Czyszczenie prefiltra narurowego - fotorelacja

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Czyszczenie prefiltra narurowego - fotorelacja

#1

Post autor: rupert »

Jako, że dziś wypadało czyszczenie narurowca, który u mnie śmiga jako prefiltr kubła postanowiłem strzelić parę fotek, może komuś kiedyś się to przyda. Pamiętam ktoś u nas na forum kiedyś to pokazywał ale dziś nie mogłem tego znaleźć.

Jest to standardowy filtr narurowy korpus 10", 3/4 cala z puszką zasypową na media sypkie.
Tak to u mnie wygląda:
Obrazek
Jak widać wata już czarna i trochę się "skurczyła"
Obrazek
Obrazek
Obrazek
no to wyciągamy:
Obrazek
i czyścimy wszystko co się da, watę wywalamy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Gdy już wszystko czyste wkładamy porcję nowej waty:
Obrazek
Obrazek
składamy i odpowietrzamy:
Obrazek
Obrazek
Bystre oko zauważy, że po odpowietrzeniu filtra ścianki w szafce są mokre dlaczego? Bo dziś akurat chciałem odpowietrzyć w inny sposób niż zawsze i co? i miałem fontannę w szafce hehe. Zawsze luzowałem tylko śrubkę odpowietrznika narurowca i puszczałem zaworem wodę z akwa aż filtr zalał się pod korek wtedy zakręcałem odpowietrznik, puszczałem zawór na kubeł i włączałem kubeł. Wszystko fajnie ale kubeł zawsze i tak załapał sporo powietrza.
Dziś śrubkę odpowietrznika narurowca odkręciłem całkowicie i miałem przygotowaną na wkrętaku... niestety fontanna mi ją wybiła z palców i trochę wody poleciało.
Dodam jeszcze, że wcześniej stosowałem watę JBL, u której widać było znaczne zmniejszenie przepływy gdy wata był brudna i widać było, że się zbijała, "kurczyła się". Teraz parę razy stosowałem watę aquaszuta (bo JBL nie było w sklepie, w którym się zaopatruję) i tego nie widać. Tzn wata jest brudna, kurczy się ale przepływ nadal w miarę zresztą w rękach jest inna niż JBL, sztywniejsza. Takie moje zdanie.
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Czyszczenie prefiltra narurowego - fotorelacja

#2

Post autor: mariom222 »

coś podobnego funkcjonuje u mnie jako filtr do wody wodociągowej tylko ma wkład sznurkowy, ciekawe czy taki nadawałby się jako prefiltr akwariowy zamiast waty ,kończę powoli przygotowania do odpalenia 375l z dwoma kubełkami e1501 i e901 może taki sznurkowy by trochę wspomógł te dwa kubełki
Awatar użytkownika

Autor
rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Czyszczenie prefiltra narurowego - fotorelacja

#3

Post autor: rupert »

Pamiętam chyba Cinek stosował wkłady sznurkowe w 540l z hydroponika.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Czyszczenie prefiltra narurowego - fotorelacja

#4

Post autor: rudy1986 »

Nastepnym razem wyprobuj Sera Bio Fibre. Jest to wklad sztuczny. Swietnie sie sprawdza, a pozniej mozna go do pralki wrzucic na czyszczenie

telefonotapatalkniete

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Czyszczenie prefiltra narurowego - fotorelacja

#5

Post autor: cinek1916 »

rupert pisze: Pamiętam chyba Cinek stosował wkłady sznurkowe w 540l z hydroponika.
Tak, miałem filtrację narurową opartą na korpusach 10" i pompie od centralnego ogrzewania. Jednak w typowym BW sznurki a potem gąbki szybko się zapychały. Za szybko... Teraz zostały w puste korpusy w których osadza się syfek i Eheim Classic 2013 wypchany gąbką. W innym akwarium niż BW jest to moim zdaniem dobre rozwiązanie.
Tak to powstawało: http://www.fawa.pl/viewtopic.php?t=13498
Ostatnio zmieniony ndz lip 02, 2017 8:33 pm przez cinek1916, łącznie zmieniany 1 raz.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Czyszczenie prefiltra narurowego - fotorelacja

#6

Post autor: mariom222 »

viewtopic.php?t=13498

ten wątek to praktycznie gotowa instrukcja budowy systemu zasilania i filtrowania dużego akwarium,
zastanawiam czy dałbym radę coś takiego samemu skopiować ,byłoby o tyle łatwiej że mam zgrzewarkę do rurek i połowę materiałów do tego
po ostatnich remontach ,także korpusy czy pompki grundfosa leżą jeszcze gdzieś po piwnicach
tylko oczywiście bez hydroponiki bo to dla mnie jeszcze ciągle czarna magia :shock:

rupert czym uszczelniałeś te metalowe zawory zwykłym teflonem?
Awatar użytkownika

Autor
rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Czyszczenie prefiltra narurowego - fotorelacja

#7

Post autor: rupert »

Tylko teflon.
Chciałem troszkę inaczej to zrobić w sensie inne kolanka i zawory i filtr przykręcić do ścianki szafki ale niestety brak miejsca w szafce mi to uniemożliwił, więc użyłem co miałem pod ręką dlatego miszmasz części ogrodowych i metalowych.
ODPOWIEDZ