na "w razie czego". Kupiłem jakiś tani filtr i używałem go do odmulania. Do środka napchałem pełno waty perlonowej (akwarystycznej) podłączyłem filtr "na chwilę", wyciągałem syfy z dna aż furczało, a woda z filtra wracała do akwarium.
Po odmulaniu czyściłem watę z filtra i suszyłem i tak filtr czekał do następnego odmulania (lub do ewentualnej awarii głównych filtrów).
Lepsze rozwiązanie niż odmulacz na baterie czy powietrze.

Ale to zamierzchłe czasy. Teraz w ogóle nie odmulam (od kilku lat).
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Odmulacz bateryjny

#9

Post autor: rhino »

Lech-u pisze: Lepsze rozwiązanie niż odmulacz na baterie czy powietrze.
Zabawa w rozkładanie i składanie, czyszczenie... równie dobrze, można kupić zawory szybkozłączne i nasadkę do rury wlotowej pracującego filtra zewnętrznego. Do tego kawałek węża i będzie możliwość odmulania. Z regulacją siły ssania nawet ;)

Ja wolę jednak szybsze rozwiązanie.
Widzę na dnie syf, wyciągam bateryjny, odsysam, czyszczę pojemnik i pa!
Ostatnio zmieniony śr lis 30, 2016 12:53 pm przez rhino, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

adi14
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: pt sty 02, 2015 6:57 pm
Lokalizacja: Warszawa Marymont

Odmulacz bateryjny

#10

Post autor: adi14 »

Co do samego porównania odmulaczy, podzielę się moimi doświadczeniami:

1) odmulacz na brzęczyk - zarówno taki: http://www.fawa.pl/viewtopic.php?p=251748#p251748 jak i taki: https://www.trixie.de/heimtierbedarf/pl ... card=80319 są wg mnie niezbyt dobre - albo nic nie wciągają - przy słabym ustawieniu brzęczyka, albo kipią niczym fontanna i robią kipisz w akwarium - przy mocnym.

2) odmulacz na baterie - taki: http://archiwum.allegro.pl/oferta/odmul ... 76414.html wykorzystywany okazjonalnie spełnia swoje zadanie, ściąga śmieci, z tym, że w niskim akwarium (30 cm) musi pracować w lekkim pochyleniu. Tandetny okazał się tylko pojemnik na odpadki, ale można dostać zamiennik, lepszej jakości (chyba bernina czy coś takiego).
Ostatnio zmieniony śr lis 30, 2016 1:42 pm przez adi14, łącznie zmieniany 1 raz.

falcon1111
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: wt lis 24, 2015 11:49 am
Lokalizacja: warszawa, białołęka
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Odmulacz bateryjny

#11

Post autor: falcon1111 »

Mialem kiedys te chinskie szmelce. Uzyty tylko raz i poszed na czesci bo rurki sa calkiem ok

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

adi14
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: pt sty 02, 2015 6:57 pm
Lokalizacja: Warszawa Marymont

Odmulacz bateryjny

#12

Post autor: adi14 »

falcon1111 pisze: chinskie szmelce
Skoro tak piszesz, to dodaj, co z nim było nie tak. Po to m.in. jest ten wątek.
Ostatnio zmieniony śr lis 30, 2016 5:19 pm przez adi14, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

PawelWaw
Uzależniony
Posty: 537
Rejestracja: ndz maja 11, 2014 12:41 pm
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Odmulacz bateryjny

#13

Post autor: PawelWaw »

Polecam eden 501 gravel cleaner dzisiaj się bawiłem u kolegi i fajnie się spisuje .

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka

falcon1111
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: wt lis 24, 2015 11:49 am
Lokalizacja: warszawa, białołęka
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Odmulacz bateryjny

#14

Post autor: falcon1111 »

Ciagle sie zapowietrzal, sasysal mniejsze ryby(zadnych sitek itp brak oslony wirnika ) a te worki robily wiekszy syf niz byl przed pozatym silniczek niebezpiecznie nisko wody pasowanie rurek tez mogo by byc lebsze. Jedyne co moge pochwalic to sam ten kielich czy jak to sie nazywa bo naprawde fajnie to sasysal wszystko ;)

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ